Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skuteczność Aikido


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
109 odpowiedzi w tym temacie

budo_aikido nishio
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Skuteczność Aikido
Denerwujące są troche teorie ludzi, którzy uważają aikido za bezużyteczną sztukę walki, niektórzy nawet rozważają czy Aikido to SW. Może trafiliście w życiu na słabych sensei-ów albo trafiliscie do slabych sekcji.
Ja trenuje Aikido Nishio gdzie oprócz "głupiego" machanie rękami zwraca się uwagę na dystans, na to czy przeciwnik ma szansę mnie siegnąć i na to czy ja schodząc nawet z linii ataku mam szansę go trafić, zwraca się uwagę także na taiming, uderzenie nie mają być celowane gdzieś przed siebie tylko mają "wejść" (sięgnąć twarzy przeciwnika).
Trenujemy bardzo dużo technik z uderzenia czy to jodan tsuki, czy innych uderzeń.
Jak mówi nasz sensei "Aikido nie jest sztuką defensywną, wiadomo my nie mamy prowokować walki czy uderzać jako pierwsi mamy wyczekać odpowiedni moment i wtedy zaatakować na 100% jeśli przeciwnik zdecydował się na atak to jego sprawa niech się liczy z rozwalonym nosem itp. jak wchodzisz w atak to na ostro nie ma juz cofania".
Wielu "fajterów" uważa też, że Aikido to taka głupia zabawa w łapanki za ręce ale i atakowaniem mieczykiem a przeciez nikt juz nie nosi mieczy wiec po co mi to itp. ale przeciez Aikido mozna przystosowac do dzisiejszych realiow tylko zamiast miecza mozemy bic sie na metalowe palki czy tym podobne, zejsc z linii ataku i tak trzeba umiec itp.
Pozatym trening bokkenem czy jo wplywa na nasza psychike opanowanie itp. rzeczy.
W aikido jest pełno wariantów obrony przed ciosami co oznacza ze mozna za pomoca aikido skutecznie przeciwstawic sie innej sztuce walki np. boksowanej.


Aikido nie musi kojarzyć sie z nudną niedzisiejszą SZTUKĄ machaniem mieczykiem itp., jest to sztuka walki jak kazda inna, stawiająca raczej na kontrę ale jest to sztuka bardzo skuteczna.
Pozdrawiam wszystkich Aikidoków (i innych też) :D
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
Nie no, nie wierzę, niech mnie ktoś uszczypnie :) :) :)
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido

Nie no, nie wierzę, niech mnie ktoś uszczypnie :) :) :)


SZCZYP :!: :!: :!: :!: :!: :)
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido

W aikido jest pełno wariantów obrony przed ciosami co oznacza ze mozna za pomoca aikido skutecznie przeciwstawic sie innej sztuce walki np. boksowanej. [...]
Aikido nie musi kojarzyć sie z nudną niedzisiejszą SZTUKĄ machaniem mieczykiem itp., jest to sztuka walki jak kazda inna, stawiająca raczej na kontrę ale jest to sztuka bardzo skuteczna.

:lol:

Prowokacja... :twisted:
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
Nie rozumiem czemu lekceważąco się wypowiadasz o ludziach praktykujących władanie mieczem japońskim w rozmaitych odmianach. Mają oni bardzo interesujące i rozwijające hobby, które pochwalam. Znam parę takich osób i bardzo sobie je cenię, podziwiam szczególnie za wytrwałość w realizowaniu swoich pasji.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
Nie no, fajnie! To dobry przykład na to, że duch skutecznego aikido jest wiecznie żywy. :lol:
Kolego Aikido Nishio, mógłbyś opisać metody nauczania, metody treningowe, formy prowadzenia treningów, itp. stosowane przez Twojego sensei, które prowadzą do tego skutecznego aikido? Może to być opis typowego treningu w Twoim klubie.
Człowiek uczy się całe życie, wiec... :wink:
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Znowu to samo! Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!! 8O

:) :) :) :) :)


P.S. Szczepan błagam Cię, kupie Ci kratę piwa ale zamknij w cholere ten temat. Oszczędz mi wrzodów żoładka... :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
WTF OMFG

Czyje to artel ego to napisało?
Mam nadzieje tylko że "ktoś świeży" nie bierze tego wszystkiego na serio..
  • 0

budo_aikido nishio
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido

Nie rozumiem czemu lekceważąco się wypowiadasz o ludziach praktykujących władanie mieczem japońskim w rozmaitych odmianach. Mają oni bardzo interesujące i rozwijające hobby, które pochwalam. Znam parę takich osób i bardzo sobie je cenię, podziwiam szczególnie za wytrwałość w realizowaniu swoich pasji.



Nie chcialem nikogo obrazac, sam jestem zafascynowany wschodnią kulturą, przeciez ja sam na treningu wykonuje ćwiczenia z bokkenem i bardzo to lubię.
Chcialem tylko napisac,ze czytajac niektore posty, podwazajace wgle sens cwiczenia aikido to ręce opadają, bo jest to Sztuka Walki z prawdziwego zdarzenia.

A trening wygląda mniej wiecej tak:

Wiadomo najpierw chwila wyciszenia w pozycji seiza.
Następnie rozgrzewka ( tu zależy od tego kto prowadzi zwykle jest to normalna rozgrzewka, rozciąganie itp. ale zdarzają się rozgrzewki po których później nie masz siły podnieść się z maty, ale to tylko wtedy gdy sensei uwaza ze jestesmy zbyt rozlazli).
Jako element rozgrzewki wiadomo wykonujemyu także pady.
Następnie techniki na poczatek z uchwytu za ręke (wiadomo na ulicy mało kto będzie lapal kogos za reke jak chce mu przylutowac, ale to jest tzw. kihon, czyli techniki podstawowe majace na celu dobre zrozumienie dźwigni).
Później techiniki z uderzenia (na twarz lub na brzuch). I robi się je w różnym tempie, czasem sensei każe robić powoli żeby zauważyć każdy błąd i starać się go wyeliminować,
a czasem pada komenda jame i wszyscy na glebe np. 60 brzuszków czy 50 pompek w celu poćwiczenia jakby z automatu przy zmęczeniu wtedy przestajemy myśleć nad każdym ruchem tylko idzie prosty i jesli go zbijesz to nie dostales petardy.
Czasem mamy za zadanie w zmęczeniu lub na luzaku wykonanie obojętnie jakiej techiniki z uderzenia.
Na treningach wykonujemy też techniki np. z uchwytu za jedno ramię, lub chwycenie od przodu dwiema rekami za kimono, wykonujemy też techniki z popchnięcia na proste ręce i to są moim zdaniem techniki które przydadzą sie w życiu.
Ostatnia część treningu to ćwiczenia ze sprzętem: cięcia, techniki, toho itd.

Wogole dlaczego jestescie tacy agresywni, nie chce nikogo urazic chce tylko przekonac niektorych ze Aikido to takze fajna sztuka walki :-)
  • 0

budo_smok_bazyli
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
Aikido Nishio - a długo Ty się się zajmujesz tym całym aikido?
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
To dobrze że wytłumaczyłeś co to kihon. Myślę że wielu nie wiedziało co to. 8O :) (albo zapomnieli wprowadzając elementy BJJ do Aikido)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
Jezeli wykluczymy prowokację to obstawiam swieżego (kilkumiesięcznego?) adepta z duzym entuzjazmem i jeszcze niewielką wiedzą.

Chyba każdy z nas tak do Aikido podchodził na poczatku ćwiczeń.
Potem rozdzielilismy się na tych którzy:
- znalezli inny niz walka cel
- zawiedli się i zohydzają Aikido jak mogą
- próbuja reform, zeby pogodzić to, co nie do pogodzenia

Myslę, ze niepotrzebnie napadacie na człowieka. Nie lepiej na spokojnie podyskutowac albo po prostu zmilczeć?

Do AikidoNishio :
Moja mała rada : spróbuj chocby pobieżnie poprzegladać wątki na podobne tematy z powiedzmy ostatnich kilku lat oraz zorientować się , jacy komentatorzy się wypowiadaja. Pomoże Ci to to uchronic przed złosliwosciami i szyderstwami, które tutaj fruwają jak sępy.

  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
Kocham Vortal Budo :!: Kocham Vortal Budo ze szczególnym uwzgęldnieniem forum aikido :!: :!:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido

Jezeli wykluczymy prowokację to obstawiam swieżego (kilkumiesięcznego?) adepta z duzym entuzjazmem i jeszcze niewielką wiedzą.

Chyba każdy z nas tak do Aikido podchodził na poczatku ćwiczeń.
Potem rozdzielilismy się na tych którzy:
- znalezli inny niz walka cel
- zawiedli się i zohydzają Aikido jak mogą
- próbuja reform, zeby pogodzić to, co nie do pogodzenia

Myslę, ze niepotrzebnie napadacie na człowieka. Nie lepiej na spokojnie podyskutowac albo po prostu zmilczeć?

Hmm, zapomniałeś jeszcze o tych co:
- racjonalizują bezsens dowodząc że nic się nie da zmienić i każdy kto próbuje jest gupi i sie nie zna na "prawdziwym aikido", bo tak.
- znajdują inny cel którego nie są w stanie wyjaśnić.

Zakładając że Owa osoba to nie prowokacyjny alter, jet pewnie tak jak napisałeś, jakiś n00b wpadł na sekcje, trochę poćwiczył i ma bulwers że przecież on ćwiczy to co my krytykujemy, tzn te elementy nie aikido jako całość.
Jeśli tak jest to doskonale świadczy o tym co cały czas staram się przekazać: aikido tworzy iluzje i nadal tym wabi ludzi, nikt nie mówi otwarcie adeptom o tym jakie aikido jest a jakie nie.
  • 0

budo_aikido nishio
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
Po pierwsze to nie chce sie z nikim klocic, lubie trenowac Aikido i myslalem ze na tym forum tez sa takie osoby a tu wszyscy na mnie naskakuja ;(

[quote]Jezeli wykluczymy prowokację to obstawiam swieżego (kilkumiesięcznego?) adepta z duzym entuzjazmem i jeszcze niewielką wiedzą.
[/quote]

Przyznaje jestem, mozna powiedziec kilkumiesiecznym adeptem trenuje 8 miesiecy (okolo)
Aikido podoba mi sie, mam entuzjazm ale nie uwazam ze to cos zlego, jestem chyba na 90% treningow i tylko mam nadzieje ze utrzymam ten zapal.
Ale inni co trenuja tez wydaje sie ze sprawia im to "frajdę", więc co waszym zdaniem jest nie tak w Aikido.
Prosze nie naskakujcie na mnie, forum jest po to zeby sobie podyskutowac, wyrazic wlasne opinie, napewno jestescie bardziej doswiadczonymi adeptami ode mnie wiec szanuje wasze zdanie i chetnie go wyslucham.
A co do wiedzy to mam 2 ksiazki o Aikido, od podstawowki fascynuje sie sztukami walki, (wczesniej trenowalem karate i judo nie trenuje juz tych sztuk poniewaz przeprowadzilem sie do innego miasta), wypozyczalem takie ksiazki jak "Trzej mistrzowie Budo" Johna Stevensa, czytalem tez ksiazki o Budo polskich autorow, nie pamietam ich nazwiski ;(
Staram sie poszerzac swoja wiedze ( wiec nie obrazajcie mnie w stylu : no tak przeczytal 2 ksiazki jakis noobek i sie madrzy chce poprostu podyskutowac, wymienic sie doswiadczeniami z innymi "fajterami" po to jest forum)


[quote]aikido tworzy iluzje i nadal tym wabi ludzi, nikt nie mówi otwarcie adeptom o tym jakie aikido jest a jakie nie.
[/quote]

Mozesz jasniej???[/quote]
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
heh...to teraz jak Ci Randall jaśniej wytłumaczy swój punkt widzenia to przestaniesz trenować. :twisted: :lol: :)
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
Do autora tematu

Nie przejmuj się nimi ;) Większość z nich (może każdy) przeżywał to samo co Ty, ale za każdym razem jak ktoś początkujący, zafascynowany i wierzący w aikido i jego skuteczność porusza ten temat zostaje wdeptany w błoto :roll: Z drugiej strony ciężko się dziwić bo te tematy są tu wałkowane w nieskończoność od początku istnienia forum.
Moja rada: Ćwicz po swojemu i podchodź z dystansem do tego co tu się wypisuje ;)
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
"Trzej Mistrzowie Budo" to bardzo sympatyczna książka, ale raczej ciężko ją nazwać dokumentem ;)

Fajnie, że masz zapał i jeśli Ci się podoba aikido to je ćwicz. Najważniejsze, żeby w życiu robić to co się lubi. Co do skuteczności technik aikido w walce wręcz to jest ona bardzo niska.

A co mam przez to na myśli? Ktoś o podobnych parametrach fizycznych, kto trenuje m/w tyle czasu co Ty jakąś pełnokontaktową sztukę walki nie da Ci żadnych szans w walce wręcz, a z czasem ta przepaść będzie się pogłębiała.

Ale nieładnie naskakujecie na kolegę, wstyd.
  • 0

budo_aikido nishio
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
Co do tego nie dawania sznas przez chlopakow trenujacych Kickboxing czy np. Muay Thai.
To wynik walki zalezy od psychiki i od czlowieka, ile jest takich sytuacji ze wkurwiony laik pobil Boksera w furii itp.
Pozatym slaby bokser ktory nie ma timingu itp. nie pokona mistrza Aikido. Najwazniejsze sa pierwsze sekundy, jesli przeciwnik atakuje ty starasz sie schodzic z linii ataku i zrobic technike albo wpadasz w niego na calego, najwazniejsze jest zejscie z linii pierwszego ataku.

Pozatym nie planuje trenowac tylko Aikido, chcialbym wrocic do Karate lub tez zastanawiam sie nad kung-fu ale poprostu nie mam kasy.
Mieszkam w Płocku i wiadomo są bardzo znane szkoły sztuk walk np. Rajewski Team, czy szkolka Różala, ale mnie pociaga ten caly japonski ceremonial itp. rzeczy a pozatym treningi u dobrych trenerow (jakich wymienilem wyzej) kosztuje 130zł, jak dla mnie to troche za duzo.
Aikido bardzo mi sie podoba i do tego jest tansze, jak sobie zarobie w wakacje(nie mam jeszcze 18, juz niedlugo) mam zamiar pojsc na jakies karate dodatkowo.
Przeciez uczniowie Ueshiby byli tak skuteczni bo wczesniej trenowali Karate, Judo a dopiero potem Aikido i nie musieli juz uczyc sie wyprowadzac kopniec i ciosow.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skuteczność Aikido
Proszę nie zamykać tematu: jeszcze Gość, 12 technik i upadek na głowę, i dopiero wtedy wkroczy Szczepan :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024