Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kyokushin i iken


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
94 odpowiedzi w tym temacie

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken

widzę, że masz problem. Niestety nie jestem w stanie Ci pomóc. Tylko Ty sam możesz sobie pomóc. Wiem, że nie jest Ci łatwo. Trzymam kciuki.


teraz do bledow jeszcze ci sie problem wykreowal.
z tego co wiem to dyskusja toczy sie na argumenty, a Ty dajesz swiadectwo, ze ich brakuje. dzieki za kciuki, poki co drugi dzien mojego weekendu za mna.
  • 0

budo_wilikan
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken
Przyjmij, choćby na chwilę, założenie że to ja mam rację. I z takim pozytywnym nastawieniem czytaj to co napisałem, raz, drugi, trzeci....I zawieśmy rękawice na kolku. Może kiedys, jak sie spotkamy to sobie wymienimy poglądy na spokojnie, bez świadków, posparujemy :)
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken

Przyjmij, choćby na chwilę, założenie że to ja mam rację. I z takim pozytywnym nastawieniem czytaj to co napisałem, raz, drugi, trzeci....I zawieśmy rękawice na kolku. Może kiedys, jak sie spotkamy to sobie wymienimy poglądy na spokojnie, bez świadków, posparujemy :)


Bedzie super jak sam bedziesz sie stosowal do swoich rad.
Przyzwalam na ucieczke od dyskusji, tym bardziej, ze nie napisales nic konkretnego.
  • 0

budo_sportsport
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 430 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken
Lepiej sobie filmik obejrzyjcie :D Tym razem o Royamie:


  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken
wilikan, ty niepotrzebnie zaatakowałeś wyborową

Raz, że nie jest tu guru, jest darzony szacunkiem za osiągnięcia a to co innego.

Dwa, może on nie ma racji, może nikt go prawdziwego Iken nie nauczył, ale jeśli tak jest to trzeba powiedzieć i pokazać o co w tym chodzi a nie szczekać na niego i tyle ;)
  • 0

budo_wilikan
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken
Laser

to cytat z mojej wcześniejszej wypowiedzi w tym temacie:
"Sens metody taiki ken zawiera się w tym, że moje uderzenie przy wadze 75 kg może mieć większą moc niż Twoje, jeśli nawet ważysz koło 100 kg. Sens metody taiki ken może zawierać się również w tym, że jeśli wejdę w tempo Twojej akcji to wykorzystam Twoją siłe wynikającą z Twojego przemieszczania się wprzód i dodam do niej siłe mojego uderzenia. I to będzie ten przypadek, w którym to Ty zaatakujesz a ja sie bede bronił"

W moich wcześniejszych wypowiedziach w ramach tego tematu też piszę o głównych założeniach iken i rodzajach cwiczen. Podałem też adres strony [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - gdzie można znaleźć wiele informacji.
Wyraziłem swoją opinię, ponieważ Wyborowa napisał coś nijak ma sie do tego co ja wiem i od strony teoretecznej i praktycznej. Iken ćwiczę od 7 lat. Wiem co mi to dało i jakie to ma przełożenie na walkę
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken
hmmm, to co tam się dzieje, jest bardzo mocno podobne do tego co na Wado ostatnio widziałem.

Jednak nasze ciała są jakie są i do podobnych technik i metod dochodzili różni ludzi niezależnie.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken

Laser

to cytat z mojej wcześniejszej wypowiedzi w tym temacie:
"Sens metody taiki ken zawiera się w tym, że moje uderzenie przy wadze 75 kg może mieć większą moc niż Twoje, jeśli nawet ważysz koło 100 kg. Sens metody taiki ken może zawierać się również w tym, że jeśli wejdę w tempo Twojej akcji to wykorzystam Twoją siłe wynikającą z Twojego przemieszczania się wprzód i dodam do niej siłe mojego uderzenia. I to będzie ten przypadek, w którym to Ty zaatakujesz a ja sie bede bronił"

W moich wcześniejszych wypowiedziach w ramach tego tematu też piszę o głównych założeniach iken i rodzajach cwiczen. Podałem też adres strony [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - gdzie można znaleźć wiele informacji.
Wyraziłem swoją opinię, ponieważ Wyborowa napisał coś nijak ma sie do tego co ja wiem i od strony teoretecznej i praktycznej. Iken ćwiczę od 7 lat. Wiem co mi to dało i jakie to ma przełożenie na walkę


Nie widze roznicy w tym co napisales o sensie metody taiki ken, a tym co pisal Jigoro Kano w odniesieniu do judo. Zasada jest identyczna.

No i dorzuciles miksa z yiquan. To mamy taiki ken, iken, yiquan w grze.
Ja tez wyrazilem opinie, bo to co napisales ma sie nijak do tego co ja wiem i od strony teoretycznej, i praktycznej.
Jesli iken przeklada sie praktycznie na walke w taki sposob, jak walczy Kazumi, to ja wole stosowac metody z hokeja na lodzie, oparte o trening sily i dynamiki, rownowagi, rozwiniety o szybkosc, reaktywnosc, system plyometryczny i pare innych rzeczy.

Jesli chodzi o taikiken, to od kilkudziesieciu lat rozpowszechnia go w Europie, w orginalnej wersji, Holender - Jan Kallenbach, ktory uczyl sie przez wiele lat od Kenichi Sawai. Przez jakis czas, cwiczyl tez w Japonii Kyokushinkai.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sportsport
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 430 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken

No i dorzuciles miksa z yiquan. To mamy taiki ken, iken, yiquan w grze.


Iken i yiquan to to samo. Tylko wymowa i transkrypcja jedna japońska, druga chińska.

Tylko taikiken to trochę coś innego, bo Sawai po powrocie do Japonii nie miał możliwości kontaktu ze swoim nauczycielem w Chinach (z powodu komunistów w Chinach), więc nieuchronnie mu się system zmodyfikował nieco.

Ale teraz i uczniowie Sawai'a uczą się chińskiego yiquan, który wymawiają iken, i w kyokushinkan też uczą się chińskiego yiquan (od Chińczyka Sun Li), który po prostu po swojemu wymawiają iken.
  • 0

budo_sportsport
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 430 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken
A skoro padł adres [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i informacja o Kallenbachu, uczniowie Kallenbacha przyjeżdżają od jakiegoś czasu do Polski na seminaria, w kwietniu Dacheng robił seminarium w Belgii, gdzie byli też uczniowie i asystenci Kallenbacha. Na stronie jest też już info o seminarium Dachenga w Amsterdamie, które będzie przeznaczone specjalnie dla tamtejszych taikikenowców.
  • 0

budo_sportsport
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 430 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken
Hatsuo Royama prowadzi lekcję w parku. Widoczne zarówno elementy taikiken - japońskiej odmiany yiquan wg. Kenichi Sawai'a, jak i iken, czyli chińskiego yiquanu (w tym przypadku wg. Sun Li)


  • 0

budo_sportsport
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 430 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken
Nowy artykuł o Iken: "Motoryczne zdolności koordynacyjne i trening mentalny. Esencja sztuki walki Yiquan"

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken
Wyborowa
Wybacz moja prostolinijnosc: o Iken, I-Quan i Taikiken (co wlasciwie/prawie jest tym samym) wiesz niewiele. Wiec po co brnac na nieznane obszary?
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken

Wyborowa
Wybacz moja prostolinijnosc: o Iken, I-Quan i Taikiken (co wlasciwie/prawie jest tym samym) wiesz niewiele. Wiec po co brnac na nieznane obszary?


wiem tyle ile trzeba zeby to bylo to czescia mojego treningu. Oczywiscie zdaje sobie sprawe ze sa eksperci, ktorzy wiedza lepiej i wiecej. Ludzie z Kyokushin kan (zwlaszcza w Polsce) uzurpuja sobie prawo do wypowiadania sie w tych kwestiach jako ostateczni eksperci, a tak na prawde to jest to tylko jedna z odmian Taikiken i to wcale nie najwazniejsza.
Nigdy jednak nie zamierzalem ekplorowac obszaru bardziej niz jest to konieczne i potrzebne w treningu karate, ani tez nie mialem zamiaru zmieniac karate na kung fu czy cos innego.
Dla mnie Taikiken to efektywna, zaawansowana metoda, rozwijajaca raczej mentalna niz fizyczna strone karate. Nic wiecej. Dla kogos innego to moze byc cos innego lub cos wiecej. Inne dylematy zawsze sie rozstrzyga na ubitej ziemi.
Co do brniecia w nieznane obszary to nie mam z tym zadnych problemow, ciagnie mnie czysta ciekawosc, wiec pytanie "po co ?" uwazam za przestrzelone.
Po co ludzie maszeruja na biegun poludniowy albo wdrapuja sie na polnocna sciane Eiger?
Po co w wieku doroslym zaczynaja uczyc sie gry na skrzypcach lub studiowac greke?
Skoro n ie maja zadnej na tej temat wiedzy, umiejetnosci ani talentu?
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin i iken

Wyborowa
Wybacz moja prostolinijnosc: o Iken, I-Quan i Taikiken (co wlasciwie/prawie jest tym samym) wiesz niewiele. Wiec po co brnac na nieznane obszary?


Po co ludzie maszeruja na biegun poludniowy albo wdrapuja sie na polnocna sciane Eiger?
Po co w wieku doroslym zaczynaja uczyc sie gry na skrzypcach lub studiowac greke?
Skoro n ie maja zadnej na tej temat wiedzy, umiejetnosci ani talentu?


Potrzeba rozwoju, czyli jedna z najpiekniejszych cech ludzkiej natury! Z wczesniejszych postow wniosakowalem jednak (byc moze blednie) ze nie bardzo interesuje cie ten obszar sztuk walki.
Moje pytanie bylo wlasciwie retoryczne i nie oczekiwalem odpowiedzi. :D Diekuje i pozdrawiam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024