Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak usunąć frustratów z forum aikido?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
241 odpowiedzi w tym temacie

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Podejscie Randalla do Aikido jest mniej wiecej takie jak podejcie do obcowania z kobieta , które polega wyłacznie na kopulacji.


Kolejny, wyjątkowo chamski tekst kierowany ad personam zamiast rzeczowego argumentu.
Być może któryś z Panów Cwaniaków zrozumie, że pytanie o rozwój duchowy w kontekście treningu aikido jest wyjątkowo zasadne, jeżeli zapozna się chociażby z tym tekstem z wikipedii:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Randall wyjątkowo precyzyjnie zadał pytania, na które - jak kto chce i umie - wystarczy odpowiedzieć ( może być w punktach ). A pytania były z grubsza takie:
Czym wg Was jest rozwój i dlaczego?
Rozwój znaczy przemianę ze stanu wcześniejszego w późniejszy połączoną z jakimś wartościowaniem na korzyść późniejszego. Należy więc:
- uzasadnić to wartościowanie.
- wskazać kryteria opisu stanów wcześniejszego i późniejszego.
Zmiana wymaga przyczyny sprawczej, określonego działania. Należy więc:
- wskazać w jaki sposób aikido powoduje te zmiany, na jakie cechy duszy wpływa i dlaczego.
Jeśli ma być to przemiana, to jaka, stopniowa, całkowita? Należy wskazać kryteria rozpoznania, że to już ma miejsce oraz metody oceny stopnia postępu.
Ja sam nigdy tu nie pisałem o duchowym postępie w kontekście aikido, bo zwyczajnie nie umiem tego robić. Pisałem za to o tzw. mentalnym kryterium tożsamości aikido, które jest związane z filozofią walki ( elementami etosu rycerskiego ). Pisałem też szczegółowo w jaki sposób doskonalenie umiejętności technicznych, techniczno-taktycznych i taktycznych przekłada się na doskonalenie w sferze psychologicznej, wolicjonalnej, itp. Tych stanów nie należy mylić jednak z jakąkolwiek duchowością, podobnie jak inteligencji z mądrością.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

[Kolejny, wyjątkowo chamski tekst kierowany ad personam zamiast rzeczowego argumentu.
.


(OFF ON) Broń Boże, nic personalnego. Nie znam Randalla (człowieka) znam wirtualna postać Randall, ktora budują jej wypowiedzi.
Byc może Randall w rzeczywistosci jest dobroduszna staruszką albo żolnierzem mafii.
Z wypowiedzi wirtualnego Randalla wychodzi mi, ze kwestionuje wszystko co nie prowadzi do czystego utylitaryzmu w Aikido. Stad powyzsze stwierdzenie. Poza tym Randall sie nie obraża i jak sadze nie potrzebuje obroncow. (OFF OFF)
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Podejscie Randalla do Aikido jest mniej wiecej takie jak podejcie do obcowania z kobieta , które polega wyłacznie na kopulacji.


Kolejny, wyjątkowo chamski tekst kierowany ad personam zamiast rzeczowego argumentu.
Być może któryś z Panów Cwaniaków zrozumie, że pytanie o rozwój duchowy w kontekście treningu aikido jest wyjątkowo zasadne, jeżeli zapozna się chociażby z tym tekstem z wikipedii:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jędruś, tekst z wikipedii wyraźnie definiuje temat duchowości jako problem światopoglądowy. Bez przyjęcia założenia, że istnieje niematerialny wymiar rzeczywistości i człowieka (przy czym myśl, umysł, emocja przynależą do porządku materialnego) nie jest możliwa rozmowa o rozwoju duchowym. Twój kolega już wielokrotnie zadeklarował światopogląd negujący nie tylko uczucia wyższe ale i istnienie wartości duchowych i rzeczywistości pozamaterialnej. A zatem rozmowa z nim na ten temat to mówienie do łyżki na temat smaku zupy.
Doświadczenie mistyczne lub duchowe jest zawsze definiowane w kategoriach transcendencji czyli przekroczenia granic poznania.
Znakomicie tłumaczy to M.Eliade (światowej sławy nieżyjący już religioznawca) otóż doświadczenie mistyczne pojawia się tam gdzie kończy się nasze poznanie. Tajemnica stanowi kategorię definiującą. Kiedy umysł nie potrafi odpowiedzieć "dlaczego tak jest" albo "w jaki sposób tego dokonać" poprzez odwołanie się do świata duchowego znajdujemy odpowiedź na nasze wątpliwości.
Mechanizmy powstawania przeżycia duchowego są opisywane przez wszystkie systemy religijne, parareligijne i pochodne. Zawsze towarzyszy im przestroga o fałszywych prorokach czyli o konieczności oddzielenia przeżycia duchowego od np. wpływu narkotyków czy praktyk szarlatanów.
Z punktu widzenia specyfiki sztuk wojennych można odnotować niezwykle silny historyczny związek pomiędzy strategią, praktyką fizyczną a praktyką duchową. Nawet dzisiaj choć wygląda to dość anachronicznie większość brazylijskich zawodników bjj żegna się przed walką lub całuje medalik. Są to wszak zachowania całkowicie zbędne w kategoriach realnej sprawności na ringu.
Rozwój duchowy oznacza proces dochodzenia do granicy własnego poznania przekroczenie tej granicy (lub lepiej przekraczanie) poprzez doświadczenie mistyczne. Uzyskana w ten sposób wiedza lub umiejętności stanowią materialne potwierdzenie poziomu rozwoju duchowego. Np. lekarz który się dużo modli ma więcej trafnych diagnoz.
Albo zawodnik który całuje medalik wygrywa częściej walki lub wygrywa walkę kiedy przeciwnik był zdecydowanym faworytem. Król po całonocnej medytacji w kaplicy podejmuje decyzję która rozstrzyga o losach wojny. Młoda dziewczyna bez żadnego doświadczenia wojennego prowadzi oddziały francuskie od zwycięstwa do zwycięstwa.

I co chcesz Jędrek, żeby o tym rozmawiać z niby-filozofem z Lublina? Nie wspominając o tym jakie zaraz pojawią się komentarze ze strony forumowych dresów spod znaku ssskutecznych i realnych stylów. No way I guess. :) Bo to nie jest dyskusja o aikido tylko o innej stronie medalu. Ale prawdą jest że aikidocy chętniej na te tematy rozmawiają .
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?
M.Eliade jest autorem jak najbardziej na miejscu jesli chodzi o zrozumienie roli rozwoju duchowego w aikido(chociaz on nic o aikido nie pisze heh). Szczegolnie jego dziela o szamanizmie(nie znam tytulow po polsku) oraz nieco trudniejszy 'Traktat o rozwoju religii'.
Dobrze tez jest sobie poczytac "Klasyczna joga indyjska" z Biblioteki Klasykow Filozofii.

Mnie zainspirowal do poszukiwan..... pierwszy instruktor judo Majki - Stanislaw Tokarski. W owym czasie mistrz swiata, obecnie pewnie juz profesor PAN hahahahah
Dosc pomocne jest poczytanie sobie prac antropologow i socjologow(Malinowski, Levy-Strauss, M.Mauss i inni), ktorzy robili badania osobiscie w koncu XIX i na poczatku XX wieku u plemion na calym swiecie prawie nieskarzonych cywilizacja zachodnia.

maly OFFTOP
@Randall - nie probuj traktowac mnie jak Pomian, jak mowie ze twoje podejscie do zycia nie jest w zadnym stopniu unikalne, bo bylo juz znane 3 tys lat temu to mam na to oczywiste dowodu materialne. Jak kazdy system, ma te twoje podejscie swoje mocne strony oraz slabe strony. Ale tu nie jest miejsce zeby o tym dyskutowac.
koniec OFFTOPU
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

@Randall - nie próbuj traktowac mnie jak Pomian, OFFTOPU


Ale pomian jak sądzę może cię traktować jak pomian? :) :) :)

ps. Ważne dzieła Eliadego po polsku:
1.Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy, tł. i wstęp Krzysztof Kocjan, oprac. Jerzy Tulisow, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994, 2001 (Le chamanisme et les techniques archaïques de l’extase 1950)
2.Traktat o historii religii, tł. Jan Wierusz Kowalski, wstęp Leszek Kołakowski, posłowie Stanisław Tokarski; wyd. I: Warszawa 1966, Wydawnictwo Książka i Wiedza; wyd. II: Łódź 1993, Wydawnictwo Opus; wyd. III, popr i uzupełń.: Warszawa 2000, Wydawnictwo KR (Traité d’histoire des religions 1949)
3.Joga. Nieśmiertelność i wolność , tł. Bolesław Baranowski, oprac. Tomasz Ruciński, Warszawa 1984, 1997, PWN (Le Yoga. Immortalité et Liberté 1954)
4.Sacrum i profanum. O istocie religijności, tł. Robert Reszke, Warszawa, wyd. I: 1996, wyd II popr. i uzup.: 1999, Wydawnictwo KR, wyd III: tł. Baran Bogdan, Warszawa 2008, Wydawnictwo Fundacji Aletheia, ISBN 978-83-61182-16-0 (Le Sacré et le Profane 1956)

ps2.Klasyczna Joga Indyjska to tekst oryginalnych sanskryckich Jogasutr Patańdżalego z komentarzem Jogabhaszja w tłumaczeniu Leona Cyborana najwybitniejszego polskiego znawcy teorii jogi indyjskiej (choć to pozycja z Biblioteki Klasyków Filozofii wątpię by nasz lokalny fizol...of. oops filozof był w stanie przez nią przebrnąć)

:roll: :lol: :roll:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

I co chcesz Jędrek, żeby o tym rozmawiać z niby-filozofem z Lublina? Nie wspominając o tym jakie zaraz pojawią się komentarze ze strony forumowych dresów spod znaku ssskutecznych i realnych stylów. No way I guess. Bo to nie jest dyskusja o aikido tylko o innej stronie medalu. Ale prawdą jest że aikidocy chętniej na te tematy rozmawiają .

Szanowna Redakcjo,
Bardzo nie podoba mi się zwrot "niby-filozof z Lublina" albo nazywanie porządnych chłopów z kościami "forumowymi dresami" tudzież sugerowanie, że ktoś ma w domu kurwę za żonę ( jak pewien forumowy erudyta ). Tym bardziej, że Redakcja nie chce, albo nie umie z nimi dyskutować.
Pytanie o rozwój duchowy w aikido jest zasadne, bowiem wiele osób bardzo podkreśla, że ów rozwój duchowy jest cechą wyróżniającą aikido na tle innych sztuk walki. Szczególnie tych sssskutecznych i realnych. Co więcej, kiedy niejaki Robert T. napisze, że nie ma możliwości rozdzielenia praktyki technicznej od praktyki duchowej i praktykowanie wschodnich systemów wychowania psychofizycznego oznacza zawsze kontakt ze wschodnią duchowością, to się go wyzywa od oszołomów.
A pytanie było bardzo proste. Jakie elementy treningu technicznego aikido mają wpływ na rozwój duchowy? Czy jest to koncentracja, czy może kontemplacja, albo medytacja przed treningiem? Czy są to elementy ceremoniału? Czy główny trening techniczny polegający na powtarzaniu form ruchowych, wywodzących się ze sztuk walki z współpracującym partnerem? Czym jest rozwój duchowy? Kim jest osoba rozwinięta duchowo, a kim osoba nierozwinięta duchowo. Czy trening w formie walki w prakseologicznym znaczeniu nie zawiera wartości moralnych, prospołecznych, humanistycznych, samorealizacyjnych, dyscyplinujących, kulturowych i sakralnych - skoro aikido, ideologicznie wręcz, z walki jako metody treningu rezygnuje?
Może by się na tym skupić, zamiast obrażać w kiepskim stylu rozmówcę, udowadniając przy okazji, że ów rozwój duchowy w aikido to tylko czcze gadanie.
  • 0

budo_ncro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?
Tak sobie czytam i czytam.... Redakcjo, która z wymienionych przez Ciebie pozycji wykazuje wyższość aikido jako metody na rozwój duchowy nad, dajmy na to, adoracją Najśw. Sakramentu lub pielgrzymką pieszą do łaskami słynącego obrazu?
  • 0

budo_ronin bastard
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Tak sobie czytam i czytam.... Redakcjo, która z wymienionych przez Ciebie pozycji wykazuje wyższość aikido jako metody na rozwój duchowy nad, dajmy na to, adoracją Najśw. Sakramentu lub pielgrzymką pieszą do łaskami słynącego obrazu?

To weź sobie jeszcze raz przeczytaj , ale tym razem ze zrozumieniem...

Czy widzisz aby gdzieś ktoś ktoś pisał o wyższości jakiejkolwiek pozycji nad czymkolwiek???

Jak sam wymyślasz jakieś idiotyczne tezy to je sam udowadniaj!!!

Ja p*******ę, skąd się ostatnio tacy tu biorą...
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

I co chcesz Jędrek, żeby o tym rozmawiać z niby-filozofem z Lublina? Nie wspominając o tym jakie zaraz pojawią się komentarze ze strony forumowych dresów spod znaku ssskutecznych i realnych stylów. No way I guess. Bo to nie jest dyskusja o aikido tylko o innej stronie medalu. Ale prawdą jest że aikidocy chętniej na te tematy rozmawiają .

Szanowna Redakcjo,
Bardzo nie podoba mi się zwrot "niby-filozof z Lublina" albo nazywanie porządnych chłopów z kościami "forumowymi dresami" tudzież sugerowanie, że ktoś ma w domu kurwę za żonę ( jak pewien forumowy erudyta ). Tym bardziej, że Redakcja nie chce, albo nie umie z nimi dyskutować.


ho ho ha ha, ale święto-napuszony ton nam tu wybrzmiał. Co do niby filozofa to konwencja dialogu jest taka, że on podważa wszystkie autorytety i przewodzi antyaikidowej rewolucji proletariackiej głosząc hasło "aikido - opium dla ludu" a my mu dowalamy mentalnie na każdym możliwym polu (wszak w aikido nie ma reguł) żeby sobie poszedł z tego forum czyli zrezygnował sam bo jesteśmy za wolnością słowa i wyboru.

Natomiast co do porządnych chłopów z kościami to nic do nich nie mam bo forumowe dresy to kilku frustratów, którzy piąchą po klawiaturze schowani za nickami walą po mordach swoich przeciwników, ale filmików z tych walk nie można zobaczyć (chyba że animowane ha ha).

Reszta twojego wywodu jak rzadko nadaje się do kosza, na wstępie napisałem, że rozmowa o rozwoju duchowym zaczyna się od deklaracji czy mamy w ogóle o czym rozmawiać. Tekieli to zupełnie inny przypadek - dla niego katolicki rozwój duchowy jest ok. ale już z Tomaszem Mertonem ma problem. Jak się zorientuje, że sistiema nawraca na prawosławie to też dopisze ją do niebezpiecznych sekt.
Poczytaj wymienione pozycje dotyczące jogi znajdziesz tam wyjaśnienie co może ale nie musi sprzyjać rozwojowi duchowemu. Teoria jogi mówi, że jeśli usuniesz przeszkody na drodze do prawdziwego poznania to dostąpisz takowego. Jedną z wymienionych przeszkód jest np.agresja. Jednym z deklarowanych celów aikido jest obniżenie poziomu agresji - a zatem zgodnie z opartą na jodze teorią rozwoju duchowego występuje przesłanka sprzyjająca takowemu. Idąc tym torem bez trudu odnajdziesz i opiszesz co w aikido sprzyja rozwojowi duchowemu (o ile takowy w ogóle istnieje) :P
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Tak sobie czytam i czytam.... Redakcjo, która z wymienionych przez Ciebie pozycji wykazuje wyższość aikido jako metody na rozwój duchowy nad, dajmy na to, adoracją Najśw. Sakramentu lub pielgrzymką pieszą do łaskami słynącego obrazu?


Słusznie ronin napisał, ale niepotrzebnie się denerwuje.
Odpowiadając na twoje pytanie żadna nie wskazuje na wyższość.
Chociaż dróg rozwoju duchowego nie należy wywyższać lub poniżać to moim osobistym zdaniem prawdziwa i głęboka adoracja Najśw.Sakramentu albo pełna pokory pielgrzymka jest pewniejszą drogą rozwoju duchowego niż zapisanie się do sekcji aikido. A może warto spróbować obydwu rzeczy naraz :wink: 8)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

[Bardzo nie podoba mi się zwrot "niby-filozof z Lublina" albo nazywanie porządnych chłopów z kościami "forumowymi dresami" tudzież sugerowanie, że ktoś ma w domu kurwę za żonę ( jak pewien forumowy erudyta ). Tym bardziej, że Redakcja nie chce, albo nie umie z nimi dyskutować.
Pytanie o rozwój duchowy w aikido jest zasadne, bowiem wiele osób bardzo podkreśla, że ów rozwój duchowy jest cechą wyróżniającą aikido na tle innych sztuk walki.

Jakie elementy treningu technicznego aikido mają wpływ na rozwój duchowy? Czy jest to koncentracja, czy może kontemplacja, albo medytacja przed treningiem? Czy są to elementy ceremoniału? Czy główny trening techniczny polegający na powtarzaniu form ruchowych, wywodzących się ze sztuk walki z współpracującym partnerem? Czym jest rozwój duchowy? Kim jest osoba rozwinięta duchowo, a kim osoba nierozwinięta duchowo. Czy trening w formie walki w prakseologicznym znaczeniu nie zawiera wartości moralnych, prospołecznych, humanistycznych, samorealizacyjnych, dyscyplinujących, kulturowych i sakralnych - skoro aikido, ideologicznie wręcz, z walki jako metody treningu rezygnuje?
Może by się na tym skupić, zamiast obrażać w kiepskim stylu rozmówcę, udowadniając przy okazji, że ów rozwój duchowy w aikido to tylko czcze gadanie.


Po pierwsze ( jesli to o moja wypowiedz chodziło) to nie moja wypowiedz a Twoja interpretacja jest chamska i uwlaczajaca. Nie napisałem nic o zadnej żonie ani o k...
Uzyłem jedynie porównania w odniesieniu do traktowania Aikido jedynie jako czegoś co służy do pokonania przciwnika. Tyle.

Po drugie według mnie całosc przekazu Aikido ( to czym piszesz i jeszcze inne rzeczy) służa rozwojowi mentalnemu.
Twoje dociekania , zeby wskazać na naukowo opisane elementy tego procesu wraz z procentowym wyliczeniem , który ile wnosi sa bez sensu. Bo wkraczasz na pola zarezerwowane dla intuicji, uczuc i wlasnej samooceny. Sa to rzeczy intymne , o których nikt nie bedzie sie rozpisywał na forum. Nie da sie wziąc linijki albo innego woltomerza i zbadać o ile stopni rozwinal sie duchowo dany osobnik. Albo to czujesz ( jak napisał Jezyk) albo nie. I wcale nie musisz. Twoja sprawa.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Jednym z deklarowanych celów aikido jest obniżenie poziomu agresji

Niech mnie Redakcja nie rozśmiesza. Zresztą, tu nie chodzi o deklarowane cele aikido tylko metody ich osiągania ( reszty mojego wywodu Redakcja nie zrozumiała ).

Po drugie według mnie całosc przekazu Aikido ( to czym piszesz i jeszcze inne rzeczy) służa rozwojowi mentalnemu.

Piszę też, jakie warunki muszą być spełnione w przekazie aikido aby rozwój mentalny nastąpił. Opisałem wielokrotnie na czym polega czynnik mentalny w aikido. W ogóle nie pisałem o rozwoju duchowym więc zarzut, że chcę go mierzyć woltomierzem i procentami jest bezzasadny.
Pytanie, na które nie umiecie odpowiedzieć brzmi: Jakie są cechy rozwoju duchowego osiągniętego za pomocą treningu technicznego aikido, skoro np. Szczepan twierdzi, że trening aikido zawiera element duchowy? Trening, czyli np. dwie godziny, które spędzamy na macie ćwicząc techniki. Ja opisałem zależność pomiędzy zdobywaniem umiejętności technicznych, a rozwojem osobowości ( o duchowości nie wspominając). Czy umiecie opisać podobną zależność między treningiem na macie, a rozwojem duchowym? ( mówimy o duchowości w kontekście aikido, a nie o duchowości w ogóle ).
Jeżeli nie, wystarczy się przyznać zamiast się irytować.

P.S. A za listę lektur szkolnych serdecznie dziękuję. Większość z nich przeczytałem.
  • 0

budo_ronin bastard
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

A może warto spróbować obydwu rzeczy naraz :wink: 8)

Lepiej ostrożnie z takimi propozycjami , bo za chwilę jeszcze jakiś kolejny (eu)geniusz napisze, że Redakcja chce organizować zajęcia aikido na pielgrzymkach do obrazów... :wink:




@AKAHIGE
Czytając kolejne wpisy Twoich interlokutorów odnośnie rozwoju duchowego w aikido przypominają się mi ostatnie reklamy >tepsy< z Serduszkiem i Rozumkiem...

AKAHIGE Ty normalnie nie czujesz tego, nie czujesz... :wink:

A kto za to wszystko zapłaci...?
Telefoonnn... :)
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Jednym z deklarowanych celów aikido jest obniżenie poziomu agresji

Niech mnie Redakcja nie rozśmiesza. Zresztą, tu nie chodzi o deklarowane cele aikido tylko metody ich osiągania ( reszty mojego wywodu Redakcja nie zrozumiała ).

Chyba mnie obrażasz, w twoim wywodzie nie było nic trudnego do zrozumienia - nadawał się do kosza ponieważ powracał z uporem maniaka do logiki którą wcześniej zanegowałem:

- rzeczywistość duchowa ( a tym samym rozwój duchowy) nie może być opisywana wprost, do opisu używa się metafor, przeniesień, dowodów nie wprost

- aikido nie jest lepszą od innych metodą rozwoju duchowego ani wśród sztuk walki ani w ogóle dlatego wyodrębnianie metod obecnych tylko w aikido nie ma sensu

- aikidocy częściej na gruncie zachodnim wspominają o duchowym wymiarze treningu, nie wynika to z zawartości technicznej aikido ale z historycznego kontekstu popularyzacji aikido na zachodzie (ciekawy temat dla antropologa kultury)

- praktycznie wszystkie wschodnie systemy rozwoju duchowego są mniej lub bardziej powiązane z teorią jogi (głównym pasem transmisyjnym był m.in.buddyzm). Dlatego zwykłe sprawdzenie jakie elementy teorii jogi obecne są w aikido pozwala odpowiedzieć na pytanie czy aikido jest zgodnie z tą teorią ergo czy daje szansę na rozwój duchowy

- wszystko co powyżej jest aktualne o ile wierzymy, że istnieje coś takiego jak rozwój duchowy. Zaspokajanie różnych ludzkich potrzeb poprzez walkę (prakseologia) nie ma z tym nic wspólnego, te wszystkie potrzeby nie należą do porządku duchowego


ps.wykrakałem co? Powyżej forumowy dres w całej krasie - bałem że się nie odezwie
a tu jak na zamówienie. Witaj dresie, dla ciebie też jest tu miejsce
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Gdzie, do piczki anielki, jest w obecnym aikido taka szkoła życia i hartowanie charakteru?

No jak, przecież co chwile ponosimy jakieś porażki, ukemi nie wyjdzie tak doskonale jak byśmy chcieli, technika nam sie nie uda, a mimo to, podnosimy się z tego dołka i przychodzimy na kolejny trening próbowac dalej... :) :wink:

W sumie to zgadzam się w 100% z tym co dar napisał. Szkoda, że jego post zostanie pewnie zdyskredytowany/ całkowicie olany, bo ktoś się święcie oburzy użyciem kilku słów na "p..." czy "k...", no a z prostactwem i chamstwem nie będzie dyskusji... :twisted:

edit:

- aikido nie jest lepszą od innych metodą rozwoju duchowego ani wśród sztuk walki ani w ogóle dlatego wyodrębnianie metod obecnych tylko w aikido nie ma sensu

niektórzy twierdzą że jest to podstawowy, nadrzędny cel aikido (z braku innych?), więc może jakieś konkrety da się podać? jak się osiąga ten rozwój?itd. i inne pytania już tu zadane wcześniej...

Widzisz Dar75, chyba jednak nie rozumiesz o co chodzi.

W odróznieniu od systemów typu combat (nauka jak zrobic kuku 8O ) oraz sportowych ( nauka jak przekonac sedziów i publicznosc, ze jestem lepszy od przeciwnika :D ) w Aikido celem jest poprzez keiko osiąganie "samorozwoju". I nie jest to żaden bełkot ani półmistyka tylko wymierne efekty w postaci np. dostrzegania harmonii wzajemnie współdziałajacych elementów oraz ich otoczenia, wzmocnienia psychicznego, osiągnięcia wewnetrznego spokoju, lepszej orientacji w przestrzeni, postrzegania całości zamiast wycinków, itp. co razem do kupy wpływa na kształtowanie osobowosci.


Powyzsze elementy są wazne także dla combatowca i sportowca jednak dla nich sa jakby ubocznym efektem podstawowego zadania - jak pokonac przeciwnika.

W Aikido jest odwrotnie. Pokonanie (neutralizacja ataku) przeciwnika jest tylko ubocznym efektem podstawowego zadania - generalnie wspomnianego samorozwoju ( aczkolwiek dla róznych ludzi ten samorozwój może oznaczać położenie nacisku na inne rzeczy).

:P
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?
@ UP Ejmen

Widzę się Panowie rozbrykali strasznie a ledwie parę dni mnie nie było...
Cóż, widocznie Redakcja mi tak mentalnie dowaliła że aż zaocznie mnie odrzucało.

Oczywiście koncepcje jakie istniały w początkach socjologii i antropologii są bardzo ciekawe, trochę się w to bawiłem, i przyznam, że głównie w krytykę, za mało w tym konkretu, za dużo gdybania i mniemań. Błądzili wtedy po omacku, niewiele się zmieniło.

Nie rozumiem skąd obawa przed wyśmianiem przeze mnie wartości, rozwoju, cudzych doświadczeń? Przecież nie pytam o osobiste doświadczenia, a o obiektywne rzeczy których podobno uczy się w ramach treningu, realizując cel aikido. Będą nie trzymające się kupy głupoty, pokażę wady, będzie uporządkowany system, będzie ok.

Redukując ów "rozwój" do przeżycia wewnętrznego, wręcz mistycznego, zamykamy go na wszelką krytykę i dyskusję, ale także na wszelkie przekazanie. Takie doświadczenia są nieintersubiektywne, indywidualne jednostce, niemierzalne.
Przyjęta tak linia obrony owszem, uodparnia aikido na wszelką krytykę, jednocześnie stawiając je w szeregu z innymi systemami abstrakcyjnymi tego typu, od scjentologii przez mormonów po buddyzm.
Znaczy, że należy zmienić forum, bo to jest o sztukach walki a nie sektach religijnych, a do tego właśnie sprowadziliście aikido.

Myślę, że warto było by, zwłaszcza Redakcji, przeczytać czasem co się pisze. Post za postem dajesz bowiem świadectwo tego, że te lata na macie z aikido dały wielkie gówno z tego co deklarujesz, choć w sumie nie wiem co deklarujesz, ani Szczepan, mimo iż grzecznie proszę o wytłumaczenie. Spokoju, harmonii i umiejętności rozwiązywania konfliktów nie ma z całą pewnością, poznania ostatecznej rzeczywistości stwierdzić nie umiem.
Oczywiście wątpię by ktokolwiek czytający to forum miał jeszcze jakiekolwiek złudzenia co do tego, że aikido rozwija cokolwiek poza monumentalnym przerostem mniemania o sobie, pogardą dla innowierców i potężnym dysonansem poznawczym.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Znaczy, że należy zmienić forum, bo to jest o sztukach walki ,

.


Bo to nie jest dyskusja o aikido tylko o innej stronie medalu.


  • 0

budo_spokokoleś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?
wygląda na to, że sens tematu rozpłynął się w oparach absurdów....

Osobiście do niego nawiążę...

Nie wiem jak pozbyć się frustratów ( nie jestem nim... )...natomiast wiem jak się pozbyć miłośnika sztuk walk ( praktyka ).......wystarczy coś w rodzaju powyższej dyskusji, żeby nie chcieć tu zaglądać :)

Jednego mniej :)

Życzę każdemu więcej pracy na macie, mniej filozofii.....
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?
---------------
redakcja budojo
--------------
ps.wykrakałem co? Powyżej forumowy dres w całej krasie - bałem że się nie odezwie
a tu jak na zamówienie. Witaj dresie, dla ciebie też jest tu miejsce
------------------------

I ja rezygnuje z pisania w dziale Aikido. Smutne, ze czlowiek ktory cale zycie zwiazany byl z dyplomacja podbudowywuje swoje ego boldem w postach, oraz nie umie powstrzymac sie od argumentow ad personam.

Pozdrawiam
WhD
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?
heh 12 stron pier...nia o bzdurach (pardon my french)... Szczepan, proszę Cię zlituj się nad nami grzesznikami. Zamknij to w cholere. :?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024