Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate tradycyjne - co dalej ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
156 odpowiedzi w tym temacie

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
jeśli coś Cię śmieszy to po co się tym zajmujesz?Też mogę wyszukać w każdej z odmian karate rzeczy które śmieszą i są mało realne na zawodach...ale po co ?Każdy styl karate kładzie nacisk na coś innego i nie musimy się z tym zgadzać.Ty ćwicz w windzie i na ślizgawce
a ktoś w dojo swoje karate i nie trzeba tego porównywać.Ćwicz pilnie a z pewnością nie zawiedziesz się na swoim karate i kiedyś udowodnisz swoje racje(być może będzie to winda :wink: )
Nie mam zamiaru pośredniczyć w kontaktach z Twoim mistrzem musisz sam porozmawiać i wybaczyć mu "jego" winy...
  • 0

budo_kaiten
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
żyj w błogiej nieświadomości i przekonaniu ,że kroczysz prawdziwą droga karate do.
I tak wszystkie teorie weryfikuje życie.Obys umarła w przekonaniu,że miałaś rację ! :)
temat chyba wyczerpany.Pozdro.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?

żyj w błogiej nieświadomości i przekonaniu ,że kroczysz prawdziwą droga karate do.
I tak wszystkie teorie weryfikuje życie.Obys umarła w przekonaniu,że miałaś rację ! :)
temat chyba wyczerpany.Pozdro.


Kaiten Ty jak rozumiem wiesz jaka jest prawdziwa droga ;)

Panowie i Panie temat jest o karate tradycyjnym. Przypominam ze offtopowanie grozi gniewem moda :) polecam poczytac regulamin i dzial newbie

Odnośnie filozoficznych przepychanek na temat karate to zawsze istnieje możliwość założenia nowego tematu. Podobnie z probami okreslenia czy bezkontaktowy trening zasluguje na miano drogi budo. W tym proszę nie oftopować.

Itosu

PS. Mrozek madre slowa (te z poczatku strony). Dotycza jak rozumiem karateka trenujacych WKF. Heh dla mnie shotokanem pozostanie zawsze to co prezentowal np. sensei Taiji Kase. Wtedy shotokan mial renome.
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
Panie Moderatorze,

tym razem to nie ja. To wszystko wina Zgredola! :)
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?

Wyjasnie dlaczego. W systemie zasad budo funkcjonuje "odwaga", ktora niestety nie realizuje sie w walce kontaktowej, gdzie jedyne co mozesz stracic z przeciwnikiem, to punkt u sedziego.


Miało być zapewne "nie realizuje się w walce bezkontaktowej".

Zgadzając się z postem wyborowej, ciekaw też jestem czy nie istnieje aby pewna sprzeczność, gdy najpierw pisze się z natchnieniem o budo, wielkich ideałach - a w kolejnym poście, że "karate tradycyjne postawiło sobie za cel igrzyska olimpijskie".

Nadużywasz słowa Budo vodniak, z Budo jest jak z Jahwe :) nie musisz o nim gadać.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Więc tym bardziej zapytuję się, w jaki niby sposób chciałeś "doświadczyć" Budo na forum internetowym? :?


daj mi sie poprawic mrozek. chodzilo mi o to ze karate tradycyjne czy shotokan nie realizuje sie w walce kontaktowej, a jedyne co moze stracic w tej walce to punkt u sedziego. ryzyko ze zostanie sie znokautowanym jest tylko takie ze ktos zagra niezgodnie z przepisami. w kontaktowej walce przeciwnik chce ci zrobic realne kuku.
  • 0

budo_inhetos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
Kaiten spróbuj czegoś innego niż Shotokan .Są nowoczesne style Enshin , Kudo,Shidokan Oyama Karate, , czy chodźby Kyokushin . Zapewniam że nie będziesz narzekał na kizami i gyaku zuki. Kaiten musisz się przełamać i przyjąć nowe wyzwania.Trzymam kciuki.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
sa osoby, ktore sie beda cieszyc ze cos gdzies sie tam rozpadnie i bedzie mozna ugrac kilka klubow czy pojedynczych ludzi przeciagnac na swoja strone. mnie to raczej smuci. wspolne dzialanie, jednosc ma sens jesli sie wyznaczy jakies wspolne cele. w karate niestety, wazniejsze sa sny o potedze niz samo karate. wazniejsza jest ilosc klubow niz jakosc cwiczacych, udowadnianie wyzszosci na papierze, w internecie, itp.
zadnej organizacji karate nie udalo sie przetrwac w calosci po smierci mistrza nawet jednej pieciolatki. jedyne co jest jasne to przyszlosc i telefony komorkowe jednej sieci.
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?

daj mi sie poprawic mrozek. chodzilo mi o to ze karate tradycyjne czy shotokan nie realizuje sie w walce kontaktowej, a jedyne co moze stracic w tej walce to punkt u sedziego. ryzyko ze zostanie sie znokautowanym jest tylko takie ze ktos zagra niezgodnie z przepisami. w kontaktowej walce przeciwnik chce ci zrobic realne kuku.


hehe, ok, ogólnie mieliśmy to samo na myśli, choć "konstrukcja" zdania okazała się myląca :) . Powiedziałbym, że karate tradycyjne nie może realizować się w walce kontaktowej ponieważ w niej nie uczestniczy :) Bo w końcu można w czymś uczestniczyć i się w tym nie realizować, natomiast ciężko jest się zrealizować w czymś w czym nie bierze się udziału. No to tyle... przepraszam za wtrącenie i poprawkę :)
  • 0

budo_kaiten
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
dobra dobra ... poddaję sie , bo za chwile mnie pozabijacie :)
racja z tym T. Kase... to było coś...
  • 0

budo_kaiten
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
inhetos, wiesz, jestem otwarty często sparuje z innymi stylami. Wiem ,że jak masz klapy na oczach to daleko nie zajdziesz...Kyokushn jest ok , tylko to ,że na jodan rękoma nie ma ataków troche mnie dziwi...poza tym sparringi mega twarde...
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?


daj mi sie poprawic mrozek. chodzilo mi o to ze karate tradycyjne czy shotokan nie realizuje sie w walce kontaktowej, a jedyne co moze stracic w tej walce to punkt u sedziego. ryzyko ze zostanie sie znokautowanym jest tylko takie ze ktos zagra niezgodnie z przepisami. w kontaktowej walce przeciwnik chce ci zrobic realne kuku.


hehe, ok, ogólnie mieliśmy to samo na myśli, choć "konstrukcja" zdania okazała się myląca :) . Powiedziałbym, że karate tradycyjne nie może realizować się w walce kontaktowej ponieważ w niej nie uczestniczy :) Bo w końcu można w czymś uczestniczyć i się w tym nie realizować, natomiast ciężko jest się zrealizować w czymś w czym nie bierze się udziału. No to tyle... przepraszam za wtrącenie i poprawkę :)


z tego wszystkiego wynika jedno pytanie - konkretnie, jak mozna powaznie mowic o odwadze, ktora jest jednym z zasad budo, jesli sie nic nie ryzykuje oprocz utraty punktu?
jak z drugiej strony trzeba zaryzykowac zycie lub zdrowie, to wtedy trzeba zebrac w sobie troche odwagi. jesli sie tego nie robi pozostaje pustoslowie.
zasady Budo sa PROSTE I NIELICZNE. Koncze offa, ale ma on i tak zwiazek z tradycyjnym karate, ktore mowiac o Budo, po prostu oszukuje ludzi.
  • 0

budo_kaiten
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
Swięte słowa Wyborowa, już Cie lubie :-)
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
Wyborowa jak zwykle celne podsumowanie , pozdrawiam. Kaiten proponuje zajrzec do dojo Enshin Karate. Mysle ze sie nie zawiedziesz :lol:
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
Tradycyjne karate w zorganizowalo nawet konferencje na temat Budo i wspolczesnego zycia, przy okazji ostatniego pucharu swiata w Warszawie. Odczyty, wyklady, dyskusje... liczylem ze cos pojawi sie w internecie - jakies wnioski, publikacje. nic z tego.
zasady o ktorych mowa da sie zliczyc na palcach dwoch rak. sa po to zeby miec sile walczyc w slusznej sprawie, ale tez po to zeby pochopnie nie naduzywac sily, ktora bez zasad staje sie przemoca.
nie odmawiam nikomu prawa do wlasnego zdania, ale opinia eksperta w tej materii nie polega na tym, ze ktos 100 ksiazek na ten temat przeczytal. w tym wypadku ekspertem jest ten kto ma praktyczne umiejetnosci i doswiadczenie.
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?

praktyczne umiejetnosci i doswiadczenie.


i dodatkowo jednak przeczytał chociaż kilka książek ;)
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?

praktyczne umiejetnosci i doswiadczenie.


i dodatkowo jednak przeczytał chociaż kilka książek ;)


Mrozek TY APOLOGETO I INTERPRETATORZE!
No jasne wszystko. Przeczytal kilka ksiazek, o ile odnosily sie one do rzemiosla, bo wiedza, podobnie jak pieniedzmi to samuraj pogardzal.
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
Po lekturze postów sądzić można że jak zwykle u nas zeszliśmy na drogę wymiany zdań i ciosów w temacie co jest tradycją a co nie , co jest bliższe realizmowi a co nie...
Jak Itosu słusznie zauważył na to potrzebny jest inny temat .
Ale jedno mnie zastanawia skoro ktoś taki jak Mistrz Nishiyama twierdził przez dekady całe ze to też jest BUDO - to może tak właśnie jest ?

Kaiten - rozumiem też twoje podejście - i dużej mierze popieram przynajmniej w częśći dotyczącej karate na zawodach a realnego starcia z małym uzupełnieniem - Karate nie zostało stworzone do walki w klatce - do walki dwóch specjalistó od oklepywania twarzy - tylko jest systemem SAMOOBRONY składającym się z odpowiedzi ( mniej lub bardziej skompikowanej ) na akty agresji przeciwko przeciwnikowi nie zawsze biegłemu w jakimś sposobie walki - tyle i ktoś może powiedzieć że aż tyle
:)
  • 0

budo_kaiten
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
masz rację ,ze nie zostało stworzone do walki w klatce, ale czyż nie jest sztuką , która powinna oprzeć się atakowi każdego przeciwnika w każdych warunkach? Wiem ,że to troche idealistyczne podejście, ale czyż nie dążymy do ideału? :)
Wiesz , mnie po prostu dręczy,że tak naprawdę prawie cały Shotokan to wałkowanie w nieskończoność kata. Dopracowanie ,że paluszek ma abyć pod kątem 34 nie 35 stopni ... Żeby była jasność , bardzo lubie kata , ale przesada nie jest wskazana...
Później mamy specjalistów od kata , którzy nigdy nie walczyli i nie mają zamiaru...super.Druga sprawa , kumite... na treningach np atak oi zuki... sorry, ale gdzie realnie zostaniemy zaatakowani taką techniką? Rodzi sie pytanie , czy to nie tak jak z uczeniem się starożytnego jezyka aramejskiego, który zna kilku ludzi na świecie...
Sztuka dla sztuki , ok , nie ma problemu, ale czy to jeszcze sztuka walki, czy juz nie...
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?
Kaiten, a ja sobie właśnie przejrzałam to całe Enshin Karate. Nie chcę tu jak Zgredol dywagować z Tobą o tym, czym jest SZTUKA walki, ale nasunęło mi się pytanie: po co w ogóle nazywać "karate" coś, co niebezpiecznie zbliża się np. do mma? Nie lepiej po prostu darować sobie filozofie i nazewnictwo i uczyć w dojo walk ulicznych i tłuczenia się po gębach? Bo czym za chwilę karate będzie się różniło od mma i innych takich? Tym, że kolesie będą w karategach, tak?

Tu akurat zgadzam się z poprzednim wywodem Zgredola. Sport jest sportem i trudno to rozpatrywać w kategoriach realności. Tak samo tenis nie wnosi niczego do realnego życia poza kondycją, tak samo szachy poza logiką. Dlaczego ma wnosić karate? Dlatego, że jest nazywane sportami walki? Cóż, w odróżnieniu od innych sportów (nie-walki) tu się jednak używa pięści i nóg. Dlatego walki.
  • 0

budo_shu lien
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate tradycyjne - co dalej ?

Kaiten, a ja sobie właśnie przejrzałam to całe Enshin Karate. Nie chcę tu jak Zgredol dywagować z Tobą o tym, czym jest SZTUKA walki, ale nasunęło mi się pytanie: po co w ogóle nazywać "karate" coś, co niebezpiecznie zbliża się np. do mma? Nie lepiej po prostu darować sobie filozofie i nazewnictwo i uczyć w dojo walk ulicznych i tłuczenia się po gębach? Bo czym za chwilę karate będzie się różniło od mma i innych takich? Tym, że kolesie będą w karategach, tak?

Tu akurat zgadzam się z poprzednim wywodem Zgredola. Sport jest sportem i trudno to rozpatrywać w kategoriach realności. Tak samo tenis nie wnosi niczego do realnego życia poza kondycją, tak samo szachy poza logiką. Dlaczego ma wnosić karate? Dlatego, że jest nazywane sportami walki? Cóż, w odróżnieniu od innych sportów (nie-walki) tu się jednak używa pięści i nóg. Dlatego walki.


A mnie się wydaje, że jednak jest różnica między karate a szachami czy tenisem :wink: . Różnica ta wynika z tego jakie wartości niosą inne dziedziny sportu, a jakie sporty walki, szczególnie te wywodzące się ze wschodu z całą tradycją i filozofią.
Karate przekłada się na realne życie i każdy z nas trenujących w jakimś stopniu tego doświadcza. Walka to nie tylko "tłuczenie sie po gębach" :wink: najczęściej dużo ważniejsze są walki, które toczymy z naszą psychiką i z przeciwnościami losu. I tu karate jest bardzo realną szkołą życia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024