Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pozycja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Pozycja
Kolejny temat, w ktorym analizujac statyczne zdjecia uruchomimy wyobraznie.

Ostatnio mam okazję uczęszczać na treningi aikido w stylu, w którym bardzo duży nacisk kładzie się na pozycję ciała. Cechy charakterystyczne tej pozycji to: kręgosłup pochylony do przodu, biodra wycofane, tylna noga ugięta w kolanie, głowa pochylona, oczy skierowane w dół w kierunku bioder współćwiczącego. Pozycję taką jak na poniższym zdjęciu:
Dołączona grafika

Zdjęcie pochodzi z [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

W danym stylu jest stosowana konsekwentnie w ćwiczeniach z mieczem, jo, tanto i bez broni. Ponieważ dla mnie ta pozycja jest nowością, ciekaw jestem jak to jest w innych stylach aikido.


P.S. 1: Pozycja na poprzednim zdjęciu nie jest konsekwencją wytrącenia z równowagi po ataku mieczem, tak jak to mozna by interpretowac na nastepujacym zdjeciu, gdzie Saito sensei stoi prosto, a atakujacy jest troche wychylony do przodu.
Dołączona grafika

P.S. 2: Do dyskusji zapraszam aikidokow. To nie jest temat o skutecznosci.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Wygladalo by na to, biorac pod uwage jakikolwiek styl miecza, ze ta pozycja jest calkowicie nie do przyjecia, ale widzialem na zdjeciu osobiscie Dziadka w podobnej pozycji.... :?
Co do przeciecia czegokolwiek mieczem, to uzywajac takiej pozycji to sie po prostu nie da nic przeciac. Gdyz raczej wyglada jakby uderzali siekiera.
Co do robienia technik aikido bez broni - hmhmhmh............jestem niezmiernie ciekawy do czego ta pozycja pomaga? Ktos z was ja uzywa ?
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
aikido zajmuje sie raczej dorywczo i bardzo rzadko ale w/w pozycje kilkukrotnie widzialem u shihana M.Sliwki z jj
nie bardzo wiem czemu tak a nie inaczej, ale jak widac robia tak nie tylko aikidocy
  • 0

budo_clintgengar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:daleko

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

aikido zajmuje sie raczej dorywczo i bardzo rzadko ale w/w pozycje kilkukrotnie widzialem u shihana M.Sliwki z jj
nie bardzo wiem czemu tak a nie inaczej, ale jak widac robia tak nie tylko aikidocy



To ten z Krakowa co woła kasę za oglądanie zajęć ? :)
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
I to jest przykład na różnorodnośc. :-)

Poniżej cytat z ksiazki Jacka Wysockiego
[Aikido zasady i techniki - Jacek Wysocki wyd. Ardo-Studio str. 143}

"Jedną z charakterystycznych cech Aikido H.Kobayashiego jest przyjmowanie wyprofilowanej pozycji KAMAE. Profil pozbawiony gardy to kamae naszego stylu zaczerpniete ze starej szkoły Yagyu. Dzieki takiej pozycji eliminujemy na wstepie 50% możliwosci logicznego ataku. (wyprofilowana pozycja jest następnie pokazana na fotografiach - widać , ze partnerzy stoja do siebie bokiem - "pozycja profilowana").
Dalej jest napisane, ze " " Taka pozycja uczy raczej czuc atak, a nie go widzieć. Jest to od początku nauka, krok po kroku, wyczuwanie ataku, czyli mozliwosc operowania czasem furi komi i w konsekwencji katsu hayabi"
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

kamae naszego stylu zaczerpniete ze starej szkoły Yagyu.

W dość starych szkołach Yagyu Shinkage i w Yagyu Shingan stają normalnie, brzuchem i nosem do przodu, a nie profilem, więc pewnie nie wzorowali się na tej tajemniczej starej szkole Yagyu. 8)
  • 0

budo_smok_bazyli
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Patrzę na fotkę (pierwszą od góry) i tak sobie myślę czy ci ludzie wiedzą, że sobie krzywdę robią.

Po pierwsze to nie jest naturalna postawa człowieka wyprostowanego, a taki sposób poruszania się może wynikać z nieprawidłowości spowodowanej jednostakami chorobowymi (na przykład skrzywienie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, może wada bioder).
po drugie przebywanie w takiej nienaturalnej postawie może doporwadzić (w długim okresie czasu) do nabycia skrzywienia kręgosłupa. A przecież nie jest celem żadnego treningu robienie sobie kuku (no chyba, że trening sado - maso...).

Dlatego podobnie jak szanowny Szczepan zgadzam się że pozycja te jest nie do przyjęcia.

Innym, myślę że nie mniej ważnym argumentem przeciw takiej postawie, są moje wielokrotne udziały w stażach i słuchanie ze zrozumieniem tego co prowadzący mówi (a nie tylko bierne patrzenie i ślepe powtarzanie tego co pokazuje). A kiedy miałem wątpliwości - zawsze podchodziłem do prowadzącego i pytałem (przy pomocy tłumacza np.)

A prowadzacy wielokrotnie podkreślają, żeby techniki aikido wykonywać w postawie naturalnej rozluźnionej i wyprostowanej a nie przepiętej i pokrzywionej.

Takie stanowisko przedstawiają min. sensei'e TANAKA (9 DAN), ISOYAMA (8 DAN), TISSIER (7DAN), SHIMAMOTO (7 DAN), TAKIMOTO (7 DAN).

No i nie taki sposób poruszania prezentuje wreszcie DOSHU (można oglądnąć na filmikach, a dla "wybrańców" w oryginale oczywiście...).

Dlatego myślę, że zaprezentowane postawy mogą wynikać z bezkrytycznego naśladownictwa, nie popartego wiedzą. I być może wynikają z niewiedzy (braku wyobraźni) prowadzącego.

A jeżeli tak jest, to prowadzący niezły bigos sprzedaje podopiecznym - bo nauczyć niepoprawnie jast łatwo - ale skorygować wieloletnie błędy, to zaiste syzyfofa praca...

Na zakończego wywodu - mała anegdota a propos bezkrytycznego naśladownictwa:

Na jednym ze staży prowadzący kończył ikkyo (i inne pochodne techniki) zawsze w przyklęku na jednym tym samym kolanie.
Po niejakim czasie prawie wszyscy uczestnicy stażu zaczęli tak kończyć te techniki.
Zdumiony prowadzący zapytał dlaczego tak czynią, skoro kihon przewiduje zakończenie w przyklęku na dwóch kolanach?.
Opowiedź wydawała sie prosta - bo sensei tak robi.
Na co sensei usmiechnął się i powiedział - czy wy również macie chore kolano?...


pozdrovki

S_M

A swoją drogą mioże warto założyć wątek - MYŚLENIE NA STAŻU - czyli jak słuchać i obserwować, żeby wykonywać techniki poprawnie...
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
No Prorock, widzę, ze zawitałeś do Iwama Ryu :wink: .
Z pozycją tą miałem kontakt wielokrotnie. Najdłużej męczyłem się w niej w Geteborgu w dojo Ulfa Evenasa (obecnie VII dan chyba) . Piszę "męczyłem się", bo poprzez próby ustawienia mojego ciała w tej pozycji ten najbardziej znany przedstawiciel szkoły Iwama Ryu w Europie przez miesiąc doprowadził mój kręgosłup do stanu mhm. ... wybitnej bolesności :D .
Nie mówie przez to, ze pozycja jest zła - mnie z pewnością nie pasowała :D .
Pozycja profilu nie powoduje u mnie takich przypadłości. :)

Pancer (profilujący nałogowo 8) )
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

Nznany przedstawiciel szkoły Iwama Ryu w Europie przez miesiąc doprowadził mój kręgosłup do stanu mhm. ... wybitnej bolesności :D .
)

Zatem widze Pancerku, ze jak w ars amandi Pozycje dzielim na przyjemne i mniej przyjemne :) :lol: :oops: :wink: Ale wiesz, ponoć niejktórzy/re lubią jak troche boli :P :oops: :P :wink: Najwazniejsza jest jednak rozmaitośc. Tak ciągne bokiem/ na boku to troche nudno :) 8)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
A więc tak wygląda to owo sławetne siodełko,. o którym Pancer opowiada na nimal każdej imprezie :) Fakt plecy bolą od samego patrzenia ^^

Dalej jest napisane, ze " " Taka pozycja uczy raczej czuc atak, a nie go widzieć. Jest to od początku nauka, krok po kroku, wyczuwanie ataku, czyli mozliwosc operowania czasem furi komi i w konsekwencji katsu hayabi"


To tak jakby powiedzieć że robiąc krok do tyłu robimy w konsekwencji do przodu. No prawie Ushiro-mihael-jackson :lol: n/c
Uprzedzając komentarze w tej sprawie, przedstawiłem to w duuużym uproszczeniu, bo oczywiście terminy te odnoszą się do czasu wykonania techniki (momentu jej rozpoczęcia).
Musze poszukać tej książki, dawno nie czytałem dobrej komedii.
  • 0

budo_lolek113
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Ojej 8)
Więc to wszystko przez tą pozycje. Moglibyście mi polecić jakieś ćwiczenia na skorygowanie wad postawy?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

ćwiczenia na skorygowanie wad postawy?

Jaką masz wadę postawy i co na to twój lekarz i rehabilitant?
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Uprzedzając komentarze w tej sprawie, przedstawiłem to w duuużym uproszczeniu, bo oczywiście terminy te odnoszą się do czasu wykonania techniki (momentu jej rozpoczęcia).
Musze poszukać tej książki, dawno nie czytałem dobrej komedii.[/quote]

Here you are : Jacek Wysocki " Zasady i techniki" ISBN83-919258-6-2 Ardo Studio p.z o.o. Poznan ul. Słoneczna 15a , zpłytą CD, a jakze. zdjecia niestety słabe (chociaz mają dorysowane magiczne kólka, (niestety nie zrozumialem co oznaczaja), albo trójkaty ( wg autora "puste miejsca") .
IMHO w porownaniu z wiekopomnym dziełem "Poznaj aikido" wyd. Budo sport s.c. z roku 1995 ksiazka jeszcze mniej zrozuniała, chociaz ilustracje lepsze ( tamte z przed 10 lat były straszne by Ryszrd (pisownia z ksiazki) Szewczyk.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

No Prorock, widzę, ze zawitałeś do Iwama Ryu

Właściwy byłby tu czas zaprzeszły "byłem zawitałem". W Danii to dominujący typ aikida i chyba są dobrzy w tym co robią. Moim zdaniem przydałoby się im jednak więcej pluralizmu.

A więc tak wygląda to owo sławetne siodełko

Siodełko? Skąd taka nazwa?
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

Musze poszukać tej książki, dawno nie czytałem dobrej komedii.

Napisz proszę, jak się uzasadnia pozycje profilowaną w Twojej szkole.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja
Nie jestem rzecznikiem szkoły, więc nie mam zamiaru się wypowiadać w jej imieniu 8)

Ale jakbyś poszukał, to pisałem co nie co o tym niedawno :lol:
http://budo.net.pl/v...hlight=#1071535
  • 0

budo_lolek113
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

Jaką masz wadę postawy i co na to twój lekarz i rehabilitant?


A gdzie ja napisałem że mam wade postawy!? Czytaj ze zrozumieniem.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

A więc tak wygląda to owo sławetne siodełko

Siodełko? Skąd taka nazwa?


Stąd że d... musisz miec tak wypięta, zeby ktos kto dosiądzie cię niczym rumaka nie miał szans zsunąć się. :? :P
Pozycja ta funkcjonuje równiez w kregach starej gwardii pod nazwą własna: sylfida :oops: :) :D

Ł (co sylfidę na niejednej imprezie widział) 8)
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

Nie jestem rzecznikiem szkoły, więc nie mam zamiaru się wypowiadać w jej imieniu 8)
Ale jakbyś poszukał, to pisałem co nie co o tym niedawno :lol:
http://budo.net.pl/v...hlight=#1071535

:-) Czemu uciekasz od odpowiedzi? :-)
Przecież to proste pytanie. :-)
Uczono Cię przyjmowania pozycji w profilu? Jeżeli tak, to czym uzasadniano przyjmowanie takiej właśnie pozycji? Tym, że shihan Kobayashi rozglądał się na stażach i rozsyłał po sali uśmiechy, a shihan Cognard źle to zinterpretował? :-)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pozycja

:-) Czemu uciekasz od odpowiedzi? :-)
Przecież to proste pytanie. :-)

Bo jestem leniwy i nie chce mi sie pisać elaboratu :)

wakacje nie :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024