Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ciekawostki karate...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Ciekawostki karate...
Taki trochę wakacyjny, luźniejszy temat. Ciekawostki z zakresu karate. Podzielmy się czymś co może Was zaciekawiło, czymś co może nie jest tak jednoznaczne jakby się mogło wydawać na "pierwszy rzut oka", np.:
Ja ostatnio wyczytałem że "4" po japońsku to tak na prawdę nie jest "shi" tylko "yo". Samo "shi" oznacza śmierć. A że w Japonii cyferka "4" jest symbolem śmierci to stąd wzięło liczenie: jeden, dwa, trzy, śmierć, pięć.... itd.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki karate...

Ja ostatnio wyczytałem że "4" po japońsku to tak na prawdę nie jest "shi" tylko "yo". Samo "shi" oznacza śmierć. A że w Japonii cyferka "4" jest symbolem śmierci to stąd wzięło liczenie: jeden, dwa, trzy, śmierć, pięć.... itd.


一 二 三 四 (ichi, ni, san, shi) to jak najbardziej normalne liczenie, czytania z tego szeregu to czytania sinojapońskie, czyli zaimportowane z Chin.
Z kolei 一つ 二つ 三つ 四つ (hitotsu, futatsu, mittsu, yottsu) ma czytania klasyczne japońskie. Stosowanie yon lub yo zamiast shi jest poprawne, ale można je interpretować jako mieszanie dwu różnych systemów liczenia.

Powodem unikania czytania shi jest to że jedno z czytań czwórki jest takie samo jak czytanie znaku oznaczającego śmierć.
Cztery - 四 (czytania: shi, yon, yo)
Śmierć - 死 (tylko jedno czytanie: shi)
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki karate...
Wlasnie dlatego mamy "pinan sono yon" Japonski jest pelen takich i podobnych haczykow i to wlasnie one robia go trudnym.
  • 0

budo_mtklub
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki karate...
jak empi z hihi
  • 0

budo_mtklub
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki karate...
chodziło mi o Hiji
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024