Skocz do zawartości


Zdjęcie

Znalazłem kilka filmików taiji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
198 odpowiedzi w tym temacie

budo_oldman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
No, to dalekoidące wnioski i niczym chyba nie poparte. To że powoli jeszcze nie oznacza że to Taiji bo mnie się zdażyło w tym tempie shotokan ćwiczyć bo sensei tak żekł. Z dużą dozą prawdopodobieństwa (taką ocierającą się o pewność) można zaryzykować twierdzenie że z czegoś chińskiego się wywodzi. Ale z czego to już chyba się nie dojdzie. Rosjanie się nie przyznają...
  • 0

budo_bulion77
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 489 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z osiedla

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

(...)Nota bene Pinczer pokaż mi sw poza Systemą i z tego co wiem poza Krav Magą która uczy poprzez trenieng walki z kilkoma napastnikami (odpowiednie ćwiczenia na treniegu, sparringi mniej lub bardziej umowne m.in. walka 2 na 1, 3 na 1 walka w tłumie etc) tylko nie wspominaj mi o aikido :D

Nie do mnie ale się wypowiem ;)
Nie ma czegoś takiego jak walka z kilkoma przeciwnikami na raz. To jest mit generowany przez filmy karate i utrwalany przez reklamę. Oczywiście może się zdarzyć i coś trzeba zrobić wtedy, niemniej nie wierzę, żeby można było skutecznie bronić się (bez broni)
przed atakiem kilku przeciwników, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o tym jak uderzyć. 1x2, 2x3, 2x4 mogę zrozumieć, ale więcej to samobójstwo, niezależnie od systemu. Nic tu ni epomoże umiejęstność "przemieszczania się",gdy zwali się na raz paru kolesi. A co do tej sytuacji na przystanku, to po rpsotu ten co wysiadał - czekali na niego koledzy i.. "pomogli". Koniec off topa ;)



Pan sie nie boi.Da rade...
  • 0

budo_te
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Fu Zhongwen

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

i [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

To drugie w intencji zainicjowania brutalnej, morderczej i realnej dyskusji internetowej z adeptami pięści rodziny chen na temat:
,, dlaczego nie ma potrzeby uznawać wyższości "chen taiji" nad pozostałymi "taiji" używając jako argumentu posiadania/nieposiadania formy wybuchowych pięści,,Dołączona grafika
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
faktycznie widzę pewne [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_te
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Fajnie że dodałeś filmik "podobieństwa".
Użyję go by wskazać różnice.
Chen Xiaowang i jego ekspresja- każdy ruch musi mieć swój początek, i tutaj widać wyraźnie początek ruchu zwłaszcza kumulacje potencjału siły (widać to zwłaszcza w pierwszych 10").
Fu Zhongwen- obejrzałem ogrom filmików na YT (a z braku znajomości języka nie jestem wstanie szukać na serwerach azjatyckich) i w większości przypadków myślałem sobie "koledzy znowu mnie wrabiacie. W przypadku tego filmiku moje myślenie biegło dwutorowo. "Znowu chcą mnie wrobić" oraz "Fascynująca jest jego precyzja przy lekkości wykonania." Ta fascynacja kazała mi obejrzeć filmik kilkakrotnie i zauważyłem iż pan Fu również wykonuje ruchy zgodnie ze strukturą. Jeśli przyjżysz się pierwszym 16" zauważysz że w momencie gdy ściąga ręce do siebie robi przysiad na nodze. W momencie prostowania nogi następuje ruch ramion.
Tutaj pokuszę się o spekulacje. Dłuższa kumulacja siły- silniejsza ekspresja ruchu, krótsza kumulacja szybsza reakcja. O wyższości jednego nad drugim nie będę dyskutował.Jeden wybierze większą siłę kosztem większej potrzeby stworzenia sytuacji do jej użycia (nie ulega wątpliwości iż błędem będzie zakładanie braku pomysłu na stworzenie takiej sytuacji w "chen taiji" lub że ten pomysł będzie niewystarczający).Drugi wybierze mniejszą potrzebę tworzenia odpowiedniej sytuacji kosztem mniejszej siły(i żeby ktoś nie pomyślał że dyskryminuję jeden styl- "yang taiji"). Kto już jaki lubi sposób działania.

Lekkość i precyzja.
Wciąż Fu Zhongwen. Obejrzyj filmik głównie od 46" do mniej więcej 01'. Nie wiem czy dobrze to opiszę. W systemach wewnętrznych bardzo ważny jest zakres ruchów jaki się wykonuje. To czy ręka idzie za wysoko; ramię, przy jego rozpostarciu zbytnio oddala się od centrum lub kończy ruch zbyt blisko centrum(co nie pozwala na użycie całkowitego potencjału siły); nawet pojęcie wyprostowanej kończyny oznacza tu zgięcie łokcia w jakieś 30'.(Oczywiście to dotyczy również, w jakimś stopniu innych chińskich systemów walki.) U pana Fu występuje wyraźna precyzja wykonywania określonego zakresu ruchów przy jednoczesnej łatwości zmiany tych ruchów
Chen Xiaowang. Około 19". Widać większe "ładowanie" kosztem "łatwości".Wiem że nie jest to ten sam zakres ruchów.To co pokazuje pan Fu Zhongwen w tym przykładzie nie ma odpowiednika w systemie chen. I jest to ważny przyczynek do stwierdzenia o różności systemów.

Forma w "stylu yang". Gdzieś na jakimś forum widziałem fragment eksplozywnych pięści z lini Yang Banhou (chyba). Fajnie byłoby przestudiować te dwie formy pod kątem zakresu ruchów.

To tyle.A jeśli ktoś nie uzna mojej argumentacji, pragnę zwiększyć wartość swojego wykładu ukazując ogrom pracy jakiej w niego włożyłem: rozpocząłem o 22:20, zakończyłem o 23:27.
  • 0

budo_bulion77
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 489 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z osiedla

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

Fu Zhongwen

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

i [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

To drugie w intencji zainicjowania brutalnej, morderczej i realnej dyskusji internetowej z adeptami pięści rodziny chen na temat:
,, dlaczego nie ma potrzeby uznawać wyższości "chen taiji" nad pozostałymi "taiji" używając jako argumentu posiadania/nieposiadania formy wybuchowych pięści,,[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



ze wzgledu na forme to moze nie :-) ale pchajace dlonie to maja ''wybuchowe''.luknij na odmiane Zhaobao tez niezle to to
  • 0

budo_te
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Przede wszystkim potrzebuję zaznaczyć iż nie jestem ekspertem . Więcej mój nauczyciel na samym początku zaznaczył że nie uczył się "taiji" na potrzeby walki więc ja sam mam o niej pojęcie życzeniowe.
Druga sprawa. Używając stwierdzenia forma odnośnie filmiku pana Fu Zhongwena miałem na myśli sposób wykonywania. Niezręcznie próbowałem przekazać swoje spostrzeżenia. Dokładniej chodziło mi o zaznaczenie różnicy pojmowania eksplozywnej siły u Fu Zhonwenga i Chen Xiaowanga.
Jeśli chodzi o formę szybką w "taiji" rodziny Yang to proszę [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] . Jak widać jest to po prostu forma podstawowa z momentami wykonywanymi szybciej. I nic poza tym.(Proszę zwrócić uwagę iż pisze tam szybka nie eksplozywna forma)
By jeszcze bardziej skomplikować pojęcie szybkości w systemie rodziny Yang opiszę jedno ćwiczenie/zabawę/konkurencje. Potrzebne nam jest jedno z ćwiczeń ośmiu kawałków brokatu. Konkretnie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] .Zabawa polega na tym by, gdy już opanujemy ćwiczenie rozegrać dwie konkurencje. Pierwsza polega na jak najwolniejszym wykonaniu ruchu ręki w bok. Druga na jak najszyprzym. Doświadczenie pokazuje iż osoba wykonująca ruch najwolniej wykonuje go też zazwyczaj najszybciej.
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
wiesz Te, jak w ruchu zminimalizujesz użycie mięśni antagonistycznych, to zawsze będzie szybciej, btw. jesteś ze szkoły T.Nowakowskiego?
  • 0

budo_noob_4ever
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

faktycznie widzę pewne [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Mam pytanie do osób ćwiczących taijiquan. Jakiś czas temu (kilkadziesiąt komentarzy do tyłu) pod tym filmem toczyła się dyskusja nt. tego czy CXW aby nie popełnia błędu pozwalając na nadmierny ruch głowy przy treningu fajing. Jeden z dyskutantów sugerował, że CXW albo regularnie robi sobie krzywdę takim treningiem, albo 'przedobrzył' na potrzeby tej demonstracji.
Stąd pytanie: czy ktoś doświadczony mógłby się odnieść do zagadnienia - nie jestem pewien czy to dobre sformułowanie - dochodzenia części impetu przez szyję do mózgu i potencjalnych tego niebezpieczeństw?
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

btw. jesteś ze szkoły T.Nowakowskiego?


po czym wnosisz ??? :twisted:
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Żwirek dlaczego zabrałeś mi moja kwestie???
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
cos sie zawisło ...poprosiłbym o posprzątanie jakiegoś miłego moderatora
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

Żwirek dlaczego zabrałeś mi moja kwestie???


Peter, easy... 8)

Pozdrawiam :)
  • 0

budo_te
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji

wiesz Te, jak w ruchu zminimalizujesz użycie mięśni antagonistycznych, to zawsze będzie szybciej, btw. jesteś ze szkoły T.Nowakowskiego?

No i w nauce minimalizacji użycia mięśni antagonistycznych dobrze się sprawdza powolny ruch.

Nie jestem ze szkoły tego pana. Potrzebowałem ilustracji do opisu ćwiczenia. Wpisałem w wyszukiwarkę; neijia osiem brokatów i wybrałem stronę.
  • 0

budo_te
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Cheng Man Ching nauka:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_te
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_te
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
no ale ze co???
tez se wkleję [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_te
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji
Znaczy, że pytanie jest w sensie: pan dokleił do fragmentów formy walki zawodników niezwiązanych z taiji jako ilustracje zastosowań? Przynajmniej ja tak pomyślałem po pierwszym filmiku. Natomiast w drugim jest parę sytuacji gdy tenże pan podchodzi dumny(?) do zawodnika.
  • 0

budo_te
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znalazłem kilka filmików taiji


Czy mi się wydaje czy w chinach [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] sędziuje.
sz... ta polityka wszędzie się wciśnie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024