Skocz do zawartości


Zdjęcie

Strona duchowa Aikido jest w technice - Philippe Voarino


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Strona duchowa Aikido jest w technice - Philippe Voarino
Rzecz oczywiscie nie w nazewnictwie, tylko w rozróznieniu zjawisk pod róznymi wzgledami, a w szczególnosci ich celu. W tym apsekcie budo ( jakkolwiek je nazwiemy) jest czymś innym niz bujutsu ( jakkolwiek je nazwiemy). To , że współczesni Japończycy, podobnie jak wielu innych ludzi na świecie różnicy tej nie dostrzegają to nic dziwnego.

Nota bene, nasze wyobrażenia o Japonczykach, zmieniaja sie po odwiedzeniu tego kraju albo rozmowach z jego mieszkańcami. Kiedys, dawno temu , wydawało mi sie ( po zbyt dużej dawce przedmiotowej literatury) że kazdy Japonczyk musi byc wielkim znawca i fanem miecza. Zdarzyło mi sie pozniej wspolpracować z jednym ( starszy gościu i bardzo dobrze wykształcony). Kiedy zgadało sie o mieczach , on był zdumiony moją wiedzą i powiedział , ze faktycznie gdzies na strychu ma, jakis podobno cenny miecz po pradziadkach, ale od dzieciństwa tam nie zagladał , bo to go w ogóle nie interesowało.Inny , z którym korespondowałem, na pytanie o Aikido odpowiedział, ze rzeczywiscie mozna było się tego uczyc podczas studiów w ramach WF, ale nie był to sport szczególnie popularny wsród jego kolegów.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Strona duchowa Aikido jest w technice - Philippe Voarino

Zdarzyło mi sie pozniej wspolpracować z jednym ( starszy gościu i bardzo dobrze wykształcony). Kiedy zgadało sie o mieczach , on był zdumiony moją wiedzą i powiedział , ze faktycznie gdzies na strychu ma, jakis podobno cenny miecz po pradziadkach, ale od dzieciństwa tam nie zagladał , bo to go w ogóle nie interesowało.Inny , z którym korespondowałem, na pytanie o Aikido odpowiedział, ze rzeczywiscie mozna było się tego uczyc podczas studiów w ramach WF, ale nie był to sport szczególnie popularny wsród jego kolegów.


japonczycy, ktorych znam sa niesamowicie zamerykanizowani, wiekszosc z nich cwiczyla troche judo w ramach w-f, niektorzy rowniez kendo przez krotki okres na uniwersytecie. dla nich ich wlasna tradycja nie jest kompletnie rajcujaca (chyba, ze w rodzinie jest kultywowane budo). na emigracji japonczycy cwicza SW z obowiazku niejako, dla zachowania lacznosci z tradycja wlasnie, a nie dlatego, ze jest to niesamowicie interesujace. mialem okazje to zaobserwowac to w usa. jest to- proportions gardee- analogiczne do wysylania dzieci polskich emigrantow na nauke kujawiakia :) .
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Strona duchowa Aikido jest w technice - Philippe Voarino

Co mu widac nie przeszkadza szukac czegos glebszego poza dzwigniami i rzutami.

znalazł coś głębszego, moderatorze! możesz jeszcze zdobyć nazwę tej wódki? na sylwka będzie jak znalazł :lol:

Mistyk, aikia, jakieś linki? chętnie poczytam na ten temat.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024