Skocz do zawartości


Zdjęcie

Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

budo_victorlg
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
Witam
Jestem po zabiegu usunięcia więzadła krzyżowego przedniego i niestety przez okres, kiedy nogę miałem w szynie (oczywiście zanim stwierdzono, co mi dolega minęło, 2 tyg. A następnie okres czekania na zabieg usuniecie następne 2 tyg. co już daje 4 tyg. Powrót do sprawności zajął mi następne 3 i niestety utrąciłem sporą masę mięśniową uda).Problem jest następujący, aby móc mieć rekonstrukcje i powrócić do pewnej sprawności i treningów musze odbudować utraconą masę mięśniową i to z nadwyżką, aby było, co tracić po operacji rekonstrukcji chciałbym dowiedzieć się czy może ktoś mi pomóc w znalezieniu jakiegoś cyklu treningowego na wzmocnienie mięsni uda bądź ktoś mil już taki problem i może mi pomóc w jakiś sposób?
Z góry dzięki
  • 0

budo_przemcio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1076 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
bez wiezadla jak ty chcesz budowac miesnie na nodze i po co usunoles wiezadło?cos mnie sie to kupy nie 3ma.
:roll:
  • 0

budo_victorlg
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
Bo się zerwało, i kikuty ACL blokowały mi cały staw kolanowy i nie moglem wogóle zginać nogi i było trzeba je usunąc, 4głowy i 2głowy musze odbudować i to ponoć nie jest problem tylko trzeba dobrać odpowiednie ćwiczenia.
Peace
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
a rower?
  • 0

budo_victorlg
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
Rower to podstawa masz racje,ale swietnie by było coś jeszcze dodatkowo dodać
  • 0

budo_truskawka
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
hmm mnie zdziwiła troche ta operacja .... najpierw usuniecie kukutów ACL a później drugie krojonko zeby je zrekonstruować .... hmm to już lepiej za jednym razem. i tak trzeba mięśnie odbudowywać i tak ...
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
podobno nie robi sie rekonstrukcji w ostrym stanie, dopiero jak sie zagoi (min 6 tygodni)
  • 0

budo_victorlg
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
No tak, ale podejrzenie było, że łekotaka jest uszkodzona, a co się okazało to były więzadła takie już u nas w Polsce realia;/ aby zrobić rekonstrukcję trzeba kupić sobie samemu śruby bo nie są refundowane przez NFZ (a chcę rozpuszczalne). Niestety bez otworzenia lekarz nie stwierdził, co jest uszkodzone i nie można było przygotować się do rekonstrukcji i trzeba robić jeszcze raz operacje. A bez rekonstrukcji można żyć i funkcjonować, ale jest problem z uprawianiem sportów sztuk walki itp. ja na rekonstrukcje sam się zdecydowałem, bo chce powrócić do aktywnego sportu.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
mądra decyzja, tylko skonsultuj z paroma innymi lekarzami rehabilitacje po rekonstrukcji, bo to połowa sukcesu a źle zrobiona grozi ponownym zerwaniem więzadła.
  • 0

budo_szerszy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TYCHY
  • Zainteresowania:Zapasy

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego

bez wiezadla jak ty chcesz budowac miesnie na nodze i po co usunoles wiezadło?cos mnie sie to kupy nie 3ma.
:roll:

ja nie mam połówki przedniego wiezadła krzyż. i moge normalnie trenowac - kolano jest stabilne - kwestia odbudowania czwórki
  • 0

budo_victorlg
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
Po konsultacji juz jestem z 2 lekarzmi tylko niestety po ostatniej wizycie zpominilem sie zapytac o te ćwieczenia :/ i dlatego moj post , a niechce isc jeszcze raz bo to znowu 70zl za wizyt. Nastepną wizyte mam dopiero 14 kwietnia.
  • 0

budo_przemcio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1076 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
szerszy to jest ryzyko
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
dobre opracowanie:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


co do tych ćwiczeń to przypomniało mi się jedno: napinanie maksymalne wyprostowanej nogi i masaż okolic kolana, napiąc na około 6- 8 sek. ale naprawde na maksa i wtedy uciskac energicznie ta okolice, powtórzyć pare razy
  • 0

budo_szerszy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TYCHY
  • Zainteresowania:Zapasy

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
na odbudowe czwórki polecam masaż izometryczny - robi jak cholera w późniejszych fazach rehabilitacji
  • 0

budo_victorlg
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
Dzięki z wskazówki i pomoc
  • 0

budo_arab
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
witam
jestem w bardzo podobnej sytuacji, zerwalem krzyzowe, byla rekonstrukcja i pozniej znowu je zerwalem w czasie rehabilitacji, teraz czekam wlasnie na usuniecie tych kikutow urwanych i pozniej znowu rekonstrukcja. po pierwszej operacji mialem spory zanik miesnia, roznica w obwodzie ud byla na ok 6 cm!!! to byl kikut nie noga!! teraz mam ok 1 cm. wykonuje ciagle te same cwiczenia, na poczatku po operacji to byly tylko spiecia izometryczne (duzo i dlugo-nuda) a teaz zawsze rozgrzewka na rowerze stacjonarnym na nizszym siodelku stopniowo zwiekszajac obciazenie tak zeby ten miesien sie pompowal ok 10 minut, konczac zmniejszam obciazenie. podstawa to mm dwuglowy, mozesz tu robic standardowo w lezeniu na maszynie na zmiane z czworkami na drugiej maszynie, robisz to na mniejszym obciazeniu zeby staw nie dostal po dupie a zeby mniesie pracowaly(wykonujesz wiecej powtorzen ze spieciem miesnia), do tego wypady ze sztanga ew.z hantlami, kolejne to sklon ze sztangą, to sa cwiczenia ktore ja robie od 5 lat i moja nozka wyglada na zdrowa(choc nie jest), zaniku miesnia nie mam.to sa cwiczenia ktore mozesz robic sam na kazdej silowni, ale cwiczen jest naprawde duzo ale to juz trzeba do DOBREGO rehabilitanta!! pozdro
  • 0

budo_przemcio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1076 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
ja myslalem ze ma urwane ale wyszlo ze fald w kolanie mi przeskakiwal a dawal spore doznania niestabilnosci.tak ze niezawsze jest ze zerwane czy ze lakotka uszkodzona. w kolanie wazne rzeczy sa w stawie ale tez wazne na zewnatrz i moga mylic .
  • 0

budo_truskawka
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
ano .... ktos ładnie napisał ze kolano to koszmar inżyniera ... nie sposób się nie zgodzić ...
ARAB skąd miałeś pobierany przeszczep więzadła?
  • 0

budo_gutekfighter
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
Nie będę zakładał kolejnego tematu na tego typu, a miałem to samo (tzn. uszkodzoną łąkotkę..) Cały czas mam minimalną niestabilność (po 4 tygodniach) ale jest coraz lepiej, tylko że masa mięśni obu nóg znacznie się różni.. Podobno mam "silną mięśniówkę" ale nie mam pojęcia jak odbudować masę mięśni łydek :o Czy same wspięcia wystarczą? Bo rozumiem że bieganie/rower itp to podstawa, póki co pływam na basenie (wiem wiem, z pizdy wzięte :lol: )Pozdroł :-)
  • 0

budo_arab
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Usunięcie więzadła krzyżowego przedniego
rekonstrukcja więzadła krzyzowego ze scięgna mięśnia półścięgnistego, wzmocnionego ścięgnem mięśnia smókłego, metoda Cross-Pin, śrubki biowchłanialne. tak to fachowo sie nazywa.
nastepny przeszczep mam miec wziety z drugiej nogi!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024