Skocz do zawartości


Zdjęcie

Senshido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
231 odpowiedzi w tym temacie

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Senshido
Właśnie wróciłem z dwudniowego seminarium Senshido i pomyślałem, że podzielę się z wami swoimi wrażeniami.
Senshido jest jedną z odmian RBSD (Reality Based Self Defense) stworzoną i rozwiniętą przez Richarda Dimitri. Uczy przetrwania w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia- na ulicy, w knajpie itp.
Podstawą jest zachowanie czujności- zwracanie uwagi na otoczenie. Dobrym ćwiczeniem jest nazywanie źródeł dźwięku w otoczeniu np gdy idziemy ulicą- wymusza to skupienie uwagi na tym co jest tu i teraz. Napastnicy szukają łatwych ofiar, często wybierają osoby które są rozproszone lub zamyślone- dlatego samo bycie czujnym stanowi silny czynnik odstraszający.
Jeśli dojdzie do konfrontacji, Dimitri zaleca przyjęcie tzw. pozycji pasywnej. Jedna noga jest nieco wysunięta przed drugą, ręce przed klatka piersiową,skierowane dłońmi w stronę napastnika, jakbyśmy chcieli go uspokoić. W tej pozycji staramy się werbalnie rozładować sytuację, jednocześnie stwarzając psychiczną i fizyczną barierę utrudniającą mu atak, oraz przygotowując własny atak wyprzedzający. W senshido bardzo dużą wagę przywiązuje się do tej fazy de-eskalacji konfliktu. W żadnym razie nie zachowujemy się agresywnie lub wyzywająco, przeciwnie, staramy się pokazać, że napastnik jest lepszy i silniejszy, a my nie chcemy się bić. Chodzi o to, by przeciwnik poczuł się pewnie- jeśli chodzi mu tylko o zadowolenie swego ego, może zrezygnować z konfliktu. Jeśli jednak nie słucha, nakręca się swoją agresją, pokazuje sygnały że będzie atakować (przenosi ciężar z nogi na nogę, rozgląda się czy nie ma świadków, zaczyna mówić pojedynczymi słowami, blednie itp.), uderzamy jako pierwsi.
W senshido uderza się zgodnie z zasadą "najbliższa broń do najbliższego celu", ekonomii ruchu i uderzeń niesygnalizowanych. Czyli z pozycji pasywnej następuje uderzenie dłonią lub palcami bez cofania ręki, najlepiej w oczy lub gardło, po uprzednim odwróceniu uwagi napastnika (najlepiej przez zadanie mu pytania, nad którym musi się zastanowić). Po pierwszym uderzeniu dążymy do zwarcia, by wykonać tzw. shredder.
Shredder jest znakiem firmowym senshido. Jest to metoda walki w bardzo bliskim dystansie, polegająca w ekstremalnej formie na rozdzieraniu twarzy przeciwnika. Palce wbijają się w oczy, nos i gardło, odrywają uszy, szarpią i wbijają się w miękkie tkanki. zadawane są krótkie uderzenia podstawą dłoni, łokciami, przedramionami, głowa jest skrecana. Ręce są cały czas w ruchu, praktycznie nie odrywając się od twarzy i głowy przeciwnika, zadając ból, w razie konieczności raniąc oczy i gardło, totalnie dezorientując, wywołując pierwotny strach. Doświadczyłem na sobie shreddera (symulowanego, bez użycia siły) i wrażenie było przerażające. Podczas shreddera można łatwo przeciwnika przewrócić lub zasłonić się nim używając jako tarczy jeśli napastników jest kilku. A potem wycofujemy się z pola walki.

Samo seminarium znacznie przekroczyło moje oczekiwania. Richard naucza bardzo dobrze, ilustrując to co mówi przykładami z życia swojego lub swoich uczniów. Pierwszy dzień był poświęcony przetrwaniu w parterze, drugu walce z kilkoma napastnikami. Ciekawe były ćwiczenia z de-eskalacji- Richard kazał używać języka ojczystego, niezrozumiałego dla drugiej osoby, wy uwypuklić elementy niewerbalne. (wyzywałem Francuza od pierdolonych żabojadów ;) ) Wróciłem poobijany, ale zadowolony, z nowymi umiejętnościami.

Klip z seminarium z zeszłego roku ilustrujący to, o czym piszę: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_rico
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
offtop

Ja tylko odnosnie filmiku. NIe lubie takich sytuacji. Wole uderzyc pierwszy niz dostac z partyzanta.
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
Dlatego Richard na filmie mówi: "jeśli uznam, ze sytuacji nie da się rozładować, uderzę pierwszy. Daję wam wybór- albo czekasz na atak przeciwnika, albo uderzasz z wyprzedzeniem".

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
system dobry pewnie jak kazdy inny :)
ja tam sie przekonalem, ze jesli napastnik nie jest wytrenowany to co by sie nie trenowalo daje przewage, czy to boks, kravka, silownia czy siatkowka :D
  • 0

budo_user_usunięty
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
i tak oto mili państwo powstał kolejny odłam Tsunami...
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido

i tak oto mili państwo powstał kolejny odłam Tsunami...


Dzięki za tę głęboko przemyślaną, merytoryczną, inteligentną wypowiedź...

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_pablom
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
S.O.S już napisał na temat samego systemu. Ale jak napastnik będzie zdecydowany Ci zap..dolić to podejdzie i to zrobi, bez zadawania pytań czy polemiki. Co innego niepewny siebie gość, a co innego koleś z doświadczeniem w takich sytuacjach, zdeterminowany.

Co do walki z kilkoma przeciwnikami, hmm ja to widzę tak - tak samo realne jak system windows, który się nie zawiesza :twisted: Cuda się zdarzają .....podobno
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
Mi się nie zawiesza a kolega stał naprzeciw 10 drecholom pod pubem i kilku z nich zęby powybijał bez strat własnych.

Nie ma co uogólniać
  • 0

budo_rico
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
ledwo stojących biednych chłopaków pod pubem zaczepiac. Twoj kolega powinien sie wstydzic
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
10 ;o ??
  • 0

budo_isao
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1470 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz/Brighton
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido

10 ;o ??


Chyba się pomylił, chodziło o 100.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
Panowie, różne bywają przypadki, tak było ich 10.

Nie raz jest tak, że jak pada po jednym strzale wódz to reszta ma sraczke w nogach.

Kolega robił kółeczko i pytał kto teraz i od czasu do czasu któregoś trafiał, a reszta stała jak ostatnie piczki. To właśnie jest psychologia.

Podejrzewam, że na różnej maści kursach właśnie czegoś takiego uczą a nie jak zabić 5 uzbrojonych w noże bandytów bo to wiadomo, że nie możliwe.

Moja teściowa co nic nie umie i ma 50 lat obroniła się przed dwoma gostkami a co dopiero może ktoś co cokolwiek potrafi?

Zaprawdę różne są przypadki.
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido

S.O.S już napisał na temat samego systemu. Ale jak napastnik będzie zdecydowany Ci zap..dolić to podejdzie i to zrobi, bez zadawania pytań czy polemiki. Co innego niepewny siebie gość, a co innego koleś z doświadczeniem w takich sytuacjach, zdeterminowany.


Sorry, ale mylisz się. W zdecydowanej większości wypadków starcie fizyczne jest poprzedzone rozmową. Może być bardzo krótka ("Co się, kurwa, gapisz" albo "Masz jakiś problem?"), albo dłuższa. Potem często napastnik cię popycha by zobaczyć jak zareagujesz. Zazwyczaj napadnięty wtedy coś odpyskowuje i odruchowo popycha napastnika. Ten wtedy czuje się "usprawiedliwiony" w swoim ataku, jedna ręką chwyta za ubranie, a drugą zaczyna tłuc.
Jeśli napastnik nie chce cię pobić, tylko obrabować, to również przeważnie zaczyna od rozmowy, by odwrócić twoją uwagę. Może cię spytać o godzinę, o to jak gdzieś dojść, poprosić o ogień itp. Ty zastanawiasz się nad odpowiedzią- a tu nagle dostajesz uderzenie- od napastnika lub jego wspólnika którego nawet nie zauważyłeś.

Geoff Thompson pisze o 4D (dialogue, deception, distraction, destruction) jako o metodzie którą posługują się napastnicy na ulicy.

Sytuacje w których ktoś po prostu podchodzi i zaczyna cie bić zdarzają się bardzo rzadko- chyba że wcześniej się z nim biłeś i ma teraz do ciebie urazę, a wie, ze nie zdoła cie pokonać w uczciwy sposób. Słyszałem też o gangach w których inicjacja wygląda tak, że biją z zaskoczenia przypadkowego przechodnia, ale to się działo za wielka wodą.

Podejrzewam, że na różnej maści kursach właśnie czegoś takiego uczą a nie jak zabić 5 uzbrojonych w noże bandytów bo to wiadomo, że nie możliwe.


Dokładnie tak :)

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
dokładnie, ja szybki do bitki nie jestem, a w czasach jak na warszawskiej pradze pracowałem to przynajmniej raz na dwa dni miałem sposobność "gadki" z gostkami co chętnie by mi twarz lekko przefasonowały.

Tylko raz mi się zdarzyło, że bez gadania gostek się rzucił a za nim następny. W 90% przypadków trzeba i można rozmową rozładować sytuację.
  • 0

budo_rico
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
a kto powiedział ze nie...wiadomo ze jeśli można rozluźnić rozmową to czemu nie.

ale historia ze 10 chłopaków stalo w kołku i czekali, aż przyjdzie jego kolej dostać w pysk jest dla mnie niesamowita ;] jakiś kiepski film...

btw: babcia mojej babci sama wojnę wygrała.
  • 0

budo_pogromca z lbn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 588 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
Heh, u mnie na osiedlu była sytuacja, że 1 piętnastu najebał (może nie tyle co najebał, a każdemu "wypłacił należne". Ta sama sytuacja, strach i tyle. Z tym, że jego przeciwnikami byli 13 - 16 latkowie.

Pozdrawiam
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
tamci to tez nie byli izraelscy komandosi, ale widział kto takich na ulicy?
  • 0

budo_user_usunięty
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido

i tak oto mili państwo powstał kolejny odłam Tsunami...


Dzięki za tę głęboko przemyślaną, merytoryczną, inteligentną wypowiedź...

Pozdrawiam, Thufir


jaki temat taka wypowiedź
  • 0

budo_smyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido

offtop

Ja tylko odnosnie filmiku. NIe lubie takich sytuacji. Wole uderzyc pierwszy niz dostac z partyzanta.

Ale on nie dostał... "Napastnik" chciał "ofierze" jakiegoś wolnego i jak widać lekkiego liścia zasadzić, było widać, ze tak uderzy, obejrzyjcie to kilka razy... Niby "ofiara" ładnie wybrnęła, ale "napastnik" tak się odsłonił, że aż się prosiło tuż po bloku prawy prosty na szczenę zasadzić...
  • 0

budo_hiroki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Senshido
Tufir masz moze szkoleniowke Senshido dotyczaca "walki" w parterze?Szukam tego i nigdzie nie moge znalesc.Narazie widzialem tylko dwie inne szkoleniowki Senshido dotyczace wyzej wspomnianego przez Ciebie Shreddera :) Nie powiem.Calkiem ciekawe :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024