Skocz do zawartości


Zdjęcie

real aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_pox
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:toruń

Napisano Ponad rok temu

real aikido
słyszałem, że to jedna z nielicznych sekcji w kraju , gdzie przywiązuje się dużą uwagę do uskutecznienia aikido w samoobronie:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: real aikido
Rozwala mnie to jak gość patrzy wszędzie tylko nie na osobę której aplikuje technikę ;-)
Pozatym ładnie fikają i są zgrani.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: real aikido

Rozwala mnie to jak gość patrzy wszędzie tylko nie na osobę której aplikuje technikę...

Tak, to specyfika szkoły. Nie każdemu to się musi podobać. Sebol, a wiesz chociaż dlaczego wg koncepcji szkoły Kobayashi taka 'postawa' tori służy? Mnie również nie musi się to podobać, ale ja przynajmniej poszukałem dlaczego tak jest. Rozwala mnie krytykanctwo dla krytykanctwa...
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: real aikido
No ja tam bym chyba skupiał się na kimś kogo właśnie rzuciłem bo wiem, że sprowadzenie go do parteru nie oznacza "wygrałem". Racja nie sprawdziłem czemu taka postawa może służyć. Będę zgadywał: tori rozgląda się za następnym gościem do rzucenia? Kontroluje otoczenie bo może być kolejny atak?

Z chęcią wysłucham twoich wyjaśnień Irimi ;-)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: real aikido

No ja tam bym chyba skupiał się na kimś kogo właśnie rzuciłem bo wiem, że sprowadzenie go do parteru nie oznacza "wygrałem".

Ja akurat robię tak samo. Ale jak widać nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie.

Racja nie sprawdziłem czemu taka postawa może służyć. Będę zgadywał: tori rozgląda się za następnym gościem do rzucenia? Kontroluje otoczenie bo może być kolejny atak?

No i zda mi się, że nie trafiłeś, a przynajmniej nie do końca. Zgaduj dalej albo...

Z chęcią wysłucham twoich wyjaśnień Irimi ;-)

...sam poszukaj. Najlepiej u źródeł. Jeśli naprawdę będziesz chciał zrozumieć, dowiedzieć się, to znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Daj znać, jak się dokopiesz do sedna. Mnie nie zajęło to dużo czasu. Powodzenia!
  • 0

budo_redactor
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 56 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: real aikido
Też mnie to zaintrygowało i nawet się tu pytałem na forum, dlaczego np. w aikido kobayashi nie patrzy się na uke, ale mnie olano. To i ja olałem kwestię, jako że z różnych powodów przestało mnie to interesować. Ja tam wolę gapić się usilnie na swojego rywala/partnera i wiedzieć co się z nim dzieje, albo gdzie są jego kończyny ;P
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: real aikido

No ja tam bym chyba skupiał się na kimś kogo właśnie rzuciłem bo wiem, że sprowadzenie go do parteru nie oznacza "wygrałem".


IMHO skupianie uwagi na kimś kogo rzucasz nie jest trudne, o wiele trudniej jest się z tego uwolnić. W Aikido wyżej wspomnianego przekazu to właśnie wzrok jest motorem techniki.
Z praktycznego punktu widzenie poniekąd masz racje patrząc na przeciwnika masz większa kontrolę, ale... z aikidem to jest tak ze kontrola otoczenia to kolejny etap. Ki czyli harmonia oznacza w tym wypadku, że czujesz uke poprzez technikę (zastanów się czy gdy w kontakcie komuś zakładasz np. balachę jest to w 100% konieczne byś go dokładnie widział). Ponadto to tylko tak wygląda że na niego nie patrzymy, wbrew pozorom człowiek ma dość szeroki kont widzenia (niemal 180st.) tak więc uke zazwyczaj jest w polu widzenia.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: real aikido

Też mnie to zaintrygowało i nawet się tu pytałem na forum, dlaczego np. w aikido kobayashi nie patrzy się na uke, ale mnie olano. To i ja olałem kwestię, jako że z różnych powodów przestało mnie to interesować. Ja tam wolę gapić się usilnie na swojego rywala/partnera i wiedzieć co się z nim dzieje, albo gdzie są jego kończyny ;P

Dziwne zawsze z chęcią odpowiadałem na ten temat, twój post musiał mi umknąć. Tak czy siak dyskusja na ten temat była poruszana na forum wiele razy, radzę po prostu poszukać.

Pozwolę sobie jeszcze dopisać do tego co napisałem w poprzednim poscie, ze zagadnienie nie patrzenia w oczy w aikido wg. przekazu Kobayashi ma znacznie szersze uzasadnienie. Wszyscy znacie zasadę by nie patrzeć psu w oczy, cóż ... etycznie aikido ma na celu nie prowokować ataku. Choć z praktyki wiemy, że jednak nie zawsze ;)
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: real aikido
Nie potrafię znaleźć wiadomości na ten temat. Dzięki Garry za info. Jakbyś jeszcze jakiś link wrzucił byłbym wdzięczny. Ja i wyszukiwanie to wielka pomyłka.
  • 0

budo_pox
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: real aikido
widzenie "bokiem" jak najbardziej z filmów Korosawy :) , klasyka, gdzie mamy koło i "oczy do okoła" trzeba mieć, cała idea aikido wzięta po części z szermierki japońskiej, "gdzie ja sam ich mnogo", ale dla mnie jak najbardziej inne podejście do wykonywania technik, z baletu zrobiło się bardziej poważnie, w szczególności, że elementy atemi są bardzo widoczne i jak najbardziej na miejscu, no i widać, że instruktor nie popadł w przeświadczenie o tym, że yokomen uchi jest jedynym "śmiertelnym atakiem",

dla mnie: to głębokie dygnięcie z atencją dla sekcji szczecinskiej
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024