Skocz do zawartości


Zdjęcie

All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
108 odpowiedzi w tym temacie

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
Polecam lekture ze strony [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

To moze byc pierwszy krok do wspolpracy globalnej wszystkich grup Kyokushin, jesli oczywiscie wszystko bedzie sie odbywac na rownoprawnych zasadach.
Impreza planowana na pazdziernik 2009 w Budapeszcie, to bedzie na pewno duze wydarzenie.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
Official notice of the event

ALL KYOKUSHIN KARATE WORLD TOURNAMENT
World Games of World Organizations Weight Category Knock-down World Tournament

Organizer:
Oyama Dojo Sports Club –Szentes Ady E. Str.27, Hungary-6600 (member of the Hungarian Traditional Kyokushin Karate Organization, who is official member of Kyokushin-kan International Karate-do Organization)

The aim of the tournament:
To equalize the division taking place inside the Kyokushin Karate style after the death of Sosai Masutatsu Oyama, to call together the Kyokushin karate of the world again independently of the world organizations, to evoke the friendship, the togetherness, the brotherhood and to preserve the dream and the life-work of Sosai Masutatsu Oyama and to contribute to the world peace by all these.


Invited world organizations:
KYOKUSHIN-KAN INTERNATIONAL
IKO KYOKUSHIN KAIKAN
WKO SHINKYOKUSHINKAI
IKO MATSUSHIMA GROUP
IKO TEZUKA GROUP
IKO KYOKUSHIN RENGOKAI
KYOKUSHIN SEIBUKAI
IFK
IBK
ASHIHARA
SHIDOKAN
SEIDOKAN
KUDO DAIDO-JUKU
I.C.K.O. SEIWAKAI
W.O.K.O.
Date and place of the tournament:

2-3-4 October 2009 Budapest, Hungary

Papp László Sportarena (one of the biggest sportsarena in Europe)
Capacity: approximately 20.000 persons

Terms of competing:
Thanks to Hatsuo Royama, fighters from all world organizations can enter for the tournament, but only those who have turned 18 and possess at least 4. kyu belt degree (green belt), those who are official members of the karate organization of their country, which is the member of any official world organization.
Furthermore they have to possess official permission from their sports physician and a negative AIDS test (must not be older than 30 days), they have to pay the entry fee and have to possess good results of the medical examination on the scene.
In addition competitors have to send a colour photo to the organizer of the tournament 4 months before the competition with all their particulars.
They have to come to the competition with well-groomed appearance and short nails in karate gi.

Weight categories:
Men over 18 year : under 70 kg, under 80 kg, under 90 kg, over 90 kg
Women over 18 year: under 55 kg, under 65 kg, over 65 kg
Men and woman kata over 18 year

Terms of entry:
This open world tournament is the official weight category world championship of the Kyokushin-kan International Karate-do Organization, to which 2 fighters by weight category can enter for from the official world organizations.

In kumite 14 persons in all, in woman 1 and man kata 1 person, altogether 2 persons can compete. There is no possibility of individual entry, only the world organizations can delegate to this competition. Hereby I ask the leaders of the world organizations to set up the team of their own organizations, where they can determine the competitors of the nations but I would like to ask not only from Japan if possible from all continent.
Entry fee:
80-120-160-200 $/persons, which could be paid in cash on 30 September and 1 October 2009 on the scene, at the time of the medical examination, weighting and the registration.
The entry fee is depends on the classification of the countries in the World Bank.
Rules:
Rules by the the Kyokushin-kan International Karate-do Organization (K.I.K.O.), knock-down karate fighting. We will send the whole rules for the reported world organizations before 30 January 2009.
Protectors:
Men fighters: suspensor (compulsory), tooth defender (permissive)
Women fighters: breast protector with basket which don’t cover the solar plexus (compulsory), suspensor (permissive), tooth defender (permissive)
In case of injury bandage permissive with the stamp of our doctor (doctor of the tournament)
The awards:
To the first, second and two third place winner: trophy, medal, certificate and other offering by the sponsors which will be announced four months before the tournament.
Arrivals:
We plan the leaders of the world organizations will arriwe on 30th of September, the fighters will arrive on 30 September and on 1 October 2009.
We insure the transfer from the airport fo all leaders of the world organizations. Those who arrive by plane can get to the central hotel by taxi with the help of the attached map.
Central Hotel:
HOTEL STADION, 1148 Budapest, Ifjúság útja 1-3. Hungary (capacity app. 700 person)
The organizer pay the cost from 30th of September to 5th of October (5 nights) for the invited peoples: one leader of all world organizations, all fighters, all invited referee, CR and BC of the Kyokushin-kan. Guests can stay at their own expense before 30th of September and from 5th of October.
OFFICIAL PROGRAM

30 September-Wednesday:
08:00-12:00 Leaders of the world organizations (Kancho, Hanshi, Shihan) will arrive to the Hotel.
18:00 Press conference with standing reception in Szentes
Then we would like to claim a memory of Sosai Oyama with the hand imprint of all leaders of the world organizations in the Sosai Oyama Memorial Park which is single in the world.
Ceremonial consecrating of the “Fountain of Budo” at the Sosai Oyama Memorial Park in Szentes which will made by a famous fine artist in front of the all Hungarian press and the leaders.
21:00 Starting back to Budapest
8:00 - 23:00 Check in, medical check, entry, weighting, receiving of start numbers, registration in the indicated room of the hotel.
15:00 - 18:00 Referee meeting I. kata and kumite in the separated room of the Hotel

1 October-Thursday:
10:00 - 14:00 Referee meeting II. kata and kumite in the separated room of the Hotel
10:00 - 22:00 Check in, medical check, entry, weighting, receiving of start numbers, registration in the indicated room of the hotel.
15:00-18:00 Boat trip on Danube for the leaders then sightseeing in Budapest.
19:00 - 21:00 WELCOME PARTY in the ceremonial hall
Invited: leaders of the world organizations, all fighters, all referee, all branch chiefs, all country representatives, sponsors, Hungarian press, journalists and representatives of the TV channels (opening speech by Kancho Royama). The party is free for the invited people.

2 October -Friday, 1st day:
9:30 Opening ceremony, entry in suit per countries and world organizations from
9:50 Taking of the oath Japan-Hungarian
10:00 pulling out
10:30 kata qualifying matches
12:00 kumite qualifying matches on two or three tatami, qualifying match of 424 entrants (1 round)

3 October –Saturday, 2nd day:
12:00 kata qualifying
13:00 kumite qualifying matches on 1 tatami per weight categories until the eight best.

4 October –Sunday (the Final), 3rd day:
12:00 Start
12:05 Taiko show 10 minutes
12:15 Opening ceremony (speech of Kancho Royama and the minister of sports
12:25 Archive documentary about Sosai Oyama
12:30 Fire juggler show
12:35 The leader of the world organizations hand in hand with 5-7 years old children will walk into the central tatami while the speaker will show them
12:50 All leader of the world organizations will set on fire the
12:55 commemoration about Sosai Oyama (5 minutes) while a gigant picture of Sosai Oyama will climb down above the central tatami
13:00 Only with the high ranking leaders of the Kyokushin-kan and the leaders of the world organizations shinto ritual and Sosai ceremony
13:10 entry of the competitors in karate gi, the best 56 fighters (8 fighters per weight category)
13:15 Taking of the oath, interpreting the rules and regulations
13:40 pulling out
13:45 Kata semifinal: 4 men, 4 women
14:15 the eight best fighters in every category will break together: seiken, shuto, higi, kakato
15:30 fighting for the qualification for the best four
18:00 shows
18:30 fighting for the qualification for the finals
19:40 kata finals
20:00 kumite finals
21:00 publication of the results, taking photographs and closing of the tournament
21:40 Taiko closing ceremony
22:30 Sayonara party- Stadion Hotel ceremonial hall

Invited: leaders of the world organizations, all fighters, all referee, all branch chiefs, all country representatives, sponsors, Hungarian press, journalists and representatives of the TV channels (opening speech by Kancho Royama)
The party is free for the invited people. For the others it costs 50 USD.

5 October-Monday
Checking out, departure
The cost of the Sayonara party is 50 USD for everyone.
I wish you all successful preparation, good health and long life on the way of Kyokushin.

Osu!

Yours in Kyokushin,


Sensei Sandor Brezovai
Organizer
Kyokushin-kan Shibucho, CR
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
Przepisy konkurencji kata na tym turnieju sa bardzo nieprecyzyjne. No i turniej tameshiwari w konkursie kata???

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
No to zapowiada sie wielka impreza. Mam nadzieje ze cykliczna.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009

No to zapowiada sie wielka impreza. Mam nadzieje ze cykliczna.


Czy Enshin wystawia jakas Reprezentacje?
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
Z tego co wiem na dzien dzisiejszy to nie. Mam nadzieje ze jesli nie w tym roku to w nastepnych edycjach trnieju pojawi sie na mim "Enshin Team"
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009

No to zapowiada sie wielka impreza.

Tak wielka, od moich informatorów dowiedziałem się, że pękła liczba 500 w ilości zgłoszonych zawodników.
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
Moze wreszcie odbedzie sie turniej ponad podzialami. Nam zostalo trzymac kciuki za sukces tego przedsiewziecia. Wszak wiekszosc z nas ma wspolne korzenie KYOKUSHIN.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009

No to zapowiada sie wielka impreza.

Tak wielka, od moich informatorów dowiedziałem się, że pękła liczba 500 w ilości zgłoszonych zawodników.


malo prawdopodobne.szesc reprezentantow organizacji bylo w styczniu na spotkaniu. ustalono parytety - 3 osoby w kategoriach kumite w kazdej wadze, po dwie w kata. to daje 28 osobowe teamy. razy szesc. bedzie mniej niz 200 osob. ale nie w ilosci rzecz, tylko w tym ze beda z roznych organizacji. i wynik na tych zawodach bedzie wiecej wazyl niz w jakis wewnetrznych, stylowych rozgrywkach. Reszta sie przyglada i kibicuje albo liczy na podkniecia.
Nie dotarly do mnie informacje zeby organizacje Matsui, Midori, Oyama karate, Enshin, seido, itp potwierdzily swoj udzial. Beda sie temu przygladac. Z "japonskich" organizacji, tylko Kyokushin kan bedzie reprezentowana, na dodatek jako gospodarz. Japonczykom trudniej sie dogadac miedzy soba niz porozumiec sie z innymi. Pod tym wzgledem sa prawie tak samo dobrzy jak Polacy.

To jest sklad miedzynarodowej reprezentacji IFK Kyokushin.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sandokan100
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
Czy ktoś z Polskich zawodników będzie tam startował
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009

malo prawdopodobne

"Pożywiom uwidim" jakby to powiedzieli Rosjanie. Być może moje źródło informacji się myli w co bardzo wątpię. Jeśli chcesz wiedzieć skąd to wiem to napis zna priv.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009

malo prawdopodobne

"Pożywiom uwidim" jakby to powiedzieli Rosjanie. Być może moje źródło informacji się myli w co bardzo wątpię. Jeśli chcesz wiedzieć skąd to wiem to napis zna priv.


dla wspolpracy wazne jest zeby wszystkie kraje i organizacje startowaly na ROWNYCH zasadach, jesli sie okaze ze Wegrzy albo organizacja kan ma prawo do wystawienia nieograniczonej liczby zawodnikow, to jestesmy w tym samym puncie co kazda z japonskich organizacji. czyli jakies 30 lat wstecz. wtedy latwo przewidziec ze wygra wegier albo japonczyk. jak powiedzialem ilosc startujacych nie ma znaczenia. wazne zeby byly rowne zasady i sprawiedliwe sedziowanie. w temacie obok pojawil sie wpis z ktorego wynika ze odbylo sie juz "losowanie", jesli jest jakis link do tego to bardzo prosze o wrzucenie. Jesli to prawda, to znaczy ze mamy do czynienia z japonska chujnia powielana od lat.
czego nie moge zrozumiec. we wszystkich innych dyscyplinach robi sie losowanie jawnie i publicznie, a z takich "wydarzen" to UEFA to nawet transmisje robi i bawi ludzi. w japonskim kyokushin takie rzeczy zalatwiano od poczatku pod stolem. wiec to nie bylo losowanie tylko "ustawianie". Tak japonczycy zalatwili wicemistrza swiata Andy Huga w jego kolejnych mistrzostwach, a wszystko po to zeby japonczykom ulatwic spacer.
  • 0

budo_sandokan100
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
Z tego co wyczytałem to są to MS organizacji nie krajów więc może chyba być tak ,że z Polski będzie startowac nawet 50 zawodników jak pojedzie ze swoją ekipa KAN, IKO2, IKO 3 , Tezuka , IFK a nawet pan Olejnik. Twoje słowa wyborowa sa na wyrost i chyba z zazdrości ,że im się udaje pogodzić i podjąć wspólne działania bez Ciebie.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009

Z tego co wyczytałem to są to MS organizacji nie krajów więc może chyba być tak ,że z Polski będzie startowac nawet 50 zawodników jak pojedzie ze swoją ekipa KAN, IKO2, IKO 3 , Tezuka , IFK a nawet pan Olejnik. Twoje słowa wyborowa sa na wyrost i chyba z zazdrości ,że im się udaje pogodzić i podjąć wspólne działania bez Ciebie.


jak to fajnie, ze Ty tak wszystko o mnie wiesz.

Pierwsze informacje i oficjalne odniesienia powiazene byly ze strona
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
ktora w tej chwili zasadzie jest martwa
reszta sie dzieje na
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] a tak po prawdzie to na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Wiecej sie mozna z rosyjskich stron dowiedziec na temat imprezy robionej na Wegrzech, ale nie dziwi nic. rosjanie wysla najwiecej ludzi na ta impreze
  • 0

budo_shu lien
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
Jadę do Budapesztu obejrzeć finały. Jestem bardzo ciekawa jak zostanie rozwiązany problem sedziowania no i sądząc po składzie drużyn mam nadzieję na świetne walki Rosjan.
A co do wartości tych zawodów. Myślę, że przede wszystkim mają one charakter komercyjny. To produkt, który świetnie się sprzeda. Podejrzewam, że to nie ostatnie tego typu zawody tylko, ze kolejne zostana rozegrane w jakimś innym - droższym - miejscu na świecie. Szczytne idee i współpraca pomiędzy podziałami ok, ale chodziło tez o prestiż kyokushin kan, która jako pierwsza organizacja na świecie podjęła się trudu organizacji takiej wspólnej imprezy.
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
Ja zastanawiam sie nad startem takich styli jak Ashihara,Shidokan czy Enshin. Z tego co wiem Enshin nie wystawia swojej reprezentacji, ja napoczatku napalilem sie na ten pomysl (nadal mu kibicuje) ale po wczorajszym treningu przyszlo ostudzenie glowy. Enshin oprocz uderzen i kopniec ma podciecia,rzytu,trzymania i obalenia,ktore koncza akcje w Kyokushin sa niedozwolone. Ja trenuje Enshin trzeci rok i juz walcze zupelnie i naczej niz kiedys, duzo lapie rzycam podcinam a zawodnicy z dojo sensei Garego robia to notorycznie to ich drugie ja.Dla tych styli zasady Kyokushin to duze ograniczenia,choc w teamie Ashihara Karate jest Rene Stringer swietny zawodnik knock-down (mialem okazje walczyc z nim na "Holland Oyama Cup") Zobaczymy co z tego wyniknie, mysle ze tak jak pisal wyborowa Enshin wysle na ten turniej obserwatorow.
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
Ja zastanawiam sie nad startem takich styli jak Ashihara,Shidokan czy Enshin. Z tego co wiem Enshin nie wystawia swojej reprezentacji, ja napoczatku napalilem sie na ten pomysl (nadal mu kibicuje) ale po wczorajszym treningu przyszlo ostudzenie glowy. Enshin oprocz uderzen i kopniec ma podciecia,rzytu,trzymania i obalenia,ktore koncza akcje w Kyokushin sa niedozwolone. Ja trenuje Enshin trzeci rok i juz walcze zupelnie i naczej niz kiedys, duzo lapie rzycam podcinam a zawodnicy z dojo sensei Garego robia to notorycznie to ich drugie ja.Dla tych styli zasady Kyokushin to duze ograniczenia,choc w teamie Ashihara Karate jest Rene Stringer swietny zawodnik knock-down (mialem okazje walczyc z nim na "Holland Oyama Cup") Zobaczymy co z tego wyniknie, mysle ze tak jak pisal wyborowa Enshin wysle na ten turniej obserwatorow.
  • 0

budo_bse
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:podkarpackie

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
W Mistrzostwach świata będą uczestniczyć sportowcy z 54 krajów.
Na adres federacji przyszły listy uczestników w konkurencji kumite rozgrywanych na Mistrzostwach Świata 2009. Według danych w rozgrywkach uczestniczyć będą sportowcy z 54 krajów: Austria, Аzerbejdżan, Аlgieria, Аrgentyna, Аrmenia, Аfganistan,Bangladesz, Białoruś, Boliwia, Botswany, Brazylia, Wielka Brytania, Węgry, Niemcy, Holandia, Gruzja, Dania, Zambia, Zimbabwe, Indie, Indonezja, Iran, Hiszpania, Włochy, Kazachstan, Kanada, Kongo, Łotwa, Litwa, Мalezja, Nambia, Nepal, Pakistan, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Arabia Saudyjska, Suazi, Serbia, Syria, Słowacja, США, Тadżykistan, Тunezja, Ukraina, Filipiny, Francja, Chorwacja, Chile,Szwajcaria, ЮАР, Południowej Korei i Japonii..
Mężczyźni w kategorii do70 kg – 100 uczestników(żeby zwyciężyć trzeba będziewygrać 7 walk)w wadze do 80 kg – 92uczestników, do 90 kg – 63 uczestników, powyżej 90 kg – 64 uczestników.
Kobiety w wadze do55 kg – 33 uczestniczki, do 65 kg – 33 uczestniczki, powyżej65 kg – 21 uczestniczki.
W walkach uczestniczyć będzie 406 sportowców.
Tłumaczenie ze strony rosyjskiej-niestety nie wszystkie nazwy państw uczestniczących udało mi się rozszyfrować.
Jeszcze jedna ciekawostka.W mistrzostwach udziału nie weźmie udziału Sergej Osipov(podobno względy zdrowotne) zastąpi go Michaił Sochaczew.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
Jak dojdą kata to 500 pęka ... a jednak.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: All Kyokushin World Karate Tournament - Budapest 2009
C-SZ-A to USA a JuAP to bedzie Republika Afryki Pd. :wink: Trzeba znac jezyki sasiadow :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024