Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kolory kimon


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_tylkoontamstoi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lunatic asylum
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Kolory kimon
Wiem że białe to strój pogrzebowy i że oznacza iż wojownik jest gotów na śmierc. A inne kolory coś oznaczają?
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon
Białe oznacza, że jest czyste. To co nazywasz kimonem pochodzi od stroju roboczego (taki japoński dresik) i nie ma co dorabiać do tego filozofii.
  • 0

budo_tylkoontamstoi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lunatic asylum
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon

Białe oznacza, że jest czyste. To co nazywasz kimonem pochodzi od stroju roboczego (taki japoński dresik) i nie ma co dorabiać do tego filozofii.

Dobra, chodziło mi o karategi panie o'sensei. A czarne gi noszą brudasy?
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon

A czarne gi noszą brudasy?


Czarne gi noszą prawdziwi amerykańscy nindża.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon

Dobra, chodziło mi o karategi panie o'sensei. A czarne gi noszą brudasy?


:lol: Brudasy noszą szare i cuchnące :lol:

A prawdziwa amerykańska nindża to chyba powinna nosić wdzianko z amerykańskiej flagi :?:
  • 0

budo_painapple
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lyck

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon
aż przypomina się post "pimp your gi" z pewnego forum :)

co do koloru to są i szkoły w których nie kupuje się pasa tylko odpowiedni kolor wdzianka, ale to już mcdojo-zacja wyższej klasy;)
  • 0

budo_edi1704
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon
To takie troche bezsensu i się z celem mija.
I według mnie białe karategi wygląda ładniej i estetyczniej niż czarne :-)

Pozdrawiam :)
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon
Białe Gi symbolizują czystość intencji z jakimi przystępujesz do treningu sztuk walki.
Nic więcej i nic mniej. O znaczeniu innych kolorów w sztukach walki nie słyszałem.
Pozdrawiam
dan
  • 0

budo_tylkoontamstoi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lunatic asylum
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon

Białe Gi symbolizują czystość intencji z jakimi przystępujesz do treningu sztuk walki.

Widac są różne wersje, ale wiem że u japońców to wszystko jest przesiąknięte symboliką. :)
  • 0

budo_shiro
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon
Biale Gi oznacza, ze to Gi jest uszyte z bialych nici :)
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon
Białe gi to efekt zmowy wielkich koncernów produkujących proszki do prania bieli i wybielacze.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon
Z tego, co wiem, gi wzięło sie ze stroju chłopskiego, wygodnego do ruchu, pracy. Kano chyba jako pierwszy wprowadził je do swojego judo i przejęły to od niego (jak i system pasów) inne sztuki walki, w tym np. "japońskie" karate (m.in. prawdopodobnie wtedy, tak myślę, kiedy Funakoshi przed otrzymaniem swojego dojo Shotokan trenował ze swoimi uczniami karate gościnnie krótko w Kodokanie za zgodą Kano). Potem, kiedy "popróbowano", szybko uznano gi za wygodny strój treningowy. Pierwotnie nie było "bielutkie", tylko raczej w odcieniach szarości, koloru jak surowy materiał. Wprowadzone zostało dla wygody treningowej i z konieczności (np. w judo który jest stylem "chwytanym" i adepci niszyczyli swoje ubrania nie tak mocne, jak robocze gi). Dopiero potem dorobiono ideologię o "czystości intencji" itp. Zwłaszcza w ideologizowaniu i "wychowywaniu" adeptów (ideały zen, budo, zasady, tradycje itp) celowali mistrzowie karate działający w Japonii (Funakoshi, Oyama). Takie były czasy i taka jest Japonia, a zarówno Funakoshi (okinawczyk) jak i Oyama (koreańczyk) musieli być czasem "bardziej japońscy niż japończycy", aby ich sztuki walki się w Japonii przyjęły... Były to czasy I połowy XX wieku, silnego nacjonalizmu w Japonii. Za to tradycyjnie na Okinawie, gdzie nie było podstaw, by gi i ideologia miały znaczenie, tam nie teoretyzowano i nie ubierano karate w ideologię wychowania w pewnym szczytnym duchu, tylko można było wprost widzieć i widziano w karate to, czym w istocie było - systemem do brutalnej walki w celu jak najszybszego wyelinminowania przeciwnika. Po "internacjonalizacji" sztuk walki i powolnym przekształcaniu ich w kierunku sportowym odchodzi się od białego gi (choćby w judo). A ninja... farbowali swoje gi na ciemno, by być niewidocznymi, bo działali głównie w nocy...
Teoria, że gi "do walki" jest białe z uwagi na to, że biały jest kolorem pogrzebowym jest super, bardzo mi sie podoba. Wojownicy śmierci... Memento mori.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kolory kimon
Noszenie kimon - Gi na treningach narzucila Okinawczykom ( gdy Okinawa zostala wlaczona do Japonii) Butokukai - z tego co czytalem, Okinawczycy cwiczyli w spodniach do kolan, czyli pol nago :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024