Skocz do zawartości


Zdjęcie

Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
184 odpowiedzi w tym temacie

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

W odróżnieniu jednak od judo, bjj zezwala na wykonywanie technik, których uczysz się w dojo.

hę? przecież czego nie ma na zawodach judo bo np akurat jest zabronione, na treningach umiera śmiercią naturalną...
z kolei są rzeczy dopuszczane w akademiach bjj lecz zabronione w danej dywuzji pasów na zawodach :wink:
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

z kolei są rzeczy dopuszczane w akademiach bjj lecz zabronione w danej dywuzji pasów na zawodach

Tak już na poważnie. Nigdy nie uprawiałem bjj, ale mam utytułowanych przyjaciół (Gracie Barra School). Ich zdaniem, dźwignie na nadgarstek są dopuszczalne na zawodach, a to właśnie miałem na myśli wspominając o aikido.
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

....Ich zdaniem, dźwignie na nadgarstek są dopuszczalne na zawodach, a to właśnie miałem na myśli wspominając o aikido.


Najlepiej sprawdza sie na zawodach ikyo omote. :wink: :lol: :lol:
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

dźwignie na nadgarstek są dopuszczalne na zawodach, a to właśnie miałem na myśli wspominając o aikido.

dopuszczalne w zależności od dywizji pasów, czyli stopnia zaawansowania. podobnie jest z dźwigniami na nogi. w akademiach z reguły podchodzi się do tego znacznie bardziej liberalnie, zwłaszcza do prostych dżwigni nożnych.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan
pmasz potwierdzil to, co napisalem wczesniej. Arcyciekawe sa jednak wywody pana z psa.
jak sie jest czyims uczniem, to wypadaloby wiedziec, o co chodzi w tym cyrku. przeciez, jesli nauczyciel prosi cie na stazu, zebys zlapal jak najmocnje potrafisz, to on zaklada, ze ty rozumiesz te konwencje i w ramach tej konwencji "jak najmocniej" oznacza "mocno, ale tak, zebym mogl wykonac technike". przesada jest niedobra we wszystkim.

przeciez nawet dziecko wie, ze wiekszosc zacnych shihanow mozna by przyglebic, jak sie jest od nich wiekszym i sprawniejszym, bez specjalnej techniki. ale nie o to w tej zabawie chodzi.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

dopuszczalne w zależności od dywizji pasów, czyli stopnia zaawansowania.

Można by to dyskutować, bo małolaty szybko zdobywają stopnie. W judo sprawy te regulowane są wiekiem, jeśli chodzi o dźwignie i duszenia. Do tematu wrócę po ponownej rozmowie przy piwie z kolesiami z bjj.

jak sie jest czyims uczniem, to wypadaloby wiedziec, o co chodzi w tym cyrku. przeciez, jesli nauczyciel prosi cie na stazu, zebys zlapal jak najmocnje potrafisz, to on zaklada, ze ty rozumiesz te konwencje i w ramach tej konwencji "jak najmocniej" oznacza "mocno, ale tak, zebym mogl wykonac technike".

Moje wejście do tej dyskusji nie bardzo zostało zrozumiane, jak widzę. Pisząc o "świadomości aikidoków" miałem na myśli oczywiście również uczniów Dziadka i shihanów. Uchwyty w aikido, moim zdaniem, są atakami które należy przejmować nie dając się uchwycić. Taka prośba o mocne uchwycenie odpowiada silnemu i szybkiemu wyprowadzeniu ciosu, czy też zamachowi przedramieniem przy shomen i yokomen. Jeśl ten ktoś da się złapać - to faktycznie, wszystko co potem, to jest już cyrk. :wink:
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

dopuszczalne w zależności od dywizji pasów, czyli stopnia zaawansowania.

Można by to dyskutować, bo małolaty szybko zdobywają stopnie. W judo sprawy te regulowane są wiekiem, jeśli chodzi o dźwignie i duszenia. Do tematu wrócę po ponownej rozmowie przy piwie z kolesiami z bjj.

zacznijmy od tego, gdzie i jak długo ćwiczą i jak często startują ci znajomi. dopiero wtedy bedzie można oceniać stopień ich wiarygodności, jesli chodzi o przepisy walki sportowej.
małolaty w bjj w Polsce to znikomy odsetek ćwiczących i czekają na wypaskowanie tak samo długo, jak niemałolaty.
przepisy stosowane powszechnie na zawodach jasno precyzują, jakie techniki nie są dozwolone w danych dywizjach pasów i w danych grupach wiekowych. i nie ma tu miejsca na dyskusje. na przykład na ostatnim Mudnialu zdyskwalifikowano jednego z małych Gracie za zastosowanie niezgodnej z przepisami dla jego grupy wiekowej techniki. są przepisy bezpieczeństwa i nie ma miejsca na ich dowolne interpretacje.

w judo dzieci nie uczy się poddań, ale uczy się ich rzutów, które rujnują im kolana czy kręgosłupy. bo są najskuteczniejsze na zawodach. a ja gdy widzę jak maluch robi katahę z kolan, to mnie i kolana i plecy na sam widok bolą...
reasumując, jeśli trener idiota, to bez względu na styl i wiek ćwiczącego oraz przepisy zrobi z niego inwalidę.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

reasumując, jeśli trener idiota, to bez względu na styl i wiek ćwiczącego oraz przepisy zrobi z niego inwalidę.

Święte słowa. I dotyczy to niestety i aikido.
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

jesli nauczyciel prosi cie na stazu, zebys zlapal jak najmocnje potrafisz, to on zaklada, ze ty rozumiesz te konwencje i w ramach tej konwencji "jak najmocniej" oznacza "mocno, ale tak, zebym mogl wykonac technike". przesada jest niedobra we wszystkim.


Niedawno zrozumiałem, że prośba, o jak najmocniejsze trzymanie w aikido oznacza: trzymac tak mocno zeby nie tracic kontaktu, a nie tak zeby spiac sie i przyoporowac. Wczesniej gdyby shihan łamaną angielszczyzna poprosil hold my hand so hard as you can rowiniez mógłby z tego wyjsc kwach i mógłbym zaliczyc boksa albo co. :) A zreszta jak doświadczenie wskazuje od shihana mozna zaliczyc w mazak i za darmo :wink:
(bo to japońce są) :)
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

jesli nauczyciel prosi cie na stazu, zebys zlapal jak najmocnje potrafisz, to on zaklada, ze ty rozumiesz te konwencje i w ramach tej konwencji "jak najmocniej" oznacza "mocno, ale tak, zebym mogl wykonac technike". przesada jest niedobra we wszystkim.

Czyli tresura? :?
Jeżeli na stażu nauczyciel prosi mnie, marnego 1 kyu, żebym złapał najmocniej, jak potrafię, to mam być przygotowany do odebrania techniki, wykonanej przez któregoś tam dana, czy mam mu się grzecznie podłożyć, kiedy czuję, że ni chu chu nic z tej techniki nie będzie...? :? O jakiej konwencji mówisz?
Mam się bać, że oto raptem Mistrz mnie zabije albo połamie, jeżeli nie będę 'współpracował', mimo to, że sam prosił o konkretny atak? :? :lol:

Niedawno zrozumiałem, że prośba, o jak najmocniejsze trzymanie w aikido oznacza: trzymac tak mocno zeby nie tracic kontaktu, a nie tak zeby spiac sie i przyoporowac. Wczesniej gdyby shihan łamaną angielszczyzna poprosil hold my hand so hard as you can rowiniez mógłby z tego wyjsc kwach i mógłbym zaliczyc boksa albo co. :) A zreszta jak doświadczenie wskazuje od shihana mozna zaliczyc w mazak i za darmo :wink:
(bo to japońce są) :)

Czyli tresura? :? :lol:
Zaliczyłbyś boksa? :lol: Och, to straszne 8O :lol: Więc znowu, pan prosi 'hold my fucking hand as hard as you can', a Ty 'trzymasz', ale czujnie, żeby w razie W odpuścić, bo można zaliczyć w mazak? 8O :lol:
To się sprowadza do tego, że n-ty dan ma prawo, jak mu nie wyjdzie (choć sam prosił o konkretny 'atak') jebnąć w mazak, ale uke ma obowiązek 'mocno' trzymać i zapomnieć, że sam też mógłby w szacowny mazak jebnąć. Czy tak...?
  • 0

budo_jaśko f.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

Niedawno zrozumiałem, że prośba, o jak najmocniejsze trzymanie w aikido oznacza: trzymac tak mocno zeby nie tracic kontaktu, a nie tak zeby spiac sie i przyoporowa


Wg. mnie najmocniej, to nie oznacza nie tracic kontaktu. :wink:
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

Czyli tresura? :? :lol:
Zaliczyłbyś boksa? :lol: Och, to straszne 8O :lol: Więc znowu, pan prosi 'hold my fucking hand as hard as you can', a Ty 'trzymasz', ale czujnie, żeby w razie W odpuścić, bo można zaliczyć w mazak? 8O :lol:
To się sprowadza do tego, że n-ty dan ma prawo, jak mu nie wyjdzie (choć sam prosił o konkretny 'atak') jebnąć w mazak, ale uke ma obowiązek 'mocno' trzymać i zapomnieć, że sam też mógłby w szacowny mazak jebnąć. Czy tak...?


Ładnie to wszystko zostało przez Ciebie ujęte... :wink: :lol:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan
a co to mazak?

:)

ciekawie sie to wszystko tutaj rozwija i wszystko apropos Kanetsuka sensei :)
poniewaz nie doczekalem sie odpowiedzi na zadane na wstepie pytanie zadam je inaczej:

Kto Waszym zdaniem z polaskich aikidokow bedacych uczniami Kanetsuka sensei idzie jego droga i robi jego aikido?
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan
Po prostu jeżeli zaczynam jako uke w pozycji statycznej trzymac mocno ręke tori to nie ma możliwości wykonać technikę. To ja trzymam i mam przewagę i kontroluje jego ręke. Tori musi przejąć kontrole, w tej sytuacji jednym z rozwiązeń jest atak Tori na moją twarz nogę cokolwiek co mnie zdekoncentruje. Można by jeszcze sprobować zrobic tenkan utrzymujac reke przed centrum, zapewne to mnie by wygło ale nie faceta o większych gabarytach.

Jezeli powyższe rozumowanie jest prawidłowe to i shihan nie poradzi. Dlatego przyjęła się konwencja trzymaj mocno ale pozwól mi wykonać technikę.

Kiedy wejdziemy w ruch nie ma już takich dylematów i zaczyna się aikido. Kiedy atak jest z ruchu i nie pozwolimy dojść do mocnegu uchwytu to również nie ma takich problemów.

Ostatnio tłumaczyłem koledze dlaczego powinien przy ushiro ryote tori cały czas starac się utrzymac uchwyt. Kiedy przerzucilem go przed siebie i odwróciłem, a on puścił chwyciłem go za nos..... a mogłem zabić :wink:
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan
Kiedy wejdziemy w ruch nie ma już takich dylematów i zaczyna się aikido. Kiedy atak jest z ruchu i nie pozwolimy dojść do mocnegu uchwytu to również nie ma takich problemów.

----------------------

Ale czy wtedy czlowiek nie pusci tej reki, jezli mocno nie trzyma ?



Pozdrawiam

WhD
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

w tej sytuacji jednym z rozwiązeń jest atak Tori na moją twarz nogę cokolwiek co mnie zdekoncentruje. Można by jeszcze sprobować zrobic tenkan utrzymujac reke przed centrum, zapewne to mnie by wygło ale nie faceta o większych gabarytach.

Można też zadziałać grawitacją - mało kogo nie ruszy ciężar całego ciała skupiony znienacka w dłoni. Można..., opcji jest sporo, dzięki czemu pojawia się wybór, a wraz z możliwością wyboru pojawia się sztuka walki.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

Kto Waszym zdaniem z polaskich aikidokow bedacych uczniami Kanetsuka sensei idzie jego droga i robi jego aikido?

Weź Ty, Smailu, nie zadawaj tendencyjnych i nie wygodnych pytań, dobrze? 8) :wink:
  • 0

budo_loot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan
hehehe.
jeśli sensei mówi - trzymaj mocno , to udawaj, że trzymasz mocno. jak sensei mowi - uderz mnie w twarz najmocniej jak potrafisz, uderz w tors, ale nie za mocno! jeżeli powie - kopnij mnie low kickiem, to kop, ale nie zapomnij za chwilę wywinąć orła i połamać sobie kończyn, bo inaczej dostaniesz plombę w ryj za brak szacunku. pokój i miłość, szacunek i walka bez walki.
fajnie macie w tym aikido, pozazdrościć :wink:
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan

Ale czy wtedy czlowiek nie pusci tej reki, jezli mocno nie trzyma ?

Pozdrawiam

WhD


Nie powinien puszczac bo go za nos złapie ( pacne w nerkę) albo przechwyce dźwignie jeżeli układ do tego dojrzał.
Pisałem o warunkach prezentacji techniki. Ja chcę pokazac technike a uke chce zeby technika była zrobiona. Wtedy poprosze o mocne trzymanie żebym go mógł poprowadzić.
Podczas ćwiczenia zwłaszcza pod koniec treningu kiedy przedramiona są śliskie ludzie zazwyczaj proszą sie o mocne/dokładne trzymanie, bo inaczej dupa blada.

Mocne trzymanie ma jeszcze jedna zaletę kiedy dłoń jest zaciśnięta (mocno) a nadgarstek i ramie zrelaksowane wtedy można odczuć jak ciało reaguje na ruchy tori. Jak się ustawia i pracuje.
Mocny chwyt przy zrelaksowanej pozycji to symulacja ataku z ruchu. A spięcie całej postawy to symulacja podnoszenia ciężarów? arm wrestlingu? zawodów strongmenów?
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Staż z Minoru Kanetsuka 7 dan
ja tam nie wiem o czym mowa...
Jak mowie uczniowi ze ma trzymać mocno to trzyma mocno i nie marudze ze za mocno...
Jak mowie ze ma trzymać mocno i dać plombe w ryj to daje. Albo cos z tym zrobie albo nie. Ale zazwyczaj nie dopuszczam do sytuacji gdzie uke ma mozliwosc złapać na tyle mocno zebym nie mogl juz sie ruszyć. Dla mnie dziwne to co piszą niektorzy.
A Shihan to tez czlowiek. Szacunek trzeba miec do niego ale skoro sam prosił zeby mocno trzymać to sie trzyma. Kiedys s.Asai robił test "niezginalnej reki" i poprosił do tego najwiekszego chlopa na sali (Maćka z Gorzowa) i mysle ze ten chlop tez nie udawał ze sie siłuje. I mysle rowniez ze s.Asai nie chcial by ktokolwiek cos udawał.
Przekaz Kanetsuki do mnie nie dociera,nie podoba mi sie jego aikido...bo nie musi. Nie bede jezdził na jego staże...bo nie musze. Jest wielu innych mistrzow do ktorych mozna pojechac. Ale debatować nad tym nie bede jaki jest Kanetsuka. Czy dobry czy niedobry. Jest jaki jest. Nie mi go oceniać. Nie podoba sie komus to nie przychodzi do niego. Podoba to ćwiczy i nie marudzi. Proste jak drut...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024