Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytania o Aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
219 odpowiedzi w tym temacie

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Pytania o Aikido
Znalazłem w Internecie intrygującą wypowiedź na temat aikido:

„Ja przede wszystkim rozumiem aikido jako sztukę walki, ale aikido posiada również znaczenie jako manifestacja(przejaw) naturalnych praw i jako fenomen psychologiczny, socjologiczny, fizjologiczny, etyczny i religijny. Te wszystkie znaczenia się pokrywają, aczkolwiek, każde ma swoją unikalną osobowość, i wszystkie razem stanowią to co nazywamy aikido.
Mimo że sporty nie stykają się bezpośrednio z sytuacjami na pograniczu życia i śmierci, popierają one jednak pewne wartości konieczne do zbudowania charakteru, jak na przykład przestrzeganie reguł, respekt innych, rzetelne współzawodnictwo, odpowiedni ubiór i zachowanie. To powinno być jeszcze bardziej prawdziwe i zasadnicze jesli chodzi o aikido, ponieważ aikido musi radzić sobie z pytaniami o życie i śmierć i kładzie nacisk na zachowanie życia. Czy w takiej sztuce, nie jest bezsprzecznie odpowiednie uwydatniać potrzebę pełnej godności Rei w stosunkach międzyludzkich? Dlatego mówi się że Rei jest zródłem i ostatecznym celem budo.
Niektórzy ludzie mogą zareagować negatywnie na ten nacisk na etykietę, jako podejście staromodne, konserwatywne, albo nawet - w pewnych społeczeństwach - feudalne i to jest całkowicie zrozumiałe. Ale nigdy nie wolno nam stracić z widoku istoty Rei. Studenci aikido są szczególnie zobowiązani aby doceniać powody i znaczenie Reigi-saho jako że stanowi to ważny stopień w kierunku misogi, które jest sercem ćwiczenia aikido.
M.Kanai sensei”


Tekst mnie poruszył i zastanawiam się co autor miał na myśli. Nasuwają mi się następujące pytania:
1). O jakie naturalne prawa chodzi?
2). Na czym polega fenomen religijny aikido jako sztuki walki?
3). Jak aikido odpowiada na pytania o życie lub śmierć?
4). Co to znaczy, że aikido kładzie nacisk na zachowanie życia?
5). Jeżeli misogi jest sercem ćwiczenia aikido, to na jakiej podstawie można twierdzić, że system ćwiczeń oczyszczających jest sztuką walki?
6). Czy aby na pewno aikido jest sztuką walki a nie zakamuflowaną jako sztuka walki religią?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Tekst mnie poruszył i zastanawiam się co autor miał na myśli...

Trudno będzie odpowiedzieć na te pytania ponieważ autor cytowanych słów, Mitsunari Kanai, zmarł w 2004 roku.
Jednak jeżeli chodzi o pytanie dotyczące praw natury, sprawa jest prosta. Aikido to ruch, czyli poruszające się z określoną predkością masy, czyli energia kinetyczna, zasady dynamiki Newtona, ruch po kole, dźwignie na stawy - to moment obrotowy, itp. Ktoś, kto miał to kiedyś w szkole w postaci teorii nagle cieszy się jak dziecko, ze te wszystkie zasady materializują mu się na macie.
Jeżeli chodzi o to, czy aikido jest religią, to w przypadku M. Ueshiby związanego z sektą Omoto rzeczywiście tak było. Problem polega na tym, że jego syn, który nadał aikido jego współczesną formę całkowicie zrezygnował z religijnych aspektów na rzecz czegoś w rodzaju filozofii. Był to dobry ruch dzięki któremu aikido mogło rozprzestrzenić się po całym swiecie ( w różnych obszarach kulturowych ). Jest to dobrze opisane w ksiązce Kisshomaru Ueshiby Duch Aikido

P.S. Trochę o Omoto: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido
Ponieważ cytowany tekst nosi znamiona tłumaczenia przez Szczepana, dla dopełnienia obrazu polecam podobne dzieła:
Aikidoko! - przeczytaj zanim napiszesz...
Struktura Shu, Ha, Ri i poznanie Shoshin
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido
Komiczność tego sformułowania "prawa natury" przyprowadza mnie do łez ale nie chcę psuć Randallowi zabawy.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Komiczność tego sformułowania "prawa natury" przyprowadza mnie do łez...

Mógłbyś napisać co konkretnie tak Cię śmieszy?

P.S. W zastępstwie Randalla, który gdzieś se poszedł:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido
Fajny temat!
Faktycznie, to ja tlumaczylem, dosc szybko, wiec przepraszam za niezreczne sformulowania. Jesli ktos by sie podjal bardziej profesjonalnego tlumaczenia, bylbym niezwykle wdzieczny! 8)
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Mógłbyś napisać co konkretnie tak Cię śmieszy?

Jasne. Bo jeśli klikniesz na własny link to znajdziesz tam dziwolong słowny "pozytywizm prawniczy", który jest linkiem, pod którym znajdziesz z kolei wybitnego naukowca Hansa Kalsena, z którym się w tych sprawach zasadniczo zgadzam.

Nawiasem mówiąc najważniejszej książki Kelsena "Society and Nature" nie sposób znaleźć po polsku, bo w Polsce cenzurujemy takie nieprawomyślności, patrz moja polemika z Randallem.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Tekst mnie poruszył i zastanawiam się co autor miał na myśli. Nasuwają mi się następujące pytania:
1). O jakie naturalne prawa chodzi?
każde, każdy z nas to czuje w środku, tego nie trzeba definiować
2). Na czym polega fenomen religijny aikido jako sztuki walki?
aikido może być wszechreligijne, lub może być metodą wyznawania konkretnej religi
3). Jak aikido odpowiada na pytania o życie lub śmierć?
jako system oparty na kompletności i całości istnienia jest zarówno życiem i śmiercią tak jak i wschodem i zachodem...
4). Co to znaczy, że aikido kładzie nacisk na zachowanie życia?
w naszym istnieniu zachowanie wszelkiego życia jest wartością i dążeniem nadrzędnym, aikido swoją manifestacją dąży do tego samego
5). Jeżeli misogi jest sercem ćwiczenia aikido, to na jakiej podstawie można twierdzić, że system ćwiczeń oczyszczających jest sztuką walki?
system ćwiczeń jakichklwiek, może być sam w sobie czymkolwiek, dlatego coś (aikido) co służy czemus (misogi) samo w sobie może także czyms być (SW)
6). Czy aby na pewno aikido jest sztuką walki a nie zakamuflowaną jako sztuka walki religią?
a co za różnica?


  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

każde, każdy z nas to czuje w środku, tego nie trzeba definiować

Masz na myśli ten moment, który nieuchronnie następuje po kilku piwach, kiedy natura zmusza Cię do wyruszenia w stronę najbliższego pisuaru?
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido
Po przeczytaniu wypowiedzi MrSmail nasunęły się mi kolejne pytania:
1 ). Co to znaczy, że aikido jest wszechreligijne?
2 ). W jaki sposób aikido może być metodą wyznawania konkretnej religii?
3 ). Co to znaczy „system oparty na kompletności i całości istnienia”?
4 ). Co to znaczy „aikido jest życiem i śmiercią” ?
5 ). Co to znaczy „aikido jest wschodem i zachodem”?
6 ). W jaki sposób aikido dąży do zachowania życia poprzez naukę destrukcyjnych technik sztuk walki?
7 ). W jaki sposób trening sztuki walki może oczyszczać?
8 ). Dlaczego zakamuflowane treningiem sztuk walki propagowanie religii jest bez znaczenia?
9 ). Czy aikido można ćwiczyć bez zwracania uwagi na „dalekowschodnią otoczkę”, bez filozofowania, szukania wielkich wartości w pospolitej w końcu umiejętności robienia drugiemu człowiekowi krzywdy?
  • 0

budo_smok_bazyli
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Po przeczytaniu wypowiedzi MrSmail nasunęły się mi kolejne pytania:
1 ). Co to znaczy, że aikido jest wszechreligijne?
2 ). W jaki sposób aikido może być metodą wyznawania konkretnej religii?
3 ). Co to znaczy „system oparty na kompletności i całości istnienia”?
4 ). Co to znaczy „aikido jest życiem i śmiercią” ?
5 ). Co to znaczy „aikido jest wschodem i zachodem”?
6 ). W jaki sposób aikido dąży do zachowania życia poprzez naukę destrukcyjnych technik sztuk walki?
7 ). W jaki sposób trening sztuki walki może oczyszczać?
8 ). Dlaczego zakamuflowane treningiem sztuk walki propagowanie religii jest bez znaczenia?
9 ). Czy aikido można ćwiczyć bez zwracania uwagi na „dalekowschodnią otoczkę”, bez filozofowania, szukania wielkich wartości w pospolitej w końcu umiejętności robienia drugiemu człowiekowi krzywdy?


Używasz czasem metafor?
Jeśli masz partnera/partnerkę to czy wszystko w nim/niej musi by zdefiniowane. Czasem kogoś widzisz i wiesz czy go lubisz czy nie. Czy wtedy gdy kogoś lubisz/nie lubisz to też robisz takie analizy? czy przechodzisz nad tym do porządku dziennego?

czasem myślę że analitykom i filozofom działu AIKIDO brakuje zwykłej radości z ćwiczenia i jak nie mają problemów to sami je tworzą i próbuja rozwiązywać. Tylko po co?????
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Po przeczytaniu wypowiedzi MrSmail nasunęły się mi kolejne pytania:
1 ). Co to znaczy, że aikido jest wszechreligijne?
2 ). W jaki sposób aikido może być metodą wyznawania konkretnej religii?
3 ). Co to znaczy „system oparty na kompletności i całości istnienia”?
4 ). Co to znaczy „aikido jest życiem i śmiercią” ?
5 ). Co to znaczy „aikido jest wschodem i zachodem”?
6 ). W jaki sposób aikido dąży do zachowania życia poprzez naukę destrukcyjnych technik sztuk walki?
7 ). W jaki sposób trening sztuki walki może oczyszczać?
8 ). Dlaczego zakamuflowane treningiem sztuk walki propagowanie religii jest bez znaczenia?
9 ). Czy aikido można ćwiczyć bez zwracania uwagi na „dalekowschodnią otoczkę”, bez filozofowania, szukania wielkich wartości w pospolitej w końcu umiejętności robienia drugiemu człowiekowi krzywdy?


Używasz czasem metafor?
Jeśli masz partnera/partnerkę to czy wszystko w nim/niej musi by zdefiniowane. Czasem kogoś widzisz i wiesz czy go lubisz czy nie. Czy wtedy gdy kogoś lubisz/nie lubisz to też robisz takie analizy? czy przechodzisz nad tym do porządku dziennego?

czasem myślę że analitykom i filozofom działu AIKIDO brakuje zwykłej radości z ćwiczenia i jak nie mają problemów to sami je tworzą i próbuja rozwiązywać. Tylko po co?????


Mam wrażenie, że odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania wcale Ci się nie podobają.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Znalazłem w Internecie intrygującą wypowiedź na temat aikido:

„Ja przede wszystkim rozumiem aikido jako sztukę walki, ale aikido posiada również znaczenie jako manifestacja(przejaw) naturalnych praw i jako fenomen psychologiczny, socjologiczny, fizjologiczny, etyczny i religijny. Te wszystkie znaczenia się pokrywają, aczkolwiek, każde ma swoją unikalną osobowość, i wszystkie razem stanowią to co nazywamy aikido.
Mimo że sporty nie stykają się bezpośrednio z sytuacjami na pograniczu życia i śmierci, popierają one jednak pewne wartości konieczne do zbudowania charakteru, jak na przykład przestrzeganie reguł, respekt innych, rzetelne współzawodnictwo, odpowiedni ubiór i zachowanie. To powinno być jeszcze bardziej prawdziwe i zasadnicze jesli chodzi o aikido, ponieważ aikido musi radzić sobie z pytaniami o życie i śmierć i kładzie nacisk na zachowanie życia. Czy w takiej sztuce, nie jest bezsprzecznie odpowiednie uwydatniać potrzebę pełnej godności Rei w stosunkach międzyludzkich? Dlatego mówi się że Rei jest zródłem i ostatecznym celem budo.
Niektórzy ludzie mogą zareagować negatywnie na ten nacisk na etykietę, jako podejście staromodne, konserwatywne, albo nawet - w pewnych społeczeństwach - feudalne i to jest całkowicie zrozumiałe. Ale nigdy nie wolno nam stracić z widoku istoty Rei. Studenci aikido są szczególnie zobowiązani aby doceniać powody i znaczenie Reigi-saho jako że stanowi to ważny stopień w kierunku misogi, które jest sercem ćwiczenia aikido.
M.Kanai sensei”


Tekst mnie poruszył i zastanawiam się co autor miał na myśli. Nasuwają mi się następujące pytania:
1). O jakie naturalne prawa chodzi?
2). Na czym polega fenomen religijny aikido jako sztuki walki?
3). Jak aikido odpowiada na pytania o życie lub śmierć?
4). Co to znaczy, że aikido kładzie nacisk na zachowanie życia?
5). Jeżeli misogi jest sercem ćwiczenia aikido, to na jakiej podstawie można twierdzić, że system ćwiczeń oczyszczających jest sztuką walki?
6). Czy aby na pewno aikido jest sztuką walki a nie zakamuflowaną jako sztuka walki religią?

Praktycznie na kazde pytanie powinienes zalozyc oddzielny temat :) W olbrzymim skrocie to co ja mysle:

Prawa natury - np grawitacja. Przyklad: podczas duszenia, zamiast uzywac sily ramion i barkow(co jest nawiasem mowiac calkowicie nieskuteczne) pozwalasz zeby grawitacja przesunela w dol cialo atakujacego dzieki czemu on sie sam swoim ciezarem calkiem skutecznie udusi.

Fenomen religijny aikido jako sztuki walki - Pod wplywem swojego duchowego Nauczyciela, Dziadek zmienil cel cwiczenia technik walki. Wychodzac z zalozenia, ze obecna cywilizacja zachwiala rownowage zycia ludzi, ktorzy w pogoni za dobrami materialnymi calkowicie zarzucili zainteresowanie rozwojem duchowym, Dziadek przeksztalcil techniki walki w taki sposob zeby ukierunkowywaly koncentracje/zainteresowanie cwiczacych w kierunku wlasnego wnetrza, zamiast kierowac uwage na pokonanie atakujacego czy zwyciestwo w zawodach.

Aikido i aspekt zycia i smierci - W aikido nie ma zasady fair play.Nie ma regulaminow. Nie ma zasad bezpieczenstwa z gory narzuconych. Nie ma sedziego. nie ma okreslonego czasu ataku itd... Oznacza to ze praktycznie kiedy atakujacy wykonuje atak, Nage ma miec odczucie jakby 'bronil swego zycia' mimo ze jest w pewnym sensie bezbronny(np. ma zrobic narzucona z gory technike). W momencie kiedy Nage robi technike, z kolei uke ma miec odczucie ze za wszelka cene ma 'ratowac swoje zycie', mimo ze tez jest bezbronny(nie moze kontratakowac). Taki uklad jest specjalnie stworzony, zeby kazdy z nich byl po kolei w slabszej pozycji. To powoduje ze OBAJ musza przekraczac wlasne limity, nie tylko fizyczne, ale i duchowe.Bowiem jednoczesnie, mimo ze 'bronisz wlasnego zycia', stosujesz filozofie aikido rozwijajac wspolczucie, zeby zrobic jak najmniejsza krzywde atakujacemu, harmonizujac/jednoczac sie z nim.

Aikido kładzie nacisk na zachowanie życia - patrz wyzej.Nage mimo ze moze zrobic jak najwieksza krzywde atakujacemu, zamiast tego rozwija dla niego wspolczucie.

Misogi - Twoje intencje musza byc czyste zeby moc rozwinac wspolczucie dla atakujacego. Jesli jestes nieszczery, to albo go skrzywdzisz wiecej niz potrzeba, albo sam zostaniesz przez niego 'zabity'.

Aikido a religia - Nie ma zadnego kamuflowania. Aikido mozna cwiczyc skupiajac sie wylacznie na cwiczeniach fizycznych. Wielu ludzi tak robi, nawet Dziadek potwierdzil ze zadna konkretna religia nie jest przypisana do aikido.

Aczkolwiek dla mnie, brak rozwoju duchowego w aikido to jakby jedzac doskonaly stek, skupiac sie wylacznie na prawidlowym manipulowaniu sztuccami.
  • 0

budo_smok_bazyli
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Mam wrażenie, że odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania wcale Ci się nie podobają.


Odpowiadałem sobie na te pytania dawno temu. A ponieważ odpowiedzi mnie nie zadowoliły w pełni, to dałem sobie siana.
I po prostu poszedłem na kolejny trening, bez zachodzenia w głowę czy wszechreligia to jeszcze zachód czy wschód słońca i jak się mają te wschody i zachody do sensu życia.

I tak już od wielu lat trenuje bez zawracania sobie głowy takimi duperelami. Ale może do takich wniosków trzeba dojrzeć poprzez lata pracy na macie.

Stąd moje pytanie o metafory i wyszukiwanie problemów.
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido
Ja pierdole...
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Prawa natury - np grawitacja. Przyklad: podczas duszenia, zamiast uzywac sily ramion ...


Ależ ja mam słabą wyobraźnię :oops:
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Praktycznie na kazde pytanie powinienes zalozyc oddzielny temat :) W olbrzymim skrocie to co ja mysle:

Prawa natury - np grawitacja. Przyklad: podczas duszenia, zamiast uzywac sily ramion i barkow(co jest nawiasem mowiac calkowicie nieskuteczne) pozwalasz zeby grawitacja przesunela w dol cialo atakujacego dzieki czemu on sie sam swoim ciezarem calkiem skutecznie udusi.

Fenomen religijny aikido jako sztuki walki - Pod wplywem swojego duchowego Nauczyciela, Dziadek zmienil cel cwiczenia technik walki. Wychodzac z zalozenia, ze obecna cywilizacja zachwiala rownowage zycia ludzi, ktorzy w pogoni za dobrami materialnymi calkowicie zarzucili zainteresowanie rozwojem duchowym, Dziadek przeksztalcil techniki walki w taki sposob zeby ukierunkowywaly koncentracje/zainteresowanie cwiczacych w kierunku wlasnego wnetrza, zamiast kierowac uwage na pokonanie atakujacego czy zwyciestwo w zawodach.

Aikido i aspekt zycia i smierci - W aikido nie ma zasady fair play.Nie ma regulaminow. Nie ma zasad bezpieczenstwa z gory narzuconych. Nie ma sedziego. nie ma okreslonego czasu ataku itd... Oznacza to ze praktycznie kiedy atakujacy wykonuje atak, Nage ma miec odczucie jakby 'bronil swego zycia' mimo ze jest w pewnym sensie bezbronny(np. ma zrobic narzucona z gory technike). W momencie kiedy Nage robi technike, z kolei uke ma miec odczucie ze za wszelka cene ma 'ratowac swoje zycie', mimo ze tez jest bezbronny(nie moze kontratakowac). Taki uklad jest specjalnie stworzony, zeby kazdy z nich byl po kolei w slabszej pozycji. To powoduje ze OBAJ musza przekraczac wlasne limity, nie tylko fizyczne, ale i duchowe.Bowiem jednoczesnie, mimo ze 'bronisz wlasnego zycia', stosujesz filozofie aikido rozwijajac wspolczucie, zeby zrobic jak najmniejsza krzywde atakujacemu, harmonizujac/jednoczac sie z nim.

Aikido kładzie nacisk na zachowanie życia - patrz wyzej.Nage mimo ze moze zrobic jak najwieksza krzywde atakujacemu, zamiast tego rozwija dla niego wspolczucie.

Misogi - Twoje intencje musza byc czyste zeby moc rozwinac wspolczucie dla atakujacego. Jesli jestes nieszczery, to albo go skrzywdzisz wiecej niz potrzeba, albo sam zostaniesz przez niego 'zabity'.

Aikido a religia - Nie ma zadnego kamuflowania. Aikido mozna cwiczyc skupiajac sie wylacznie na cwiczeniach fizycznych. Wielu ludzi tak robi, nawet Dziadek potwierdzil ze zadna konkretna religia nie jest przypisana do aikido.

Aczkolwiek dla mnie, brak rozwoju duchowego w aikido to jakby jedzac doskonaly stek, skupiac sie wylacznie na prawidlowym manipulowaniu sztuccami.


Szczepan, a nie wydaje Ci się, że przesadne skupianie się na „rozwoju duchowym” w aikido ma negatywny wpływ na efektywność aikido jako systemu walki wręcz?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido


każde, każdy z nas to czuje w środku, tego nie trzeba definiować

Masz na myśli ten moment, który nieuchronnie następuje po kilku piwach, kiedy natura zmusza Cię do wyruszenia w stronę najbliższego pisuaru?


oczywiście że tak
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Szczepan, a nie wydaje Ci się, że przesadne skupianie się na „rozwoju duchowym” w aikido ma negatywny wpływ na efektywność aikido jako systemu walki wręcz?

Z mojego puntku widzenia aikido nie uczy zadnej walki, tym bardziej walki wrecz. Dla odmiany, jest to system ktory umozliwia rozwoj duchowy.
Nie obraz sie, ale niby przeczytales co Kanai sensei napisal, przeczytales moj komentarz i wyglada ze nadal nic nie rozumiesz pytajac o jakas walke wrecz w kontekscie aikido....
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytania o Aikido

Po przeczytaniu wypowiedzi MrSmail nasunęły się mi kolejne pytania:
1 ). Co to znaczy, że aikido jest wszechreligijne?
a to znaczy to, że wyznawana religia nie wpływa na cwiczenie aikido, jak i cwicznie aikido na takąż religię
2 ). W jaki sposób aikido może być metodą wyznawania konkretnej religii?
w taki sam, jak każda inna metoda wyznawania jakiejkolwiek religi
3 ). Co to znaczy „system oparty na kompletności i całości istnienia”?
jednym z dogamtów aikido jest idea AI czyli być jednością ze wszystkim, jest to idea kompletna, czyli całościowa, wszystko co istnieje jest jednością
4 ). Co to znaczy „aikido jest życiem i śmiercią” ?
patrz pkt wyżej
5 ). Co to znaczy „aikido jest wschodem i zachodem”?
patrz pkt wyżej
6 ). W jaki sposób aikido dąży do zachowania życia poprzez naukę destrukcyjnych technik sztuk walki?
Ołówkiem możesz napisać coś mądrego lub wydziobać oko koledze, celem aikido nie jest nauka walki tylko osiągnięcie pokoju, to na 1 rzut oka paradoks :) sporo takich w aikido, ale są ludzi ektórzy nie widzą tych paradoksów, bo są one dla nich przejrzyście jasne
7 ). W jaki sposób trening sztuki walki może oczyszczać?
dużo sie wypocisz, a to oczyszcza :) możan też uznać że wyrzucenie z siebie np agresji, albo złości poprzez pracę fizyczną także "oczyszcza" itd...
8 ). Dlaczego zakamuflowane treningiem sztuk walki propagowanie religii jest bez znaczenia?
zakamuflowane dla jednych, dla innych bardzo widoczne, dla jeszcze innych calkowićie nie mające z religią nic wspólnego, wolny świat mamy, każdy szuka i znajduje co chce
9 ). Czy aikido można ćwiczyć bez zwracania uwagi na „dalekowschodnią otoczkę”, bez filozofowania, szukania wielkich wartości w pospolitej w końcu umiejętności robienia drugiemu człowiekowi krzywdy?
można, nic nie stoi na przeszkodzie, ale jeśli postrzega ktoś trening SW jako uczenie się umiejętności robienia innemu krzywdy, to nie powinien zajmować się SW :)


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024