Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nauczyciele aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Nauczyciele aikido
Proponuję temat, w którym będziemy przedstawiać swoich nauczycieli aikido. Shihani (Isoyama, Tissier, Asai, Chiba, Kanetsuka, Tamura, Cognard, Fujimoto... przepraszam tych, których pominąłem, kolejność przypadkowa) odwiedzający kraj wódki i bigosu są w miarę rozpoznawalni, więc nie o takich nauczycieli mi chodzi. Proponuje by osoby, które uczą się także u innych nauczycieli napisali o nich parę zdań. Ze swej strony napiszę kilka słów o Pascalu Guillemin, bo akurat wyszło małe zapotrzebowanie (Mr Smail) by go przedstawić. Może Przemek przedstawi nauczycieli od Tamura sensei, Garry osoby z linii Kobayashi, może Pmasz się skusi by przybliżyć ludzi z Birankai, Wallace przestawi Orban sensei, Voivod... MrSmail, Akahige..., Randall..., Redakcja..., Jeżyk... itp. itd. Kilka słów o nauczycielu, co, jak, kiedy, u kogo i dlaczego polecacie się u niego uczyć. Fajnie jakby tekst był trochę przemyślany, sprawdzony, poukładany... Bez zbędnych peanów, w miarę możliwości krótko i treściwie. Chodzi mi o to, by zebrać garść informacji, by nieco się zorientować who is who...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
to zaczne, skoro w pewnym sensie zostalem wywolany do tablicy...

napisze tylko o tych z ktorymi obecnie wspolpracuje:

Jacek Wysocki - wszyscy raczej znaja, wiec nie bede przedstawial
Jiro Kimura - shihan aikikai i oraz prowadzacy Kobayashi Dojo Osaka (dyrektor techniczny)

obecnie z oboma nauczycielami utrzymuje kontakt stazowy, z shihanem Wysockim w kraju z shihanem Kimura w Europie, omawiamy kwestie wyjazdu do Japonii oraz przyjazdu do Polski, ale to trudne rozmowy, wiec trwaja juz chwile i jeszcze chwile potrwaja pewnie

od razu powiem ze nie uwazam sie za przedstawiciela zadnego z tych mistrzow i nie jestem czystym przekazem ich nauk, byloby to nawet dosc trudne, poniewaz mimo iz obaj sa z lini Kobayashi to prezentuja dosc odmienna forme i idee :-)
sa raczej dla mnie inspiracja do budowania mojej formy, co zapewne juz wywnioskowaliscie z moich postow w innych tematach.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido


Jiro Kimura - shihan aikikai i oraz prowadzacy Kobayashi Dojo Osaka (dyrektor techniczny)

obecnie z oboma nauczycielami utrzymuje kontakt stazowy, z shihanem Wysockim w kraju z shihanem Kimura w Europie, omawiamy kwestie wyjazdu do Japonii oraz przyjazdu do Polski, ale to trudne rozmowy, wiec trwaja juz chwile i jeszcze chwile potrwaja pewnie


Senseja Kimurę miałem przyjemność poznać i kilka razy odwiedzić w Osace, bardzo porządne aikido.
Niestety nie ma ono wiele wspólnego z linią Kobayashi w Polsce (poczynając od tego że stoi normalnie a nie bokiem) i jego przyjazd do Polski mógłby sporo namieszać w tej grupie. Może dlatego rozmowy są trudne.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
skoro zostałem wywołany do tablicy :wink: :
Do Polski regularnie (lub w miarę regularnie) przyjeżdża 2 instruktorów od sensei Tamura ( jako ciekawostkę można dodać że żaden z nich nie jest francuzem)
:roll: :) :
N. Vural- konkretne, mocne, fajne aikido, lubi tanto, czasem widywałem Go na stażach z sensei Tamura
S Benedetti- bardziej zwraca uwagę na luz, podstawy (też niezbędne) (tu jako ciekawostkę można dodać że ćwiczył także pod okiem H. Kobayashi sensei)
dwa razy na stażu w Polsce był też J. Bonemaison- bardzo fajne aikido, bliskie "stylowi" sensei Tamura
oczywiście we Francji jest wielu instruktorów od sensei Tamura, wielu z nich spotykałem na stazach, były różne plany ( np J-Y Le Vourch-ale nie zdążyłem..) i mam oczywiście swoje zdanie na ich temat ale nie wiem czy celem tego wątku było przedstawienie wszystkich, czy tych którzy zaglądaja do Polski.
Jest też paru, którzy bywają w mniejszej lub dalszej bliskości od Polski (jak wspomniany wcześniej J. Bonemaison- w Niemczech, T. Suga (w jakimś sensei tez uczeń sensei Tamura)-tez Niemcy, Austria, C. Pelerin bywa w Austrii, w Beneluxach, czy J. Bardet- też bywa w Niemczech, G.Millat - jakos Beneluxy czy płn Francja
Oczywiście bywają tez instruktorzy od sensei Tamura z 4, 5 danami też w niedalekich okolicach ( w Beneluxach, w Austrii czy na Węgrzech), ale nie chce Was tym wszystkim zanudzać.
A w przyszłym roku jest 10 lat mojego klubu, więc może coś się wymyśli :wink: - dam znać jak coś
pzdr
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Niestety nie ma ono wiele wspólnego z linią Kobayashi w Polsce ... Może dlatego rozmowy są trudne.


dlaczego niestety, wlasnie to bardzo dobrze bo jest roznorodnosc.
ale gdy sensei dowiedzial sie ze jestem z lini Savegnago-Wysocki, dyplomatycznie powiedzial ze kiedys slyszal o tej lini przekazu ale nie zna nikogo i do polski nie przyjedzie bo jest za stary :D
no kolejnym stazu zadeklarowal ze przemysli przyjazd do polski, no kolejnym ze chcialby przyjechac ale nie on decyduje, a ma grafik ustalony na min rok do przodu :) wiec za rok mi powie czy i kiedy przyjedzie :)
za to dostalem od niego w prezencie piekna przez niego malowana kaligrafie :)
czyli nie jest zle :)
wystarczylo na treningach zlac leniwych wlochow i nie odpuscic Japonczykom i juz bylem uke :) hehe :)

przyznam ze to fajne przezycie, swego rodzaju wspinanie sie po drabinie do blizszej relacji z mistrzem
drugi aspekt, to mam nadzieje ze zdaze Go do Polski zaproscic puki cwiczymy jeszcze z zaangazowaniem, bo jak patrzylem na tych wszystkich Wlochow z ich podejsciem i umiejetnosciami i "widzialem" mysli sensei - "co ja tu wogole robie" to az zal .... :D

p.s. z ciekawostek na jednej imprezce stazowej po pewnej ilosci sake dostalem kolejny prezent...
sensei podarowal mi jedna ze swoich uke :) calkiem ladna japoneczke :) i kazal zabrac do Polski...
byl tylko klopot jak zadzwonilem do domu i powiedzialem mojej lubej ze przywioze taki prezent :) :):) bardzo grzecznie i spokojnym glosem zapytala, "a na co ci tu ta japoneczka?" hahahahaah :)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

... jego przyjazd do Polski mógłby sporo namieszać w tej grupie. Może dlatego rozmowy są trudne.

Trudne to jest ikkyo :wink: Proszę nie dywagować i nie wtykać kija w mrowisko :-P tylko przybliżać nauczyciela i jego aikido.

Sensei Pascal Guillemin (5 dan). Asystent sensei Tissier, mocno wg jego linii. Rocznik 72, aikido uprawia od 1987 roku. Uprawia aikido bardzo intensywnie, nie tylko uczy ale przede wszystkim bardzo dużo trenuje, spokojnie można powiedzieć, że zawodowo. Bardzo dynamiczny, szybki. Świetny dydaktyk, poukładany i systematyczny.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

przyznam ze to fajne przezycie, swego rodzaju wspinanie sie po drabinie do blizszej relacji z mistrzem
drugi aspekt, to mam nadzieje ze zdaze Go do Polski zaproscic puki cwiczymy jeszcze z zaangazowaniem

Miło, że znasz takie uczucie. Zapraszaj i dawaj znać!
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Orban Philippe - 6 Dan


Urodzony w 1962 roku. Ćwiczy aikido od 18 roku życia. Zaczynał swoją drogę z aikido pod kierunkiem Sensei Tamura, u którego uzyskał stopień 2 Dan. W wieku 26 lat postanowił zmienić swoje dotychczasowe życie i pojechał do Paryża uczyć się od Ch. Tissier. W wieku 29 lat trzymał stopień 4 Dan i został asystentem w Cercle Tissier. Poza aikido i kenjutsu, ćwiczył muai thai, judo i bjj. Od 1996 roku prowadzi swoje dojo w Lipsku (Niemcy).


Koncepcja Aikido wg P. Orban Sensei.

Aikido jest stanem świadomości. Nie opiera się wyłącznie na nauce techniki, ale na zrozumieniu potrzeby pracy nad sobą w zakresie:
- odnalezienia naturalnego instynktu przetrwania;
- nauczenia się głębokiego i naturalnego oddychania;
- odnalezienia wewnętrznej równowagi;
- uzyskania dokładnej wiedzy o ciele i jego biomechanice;
- zrozumienie paradoksu przeciwieństw: stanu działania i zaniechania działania, mobilności
i bezruchu, napięcia i rozluźnienia, twardości i miękkości, itd.;

Technika nie jest celem, ale ekspresją ciała i umysłu.

Aikido nie opiera się na konkretnej metodyce nauczania lub pedagogikice, która przeszkadzałaby w wykonywaniu działania zgodnie z instynktem oraz wewnętrzną kreatywność ducha, lecz jest drogą do wyzwolenia i swobody działania.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Dołączona grafika

Patrick Matoian Sensei 6 Dan

Patrick Matoian sensei jest bezposrednim uczniem Shihan Cognard André 8 Dan, dyrektorem technicznym Autonomicznej Akademii Aikido (3A) na obszarze północnej Francji, naucza Aikido w wielu krajach na całym swiecie, min. we Francji, Indiach, Syrii i Polsce. Matoian sensei rozszerza swoje nauczanie prowadzac warsztaty Aikido dla aktorów, cyrkowców, tancerzy baletowych, malarzy, znajdujac wspólne płaszczyzny w różnych dziedzinach życia i twórczosci.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

... jego przyjazd do Polski mógłby sporo namieszać w tej grupie. Może dlatego rozmowy są trudne.

Trudne to jest ikkyo :wink: Proszę nie dywagować i nie wtykać kija w mrowisko :-P tylko przybliżać nauczyciela i jego aikido .


Ależ przybliżam postać. Z drugiej strony dzień bez wtykania.. to dzień stracony :cry: :lol:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Miło, że znasz takie uczucie. Zapraszaj i dawaj znać!

oj znam znam :) nie mysl ze ja taki bezuczuciowy jestem, pare lat sie kulam to i roznych uczuc doswiadczylem, ze mam swoje poglady i dazenia to jedno, a ze doswiadczam wielu to drugie :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
W takim razie i ja napiszę, zacytuję właściwie to, co napisałem w informacji o naszej sekcie dla PFA z okazji obchodów 35-lecia...:

Instruktor:
Maciej Gostomski (3 dan Aikikai) spędził prawie trzy lata w dojo Franka Dorana (7 dan, shihan Aikikai) w Redwood City, Kalifornia ( [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ), z jego rąk otrzymał swój obecny stopień i wciąż utrzymuje ścisły kontakt ze swoim nauczycielem. Brał udział w dobrze ponad stu seminariach i obozach aikido, w tym z czołówką obecnych shihanów jak Hiroshi Isoyama, Mitsugi Saotome, Kazuo Chyba, Yoshimitsu Yamada, Nobuyoshi Tamura, Kenzo Miyazawa, Shoji Seki, Tsuruzo Miyamoto, Yoshiaki Yokota, Masatome Ikeda, Katsuyuki Shimamoto, Christian Tissier, Hiroshi Ikeda, Katsuaki Asai, Yoji Fujimoto i wielu innych. Nie zamyka się w jednym stylu, czerpie wiedzę z każdego dostępnego źródła (Mikhail Ryabko/ Vladimir Vasiliev, Roger Machado/Clovis Silva). Bywał także tłumaczem na język polski dla Aikido Journal. Nadal ćwiczy również u sensei Mariana Wiśniewskiego…


Nie mogę więc napisać, że mam jednego nauczyciela...
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Wallace, bardzo fajnie nakreśliłeś sylwetkę swojego mistrza i jego koncepcję aikido. Resztę postów można wrzucić do jednego worka... Może powinniście podejść do tego jak Wallace i opisać aikido swojego mistrza a nie gdzie, kiedy z kim i ile ma czarnych pasków w takiej a siakiej organizacji (choć to też ważne ;-) ).

Pozdro.
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Maciej Gostomski (3 dan Aikikai) spędził prawie trzy lata w dojo

Ty voivod ale to nie jest wątek o autopromocji "Poznajmy Się" :twisted: o Franku coś napisz :) w końcu jego wymieniłeś jako pierwszego ;)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

...Bez zbędnych peanów, w miarę możliwości krótko i treściwie. Chodzi mi o to, by zebrać garść informacji, by nieco się zorientować who is who...


to sie zdecyduj czego chcesz? :)

Voivod, rozumiem ze opisales siebie czyli sam jestes swoim nauczycielem, a dziwisz sie moim postom :D
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Tak Panowie, bardziej mi chodziło o to jak wygląda aikido sensei'ów, dydaktyka, "cechy charakterystyczne ruchu" itp.
Voivod, Ty zasrany megalomanie :) Ja też byłem na grubo ponad 100 stażach, ale mam wiodących nauczycieli. Nie filozuj i napisz coś o Doran sensei.
A może szanowna redakcja przybliży nam (im) Inaba sensei? Bez rysu historycznego, tylko "podejście do tematu" itp.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Voivod, a kto to jest Masotome Ikeda? Nie znam :P
Natomiast znam - Masatomi Ikeda :) :twisted:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido

Voivod, a kto to jest Masotome Ikeda? Nie znam :P
Natomiast znam - Masatomi Ikeda :) :twisted:

U mnie w książeczce wpisał się jako Masatome... :twisted:

Nie mogę więc napisać, że mam jednego nauczyciela...

Już wielekroc pisałem o sensei Franku Doranie, jego treningu i podejściu do etyki etc. Jak znajdę czas, może to jakoś streszczę.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Proszę => [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (porównanie do muzyki jest... ciekawe)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauczyciele aikido
Ty leniu :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024