Skocz do zawartości


Zdjęcie

druga technika w jo kata (bodajze 31 w Aikikai)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

druga technika w jo kata (bodajze 31 w Aikikai)
Mam pytanie o druga technike w kata (nie potrafie nazwac technik i nie mam teraz dostepu do youtube)
1- takie wkrecane pchniecie
2 i potem nastepuje uniesienie jo w gore
3 znowu pchniecie
jaka jest interpretacja tego ruchu 2 przy uke atakujacym z bokkenem?
Czy jest jeden zestaw bunkai do tego kata czy jest kilka mozliwosci?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: druga technika w jo kata (bodajze 31 w Aikikai)
Wkręcane pchnięcie...ładnie to nazwałeś. A nazywa się kaeshi tsuki. Po nim następuje blok przeciwko tsuki partnera, ponownie kaeshi tsuki a następnie blok z płynnym przejściem do shomen uchi zwany jodan gaeshi. Istnieje jedna interpretacja tego kata w szkole Iwama oraz parę innych ( autorskich ) interpretacji w innych szkołach. Nigdy nie widziałem bunkai 31 kata, w którym uke atakuje mieczem. Podobnie jest z 13 kata. Oryginalne bunkai zakłada, że uke ( dwóch ) atakuje wyłącznie pchnięciami, ale jest też wersja, w której uke też wykonuje 13 kata, ale przesunięte w fazie o jeden ruch. Wszystko do znalezienia na youtube. :D
Należy jeszcze dodać, że wykonanie 31 kata powoli różni się w ruchach od wykonania tego samego kata przy pełnej szybkości.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: druga technika w jo kata (bodajze 31 w Aikikai)
Dlaczego pytalem:
Otoz my na treningach mamy wlasnie bunkai z bokkenem (moze to akurat specyficzne dla Ki Aikido- nie wiem)(wydawalo mi sie ze na you tubie widzialem takie kata Aikai przeciwko bokkenowi ale glowy nie daje- jak znajde to wrzuce tu) - poczatek kata Aikai i Ki Aikido jest taki sam.
Otoz znalem interpretacje tej techniki jako bloku ale kiedys ktos zauwazyl ze przy takim bloku nawet jak w glowe nie dostaniemy to miecz zeslizgnawszy sie tnie po palcach, (a troszke trudno potem nastepujace kaeshi tsuki wykonac bez palcow ;-) ).
Otoz widzialem taka interpretacje ze ten ruch bardziej niz blokiem jest takim manifestem gotowosci do uderzenia i wywiera presje na atakujacego nie pozwalajac mu ciac bo wyprzedzi go wlasnie takie pchniecie z gory. Efekt koncowy ruchu jest ten sam ale wykonanie inne.
Ma to wedlug mnie sens ale nie widzialem nigdzie w necie takiej interpretacji.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: druga technika w jo kata (bodajze 31 w Aikikai)
Jo-kata uczone przez instruktorow Iwama(i w wiekszosci Aikikai ) nie maja nic wspolnego z normalnym zastosowaniem jo przeciw mieczowi. Wiec nie mozesz sobie w nich wyobrazac zadnych aplikacji ani 'ze sie miecz zeslizgnie i utnie palce trzymajacego jo'.

To sa po prostu posklejane razem fragmenty interakcji (jo przecie jo, boken przeciw boken i jo przeciw boken) ktore zlozyl Saito sensei senior zeby nie zapomniec co robil Dziadek.

Jesli chcesz chcesz cwiczyc jakies powazne rzeczy za pomoca jo musisz zaczac cwiczyc Jodo albo jakas inna tradycyjna szkole jojutsu.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: druga technika w jo kata (bodajze 31 w Aikikai)
Nie bardzo rozumiem. Jezeli piszesz ze sa to fragmenty interakcji jo przeciw bokken to dlaczego mam sobie nie wyobrazac ze ktos tnie mieczem? Przeciez kata wlasnie polegaja na wyobrazeniu sobie przeciwnika i wyrezyserowanej walce z takim wyimaginowanym tworem. A bunkai tylko potwierdza czy robimy cos z sensem czy nie (nie wiem czy bunkai to wlasciwe slowo w Aikido ale uzywa sie je w karate).
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: druga technika w jo kata (bodajze 31 w Aikikai)
Cwiczenia z jo w aikido maja za zadanie zilustrowanie pewnych podstawowych zasad aikido przy pomocy jo i boken. Jo i boken maja sie stac dzieki takim cwiczeniom niejako naturalna czesc twego ciala. Dzieki cwiczeniom z bronia dostajesz mozliwosc spojrzenia na zasady aikido z nieco innej perspektywy niz robiac techniki bez broni, co czesto pomaga lepiej zrozumiec te zasady.

Ale praca z bronia w aikido nie ma nic wspolnego z prawdziwa walka jo i mieczem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024