Skocz do zawartości


Zdjęcie

Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

i co byscie wtedy wysmiewali....chyba samych siebie?

Szczepan z siebie to ja się śmieję nałogowo :D
Wiesz mi się nie chce skakać przez płotki i jeszcze za to płacić - ja nie małpa cyrkowa.
Aby przekonać się co gościu jest wart musiłbym go o sparing poprosić - wyobrażasz to sobie na stażu? Na szczęście mam od tego kolegów i oni na okrągło udowadniają mi ile jestem wart :)
Timing, dystans, kontrola ataku - kurwa Szczepan.... jakiego ataku??? Gdzie ty tam atak widzisz pożeraczu niedźwiedzi - nie bądź śmieszny...

Jaki sparring w aikido? Sebol, ty zyjesz w swiecie jakichs iluzji i magii. W aikido uke wspolpracuje w wiekszym czy mniejszym stopniu. Chcesz miec sparringi to idz cwiczyc rzeczy gdzie jest wspolzawodnictwo i zawody. W aikido tego nie ma. Co ty za bzdury wypisujesz.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

[nawet bokserowi o mózgu wstrząśnietym milion razy nie przyjdzie do głowy sparować na serio ze swoim 70 trenerem. to jest rozumowanie na poziomie komiksu.
wchodze troche w role moda , którem ma to gdzieś, ale jesli wchodzisz do czyjegoś domu (czytaj forum aikido) i srasz na środku pokoju to przynajmniej podziekuj jak ktoś ci papier poda (czyt. szacunek dla starszych)....
pozdro

Dzieki za celna interwencje. Moze nie to ze ma to gdzies, ale takiich Seboli w ciagu ostanich lat sie tu przewinelo dosc sporo, ani on pierwszy ani ostatni. Sebol pisze takie monstrualne bzdury a jednoczesnie unika jakiegokolwiek sprawdzenia swych wizji na tatami. Coz mozna na to poradzic?. Moze sie kiedys zmeczy ich pisaniem i sobie pojdzie.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

.... Moze sie kiedys zmeczy ich pisaniem i sobie pojdzie.



E tam będziemy czekać... ZBANOWAĆ GO :!: w piździec odrazu... to się nauczy :D
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).
O'mod zarzuca mi, że oceniam shihanów na podstawie filmów.
Tutaj można zobaczyć jak sam to robi. No chyba, że z Seagalem ćwiczyłeś Szczepan to odszczekuję to co wyżej napisałem.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

O'mod zarzuca mi, że oceniam shihanów na podstawie filmów.
Tutaj można zobaczyć jak sam to robi. No chyba, że z Seagalem ćwiczyłeś Szczepan to odszczekuję to co wyżej napisałem.

Sebol,
Ja cwicze aikido prawie 25 lat. Ty 25 lat temu to jeszcze w pieluchy siusiales. Taka jest miedzy nami roznica. Dlatego ja moge robic pewne rzeczy a ty nie.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

No chyba, że z Seagalem ćwiczyłeś Szczepan to odszczekuję to co wyżej napisałem.

Spora grupa przeglądających to forum miała okazję doświadczyć treningu prowadzonego przez Seagala i dla wielu było to ciekawe przeżycie, ale głownie o wartości towarzyskiej i archeologicznej. Seagal to bardzo ciekawa postać, imiał zacnych nauczycieli i nie bez powodu osiągnął 7 dan, ale dawno już porzucił aikido na rzecz biznesu filmowego. Porównywanie go z aktywnym nauczycielem aikido, czy to shihanem Yoshinkanu, czy to nawet ze Szczepanem, jest zwykłym anachronizmem.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

Chodzi mi bardziej o generalna zasade. Kilka razy Ando wchodzi plecami w uke uzbrojonego w tanto (a raczej uke wpada na plecy). Nawet zakładajac ze ta technika jest zrobiona w supertimingu,jest to ekstremalnei ryzykowna operacja. Na tym filmie widac ze gdyby nie miał super spolegliwych uke (ponad norme spolegliwosci) to miał by nóz w nerkach. Nawet wchodzac plecami mógłby miec nóż w boku. Nawet zakładając że atakowała by kucharka, a nie spec nożownik.

Nie wiem czy ta technika była poprzedzona info że to tylko zabawa i nie nalezy tego robic w domu. :-) .

Szanowny AvBert'cie,
Znow bede sie powtarzal, mam nadzieje ze juz moze ostatni raz.
Aikido to nie worek z przypadkowymi technikami. To system, ktory uczy ogolnych ZASAD, a nie zastosowania danej techniki w danym przypadku a w innym juz innej techniki. Jak nazwa wskazuje, te zasady mozna stosowac generalnie w kazdej technice. To co pokazuje ten shihan, to zasada, ze

1.kazda technika powinna byc skierowana w centrum atakujacego. Ale nie tylko to!.
2.Kazda technika powinna spowodowac, ze pierwszy kontakt z atakujacym wychyla/przesuwa jego centrum.
3.W/w przesuniecie/wychylenie, popularnie zwane 'zabraniem centrum' jest mozliwe kiedy jest wykonane za pomoca wlasnego centrum a nie np jakiegos pojedynczego elementu ciala, jak reka czy noga.
4. Po zabraniu przeciwnikowi centrum, zajmuje sie to miejsce za pomoca swojego centrum
5. Kazde wejscie w centrum atakujacego stosuje ZASADE atemi (znow, to nie oznacza tylko ze musisz go uderzac ile fabryka dala)
6. Konsekwencja punktu 5 jest to, ze atemi mozna wykonac dowolna czescia ciala (shihan pokazal wylacznie jedno zastosowanie, wlasnym biodrem)
7. Nie atakuje sie broni(czy uderzajacej piesci, kolana czy stopy) ale zrodlo ataku
8. technike wykonuje sie na tempo RAZ - to jest konskwencja zastosowania irimi

itd...itd....
Lista mogla by byc jeszcze dluzsza ale musze wracac do pracy. Po co to wszystko pisze? zebys nie mial watpliwosci, ze shihan nie pokazuje aplikacji do walki ulicznej przeciwko nozownikowi. Natomiast jego pokaz ma uczyc ludzi wielu rzeczy ktore wymienilem oraz innych, niefizycznych.

Jakies te randori slabe. Szczepan pisze, ze to wybitny aikidoka - moze sie ja na tym nieznam, ale krawędź wyobrażam sobie inaczej. :wink:
Zreszta zobacze jeszcze te inne filmiki.

Mam nadzieje ze nie liczyles na efekciarstwo. To bylaby niezwykla latwizna i taniocha na wspolpracujacym uke. Mnie tanie efekciarstwo mierzi. Ten shihan usiluje nauczyc ludzi niezwykle trudnych i wyrafinowanych rzeczy. Ale na pewno nie efekciarstwa.Cwiczenie na krawedzi nie ma nic wspolnego z filmami Stefka :lol:
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

co do demonstracji, to- nie wiedziec czemu- panuje przekonanie, ze mozna podczas nich robic byle co i byle jak, byle by uke latali jak ptaki, a ciemny lud i tak to kupi.
w mojej opinii technika w ramach demonstracji powinna byc jeszcze dokladniej wykonana niz zwykle. tyle uwag formalnych.
merytorycznie oceniajac zaprezentowane filmiki, mozna poczynic kilka obserwacji, chcialoby sie rzec typowych, dla wielu shihanow. takze nie chodzi tutaj o wyzywanie sie na panu tsuneo osobiscie, sformulowanie pewnych uwag o walorze uniwersalno-edukacyjnym:

-pan shihan idzie na latwizne skracajac dystans po pierwszej technice w serii tak, ze uke nie jest w stanie nawet odzyskac rownowagi i porzadnie wyprowadzic ataku, a juz wykonywana jest technika. tez kiedys wpadlem na ten genialny pomysl, ale dostalem reprymende od mojego nauczyciela.
- taninzugake to oczywista iluzja osmieszajaca aikido. to samo odnosi sie w mniejszym stopniu do futari dori.
- shihan naduzywa technique of last resort, ze sie tak wyraze, czyli yoshinkanowego grzdyla w gardlo. troche sie to opatrzylo, szczegolnie, jesli jest zbyt czesto bisowane.
zgodzmy sie wreszcie, ze to nie jest zadna technika (choc Jacek Wysocki bedzie sie upieral, ze w idealnym timingu jak najbardziej).
- przy aiki nage uke wylatuje sam jak z procy.
- wiele irimi nage w wykonaniu shihana na normalnie reagujacym uke nie zrobiloby wrazenia, a wytresowany sam robi szybkie yoko az milo popatrzec. generalnie uke czesto podkladaja sie sami (norma w japonskim aikido).
- przyjmowanie na bark ataku za pomoca tanto jest bezsensowne z punktu widzenia budo. prosze mi znalezc video, w ktorym O'sensei wykonuje podobny uklad.
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).
Chwila, chwila... ciągle mówimy o sztuce walki - zazwyczaj by kogoś sprawdzić robi(ło) się po prostu sparing. Jeśli nie ma tego na aikido to jest to problem tej sztuki walki. Czy może sprawdzanie umiejętności walki powinno odbywać się poprzez ocenianie jak ktoś potrafi pozamiatać słomianą lalką? Wydaje mi się, że uczniowie dziadka tak byli sprawdzani - poprawcie mnie jeśli się mylę.

Musicie mi wybaczyć, że tak oceniłem tego shihana - w niektórych momentach (szczególnie aikinage) on nawet nie wchodził w nogi, nie podcinał uke tylko ten nad nim przeskakuje - to jest nauczanie skakania przez płotki na moje oko. To co przedstawione jest na filmie bardzo przypomina tych czarodziei aikido, których uke robią salta po lekkim machnięciu ręki mistrza. Ten pan w żaden sposób nie kontroluje uke którzy "atakują" OBOK. On wywraca człowieka, który uchwycił jego nadgarstek lekkim ruchem ciała. Uderzeniem pupy posyła uke na glebę.
Atak? Przypadku takich ataków nie trudno o timing bo... bo trzaby być ślimakiem coby tego nie wyprzedzić - szczególnie, że wiem co będzie wykonane.

Ja wiem, że aikido to nie walka. Jednak ma w nazwie słowo "walka". Czy słusznie nie mnie oceniać.

Myślę, że ten styl aikido do mnie nie przemawia.

No ale ja nie ćwiczę 25 (prawie) lat i odebrano mi prawo do własnych obserwacji i wyrażania opinii ;-) Kurde z normalnego forum też mnie zbanują za chwilę ;-)
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

Chwila, chwila... ciągle mówimy o sztuce walki - zazwyczaj by kogoś sprawdzić robi(ło) się po prostu sparing. Jeśli nie ma tego na aikido to jest to problem tej sztuki walki.


Zrozum, że Aikido uczy pod kątem SW tylko minimalnych pierwszych kroków podstaw.
Poblem w tym, że wszyscy próbuja rozpatrywać Aikido w swej formie jako praktyczne kompletne rozwiązania do walki.

A tak niestety nie jest.

Ciągłe porównania i poszukiwania praktycznych zastosowań w tej formie są po prostu niedorzeczne i głupie.

Szczerze mówiąc dla mnie jest to w ogóle fenomen, że cały czas wizja praktycznego Aikido funkcjonuje i ma się dobrze.

Porównałbym nauke Aikido jako praktycznej SW, do nauki pilotarzu prawdziwego myśliwca F 18, na miernej klasy symulatorze (na najłatwiejszym poziomie) zainstalowanym na PC w domu.

Co nam da taka nauka ?
Jakąś teoretyczna super ogólną podstawe- super ogólne wyobrażenie o pilotarzu.
..że jak się drążkiem da w prawo to samolot skręca w prawo i dół
..że jak się chce wylądowac to trzeba zwolnić do odpowiedniej prędkości i wysunąć podwozie
...itp mało warte informacje.

Problem w tym, że większość( w kontekście Aikido) próbuje początkującego pilota (z przed domowego symulatora z PC) sprawdzic czy da rade na prawde, na prawdziwym F 18, wylądować w nocy na prawdziwym lotniskowcu.

Jak by się taka próba skończyła ? Każdy niech sobie odpowie.

A jak by się zakonczyła taka próba jak by za sterami prawdziwej maszyny posadzić prawdziwego Asa pilotarzu(w kontekście Aikido - Tsuneo Shihana) z przed domowego PC który wylatał w sumie pięć lat na symulatorze F -18 aż na wpól oślepł od monitora ?

No cóż... bądźmy szczerzy tak samo jak tego pierwszego powyżej.
Mało tego, że o próbie lądowania nie było by mowy to rozpierdolił by się o morze góra 20sekund po tym jak by objał stery (pod warunkiem, że ktoś by mu w ogóle wystartował i że juz przy starcie nie dostał by np wylewu... )


Wracając do Aikido

zazwyczaj by kogoś sprawdzić robi(ło) się po prostu sparing.


Jaki sens jest sprawdzać wartość techniczną Senseia pod kontem zastosowania praktycznego, jeśli wiadomo że jego wiedza jest tak samo podstwowa jak wiedza Asa Przestworzy od symulatora ?


W rzeczywistości (tak jak juz pisałem wielokrotnie) 14 letni Junior z zielonym pasem z jakiegoś Sportowego Klubu Judo, niejednemu uznanemu na świecie Senseiowi Aikido wyperswadował by całe Mistrzostwo SW łojąc mu dupe w trymiga...i to by nie była piękna walka tylko śwniobicie.

I o tym wie doskonale i Junior i Mistrz. Tylko jaki jest sens to sprawdzać ?
No chyba że ktoś z Mistrzów Aikido by się zarzekał że on to w ogóle itp.
To wtedy tak.

Dla tego juz dłuszy czas promuje odrzucenie wzorców skutecznościowych technik SW w ramach nauki Aikido czy wogóle nauki Aikido jako SW a wówczas wszelkie "problemy" sublimują się.... jak kamfora.

Aikido nie jest SW i nigdy nie było więc ciągłe rozpatrywanie go "jako" jest pozbawione rozsądku.
Tymbardziej zaklęte trenowanie pod tym kątem....Amen
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).
Wow taki długi tekst i tylo jeden bluzg. No popatrz Boguś nawet piasnie na forum aikido rozwija :P
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).
Coprawda filmiku nie widziałem, ale...

-pan shihan idzie na latwizne skracajac dystans po pierwszej technice w serii tak, ze uke nie jest w stanie nawet odzyskac rownowagi i porzadnie wyprowadzic ataku, a juz wykonywana jest technika.

A co sobie ma utrudniać. Kontrola polega na przecież przejęciu inicjatywy.

tez kiedys wpadlem na ten genialny pomysl, ale dostalem reprymende od mojego nauczyciela.

Jest to jeden z trzech czasów wykonywania technik. Nie wiem o co się tu pluć :/
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

Ciągłe porównania i poszukiwania praktycznych zastosowań w tej formie są po prostu niedorzeczne i głupie.

Szczerze mówiąc dla mnie jest to w ogóle fenomen, że cały czas wizja praktycznego Aikido funkcjonuje i ma się dobrze.


Ale wracając do tematu co w zasadzie proponujesz w zamian.

Trenujący aikidocy, w trakcie nauki techniki mają dwie opcje:
1. Umówić się, że ten zaatakuje a ten upadnie. Taka praca nie jest w żaden sposób wymagająca i nie musi być praktyczna (i to jest to co ty nam Bogumił proponujesz jako główne założenie treningu)
Należy zwrócić uwagę że ta opcja dostępna jest dla zupełnie początkujących
Należy pogodzić się, że tak jak w każdej dziedzinie życia, taki i w aikido są partacze i badziewiarze. Którzy na tym etapie się zatrzymali, bo jest to wygodne i nie wymaga dalszej pracy.

2. Pracować w taki sposób by techniki działały. Czyli atakujący stara się zrealizować założenia ataku. Wykonujący stara się wykonać technikę. Jeśli technika nie zadziała, wykonujący musi postarać się bardziej. Jeśli technika zadziała jest jak najbardziej skuteczna, ponieważ została ona wykonana, a reakcja uke nie była umówiona.

Praktyczność w tym wypadku odnosi się do wiedzy jak te techniki przełożyć do rzeczywistych sytuacji. Jest to o tyle trudniejsze, że w wypadku aikido wypada też przełożyć również i etykę. Co trzeba przyznać jest znacznie mniej praktyczne ;)

Ponadto Bogumił jak zwykle uogólnia, bo nie bierze pod uwagę że piloci myśliwców mogą tez sobie chętnie poszpilać na symulatorach w domowym zaciszu ;)
I co ciekawe to że są asami przestworzy nie oznacza że będą asami w symulatorze ;)

Pamiętaj że poszukiwanie jest domeną rozwoju.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

Czyli atakujący stara się zrealizować założenia ataku. Wykonujący stara się wykonać technikę. Jeśli technika nie zadziała, wykonujący musi postarać się bardziej. Jeśli technika zadziała jest jak najbardziej skuteczna, ponieważ została ona wykonana, a reakcja uke nie była umówiona


Jeśli Atak został wyprowadzony w sposób właściwy realizując założenia ataku a reakcja uke nie była umówiona, to prawdopodobieństwo że wykonujący wykona technike w uczonej przez Aikido formie jest mniej więcej takie, jak (wyżej opisana) zakończona powodzeniem próba lądowania w nocy na lotniskowcu "pilota" z przed domowego symulatora na PC. - Jest to w zbliżonym stopniu możliwe.

Ponad to jesli atak został wyprowadzony w sposób właściwy realizując założenia ataku a reakcja uke nie była umówiona a nie będzie to bieganie pędem z 10m i machnięcie łapą z góry na dół itp i Ty Garry trenowałeś Aikido w takiej formie...to.. (nie jestem expertem, :oops: :P ..ale.. ) nie jest to chyba Aikido.


Ponadto Bogumił jak zwykle uogólnia, bo nie bierze pod uwagę że piloci myśliwców mogą tez sobie chętnie poszpilać na symulatorach w domowym zaciszu ;)
I co ciekawe to że są asami przestworzy nie oznacza że będą asami w symulatorze ;)


No w sumie racja.
Jak by Toshihiko Koga przyszedł na trening Aikido i kazali by mu trenować w powszechnie znanej formie to na bank by się pogubił i chyba w ogóle nie dał by rady :(
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

Jeśli Atak został wyprowadzony w sposób właściwy realizując założenia ataku a reakcja uke nie była umówiona, to prawdopodobieństwo że wykonujący wykona technike w uczonej przez Aikido formie jest mniej więcej takie, jak (wyżej opisana) zakończona powodzeniem próba lądowania w nocy na lotniskowcu "pilota" z przed domowego symulatora na PC. - Jest to w zbliżonym stopniu możliwe.

Bredzisz do tego etapu wszystko ma jak najbardziej prawo działać, dopiero potem robią się schody. Kiedy wykonujący technikę nie zna założeń ataku.

Ponad to jesli atak został wyprowadzony w sposób właściwy realizując założenia ataku a reakcja uke nie była umówiona a nie będzie to bieganie pędem z 10m i machnięcie łapą z góry na dół itp i Ty Garry trenowałeś Aikido w takiej formie...to.. (nie jestem expertem, :oops: :P ..ale.. ) nie jest to chyba Aikido.

Znowu coś tam uogólniasz. Nikt Ci nie każe biegać w aikido, standardowy dystans w aikido wymaga jednego kroku by zrealizować atak (nawet jeśli dystans się zmieni).
Naukę podstaw technik zaczyna się od suwari waza, w którym za bardzo sobie nie pobiegasz.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).
Mam nadzieje że tylko znowu nie rozmijamy się w pojęciach, podkreślę zatem że chodzi mi o ustaloną reakcję na technikę.

A co do biegania to dosyć często praktykowany element walki realnej :lol:

  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

Chodzi mi bardziej o generalna zasade. .

Szanowny AvBert'cie,
Aikido to nie worek z przypadkowymi technikami. To system, ktory uczy ogolnych ZASAD, a nie zastosowania danej techniki w danym przypadku a w innym juz innej techniki. /.../ Lista mogla by byc jeszcze dluzsza ale musze wracac do pracy. Po co to wszystko pisze? zebys nie mial watpliwosci, ze shihan nie pokazuje aplikacji do walki ulicznej przeciwko nozownikowi. Natomiast jego pokaz ma uczyc ludzi wielu rzeczy ktore wymienilem oraz innych, niefizycznych
.


Drogi Szczepanie,
Zgadzam się z przedstawionymi przez ciebie zasadami jakimi kieruje się aikido i staram się je z różnym skutkiem wprowadzać w prawie codziennej praktyce. I nie będe poddawał pod dyskusję kunszt shihana. Stwierdze jednak że jego klasę, przyćmiły umiejętności jego uczniów, tak że wyszło z tego coś niepokojącego i dziwacznego.

Druzgocący i niszczący moze być wpływ popleczników na władcę i potulnych uczniów na nauczyciela.

Moje aikido ma być sztuką walki. I tak traktuje moje ćwiczenie. A w sztukach walki człowieka składającego się przeważnie z nóg rąk oczu z przodu i szyi, również stosuje się pewne uniwersalne zasady np. odwrócenie się tyłem do atakującego, to albo poddanie sie albo prośba o dobicie. Trzymanie się pewnych zasad bojowych wypracowanych przez setki lat doświadczeń (nie chcę pisać budo) w aikido pozwoliłoby napewno uniknać wielu tak obśmiewanych przez niezyczliwych :wink: pomysłów.
Nie ma w aikido sparingów i bardzo dobrze. Jak będe sobie chciał posparować to zrobie to w trochę innej konwencji. Ale właśnie dlatego że nie ma sparingów należy z dużą ostrożnościa, trzymając się zasad "bojowych" i zdrowego rozsądku podchodzić do nowości i kreatywności w aikido.

Wyrazy szacunku
  • 0

budo_arbarz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).
tak czy inaczej to Shihan . Nie kupil tytulu u ruskich wiec posiada niewyobrazalnie wielka wiedze , a że taki film powstal ... Coż mi takze nie podoba sie wizualnie ten filmik i ten uke .
Wiem natomiast jedno . Dlatego wlasnie bywa tak ze czasami organizatorzy zabraniaja kreci swoich wlasnych prywatnych filmow na Seminariach poniewaz wychodza z tego takie akcje . Czasami Sensei pokazuje jak NIE ROBIC techniki , a ktos to montuje na youtubie i twierdzi specjalnie lub nie , ze to jest wlasnie ten wielki Sensei ktory nie potrafi zrobic Ikkyo . Profesjonalny pokaz napewno wyglada perfekcyjnie w wykonaniu Shihana .

Pozdrawiam .
  • 0

budo_redactor
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 56 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

A co do biegania to dosyć często praktykowany element walki realnej :lol:


a więc to jest ta osławiona "walka uliczna". Aikido chyba by tu rzeczywiście nie pomogło... ;)
  • 0

budo_avbert
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 648 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium treningowe z Ando Tsuneo Shihana (8 DAN IYAF).

A co do biegania to dosyć często praktykowany element walki realnej :lol:


a więc to jest ta osławiona "walka uliczna". Aikido chyba by tu rzeczywiście nie pomogło... ;)


No co ty? Toż, to wymarzone warunki dla aikido. Rozpędzone duże masy. Zaburzone centrum i balans. 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024