Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dieta: ile i kiedy jeść + białka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Dieta: ile i kiedy jeść + białka
Od razu chciałbym zaznaczyć, że chodzi mi o dietę bez suplementów(niestety brak funduszy), tylko to co znajdziemy w kuchni.


1.Ogólnie się mówi "jedz dużo". Dobra, teraz pytanie, chodzi o bycie przez cały dzień pełnym w dzień, w którym akurat zamierzamy podnosić ciężary, czy trzeba się tak obżerać przez cały tydzień? ;o

2.To samo tyczy się białek, starać się cały czas jeść sporo ich, czy tylko w dzień ćwiczeń, czy też np tylko po ćwiczeniach?

3.Mówi się, że tak 2,5-3g/kg białka. Naturalnie nie jestem w stanie tyle zjeść dziennie, ale staram się jak najwięcej zaraz po ćwiczeniach- jakieś mięsko, jajka, serek wiejski.

4. Tak mniej więcej 2h przed ćwiczeniami jem największy posiłek w ciągu dnia- obiad. Po ćwiczeniach, (tak 0,5-1h) właśnie jakąś większą kolacyjkę z naciskiem na biała, czyli tak jak wyżej: jajka, serek wiejski, itp.

5. Białko buduje mięśnie, ale czy bez nich nasze wyniki w sile będą diametralnie mniejsze? czy białko głównie może wpływa na wielkość?
Mi głównie zależy na sile pod sztukę walki ;)


A więc co robię źle, co powinienem robić w domowych warunkach. Bo nawet ćwiczę tylko w domu mając dostęp do dwóch hantli (jeśli chodzi o górne mięśnie to póki co sobie radze),
O kupowaniu białek raczej mowy nie ma, chyba że jakieś naprawdę tanie.
wiek 18, waga 86, 188
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka

3.Mówi się, że tak 2,5-3g/kg białka. Naturalnie nie jestem w stanie tyle zjeść dziennie, ale staram się jak najwięcej zaraz po ćwiczeniach- jakieś mięsko, jajka, serek wiejski.


Najpierw powiedz kto Ci takich głupot nagadał :]
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka

Najpierw powiedz kto Ci takich głupot nagadał :]


Może przeczytał tutaj http://www.forum-kul...showtopic=63821 . :wink:

Sam jestem ciekaw co napiszą forumowi kulturyści. Od siebie dodam tylko żebyś nie obżerał się wbrew sobie i nie narzucał sobie zbyt niewygodnych dla siebie posiłków. Dostosuj dietę do aktywności fizycznej, jedz 4 - 5 razy dziennie (nie musisz się opychać, ale nie powinieneś w ciągu dnia czuć głodu), zwracaj uwagę na zawartość białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów (nie rezygnuj z nich, tylko jedz te właściwe). No i nie zmuszaj się zbyt bardzo bo się tylko zniechęcisz, a jedzenie powinno być przyjemnością. :wink:
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka

Najpierw powiedz kto Ci takich głupot nagadał :]


Może przeczytał tutaj http://www.forum-kul...showtopic=63821 . :wink:

Sam jestem ciekaw co napiszą forumowi kulturyści. Od siebie dodam tylko żebyś nie obżerał się wbrew sobie i nie narzucał sobie zbyt niewygodnych dla siebie posiłków. Dostosuj dietę do aktywności fizycznej, jedz 4 - 5 razy dziennie (nie musisz się opychać, ale nie powinieneś w ciągu dnia czuć głodu), zwracaj uwagę na zawartość białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów (nie rezygnuj z nich, tylko jedz te właściwe). No i nie zmuszaj się zbyt bardzo bo się tylko zniechęcisz, a jedzenie powinno być przyjemnością. :wink:


Z całym szacunkiem jakim darzę budowiczów, jet, Ty wierzysz we wszystko bezkrytycznie co na forum piszą :wink:
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka

Z całym szacunkiem jakim darzę budowiczów, jet, Ty wierzysz we wszystko bezkrytycznie co na forum piszą

A czy Ja napisałem tamtego posta? Oczywiście, że nie. :D Dlatego napisałem z przymrużeniem oka. :wink:

Myślę, że takie ilości białka i węgli ciężko by było pochłonąć bez pomocy suplementów. :-)
  • 0

budo_skylark1987
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Las w Łódzkim
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka
Ja osobiście czytałem, że w kulturystyce i sportach siłowych zalecane jest 2,5g. białka na kilogram masy, a w sportach wytrzymałościowych (np. sporty walki) spada to już do 2g.
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka
taką wartość białek podaje wiele źródeł, także nie ma co się czepiać ;) Jest to dla mnie nie istotne, bo tylko na domowych posiłkach nie osiągnę wyników choćby zbliżonych do tego.

Ale proszę o jakieś konkrety (nie, nie dotyczące ile g/kg białka).
  • 0

budo_skylark1987
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Las w Łódzkim
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka
Co jeść:

źródła białka: Jajka razem z żółtkami, Drób (duża zawartość białka i jednocześnie mało tłuszczu), Wołowina (bardziej wartościowe mięso od drobiu, od czasu do czasu dobrze zjeść wołowinkę :) ), Wieprzowina (szczególnie chude części - schab, szynka), Ryby tłuste np. łosoś, makrela, śledź poza białkiem dobre źródło omega-3, Owoce morza np. krewetki, małże, twaróg półtłusty (zalecany na noc).

źródła tłuszczów: j.w tłuste ryby, tran, orzechy (włoskie, brazylijskie, migdały), oleje (lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek) Tłuszcze dodajemy do każdego posiłku oprócz około treningowego!

źródła węglowodanów: kasze, brązowy ryż, ciemne makarony, płatki owsiane, pieczywo razowe, miód, owoce - źródło fruktozy, biały ryż, ziemniaki - dozwolone tylko po treningu

+ warzywka :)
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka

Z całym szacunkiem jakim darzę budowiczów, jet, Ty wierzysz we wszystko bezkrytycznie co na forum piszą

A czy Ja napisałem tamtego posta? Oczywiście, że nie. :D Dlatego napisałem z przymrużeniem oka. :wink:


A faktycznie,to ok :)

Ps. "Aczkolwiek", ja bym radził byś tą "kolacyjkę z naciskiem na białko" zamienił miejscami z obiadem czyli przed treningiem coś lekkiego + białka,a po treningu, obiad (tylko też żeby tam białko było.)
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka
tylko ja staram się ćwiczyć tak co ~5dni, czyli w tygodniu wypadnie mi to wt, czw, albo ndz.
Ten plan co napisałeś, Osadniku, to by wypalił tylko w niedziele: z rana jakieś śniadanko, o 13 jakaś bułeczka i serek wiejski, ćwiczenia o 17obiadzik, kolacyjka 19-20.

A obiad to wiadomka, ziemniaki, schabowy, surówka.

Osadniku, tylko pytam się dlaczego tak?

1) bo tak jak teraz ćwiczę(czyli po obiedzie) to potem jem za mało przed snem(tylko kolacja). I chodzi o to by organizm więcej nachapał się białek w ciągu tej doby po ćwiczeniach?

2) Obiad to największy posiłek w ciągu dnia i chodzi by jak najwięcej organizm dostał węglowodanów + białek zaraz po ćwiczeniach (tak do 1-1,5h)?


moje kolejne pytanie: ile mam czasu po ćwiczeniach by najeść się białek by one faktycznie budowały mi mięśnie. Tzn, czy np 12h, 24h, 30h po ćwiczeniach warto jeszcze robić jakiś specjalny nacisk na białka by nam się mięsień budował? Czy może tylko 0,5-2h zjeść sobie "posiłek z naciskiem na białka" a potem już jeść "normalnie"?


Wiem, że wam się nie chce pisać, a pytanie troszkę jak z biologii ale naprawdę pomóżcie mi zrozumieć jak działa nasz organizm.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka
Porządne jedzenie musi być po treningu bo organizm będzie musiał uzupełnić to co spalił + potrzebuję nadwyżki(lub też równowartości) na zbudowanie mięśni (lub by nie "spalić mięśni")

Aha,dodałbym jeszcze jakiś posiłek bo między śniadaniem a drugim śniadaniem masz 5 h przerwy,to trochę przy dużo.
O co jeszcze pytałeś...a,
Ogólnie należy trzymać dietę jaką tam sobie ułożyłeś cały czas,nie tylko w dni(u Ciebie będzie to jeden ,tak?,trochę mało ;) )treningowe, kiedy ćwiczysz naturalnie postaraj się dostarczyć trochę więcej białka ale jak pisałem postaraj się codziennie "trzymać poziom".
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka
z "trzymaniem poziomu" codziennie dałbym sobie radę, tylko mam nadwagę, przydałoby się zrzucić tak 5kg, a już na pewno bym nie chciał przytyć.

Jednak chyba pozostanę przy układzie: obiad, ćwiczenia, kolacja. Kolacja w dniu ćwiczeń jest naprawdę konkretna (dzisiaj ćwiczyłem to zjadłem na kolacje 300g serka wiejskiego, 2jajka, malutkiego schabowego, 2kromeczki = ~60-70g białka).

aha, jestem mały łasuch i taką małą drożdżówkę, czy wafelka to warto zjeść tak z 0,5-1,5h przed treningiem? niby jako takiego powera daje do ćwiczeń(oczywiście jeszcze wcześniej syty obiad).


a co do artykułu
był tam taki tekst, gdzie koleś pisze jak to prawie w cale diety nie stosował i taki tekst

. ­Wydawało nam się wtedy, że same ­treningi załatwią wszystko. Efekt? Miało się mięśnie twarde i silne, ale małe.

Czyli ta cała afera z liczeniem gramów białek, to tylko po to by mięśnie wyglądały na większe?
Jak już pisałem głównie mi chodzi o powera do sztuk walki (ale wyglądać też by się chciało ;) )

Sam staram się zjeść tak 20-30min po treningu, w artykule pisano by jeść 5min, a że niektóre koksy już coś tam piły w czasie końcówki treningu między ćwiczeniami.
Niestety ja do suplementów nie mam dostępu i muszę jeść, przeżuwać, no a nie bardzo się chce gdy jeszcze człowiek spocony ;P

Także jak ktoś czytał tamten artykuł to: wierzyć? czy po prostu kolejne brednie z wp?
  • 0

budo_ls.skowron
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka

z "trzymaniem poziomu" codziennie dałbym sobie radę, tylko mam nadwagę, przydałoby się zrzucić tak 5kg, a już na pewno bym nie chciał przytyć.

Jednak chyba pozostanę przy układzie: obiad, ćwiczenia, kolacja. Kolacja w dniu ćwiczeń jest naprawdę konkretna (dzisiaj ćwiczyłem to zjadłem na kolacje 300g serka wiejskiego, 2jajka, malutkiego schabowego, 2kromeczki = ~60-70g białka).


Strata kasy. Nie jedz więcej niż powiedzmy 40g białka w jednym posiłku bo więcej się nie przyswoi.


aha, jestem mały łasuch i taką małą drożdżówkę, czy wafelka to warto zjeść tak z 0,5-1,5h przed treningiem? niby jako takiego powera daje do ćwiczeń(oczywiście jeszcze wcześniej syty obiad).


Skoro masz nadwagę/nie chcesz przytyć to drożdzówki, wafelki, słodycze powinny być na Twojej czarnej liście.



Ogólnie odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz w podwieszonych tematach. Wystarczy się wysilić i trochę poczytać.


PZDR
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka
Trzeba było od razu mówić że chcesz stracić parę kg ;)
To faktycznie rób jak robiłeś,obiad przed treningiem ale pamiętaj o białkach,cały czas.
No i odpuść sobie te drożdzówki i wafelka, zastąp je bananem.

Co do art.to nie chciało mi się czytać
:) ale zobaczyłem tylko że był z KIF-u więc napewno poziom wyżej niż WP.
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka
waga póki co nie jest dla mnie priorytetem, jest zima ;) Od wiosny biorę się za wagę, teraz chcę nabrać troszkę więcej siły.

a ktoś może wie jaka jest ta zależność między białkami a siłą/wielkością mięśni. Tzn, czy budowanie mięśnia przez białka wpływa jakoś mocno na siłę, czy tylko na wielkość mięśnia


A wy? Ile sobie czasu dajecie po treningu na zjedzenie posiłku z białkami. Napiszcie też, czy suplementami czy jedzonkiem.
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka
"Aczkolwiek", ja kiedy jestem w 3/4 treningu (ćwiczę w domu) wstawiam makaron czy ryż,kończę trening,podgrzewam czy smażę coś na patelni i wychodzi mi że jadam średnio 20 minut po treningu,nieraz jeszcze obiad popiję jakimś białkiem.
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka

a ktoś może wie jaka jest ta zależność między białkami a siłą/wielkością mięśni. Tzn, czy budowanie mięśnia przez białka wpływa jakoś mocno na siłę, czy tylko na wielkość mięśnia

Siłę można rozwijać na dwa sposoby: poprzez rozwój masy mięśniowej lub poprzez poprawę synchronizacji włókien.
Im większy mięsień, tym silniejszy, ale jego siłę można zwiększyć też bez zwiększania masy. Jeśli dopiero zaczynasz trenować, możesz nawet jednocześnie zrzucać wagę i zwiększać siłę.

A wy? Ile sobie czasu dajecie po treningu na zjedzenie posiłku z białkami. Napiszcie też, czy suplementami czy jedzonkiem.


Na zjedzenie białka masz ok. 1 godziny po treningu. Na dostarczenie węglowodanów ok. 20-30 minut.
  • 0

budo_aczkolwiek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka
Dzięki wam za podanie ile mam minut. Zazwyczaj myślałem, że TRZEBA odczekać ileś tam minut by się organizm "uspokoił".

to teraz mi się nasuwa pytanie, jak koksy z siłowni, którzy nie biorą supli załatwiają tę sprawę? Przecież ogarnięcie się po ćwiczeniach + dojazd do domu zajmuje 0,5-1h.

Siłę można rozwijać na dwa sposoby: poprzez rozwój masy mięśniowej lub poprzez poprawę synchronizacji włókien.


Mógłbym cię prosić byś rozwinął myśl, albo zapodał jakiś linkiem gdzie mógłbym sobie o tym poczytać?
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dieta: ile i kiedy jeść + białka

to teraz mi się nasuwa pytanie, jak koksy z siłowni, którzy nie biorą supli załatwiają tę sprawę? Przecież ogarnięcie się po ćwiczeniach + dojazd do domu zajmuje 0,5-1h.

Żeby być dużym i silnym trzeba podnosić coraz to większe ciężary i dużo jeść. Reszta to kosmetyka. ;)


Siłę można rozwijać na dwa sposoby: poprzez rozwój masy mięśniowej lub poprzez poprawę synchronizacji włókien.


Mógłbym cię prosić byś rozwinął myśl, albo zapodał jakiś linkiem gdzie mógłbym sobie o tym poczytać?

W skrócie: kiedy napinasz mięsień, organizm nigdy nie napina wszystkich włókien, ale tylko ich część. Wykonując trening ciężkoatletyczny - czyli duże ciężary (70-100%CM) i 1-5 powtórzeń - można zwiększyć ilość aktywowanych włókien i, co za tym idzie, siłę skurczu. Tym głównie zajmują się ciężarowcy i trójboiści.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024