Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czarny Pas - szczyt - prawda i mity


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
109 odpowiedzi w tym temacie

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Witajcie!
Temat ten napisałem w nawiązaniu do ostatniego wpisu Łyby - pozdrawiam :D
Czy rzeczywiście w Waszej opini dążymy do zdobycia kuro obi?
Napiszcie, proszę co myślicie...
Dla mnie shodan to początek...
Dla kogoś może być ukoronowaniem lat treningu...
A dla kogoś jeszcze innego jeszcze czymś innym...
Pozdrawiam i...czekam na posty.
:-)
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Czarny pas to:
- potwierdzenie wysokich umiejętności w walce wręcz,
- prestiż,
- nagroda za wierność i wytrwałość.

Pierwszy dan początkiem drogi raczej nie jest. Raczej przepustką do swobodnego poszukiwania kierunku własnego rozwoju.
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
W nawiązaniu do Wypowiedzi kolegów w sąsiednim temacie...
Myślę, że prócz podnoszenia swoich kwalifikacji, umiejętności itd. itp....kwestie związane z "polityką" są tutaj też ważne...
Dlatego wiele osób, którym nie zależy na stopniach,/ tzn nie są te stopnie dla nich sprawą najważniejszą / , decycuje się na kolejne egzaminy ...
Mimo, że oficjalnie wszystkie organizacje działają na zasadach demokratycznych to " Włodarze" najbardziej liczą się ze zdaniem kierowników najsilniejszych ośrodków, a co często idzie w parze - najwyższymi stopniami :)
Takie życie...
Stopnie są też ważne dla instruktorów...Ktoś kto zaczyna swą drogę Budo - tzw." Lajkonik "... szukając Dojo, w którym podejmie naukę patrzy na stopień instruktora.
Nie mówiąc o tym, że to prestiż ćwiczyć u np. yondana a nie brązowego pasa - nawiązuję do jednego z tematów na Vortalu.
:)
Poza tym wyższy stopień ma często uprawnienia egzaminatora - łatwiej zdawać egzaminy... :)
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

potwierdzenie wysokich umiejętności w walce wręcz


Zgadzam się z przedmówcą z tym że od siebie dodałbym że dla mnie to nie tylko walka wręcz, ale całokształt pracy czyli zarówno wysokie umiejętności w walce ale i bardzo dobra technika tej walki oraz opanowanie na dość wysokim poziomie kata, kihonu.
No i pewna dojrzałość zdaje się. :wink:
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

Poza tym wyższy stopień ma często uprawnienia egzaminatora - łatwiej zdawać egzaminy... Smile


Tak dla zanegowania egzamin u Shihana Pietrasa na 6 kyu był dla mnie nie tak trudny jak wszystkie wcześniejsze u swojego Sensei także w tej kwestii to już raczej sprawa indywidualna egzaminatora :wink:
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

Czarny pas to:
- potwierdzenie wysokich umiejętności w walce wręcz,
- prestiż,
- nagroda za wierność i wytrwałość.


"Czarny pas chroni 5 cm Twojej d... reszte musisz obronic sam" R. Gracie

Po mojemu to pasy sa w ogole niepotrzebne. Czarny tez. Jak dla mnie karatecy mogliby sie przewiazywac sznurem. Tyle

Itosu
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
czyli wysoki stopień to po prostu władza
i związane z nią profity :)
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Kwiat, kiedyś marzyłem o shodanie...Było to dla mnie ukoronowanie mojej pracy, zaszczyt etc. Jak zdałem egzamin...okazało się, że niby jest fajnie ale po tych 7 h wysiłku egzaminacyjnego nie nastąpiła u mnie jakaś cudowna przemiana :)
Kiedy pierwszy raz zakładałem mój czarny pas isami - też poczułem się fajnie...ale
Trzeba teraz bardziej sie starać...bo młodzi patrzą, a stopień zobowiązuje...etc.
Niedługo, po kilku latach przerwy czeka mnie kolejny egzamin...Namówił mnie mój Sensei pomimo moich początkowych oporów...
Trochę się boję bo człowiek starszy i mniej sprawny niż kiedyś a level wyższy...i zdawalność niższa :wink:
Ale chyba warto zdawać...bo:
1. latka lecą
2. przygotowanie do egzaminu, ciężka praca i mobilizacja z tym związana to moim zdaniem wartość sama w sobie
3. Uczniowie mnie doganiają wiedzą i stopniami ...trzeba iść naprzód
i mobilizować ich dalej... :-)
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Mój pierwszy instruktor karate kyokushin od ćwierć wieku ma 3 kyu pomimo tego, że cały czas ćwiczy. Jak go zapytałem dlaczego nie zdaje to mi odpowiedział, że poszedł własną drogą. Mamy w mieście czarne pasy w kyokushin i innych stylach tzw karate kontaktowego i żaden z nich go nie lekceważy. Inna sprawa, że są wśród nich jego uczniowie.

Czasem jacyś naiwni fizole w trakcie zajęć z samoobrony próbują mu coś udowodnić, ale szybko rezygnują i odchodzą mocno kulejąc.
:)
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Jasne, że profity :wink:
Jak chcesz to robić w 100 % profesjonalnie musisz z tego żyć moim zdaniem.
Kiedy prowadzenie dojo to tylko hobby nie jesteś w stanie przeznaczyć takiej ilości CZASU aby było to w pełni profi...
To tak jak z zawodnikami...Ci z najwyższej półki najczęściej mają stypendia, lub prowadzą profesjonalne Dojo, z którego żyją i nie muszą dodatkowo pracować...rozdrabniać się...
Ja przez 13 lat prowadziłem dojo hobbistycznie. Na sali miałem 30 osób ale miałem potworne problemy ze ściągalnością kasy. W pierwszych latach czasem dokładałem do zabawy z własnej kieszeni
:lol:
Teraz dążę do tego aby m.a. stały się też sposobem na zarabianie pieniędzy. Pracuję nad moją asertywnością etc., rozszerzam ofertę szkoleniową, bardziej się reklamuję - przez kilka lat wieszałem parę plakatów, robiłem jakiś pokaz i...było dobrze / ha ha / Wychowałem kilkoro zawodników płci obojga, którzy teraz są w kadrze kraju w shinkyokushinkai ale w pewnym momencie okazało się, że nie miałem już wystarczającej ilości czasu aby pokierować ich dalszym rozwojem - Musiałem przecież pracować zawodowo...
Wysłałem ich do Dojo mojego Sensei... Dobrze się stało o czym swiadczą ich wyniki sportowe...Ale było mi przykro bo...czułem się jakbym ich zawiódł.
Żalu chyba na szczęścienie mają bo często odwiedzają moje dojo

:D
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

"Czarny pas chroni 5 cm Twojej d... reszte musisz obronic sam" R. Gracie

offtop: itosu, ty wiesz ile jest Gracie'ich, ktorych imie zaczyna sie na R? :lol: :lol: :)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Zoorientowani w temacie wiedzą o którego chodzi ;)

Pozdr
Itosu

Royce ;)
  • 0

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
kolejny etap w rozwoju nic poza tym.......
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

Jasne, że profity :wink:
Jak chcesz to robić w 100 % profesjonalnie musisz z tego żyć moim zdaniem.
Kiedy prowadzenie dojo to tylko hobby nie jesteś w stanie przeznaczyć takiej ilości CZASU aby było to w pełni profi...
To tak jak z zawodnikami...Ci z najwyższej półki najczęściej mają stypendia, lub prowadzą profesjonalne Dojo, z którego żyją i nie muszą dodatkowo pracować...rozdrabniać się...
Ja przez 13 lat prowadziłem dojo hobbistycznie. Na sali miałem 30 osób ale miałem potworne problemy ze ściągalnością kasy. W pierwszych latach czasem dokładałem do zabawy z własnej kieszeni
:lol:
Teraz dążę do tego aby m.a. stały się też sposobem na zarabianie pieniędzy. Pracuję nad moją asertywnością etc., rozszerzam ofertę szkoleniową, bardziej się reklamuję - przez kilka lat wieszałem parę plakatów, robiłem jakiś pokaz i...było dobrze / ha ha / Wychowałem kilkoro zawodników płci obojga, którzy teraz są w kadrze kraju w shinkyokushinkai ale w pewnym momencie okazało się, że nie miałem już wystarczającej ilości czasu aby pokierować ich dalszym rozwojem - Musiałem przecież pracować zawodowo...
Wysłałem ich do Dojo mojego Sensei... Dobrze się stało o czym swiadczą ich wyniki sportowe...Ale było mi przykro bo...czułem się jakbym ich zawiódł.
Żalu chyba na szczęścienie mają bo często odwiedzają moje dojo

:D


Shindojo to o czym piszesz to nie są profity tylko wynagrodzenie za wykonywaną pracę/zapłata za usługę jaką jest nauczanie karate. Nie ma nic nagannego w dobrym wykonywaniu swojego zawodu. Nie ma też nic nagannego w pobieraniu wynagrodzenia za pracę.

Nie obawiasz się zarzutu, że to co robisz to ordynarna komercja ? :)

Profity związane z władzą to wpływ na innych ludzi, na ich losy, sportową karierę, danie paska lub nie danie. Pewnie pamiętasz jeszcze lata kiedy wielu dobrych zawodników zawieszało się na zielonym pasku na wiele lat lub też kończyło na nim karierę. I pomimo wysokich umiejętności bardzo trudno było to przeskoczyć. Wysyłając swoich zawodników do innego trenera nie czerpiesz profitów z władzy.
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Właśnie o to w tym chyba chodzi, żeby za ciężką pracę otrzymywać godne wynagrodzenie. Tak powinno być. Prowadzenie treningów karate to dla mnie wielka radość i rodzaj misji - może się łudzę ale chyba przez te lata zrobiłem coś dobrego dla tych Dzieciaków :D
Sam bardzo szanuję karateka, którzy ze swojej pasji zrobili sposób na godne życie, zarabianie pieniędzy.
Poza tym zobaczcie ile pieniędzy poswięciliśmy na egzaminy, kursy instruktorskie, wyjazdy, zawody, seminaria, staże etc. Według mnie nie ma niczego zdrożnego w tym, żeby te pieniądze i ciężka praca nie tylko zwróciły się ale i ... przyniosły zysk.
Co do polityki - nie czuję w tej chwili potrzeby czynnego brania w niej udziału. W mojej organizacji postrzegany jestem przede wszystkim jako instruktor. Jak be w przyszłości? Nie wiem.
Pozdro
  • 0

budo_oliffka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:/home/oliffka
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Jak każdy inny: trzyma portki i poły bluzy na swoim miejscu. Nic więcej.
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Witam Wszystkich, pas jest tylko dla Ciebie, tak mi sie wydaje, to oznaczenie Twoich umiejetnosci, kiedys trenujac Oyama karate dorobilem sie 3 dana ciezka praca i wieloma wyrzeczeniami, pozniej nastapila dewaluacja pasa, mogl go zdobyc kazdy bez wysilku wystarczylo tylko trenowac pare lat lub miec duza grupe.
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity

bez wysilku


Jak to bez wysiłku?
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Lyba tak jak napisalem, mam porownanie co do egzaminow w okresie 15 lat.
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czarny Pas - szczyt - prawda i mity
Chyba przestanę czytać ten temat bo dojde do wniosku że wszystko to co osiągnąłem i chce osiągnąć nie ma znaczenia :|
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024