Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak usunąć frustratów z forum aikido?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
241 odpowiedzi w tym temacie

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?
Szanowna Redakcja rzeczywiście nie rozumie, o czym piszę, więc przypomnę.
Problem pojawił się ze dwa tygodnie temu w całkiem innym temacie, kiedy to Szczepan stwierdził:

Czasami sobie poczytam co Randall i Akahige pisza i nie moge sie oprzec mysli ze obaj zatrzymali sie na poziomie intelektualnym, jesli chodzi o podejscie do aikido. Tak sie stalo, poniewaz ich trening aikido nie zawieral treningu duchowego.

W odpowiedzi ja napisałem:

Szczepan,
Jeżeli zdefiniujesz mi w przybliżeniu na czym polega, tak rozumiany przez Ciebie, trening duchowy ( jego elementy oraz stosunek do treningu technicznego ), to będę mógł odpowiedzieć, czy mój trening zawiera trening duchowy, czy nie.

Nie chodzi więc o wymądrzanie się w temacie duchowości w ogóle, o tym, czy jest, czy jej nie ma, pisanie pierdół na temat buddyzmu i jogi ( czy tam yogi ) ani cytowanie tytułów książek.
Tak trudno to pojąć?
Więc jeszcze raz: Jaka jest różnica pomiędzy treningiem aikido zawierającym trening duchowy, a treningiem aikido nie zawierającym treningu duchowego?
Dla ułatwienia dam przykład. W buddyzmie zen jedną z podstawowych form treningu jest siedzenie w seiza połączone z liczeniem oddechów. Odmianą tej formy jest kinhin czyli zazen w trakcie chodzenia. Bardziej zaawansowaną formą treningu zazen jest shikantaza, itp. Są to formy treningu duchowego.
Uprzejmie proszę podać analogiczne formy treningu duchowego występujące w treningu aikido.
  • 0

budo_zolin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 670 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:północny-zachód
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?


:twisted:

Eh ja myslalem ze mata jest bardzo dobrym miejscem do topienia wszelkich smutow, szczegolnie w polaczeniu z duzym wysilkiem fizycznym. No ale jak widac niektorzy topia swoje zale zakladajac z dupy topiki i obwiniajac reszte.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

zazen w trakcie chodzenia

Siedzenie w trakcie chodzenia? Bessęsu.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Siedzenie w trakcie chodzenia? Bessęsu.

Następny mądrala, który se przetłumaczył słowo z języka japońskiego i udaje cwaniaka. A samochód to urządzenie, które samo chodzi?
Jak dla mnie siedzenie może mieć miejsce nawet podczas latania ( lewitacja albo lot latającym dywanem). Podałem przykład technik "medytacyjnych" z buddyzmu zen, które mają cechy treningu duchowego, prosząc o odpowiadające im elementy treningu aikido.

P.S. Definicja zazen wg Philipa Kapleau:
Zazen - dosłownie "siedzące zen". Należy je odróżniać od medytacji opierającej się zazwyczaj na wizualizowaniu lub umieszczanie w umyśle jakiejś koncepcji, idei czy innej formy myśli. Podczas prawdziwego zazen umysł jest zrównoważony, skupiony na jednym i wolny od przypadkowych, nieistotnych myśli. Zazen nie ogranicza się do siedzenia lecz jest kontynuowane podczas każdego działania.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?
jakis czas temu wiekszosc aikidokow na tym forum przyznala ze aikido nie ma nic wspolnego (a przynajmniej ma niewiele) z walka, ze nie jest istota aikio ani jego celem jako sztuki walki uczyc walki a istota jest rozwoj duchowy, ze oczywiscie aikido nadaje si edo nauki "walki" ale sa inne duzo lepsze sposoby do jej nauki.
teraz Jurek pisze co nastepuje:

moim osobistym zdaniem prawdziwa i głęboka adoracja Najśw.Sakramentu albo pełna pokory pielgrzymka jest pewniejszą drogą rozwoju duchowego niż zapisanie się do sekcji aikido.

pewnie sie wiekszosc z Was zgodzi z tym co napisal.

plus wszystki pozostawione pytania bez odpowiedzi...

wynika z tego ze aikido jako sztuka walki nie jest najlepszym wyborem do nauki walki i jako droga rozwoju duchowego, nie jest najlepszym wyborem do rozwoju duchowego.

wobec powyzszego jaki jest cel, istota i sens cwiczenia aikido
jedyna odpowiedz ktora mi sie nasuwa to - bo tak, bo lubie itp
czyli tylko i wylacznie subiektywne odczucia niepoparte zadnymi konkretami - OKA
nie ma w sumie zadnych zastrzezen do cwiczacych, ale co z instruktorami?
jesli ich odpowiedz jest taka sama, to jedyny cel jaki widze w ich pracy to zaspokajanie wlasnego ego, poprzez karmienie sie innymi ktorzy chca spelniac cele, ide i sens zycia tych instruktorow

w sumie chyba doszlismy do sedna tego co daje aikido
pewna spolecznosc w ktorej spoleczenstwo karmi idola swoja miloscia, w zamian za mozliwosc bycia czlonkiem tej spolecznosci.

wlasciwie nic nie osiagniemy innego dzieki takiej drodze niz dziki dowolnie innej
to nie sa zadne zarzuty, tylko ustalenie faktow

TAK cz NIE ?
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

j

wynika z tego ze aikido jako sztuka walki nie jest najlepszym wyborem do nauki walki i jako droga rozwoju duchowego, nie jest najlepszym wyborem do rozwoju duchowego.


Nie bądź taki zasadniczy, biologia lepiej wyjaśnia funkcjonowanie żywego organizmu niż chemia ale chemia skuteczniej niż biologia wyjaśnia powstawanie nowych substancji czy z tego wynika, że biochemia niczego nie wyjaśnia i nie jest ani skuteczna ani potrzebna.
Aikido jest takim właśnie systemem interdyscyplinarnym i na tym polega jego urok.
Nie bądźmy fordami T nie wszystkie auta muszą być czarne chociaż ja na przykład nie kupiłbym różowego w ciapki.
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

wobec powyzszego jaki jest cel, istota i sens cwiczenia aikido
jedyna odpowiedz ktora mi sie nasuwa to - bo tak, bo lubie itp
czyli tylko i wylacznie subiektywne odczucia niepoparte zadnymi konkretami - OKA
nie ma w sumie zadnych zastrzezen do cwiczacych, ale co z instruktorami?
jesli ich odpowiedz jest taka sama, to jedyny cel jaki widze w ich pracy to zaspokajanie wlasnego ego, poprzez karmienie sie innymi ktorzy chca spelniac cele, ide i sens zycia tych instruktorow

a nie może być tak, że się po prostu robi co się lubi? wszystko musi mieć głębszy sens, trzecie dno, szklane oko i jakieś bzdurne podteksty duchowo-filozoficzne? szukanie dziury w całym i dorabianie chorej ideologii żeby się pobrandzlować na forum?

w sumie chyba doszlismy do sedna tego co daje aikido
pewna spolecznosc w ktorej spoleczenstwo karmi idola swoja miloscia, w zamian za mozliwosc bycia czlonkiem tej spolecznosci.

wypraszam sobie, nie jestem żadnym członkiem. a ty chyba trochę popłynąłeś z tą miłością. love and peace 4 all zostaw hipisom.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Jeżeli zdefiniujesz mi w przybliżeniu na czym polega, tak rozumiany przez Ciebie, trening duchowy ( jego elementy oraz stosunek do treningu technicznego ), to będę mógł odpowiedzieć, czy mój trening zawiera trening duchowy, czy nie.[
(...)
Więc jeszcze raz: Jaka jest różnica pomiędzy treningiem aikido zawierającym trening duchowy, a treningiem aikido nie zawierającym treningu duchowego?
(...)
Uprzejmie proszę podać analogiczne formy treningu duchowego występujące w treningu aikido.


Akahige
Czy wszystko z czym masz do czynienia musi miec definicję, szufladki, naukowe wytłumaczenie, wszystko musi byc albo czarne albo białe, i wszystko musi mieć oparcie w dowodach najlepiej w formie stosownej dokumentacji popartej stempelkiem?

Troszke luzu, nieco intuicji, sporo uczuć z kropelką zdroworosądkowego podejscia - takiego koktajlu Ci życzę.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Akahige
Czy wszystko z czym masz do czynienia musi miec definicję,...

Nie musi. Np piękno nie musi być dla mnie zdefiniowane, uczucia, emocje, mnóstwo rzeczy.
Dowcip polega na tym, że jeżeli ktoś zarzuca mi, że moje aikido zatrzymało się na jakimś tam etapie ponieważ nie zawiera treningu duchowego, to chciałbym wiedzieć, czym jest ten trening duchowy w aikido ( przypominam: trening, a nie duchowość w ogólnym sensie ).
W treningu technicznym nazwy i definicje są niezbędne. Dlaczego tak jest pisałem przy okazji omawiania roli i znaczenia postrzegania. Inaczej trening i rozwój zamieniają się w tresurę człowieka.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Inaczej trening i rozwój zamieniają się w tresurę człowieka.

Obawiam się że od tego nie ma ucieczki. To znaczy wszelacy specjaliści od "rozwoju" rzecz jasna się nie zgodzą. Problem polega na uzasadnieniu, czyli tym czego się domagam w odpowiedzi. Jeśli mamy deklaracje, bez przepisu na działanie, zamiast odpowiedzi mgliste uniki, półsłówka, odwołania do nieostrych pojęć, znaczy że coś jest nie tak. Ściemnienie i tyle. Równie dobrze można pytać dlaczego kury sąsiada się pochorowały jak w sąsiedniej wsi ślepa starucha zamarzła.

Czy wszystko musi być racjonalne? Tak.
Irracjonalizm tworzy zbiory sprzeczne, czyli dopuszcza wszystko, dowolny bełkot.

Dlaczego żądam konkretu?
Ponieważ nie trudno o szamana, czystą żywą magię, która od zarania dziejów znajduje miejsce w świecie człowieka, gdzieś na granicy sacrum i profanum. Można powiedzieć że cechą człowieczeństwa jest dobudowywanie sensu. Nie mam nic do szamaństwa, ale nazwijcie sprawy po imieniu, chcecie mieć status cyganki z kryształową kulą, wasza wola.

Karcicie mnie za brak dostrzegania "duchowości". A przecież sam pomysł rozdzielenia ducha i ciała to wynik zaprogramowania w naszej kulturze przez chrześcijańską indoktrynację. Jedna z wielu możliwych koncepcji, dominująca bo... bo tak zdecydowano na wysokich stołkach. Owo dostrzeganie to też tylko konwencja.
Rozwój duchowy przez prawdziwą adorację matki boskiej (cokolwiek to znaczy)?? no ok, jest to rozwój tylko i wyłącznie według koncepcji i aksjomatyki chrześcijaństwa, i to nie wszystkich jego odłamów.
Najciężej wyjść na metapoziom, gdzie zadaje się pytania o podstawy własnych pytań. Tu już nie da rady "na zdrowy rozum", bo ten common sense to właśnie zbiór czyichś przekonań i tez, targany przez wieki na garbie copokolwniowej indoktrynacji. Trzeba go wziąć w nawias.

Dobro, zło, rozwój, regres, to tylko konwencje. Konwencją jest wszelkie wartościowanie.
Zmianiają się cywilizacje, zmiania się kultura, paradygmaty myślenia. Wraz z nimi zmieniają się podstawowe aksjomaty tworzące nasza rzeczywistość. Postrzegamy to samo, widzimy co innego. Fajnie to opisywał Tatarkiewicz "O bezwzględności dobra", polecam Redakcji, będzie sporo o ludach pierwotnych i badaniach przywoływanych ojców socjologii.

Zatem zawsze jest to tylko tresura, zawsze jest to tylko pewna w danym momencie obowiązująca szufladka.

I ja się w swoim pytaniu otwarcie zwróciłem: opiszcie mi tą szufladkę, zwaną aikido.
Nie doczekam się odpowiedzi, bo niby jak, skoro sami nie wiecie, a próba rzetelnego namysłu nad problemem mogłaby doprowadzić do niewygodnych wniosków, stąd wyparcie. Niemniej nadal jestem otwarty na odpowiedź.
Wnioski ładnie ujął Smail.
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

I ja się w swoim pytaniu otwarcie zwróciłem: opiszcie mi tą szufladkę, zwaną aikido.


:D :D :D Cała ta dyskusja jest antytezą tej szufladki, zobacz jakie bogactwo poglądów, jakie emocje, na którym subforum znajdziesz coś takiego :?: to ty pragniesz szufladki Randall, wszystkie twoje wypowiedzi prowadzą właśnie do tego, chcesz to wszystko poukładać i poustawiać, a tu kicha... nie daję się - co osoba to poglądy.

Widzisz jaki świat akikido jest różnobarwny? Widzisz jakie daje możliwości różnych interpretacji? Zobacz jak pobudza ludzi do dyskusji, myślenia, jakie wywołuje emocje... Możesz oczywiście twierdzić, że to jest bezwartosciowe, że to "piedrolenie bez sensu i składu" ale pamiętaj, że wtedy również ocenisz siebie, bo sam w tym bierzesz udział i to wydaję się z dosyć dużym zaangażowaniem 8)

Zastanów się ile już setek godzin dyskusji i przemyśleń poświęciłeś temu bezwartościowemu zjawisku jakim jest aikido i wyciągnij wreszcie wnioski, albo udowodniłeś wszystkim to co miałeś udowodnić i powinieneś to kopnąć w d..., albo twoje własne argumenty nie trafiają do ciebie samego i bedziesz to ciągnął i ciągnął i i ciągnął... :twisted:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

:D :D :D Cała ta dyskusja jest antytezą tej szufladki, zobacz jakie bogactwo poglądów, jakie emocje, na którym subforum znajdziesz coś takiego :?: to ty pragniesz szufladki Randall, wszystkie twoje wypowiedzi prowadzą właśnie do tego, chcesz to wszystko poukładać i poustawiać, a tu kicha... nie daję się - co osoba to poglądy.

Widzisz jaki świat akikido jest różnobarwny? Widzisz jakie daje możliwości różnych interpretacji? Zobacz jak pobudza ludzi do dyskusji, myślenia, jakie wywołuje emocje...

To jest tez calkowicie jasne jak sie przyjzymy dokladnie na postepowanie Dziadka, ktory w zaden sposob nie narzucal nikomu co i jak ma rozwijac. Ten madry czlowiek wiedzial bowiem ze to sie stanie poprzez cwiczenie fizycznych technik. To wlasnie techniki same w sobie kieruja kazdego z nas, w zaleznosci od jaka kt ma strone fizyczna, sklonnosci umyslu, doswiadczenia zyciowe itd. Bazsensowne bowiem jest narzucac cos ludziom z gory. A proces szufladkowania do tego narzucania prowadzi.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Karcicie mnie za brak dostrzegania "duchowości". A przecież sam pomysł rozdzielenia ducha i ciała to wynik zaprogramowania w naszej kulturze przez chrześcijańską indoktrynację. Jedna z wielu możliwych koncepcji, dominująca bo... bo tak zdecydowano na wysokich stołkach.


Karcimy za zupełnie coś innego w tym momencie na przykład karcę cię za braki w wykształceniu.
Według Sankhji (nurt filozofii indyjskiej o dobre 2000 lat starszy niż chrześcijaństwo) świat powstał w wyniku współdziałania dwóch zasad: ducha - purusza i materii - prakryti Istotą jak każdego klasycznego systemu indyjskiego jest nauka o wyzwoleniu. Kierunek ten określa kondycje człowieka i naucza w jaki sposób zdobyć zrozumienie wyzwalające. Więcej poczytaj sobie na wikipedii lub w cytowanych wcześniej lekturach. I na przyszłość ostrożniej z uogólnieniami. Wysokość stołka nie ma nic do rzeczy gdy idzie o zwykłą encyklopedyczną wiedzę. Na twoje usprawiedliwienie dodam, że Tatarkiewicz też słabo się znał na głównych nurtach filozofii pozaeuropejskiej. :) :P :)
  • 0

budo_ronin bastard
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?
Mam pytanie do osób postulujących możliwość rozwoju duchowego na treningach aikido.
Czy ktoś Was byłby w stanie wyjaśnić, na poziomie przeciętnej polskiej rodziny, która chciałaby zapisać swą nastoletnią latorośl na zajęcia aikido (a o Tatarkiewiczu czy Kotarbińskim nigdy nie słyszała, nie wspominając o filozofii Dalekiego Wschodu):

- Na czym polega rozwój duchowy wśród ćwiczących aikidoków?

- Jakie elementy treningu aikidockiego wpływają na ten rozwój?
(np. czy to są tenkany, ukemi, czy coś innego - i własnie co?)


P.S.
Pytanie nie dotyczy rozwoju mentalnego i cech typu pewność siebie, odpowiedzialność, systematyczność, itp.

Pozdrawiam
  • 0

budo_email
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 874 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?
mam pytanie do specjalisty. Redakcjo, wiesz może, jak usunąć trolla? (podpowiem, że nie grubą czcionką)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

jak usunąć trolla?

Ale przecież nie o to chodzi.

nie o to chodzi, by złowić króliczka,
ale by gonić go,
ale by gonić go,
ale by gonić go!


  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Według Sankhji (nurt filozofii indyjskiej o dobre 2000 lat starszy niż chrześcijaństwo) świat powstał w wyniku współdziałania dwóch zasad: ducha - purusza i materii - prakryti Istotą jak każdego klasycznego systemu indyjskiego jest nauka o wyzwoleniu. Kierunek ten określa kondycje człowieka i naucza w jaki sposób zdobyć zrozumienie wyzwalające. Więcej poczytaj sobie na wikipedii lub w cytowanych wcześniej lekturach. I na przyszłość ostrożniej z uogólnieniami. Wysokość stołka nie ma nic do rzeczy gdy idzie o zwykłą encyklopedyczną wiedzę. Na twoje usprawiedliwienie dodam, że Tatarkiewicz też słabo się znał na głównych nurtach filozofii pozaeuropejskiej. :) :P :)

Pierdu pierdu jak mawiał Pan Kleks.
Teraz niech mi Redakcja powie, jaki wpływ poza szybko wyrugowanym gnostycyzmem chrześcijańskim (kolesie mieli takie pomysły jak głodzenie się na śmierć, żeby szybciej iść do boga, droga na skróty do nirvany), miała owa koncepcja na świat łaciński? Przykro mi to stwierdzać tak ponoć oczytanemu człowiekowi, ale to Rzym podbił "świat", zaprowadził podstawy do kultury, prawa, a na końcu religii stanowiącej o poglądach na ciało, ducha i konstrukcję świata, a której jak wiemy podstawowe dogmaty były ustalone w 325 w Nicei (kto się nie zgodził dostał czapę, zaginął albo nie dojechał, tudzież zapłonął). Wymyślono i przegłosowano trójcę świętą, matkę boską i takie inne :) Ot na wysokich stołkach właśnie. Innymi słowy rozwijasz się duchowo adorując matkę boską którą paru biskupów sobie wydumało bo im do koncepcji pasowało ;) Wybacz, że się nie przyłączam, jest to tożsame z głęboką adoracją sierotki Marysi i krasnoludków.


Szczepan i Jeżyk, pragnę zauważyć że to co napisaliście już podpada pod szufladkę. Wiecie jak mawiają: Nie ma żadnych zasad <- co jest zasadą. Nie da się uciec od opisu, bo opis jest niezbedny do rozumienia, umieszczenia w naszym świecie. To co nie nazwane nie istnieje.
Kwestia dostrzeżenia przez niewygimanstykowany umysł tego, że zawsze jest metapoziom, w którym można racjonalnie zapytać o warunki poziom niżej. Nie pisze tego by was obrażać, a po prostu wskazać drogę.

Wskażę też na jedną rzecz:
Jeżeli aikido w zamierzeniu ma dopuszczać różnorodność dróg i interpretacji, wszelkie mówienie o "prawdziwym aikido" nie ma sensu, bo owo prawdziwe to każde, bo przecież wszelka interpretacja jest dozwolona.
Zatem równie "aikido" będzie moje w ochraniaczach i na full piździe, i aikitaichi Toheia, kulturowo zakorzeniona spinka Redakcji, Szczepanowe krawędziowanie, Gościa aikikravmaga. Wszystko.
Bezzasadna staje się jakakolwiek krytyka, wszelkie odniesienie i uzasadnienie zamyka się w danej interpretacji - czyli tak jak mówiłem w guru/shihanie danej szkoły.

Takie są banalne konsekwencje, jeśli mówicie A, godzicie się na B.
Pragnę też wskazać że wystarczy przylutować chuja do krzyża, pokazać w telewizji i też będzie 1000 różnych opinii oraz zamieszania. Czy to ma sens?

Myślę jednak że Ueshiba za prosty człowiek był na takie pomysły, zwłaszcza, że są mocno nietypowe dla kultury wschodu.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Mam pytanie do osób postulujących możliwość rozwoju duchowego na treningach aikido.
Czy ktoś Was byłby w stanie wyjaśnić, na poziomie przeciętnej polskiej rodziny, która chciałaby zapisać swą nastoletnią latorośl na zajęcia aikido (a o Tatarkiewiczu czy Kotarbińskim nigdy nie słyszała, nie wspominając o filozofii Dalekiego Wschodu):

- Na czym polega rozwój duchowy wśród ćwiczących aikidoków?

- Jakie elementy treningu aikidockiego wpływają na ten rozwój?
(np. czy to są tenkany, ukemi, czy coś innego - i własnie co?)


P.S.
Pytanie nie dotyczy rozwoju mentalnego i cech typu pewność siebie, odpowiedzialność, systematyczność, itp.

Pozdrawiam

Cwiczac aikido, kazdy, w tym nastolatki, maja mozliwosc rozwoju duchowego. Aczkolwiek zanim taki rozwoj bedzie mozliwy, dany osobnik musi wyrobic w sobie szereg cech specyficznych(fizycznych i niefizycznych), ktore warunkuja taki rozwoj.Np: dyscyplina fizyczna i mentalna, czystosc ciala i intencji, szczerosc, zaangazowanie, zdolnosc wgladu "wewnatrz" siebie itd... Cwiczenie rozwoju duchowego to powazna sprawa, ciezka, mozolna i dlugotrwala, obfitujaca w wiele niepowodzen, zupelnie niepodobna do jedzenia popkornu z coca-cola.

Cwiczenie technik aikido prowadzi NAJPIERW do rozwoju tych warunkujacych cech. Powiedzialbym ze 99.99% cwiczacych aikido wlasnie to robi przez cale zycie, zatrzymuja sie na etapie wstepnycm.Po prostu za malo cwicza zeby posunac sie dalej.

Stad sluszne poniekad zarzuty, ze znakomita wiekszosc nawet zaawansowanych stopniem instruktorow nie przejawia przez swoje postepowanie zadnego rozwoju duchowego.

Jakie elementy treningu do tego prowadza? - wszystkie. Ale najwazniejsza wg mnie jest interakcja z Mistrzem. Dlatego od zawsze twierdze, ze podstawowa rzecz dla kazdego kto cwiczy aikido to poszukiwanie odpowiedniego Nauczyciela.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

Powiedzialbym ze 99.99% cwiczacych aikido wlasnie to robi przez cale zycie, zatrzymuja sie na etapie wstepnycm.Po prostu za malo cwicza zeby posunac sie dalej. Stad sluszne poniekad zarzuty, ze znakomita wiekszosc nawet zaawansowanych stopniem instruktorow nie przejawia przez swoje postepowanie zadnego rozwoju duchowego.


odpowiedz prosze - gdzie Ty sie znajdujesz?

Jakie elementy treningu do tego prowadza? - wszystkie. Ale najwazniejsza wg mnie jest interakcja z Mistrzem. Dlatego od zawsze twierdze, ze podstawowa rzecz dla kazdego kto cwiczy aikido to poszukiwanie odpowiedniego Nauczyciela.


czyli jednak kult jednostki i powielanie jego cech, to jst rozwoj duchowy wg Ciebie?
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak usunąć frustratów z forum aikido?

będzesz boldem ;)

dyscyplina fizyczna
Rozumiem że chodzi tu o systematyczność i wytrwałość w fizycznym ćwiczeniu?

mentalna

Tu już ciężej, chodzi o takie amerykańskie zakleszczenie na cel? znaczy nie zważanie na okoliczności tudzież inne czyhające na zbyt otwarty umysł diabły? Wysoka motywacja, odrzucanie wątpliwości.

czystosc ciala
No cza się myć, ta wiedza przychodzi z wiekiem, najczęściej dojrzewania.

i intencji
A to już wieloznaczne bardzo. Czyste intencje znaczy właściwe i jednoznaczne wedle jakichś kryteriów. Chyba że chodzi ci o bardziej proste ujęcie, czyli szczere i bezpośrednie, znaczy powtórzy się zaraz.

szczerosc,
Mówienie zgodnie z żywionymi przekonaniami.

zaangazowanie,
Chyba redundancja, powtarza się z dyscypliną fizyczną i mentalną.

zdolnosc wgladu "wewnatrz" siebie
Przez wziernik czy na zasadzie introspekcji? Autorefleksja, autoanaliza, wedle jakich zasad, można sobie ciućkać landrynkę w ciszy, czy trzeba medytować z mantrą?

Cwiczenie rozwoju duchowego to powazna sprawa, ciezka, mozolna i dlugotrwala, obfitujaca w wiele niepowodzen, zupelnie niepodobna do jedzenia popkornu z coca-cola.

Truizm, choć nie do końca bo czy to prawda jest? Ot takie pustosłowie, tak ogólne że nie znaczy nic. Mędrzec spojrzał w dal kiwając głową. Nikt nie wie o co chodzi ale atmosfera napięta aż strach.


Cwiczenie technik aikido prowadzi NAJPIERW do rozwoju tych warunkujacych cech.
Powiedzialbym ze 99.99% cwiczacych aikido wlasnie to robi przez cale zycie, zatrzymuja sie na etapie wstepnycm.Po prostu za malo cwicza zeby posunac sie dalej.

Napewno? Wszelka praktyka i liczne wypowiedzi tu zaglądających "bezmózgich karków" jak ich ładnie określacie, przekonuje, że zwykłe ciężkie sporty robią to lepiej, szybciej wykształcają te cechy, po prostu dlatego że bez nich jesteś ciota i dostajesz wpierdol na sparingach.
Wychodzi na to że 99% o których mówisz pozostaje na tym etapie bo aikido jest do dupy jako narzędzie do kształtowania tychże cech.


Jakie elementy treningu do tego prowadza? - wszystkie.
Jakieś związki przyczynowo skutkowe? Jakiekolwiek. Np.
Systematyczne uczęszczanie 5 razy w tygodniu przez 10 lat pozwala na wykształcenie trwałego przyzwyczajenia do regularnej aktywności fizycznej oraz odporność na niepogodę przez chodzenie w mrozy i deszcze.

Ale najwazniejsza wg mnie jest interakcja z Mistrzem.
Hmm, aż się boję zapytać. Bardzo blisko tu do greckiego pedagoga, "mentora" wprowadzającego we wszelkie aspekty życia, od filozofii, przez gimnastykę po dymanie niewolnic i kolegów.

Dlatego od zawsze twierdze, ze podstawowa rzecz dla kazdego kto cwiczy aikido to poszukiwanie odpowiedniego Nauczyciela.
Jakie kryteria spełnia nauczyciel, i jak ma się to do Twojej poprzedniej wypowiedzi o różnorodności w aikido?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024