Szybkość kopnięć- jak poprawić?
Napisano Ponad rok temu
ta dyskusja do niczego sensowego nie prowadzi ........
dla mnie karate to nie tylko rozwój fizyczny, ale również intelektulny i duchowy. ....
jeżeli ktoś woli zamknąć się w sobie i nie widzi drogi rozwoju poprzez inne aspekty zycia jak np. literatura. woli "praktycznie" poznawać i doskonalić swą osobowość i technikę - jego wybór.....
osobiście myślę że ksiązki trzeba czytać i to różne, a że badziewia na rynku nie brakuje to inna sprawa. tak jak pisał wyborowa trzeba sie przekopac przez wiele wiele z nich.
dobrej klasy instruktor, trener ciagle sie rozwija trzyma ręke na pulsie - czyta, bywa tam gdzie 'trzeba' i tak dalej
to ze ktos skonczyl studia o niczym nie swiadczy, jest pelno złych i dobrych ksiegowych prawników instruktorów.... i tak dalej....
fachowa wiedza moze uratowac zdrowie i poprawic wyniki
jezeli ktos tego nie rozumie to niech cwiczy po sojemu :wink:
pozdrawiam wszystkich ćwiczących, bo mimo wszystko mamy niesamowita zajawke która nas łączy nawet gdy mamy rożne zdania na jakis temat
Napisano Ponad rok temu
W zasadzie z tym dwugłowym to chodzi głównie żeby czworogłowy nie był przeciązony, a mięsne były napięte symetrycznie, noga nie będzie wtedy ociężała.
Wazne bardzo jest tez rozgciągniecie tylnych mięsni , które rozciaga się siedząc na podłodze z lekko rozszerzonymi prostymi nogami (szerokośc bioder) i kładąc się brzuchem na udach (ale nie głowa jak to się czesto spotyka)
Odnośnie roli bioder w szybkości:
W kopnieciach frontalnych wazne jest minimalne cofniecie biodra i wyrzucenie go w trakcie ruchu nogi
(należy pamiętać ze chodzi nam o szybkość która nie zmniejsza siły techniki)
W kopnięciach bocznych, trzeba odpowiednio wysoko unieść biodro i tylko wycelować , tu największa przeszkoda jest niepodniesienie biodra i co za tym idzie kolana) odpowiednio wysoko
A w okrężnych,też trzeba mieć dobrze rozruszane biodra, przydaje się szpagat turecki, przy czym nie chodzi nawet o zejście w dół w tym szpagacie tylko otwarcie bioder (rozciągać się należy w pozycji idealnie pionowej z kolanami i stopami wykręconymi w gorę tak zeby - przynajmniej teoretycznie) po zejsciu do szpagatu dało sie zgiąć kolana
Napisano Ponad rok temu
Na pewno nie. To jest istotny błąd....W kopnieciach frontalnych wazne jest minimalne cofniecie biodra...
Napisano Ponad rok temu
napewno tak, kopniecie bez biodra nie ma żadnej siły, bez względu czy kopie się noga czy kolanem zawsze należy cofnąć biodro.Na pewno nie. To jest istotny błąd....W kopnieciach frontalnych wazne jest minimalne cofniecie biodra...
co ćwiczysz risk?
Napisano Ponad rok temu
Cofanie biodra jak każdy ruch wsteczny wydłuża czas akcji wiec jest raczej niedobry. Wyrzucenie do przodu owszem, jest częścią techniki.napewno tak, kopniecie bez biodra nie ma żadnej siły, bez względu czy kopie się noga czy kolanem zawsze należy cofnąć biodro.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
I z załozenia wykonanie mae geri na tym filmiku przez pryzmat karate jest niepoprawne.
Tu masz przykład z Kyokushin
a tu z shotokan
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
na zadnym z filmiku nie ma cofniecia biodra , jedyne cofnicie boidra jest tylko w kopnieci frontalnym z nogi wykrocznej kiedy robimy odejscie
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
...
na tym z shotokan to pokazuje około 1:50, potem 4:40 na tym tłumaczy ze to właśnie ruch biodra (po wycofaniu) i ruch nogi w kolanie, po lini prostej w przód.
na tym kyokushin to nie ma za bardzo jak biodra cofać bo go wogóle nie wyrzuca.
a tajskie - ten front to jest akurat kopniecie pchające - defensywne, atakujące jest inne takie jak na filmiku shotokan, czesto jest wykonywane z yang sam khum - które właśnie służy do wycofania biodra przed kopnieciem
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
No ale cóż może sie myle. Sally wrzuć filmik z atakujacym front kickiem poprawnie wykonanym.
Napisano Ponad rok temu
mylisz sie bo masz wyraźnie na filmiku pokazane jak wycofuje. To nie jest bardzo widoczny ruch, trzeba wiedzieć o co chodzi zeby to zauwazyc. Ten front na filmiku z shotokan jest poprawny.Na filmiku gosci tlumaczy o wypchnieciu biodra a nie o cofaniu.
No ale cóż może sie myle. Sally wrzuć filmik z atakujacym front kickiem poprawnie wykonanym.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Dlatego własnie uczenie ksiązkowe jest średnio skuteczne, bo nie pozwala na weryfikacje błedów.
Można rozpisywać sie o czymś lata i nigdy tego nie zrozumieć albo nie dowiedzieć się że jest źle , po to trzeba właśnie ćwiczyć żeby stale weryfikować poprawność jest wiedzy.
Napisano Ponad rok temu
Czy nie ma to coś wspólnego z taktyką i strategią walki (ulica a ring)? W MT jak się przewrócisz po kopnięciu (lub w trakcie), walka jest przerywana, w karate teoretycznie jesteś już martwy. Większa waga przykładana do stabilności pozycji (przed i po )?
Jersey kyokushin to knockdown a shotokan to semi kontakt. Na ulicę najlepszy będzie sposób wykonywania kopnięć z thai boksu, bo to sport o dużo mniejszej liczbie zakazanych technik niż formuły rywalizacji sportowej w karate.
Napisano Ponad rok temu
Shotokan i KK to karate, a zawodnicy obu tych styli startują w formułach knock-down i semi-contact. W przepisach semi jest wyrażnie napisane, że technika "musi być też poprawna technicznie" (zgodna ze wzorcem), żeby być zaliczoną, w MT liczy się tylko efekt. W semi jest też jeszcze czas na "dobicie" przewracającego się przeciwnika.
Wiele osób ćwiczy tylko by "obalić pijaka" i ich techniki wyglądają inaczej, niż "sportowych".
- a może jest ich "w ogóle" mniej i są troszeczkę uproszczone (zwraca się uwage na mniej szczegółów) przez co łatwiejsze i szybsze do nauczenia???bo to sport o dużo mniejszej liczbie zakazanych technik niż formuły rywalizacji sportowej w karate.
Napisano Ponad rok temu
Ale to nie istotne moze kiedys ktos mi pokaże
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
v= dS/dt
Zatem aby szybko wykonać daną technikę trzeba to zrobić w jak najkrótszym czasie. Tutaj możemy zastanowić się czy techniki proste (powiedzmy po linii prostej) są szybsze od tych po łuku czy okrężnych. Wiadomo jedni szybciej wykonają kopniecie obrotowe niż inni nawet lewy prosty:-) dlaczego tak się dzieje?
Oczywiście z punktu fizyki da się to wyjaśnić, jednak jeżeli ktoś ma blade pojęcie o wektorach, siłach, prędkościach kątowych, ruchu jednostajnym przyspieszonym itp. Nie ma sensu tu się w to zagłębiać. Osobiście nigdy nie lubiłem fizyki bo jej nie rozumiałem - na studiach w jakimś sensie to się zmieniło
Aby szybko kopać trzeba mieć też niezłe przyśpieszenie a = dV/dt
Jeżeli chodzi o ćwiczenia poprawiające szybkość kopnięć to wyborowa napisał na ten temat metodę jaką stosuję. Nie napiszę nic nowego rewolucyjnego.
1. Od siebie dodam, że aby pokonać drogę w jak najszybszym czasie trzeba mieć nienaganną technikę!!!! Aby poprawić szybkość należy poprawnie kopać, wszystkie szczegóły są ważne. Sprawa jest prostsza jeżeli mamy instruktora na wysokim poziomie, zaoszczędzi nam czasu i nie będziemy mieli złych nawyków.
2. Motywacja bez niej wiadomo……
3. Trzeba „czuć technikę”. Rozciągnięcie też jest kluczowe.
4. Wypoczynek, koncentracja, jeżeli jest się zmęczonym nie zrobimy szybkości. Świeżość jest ważna.
5. Ćwiczyć krótkie serie w krótkim czasie. Lub pojedyncze kopnięcie max szybkość i za jakiś czas kilka minut ponowić próbę. Przyjrzeć się, doczytać np. jak trenują sprinterzy na 100 m. Rozgrzewka zajmuje im najwięcej czasu a sam bieg wiadomo że nie. Spędzają też cas na siłowni rozwijają mięśnie które pracują. Oczywiście nie pakujemy na obwody, masę bo to tylko przeszkadza. Trzeba podpatrywać inne dyscypliny i z nich czerpać.
6. Ćwiczyć skoczność, start, czas reakcji …. Ten dynamit który wystrzeli. samemu w domu ustawić sobie jakiś dzwonek, światło i jak najszybciej wystrzelić z nogi. Dobrze jest ćwiczyć z partnerem na tarczach bo szybkość i celność jest ważna. Przeskakiwanie przez koc na początek z przysiadu i dalej podwyższać sobie przeszkodę np. wskakiwanie na stół z przysiadu. Podpatrzeć jak lekkoatleci ćwiczą np. start czy skok wzwyż. Przysiady na jednej nodze (pistolety). Na siłce np. stajesz pod gryfem z ciężarem i na jednej nodze robisz półprzysiad, przysiad z akcentem na drugą fazę jak wstajesz starasz się robić to dynamicznie szybciej niż 1 faza w dół. Taki mały dynamit w górę. Ciężary raczej nie duże na początek większa liczba powtórzeń. Generalnie całościowy trening ciała. W domu trzeba kombinować załatwić dwie hantle i ćwiczyć obwodowo na wszystkie grupy mięśniowe.
7. Brzuch, mięśnie brzucha też są ważne pomagają utrzymać prawidłową postawę więc nie zapomnij o nich.
Należy sobie zadać pytanie czy sama szybkość, prędkość wystarczy? Dodałbym siłę i celność bo bez tego kopanie bez siły to zabijanie much.Ogólnie mówiąc co do szybkości nic nowego nie napisałem generalnie skupić się na ćwiczeniach nóg. W seriach w jednostce czasu lub pojedynczych z większymi przerwami(pod warunkiem że jesteśmy cały czas rozgrzani).
„fawin” Jak tam postępy w szybkości? Jakie ćwiczenia stosujesz i jakie efekty? Pozrawiam.
Napisano Ponad rok temu
Dzięki za konkretną odpowiedź :-)
Stosuję ćwiczenia Wyborowej, na początku, po pierwszym dniu ćwiczeń był ogromny ból w okolicach pachwin, ale później, w następnych dniach po ćwiczeniach pokręciłem biodrami, porozciągałem się i ból bym znacznie mniejszy :wink:
Przy pierwszej próbie ćwiczeń Wyborowej było 16-17 kopnięć/ 10 sek. Później 17-18/19 na 10 sek. i się utrzymuje, ale czyć znacznie większy luz we władaniu kończynami dolnymi, tak jakby mniejszy opór w miednicy
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Dynamika technik.
- Ponad rok temu
-
Co by było gdyby?
- Ponad rok temu
-
Wakacyjne treningi w Shido- Gym Łódź
- Ponad rok temu
-
chondromalancja kolana - nie jest wesolo
- Ponad rok temu
-
Seminarium IDOKAN EUROPA POLSKA 03 -04 10 2009r.
- Ponad rok temu
-
BUDOKAI (nie Sei-Budokai) i jego "przewaga"
- Ponad rok temu
-
temperament a karate
- Ponad rok temu
-
4 Puchar Świata Shinkyokushinkai
- Ponad rok temu
-
Seido Karate - wizyta w Honbu
- Ponad rok temu
-
Oj nowe danki(czarne pasy) mamy w Seido
- Ponad rok temu