Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sanchin a Tensho


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Sanchin a Tensho
Chciałbym rozpocząć dyskusję o podobieństwach, a w szczególności o różnicach wspomnianych form. Zaznaczam, że nie chodzi mi o "jedynie w Okinawa karate ćwiczy się prawdziwe Sanchin"! To nie ten temat. Ciekawi mnie temat w ujęciu różnych styli, gdzie w/w kata są ćwiczone.
Pozwolę sobie rozpocząć.
Wiadomo, że oba kata należą do form "zamkniętych rąk" tzn form wykonywanych ze stałym napięciem tanden (przynajmniej w Goju Ryu). Przy czym Sanchin reprezentuje aspekt GO, a Tensho JU.
Nieco inaczej wygląda oddychanie, w Sanchin każda technika ma swój pełny cykl oddechowy, w Tensho jest już bardzo różnie.
Sanchin nie ma bunkai (generalnie), a jak wygląda to w odniesieniu do Tensho? Wszak w Tensho mamy o wiele więcej technik.
Sanchin jest formą przekazaną przez Knaryo Higashionna, Tensho stworzył Ch. Miyagi, chociaż również do Sanchin dołożył swoje "3 grosze" i mamy "Sanchin K. Higashionna" i "Sanchin Ch. Miyagi".
Co dalej, co innego?
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
Sanchin i Tensho to jedyne kata w Sei Budokai (oprocz jednego kata z Bo - na 2 dan) Nasze kata sanchin rozni sie znacznie od wersji z Goju/Kyokushin, pasy kolorowe wykonuja je z seiken, od 1 dana robi sie je z otwartymi dlonmi. Pod wzgledem oddechu nasza wersja jest bardziej zroznicowana: dlugi wdech- dlugi wydech, krotki w.- dlugi wydech, Krotki wdech- krotki wydech itd W naszej wersji nie ma tez zwrotu, poruszamy sie do przodu i potem do tylu. Ibuki jest plytsze, zblizone do tego jakie stosuje sie w Uechi ryu.
Sanchin to nasze kata podstawowe, tensho zaawansowane, wymagane dopiero od 1 dana. Do tensho stosujemy troche cwiczen uzupelniajacych, dosc "chinskich" :wink: w pewnym sensie sa to bunkai. Pozdrawiam i gratuluje tematu!
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho

W naszej wersji nie ma tez zwrotu, poruszamy sie do przodu i potem do tylu. Ibuki jest plytsze, zblizone do tego jakie stosuje sie w Uechi ryu.


Oznacza to, że jesteście bliżej oryginału.
  • 0

budo_mtklub
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
janie jeżeli te kata się różnia od szkół , które preferują je od bardzo dawna to mam pytanie kto je opracował i na bazie ilu lat ? dlaczego tak a nie inaczej wiem ,że wasz lider to spec o rzutów ,a nie karate więc mam takie pytanie. 8)
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Czy to jest podobne do Waszej wersji Janie?
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
Jan111 robicie "bunkai" do Tensho? No może raczej właśnie ćwiczenia uzupełniające. Ciekawe jak wyglądają? W Sanchin podzieliłeś oddychanie na kilka sposobów i tutaj moje pytanie:
w trakcie jednego wykonanie stosujecie te trzy różne rodzaje oddychania (w zależności od techniki)?
Co do wersji starsza/młodsza to wg moich dociekań jest nieco inaczej. To właśnie wersja k. Higashionna była z obrotami (i otwrtymi dłońmi), później Ch. Miyagi (dla zwiększenia uwagi na tylne części ciała) zaczął wykonywać je bez obrotu.
Romanowicz ten link to jest właśnie wersja Ch. Miyagi, choć wykonywana nieco szybciej niż obecnie w Okinawa Goju Ryu.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
Tych wersji sanchin jest kilka, tak ze czasem trudno sie polapac. Wszystkie maja chinski rodowod: styl zurawia - he chuan, i kata happoren, to na jego podstawie Miyagi stworzyl tensho. Ogolnie mozna chyba zalozyc ze sanchin bylo forma chi-gong. I uwazam ze takim byc powinno.

Romanowicz: nasze sanchin jest bardziej zroznicowane, nie mam zadnego filmiku, wkrotce cos wrzuce. Ogolnie rzeczywiscie nasze sanchin jest bardziej chinskie, troche bardziej "umyslowe" i w tym sensie blizsze "orginalu" tzn chinskim wzorom. Ale jak wszyscy wiemy nie ma jednego pierwotnego sanchin, rowniez w Chinach jest wiele mniej lub bardziej udanych wersji.
Gawel: o typowych bunkai nie moze byc oczywiscie mowy, cwiczenia tensho na zewnatrz i do srodka itd z balansem ciala do przodu i do tylu. Tak troche jak w Tai Chi.
Z tego co wiem to w Goju istnieje wiecej niz jedna wersja Sanchin, napisz cos o tym.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
Wersje Sanchin w Goju? Z tego co wiem;
Pierwotna wersja Sanchin była wykonywana z otwartymi dłoniami i nieco szybciej niż obecnie, oddech także był krótszy/płytszy. W tej wersji występowały zwroty (mawate). Całe kata miało charakter "do przodu".
Ch. Miyagi, który był twórcą Goju ryu i dokonał wielu zmian w tym czego nauczył się od K. Higashionny zmienił także Sanchin, między innymi "otwarte dłonie zamknął w pięści". Stworzył także wersję Sanchin bez obrotów z dwoma krokami w tył. Te dwa kroki w tył miały być elementem równoważącym wspomniany wyżej charakter "do przodu". Przy bardzo technicznym wykonaniu dwóch kroków w tył bardzo mocno koncentrujemy się na tylnych częściach ciała (ściśnięte pośladki, zaciśnięty anus, pięty nie odrywają się od podłoża). Ta wersja jest też bardziej "siłowa", wolniejsza, z dłuższym/głębszym oddechem.
Ważna jest także wspomniana wcześniej odpowiednia praca umysłu. Ta wersja nazywana jest Chojun Miyagi Sanchin.
Obie wersje są równoważne i w zależności od szkoły ćwiczone. W IOGKF ćwiczymy z krokami do tyłu (druga także jest właściwa), a np. w Meibukan bardziej popularna jest wersja z obrotami.
Co do źródeł Tehsho to sprawa wcale nie jest taka prosta i spotkałem się z różnymi teoriami. Jedni uważają, że pierwowzorem było Happoren, inni że Rokkishu. Zapewne ważną rolę odegrał tu przyjaciel Ch. Miyagi - Go Kenki, który posiadał spore umiejętności w jednej z odmian Stylu Żurawia.
Zresztą historia Goju Ryu to dosyć zagmatwana sprawa,bo... Ale to już całkiem inna historia.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Romanowicz ty powinienes sobie zmienic nazwisko na Szperacz :D Tak to ja z moimi dwoma uczniami. Ale to taka wersja szkolna sanchin.

Ta wlasciwa oficjalna ma szesc krokow. Pierwsze trzy to normalne poruszanie w sanchin dachi jakie wszyscy znamy z tsuki i tzw. uchi uke. Po trzecim kroku robi sie cztery tsuki i uchi U. Po dwa na kazda reke: lewa, prawa, lewa, prawa. Potem rece sa sciagane wraz z powolnym wdechem jak do pozycji wyjsciowej przy ago uchi (mniej wiecej), ten tuch jest powolny i z duzym napieciem miesni, z tego z krotkim wydechem i rozluznieniem podwojne nukite na wysokosc twarzy (bardzo szybko) z jednoczesnym krokiem do przodu, ale okuri ashi, czyli pozycja sie nie zmienia (migi sanchin) ten krok jest krotki i prawie skokiem. Ten ruch powtarzamy trzy razy.
Nastepnie nastepuja trzy kroki do tylu, krok z jednoczesnym wdechem i czyms w rodzaju podwojnego uchi uke, ( taki ruch czesto jest widoczny w starych sanchin i w wersjach chinskich) nastepnie dlonie z powolnym wydechem opadaja w dol do wysokosci splotu slonecznego, lokcie na zewnatrz (dlonie oddalone od ciala o jakies 30-40 centymetrow). W drugim i trzecim kroku powtarzamy ten sam ruch. Potem juz tylko dwa mae mawashi uke z krokami do tylu ( na koniec stoimy w hidari sanchin!) (w mae mawashi uke "mlynek" wykonywany jest jedna reka jak w starych wersjach, tylko ze plynniej i obszerniej) i koniec w musubi dachi.

Czyta sie to moze trudno, no coz nie mozecie ode mnie zbyt wiele wymagac :wink: ale samo kata jest ciekawe i wykonuje sie je bardzo dobrze. Rozne wersje oddychania powoduja ze jest to bardziej kompleksowe cwiczenie oddechowe, a praca umyslu ( w rodzaju iken) sprawia ze jest to tez wartosciowa wersja chi-gong. Celem ma byc "efekt ladowania akumulatora", gromadzenie/pobudzanie energii, koncentracja itd.

Uff jestem wyczerpany tym opisem:!: :wink: Chyba czas zeby zrobic sanchin :lol:
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
:D może trochę i Szperacz ale tak na poważnie to dzielę końcówkę mojego urlopu pomiędzy moich synów, treningi i internet (w ciągu dnia jak młodszy śpi a starszy jest poza domem,a wieczorem jak ich obydwu sen złoży :) )
A tak swoja drogą wczoraj kilkakrotnie powtórzyłem sobie sanchin kyokushinowe na przemian z hangetsu shotokanowskim ... ależ byłem wypocony.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
Przyznam szczerze ze o hangetsu nie mam wielkiego pojecia, pamietam ze Milkowski opisywal postawe hangetsu i to juz wsjo. Z ciekawosci klikne na youtoba, pewnie tam bedzie. ( Mam wprawdzie w domu na plytce wszystkie kata shotokan w wykonaniu Karamitsosa - trener niemieckij kadry, rzeczywiscie robi je pieknie, ale bylem za leniwy zeby je ogladnac.) Piszac "Szperacz" nie mialem nic zlego na mysli, widze po prostu ze potrafisz wykrzesac z youtoba cos ciekawego! :wink:
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
Jedno pytanie do wykonania Sanchin w stylach kyokushinopodobnych (wybaczcie za to określenie). Pytanie dotyczy postawy, mam wrażenie, że plecy są wygięte w łuk, takie jakby zgarbione. Faktycznie jest to taka postawa, czy tylko mi sie wydaje?
W Goju Sanchin plecy powinne być wyprostowane,a biodra "podwinięte" do przodu. Można to sprawdzić przykładając do pleców wykonującego Sanchin kij, który ma przylegać do pleców od samej góry do dołu (bez krzywizn anatomicznych).
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
Z tego co ja wiem to zasady wykonania Sanchin są dokładnie takie same. Jednak niektórzy wykonując "podwinięcie ogona" przesadzają z tym, o wygląda jakby się garbili.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
Bierze sie to chyba stad ze niektorzy "kurcza" sie przesadnie w obawie przed "sprawdzaniem", bo jak juz napisal Romanowicz plecy maja byc proste. Ja mialbym natomiast inne pytanie: na ile ugina sie nogi w postawie sanchin, chodzi mi o Goju, w Kyokushin stoi sie prawie na prostych nogach, robia tak rowniez Japonczycy. (U nas stoi sie na dosc mocno ucietych nogach, ciezar ciala rozlozony jest 40%zakroczna, 60%wykroczna, prawie tego zreszta nie widac.)
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
Co do sanchin dachi, to mamy jej dwa rodzaje:
1)sanchin dachi "zamkniętych rąk" gdzie stopy są skręcone do wewnątrz
2) sanchin dachi "otwartych rąk" stopy skierowane równolegle do przodu
Ugięcie kolan w trakcie Sanchin Kata jest takie, że rzut na podłogę przedniego kolana wypada nieco z boku stopy(wewnątrz), zaś nogi tylnej nieco z przodu stopy. Kolana są wtedy wyraźnie ugięte.
Proste kolana? Eee to nawet nienaturalne...
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
.... no właśnie wykonanie na wyprostowanych nogach postawy sanchin-dachi to raczej trudne. W każdym razie każde prawidłowe wykonanie powinno wyglądać podobnie do tego jak go opisujecie/opisujemy.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
Z tego co pamiętam to postawa klepsydry (sanchin dachi) w stylach okinawańskich różni się tym że stopy są skierowane do przodu a nie do środka (np Uechi-ryu).
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
Stopy skierowane w przod spotyka sie tez w wielu stylach chinskich, u nas dopuszcza sie postawe w ktorej tylna stopa jest skierowana do przodu. W czasie kroku robi sie u nas bardzo maly luk stopa a sam krok jest stosunkowo szybki.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sanchin a Tensho
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024