Skocz do zawartości


Zdjęcie

karate jitsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: karate jitsu

Samoobrona to pojecie calkowicie nieobecne w Japonii XIX wieku, kiedy te szkoly powstawaly.

No tutaj Szczepan to rzeczywiście dałeś do pieca, albo masz jakieś szczególne wyobrażenie pojęcia "samoobrona".
Przede wszystkim podział sztuk walki na "do" i "jutsu" jest zbyt uproszczony aby na tej podstawie wyciągać jakieś kategoryczne wnioski. Systemy walki wręcz w Japonii funkcjonowały pod różnymi nazwami. Jedną z nich jest kumiuchi, w zapisie kanji oznaczającą zarówno walkę wręcz jak i zapasy, albo też wybraną grupę technik ćwiczonych w danej szkole - najczęściej typu zapaśniczego, rozpoczynających się od symetrycznego uchwytu obu walczących ( klinczu ). Kumiuchi dzieliło się na walkę wręcz wywodzącą się wprost z pola bitwy ( uwzględniającą jego realia ) - nazwijmy ją "wojskową", oraz walkę wręcz nie mającą nic wspólnego z wojną - nazwijmy ją "cywilną". Wojskowe kumiuchi nosiło nazwę senjo kumiuchi lub kassen kumiuchi, ale także yoroi kumiuchi i katchu kumiuchi ( od rodzajów zbroi noszonych przez wojowników ).
Cywilne kumiuchi nosiło nazwę heifuku kumiuchi lub suhada kumiuchi i dotyczyło walki w cywilnym ubraniu ( kimonie, hakamie, kamishimo, kataginu, itp ). Style walki określane tymi nazwami powstały przeważnie w okresie Edo i praktykowane były przede wszystkim przez samurajów. W związku z tym, w walce wręcz problemem nadal pozostawała broń noszona za pasem oraz możliwość jej użycia. Jest też oczywiste, że systemy te praktykowane były przede wszystkim w celach zapewnienia sobie bezpieczeństwa, czyli do samoobrony właśnie.
Oprócz samurajskiego jujutsu ( czyli wojskowego/wojennego oraz cywilnego/pokojowego ) istniało też jujutsu dla innych grup społecznych określane mianem shomin yawara lub ippan yawara i zaliczane jest do heifuku kumiuchi. Koncentrowało się na walce bez broni ponieważ chłopom i mieszczanom nie wolno było nosić mieczy. Było proste ( taka japońska krav maga ) ponieważ tylko wojownicy mogli sobie pozwolić na regularny trening. Jak pisze Serge Mol: "Techniki shomin yawara kładły nacisk na samoobronę, np. w czasie napadu na ulicy. Ponieważ mniej w nich było ataku, niż obrony, mówiono o nich po prostu "goshinjutsu" ( sztuka samoobrony )."Także wiek XIX nie jest żadną cenzurą. Gdyby przyjrzeć się wszystkim szkołom jujutsu powstałym w Japonii, to okazuje się, że to same heifuku kumiuchi. Jedynie Takenouchi-ryu ( 1532 ), Enshin-ryu ( 1560-1568 ), Araki-ryu i, może jeszcze, Fukuno-ryu ( pomiędzy 1585 i 1622 r.) powstały pod koniec okresu sengoku ( czyli przed okresem Edo ).
Okres Edo nie jest też cenzurą dla podziału sztuk walki na do i jutsu, a okres Meiji - dla podziału na koryu i gendai. Donn F. Draeger pisze wyraźnie o koryu bujutsu i koryu budo, oraz gendai bujutsu i gendai budo.

Te pojecie powstalo na Zachodzi po wplywem rozwoju systemu prawnego po II wojnie swiatowej.

Mylisz się. Pojęcie samoobrony we współczesnym tego słowa znaczeniu ( jako prawo do odparcia bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie ) pojawiło się w europejskim systemie prawnym już w starożytności. Pisał o nim prawnik Marek Tuliusz Cycero ( 106 - 43 AC ) w przemówieniu w obronie Milona tymi słowami:
"Est enim ea non scripta sed nata lex, quan non legimus nec dedicimus, sed hausimus et arripuimus, quod vim vi repellere licet" ( istnieje bowiem owo niepisane, lecz wrodzone prawo, którego się nie uczymy ani nie czytamy, ale które przyjmujemy i które akceptujemy, iż siłę siłą odeprzeć wolno ). Teza ta, przyjęta w źródłach prawa rzymskiego ( np. Digestach Justyniana, lata 528-534 ), przetrwała dwa tysiące lat i do dzisiaj jest powoływana dla uzasadnienia prawa do obrony koniecznej.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: karate jitsu
Akahige, madrze piszesz i uzywasz trudnych wyrazow, ale rozrozniajmy prosze cenzure od cezury
:wink:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: karate jitsu

Akahige, madrze piszesz i uzywasz trudnych wyrazow, ale rozrozniajmy prosze cenzure od cezury

Tak jest! Robi się! :D
"Cezura - moment przełomowy w czyimś życiu, w dziejach ludzkości, narodu, w historii kultury itp., wyraźnie wyznaczający koniec jednej epoki i początek kolejnej".

Dziękuję za zwrócenie uwagi. :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024 : 2025