Jak wiadomo prędkość to pokonanie określonej drogi w jak najkrótszym czasie( Stosunek drogi do czasu w którym dane ciało te drogę przebywa).
v= dS/dt
Zatem aby szybko wykonać daną technikę trzeba to zrobić w jak najkrótszym czasie. Tutaj możemy zastanowić się czy techniki proste (powiedzmy po linii prostej) są szybsze od tych po łuku czy okrężnych. Wiadomo jedni szybciej wykonają kopniecie obrotowe niż inni nawet lewy prosty:-) dlaczego tak się dzieje?
Oczywiście z punktu fizyki da się to wyjaśnić, jednak jeżeli ktoś ma blade pojęcie o wektorach, siłach, prędkościach kątowych, ruchu jednostajnym przyspieszonym itp. Nie ma sensu tu się w to zagłębiać. Osobiście nigdy nie lubiłem fizyki bo jej nie rozumiałem - na studiach w jakimś sensie to się zmieniło
Aby szybko kopać trzeba mieć też niezłe przyśpieszenie a = dV/dt
Jeżeli chodzi o ćwiczenia poprawiające szybkość kopnięć to wyborowa napisał na ten temat metodę jaką stosuję. Nie napiszę nic nowego rewolucyjnego.
1. Od siebie dodam, że aby pokonać drogę w jak najszybszym czasie trzeba mieć nienaganną technikę!!!! Aby poprawić szybkość należy poprawnie kopać, wszystkie szczegóły są ważne. Sprawa jest prostsza jeżeli mamy instruktora na wysokim poziomie, zaoszczędzi nam czasu i nie będziemy mieli złych nawyków.
2. Motywacja bez niej wiadomo……
3. Trzeba „czuć technikę”. Rozciągnięcie też jest kluczowe.
4. Wypoczynek, koncentracja, jeżeli jest się zmęczonym nie zrobimy szybkości. Świeżość jest ważna.
5. Ćwiczyć krótkie serie w krótkim czasie. Lub pojedyncze kopnięcie max szybkość i za jakiś czas kilka minut ponowić próbę. Przyjrzeć się, doczytać np. jak trenują sprinterzy na 100 m. Rozgrzewka zajmuje im najwięcej czasu a sam bieg wiadomo że nie. Spędzają też cas na siłowni rozwijają mięśnie które pracują. Oczywiście nie pakujemy na obwody, masę bo to tylko przeszkadza. Trzeba podpatrywać inne dyscypliny i z nich czerpać.
6. Ćwiczyć skoczność, start, czas reakcji …. Ten dynamit który wystrzeli. samemu w domu ustawić sobie jakiś dzwonek, światło i jak najszybciej wystrzelić z nogi. Dobrze jest ćwiczyć z partnerem na tarczach bo szybkość i celność jest ważna. Przeskakiwanie przez koc na początek z przysiadu i dalej podwyższać sobie przeszkodę np. wskakiwanie na stół z przysiadu. Podpatrzeć jak lekkoatleci ćwiczą np. start czy skok wzwyż. Przysiady na jednej nodze (pistolety). Na siłce np. stajesz pod gryfem z ciężarem i na jednej nodze robisz półprzysiad, przysiad z akcentem na drugą fazę jak wstajesz starasz się robić to dynamicznie szybciej niż 1 faza w dół. Taki mały dynamit w górę. Ciężary raczej nie duże na początek większa liczba powtórzeń. Generalnie całościowy trening ciała. W domu trzeba kombinować załatwić dwie hantle i ćwiczyć obwodowo na wszystkie grupy mięśniowe.
7. Brzuch, mięśnie brzucha też są ważne pomagają utrzymać prawidłową postawę więc nie zapomnij o nich.
Należy sobie zadać pytanie czy sama szybkość, prędkość wystarczy? Dodałbym siłę i celność bo bez tego kopanie bez siły to zabijanie much.Ogólnie mówiąc co do szybkości nic nowego nie napisałem generalnie skupić się na ćwiczeniach nóg. W seriach w jednostce czasu lub pojedynczych z większymi przerwami(pod warunkiem że jesteśmy cały czas rozgrzani).
„fawin” Jak tam postępy w szybkości? Jakie ćwiczenia stosujesz i jakie efekty? Pozrawiam.