Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?

A co z tenkanami ?


Soma postawil bardzo ciekawe pytanie. Wyrazajac swoja opinie powiedzialbym, ze w aikido tenkan jest absolutnie zbedny. Moja argumentacja jest nieslychanie prosta (co nie znaczy prostacka! :) ) :

Obserwujac mistrzow SW, nie tylko aikido, mozna bardzo latwo dostrzec, ze wykonuja oni niezwykle oszczedne ruchy.Np. przesuniecia boder sa niemal niedostrzegalne, ruchy sa bardzo linearne. Co to oznacza w kontekscie uzycia tenkanu? - oznacza to ze tenkan ma zerowe zastosowanie na wysokim poziomie. Ze jest cwiczeniem dla zupelnych poczatkujacych i powinien byc eliminowany z treningu jak szybko jest mozliwe.

Estetyczna forma tenkanu oraz fakt, ze w poczatkach aikido mistrzowie musieli go uzywac do ucznenia podstaw, spowodowaly wypaczenie jego roli w treningu. Zostal powszechnie zaadoptowany jako INTEGRALNA czesc praktycznie wszystkich technik.

Patrzac co robi przykladowo Tamura sensei obecnie, widac wyraznie jakim nieporozumieniem jest uzywanie tenkanu. Sensei nie uzywa w ogole tenkanu jako czesci technik. Co najwyzej obraca biodra i to nie wiecej jak 180 stopni. Podobnie cwiczyl H.Kobayashi, i oczywiscie Kanai sensei. Co mnie niezmiernie zasmuca, ze wielu doskonale wycwiczonych instruktorow nie dostrzeglo tego aspektu i kontynuja nauczanie technik tenkanujac beztrosko...
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
kaiten-tenkan też jest oszczędnym ruchem
poza tym tenkan jest podstawowym ruchem chociażby przy shihonage.
  • 0

budo_marcin35715
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecinek

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
I się z Modem zgodzić muszę :) ......skrócenie takiego ruchu do minimum jest zdeterminowanę nieużytecznością tenkana przy silnym, szybkim ataku, a już wogóle przy serii ataków.....czyli czy tego chcemy czy nie dążenie do skuteczności obrony powoduję skracanie tenakana do zejścia z lini tylko poprzez przesunięcie lub skręt bioder........
ale garda i tak się przydaje :)
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
Szczepan, trzeba określić co to jest tenkan? Wielu ludzi robi tenkan w miejscu . A w miejscu stoją tylko pomniki. Myślę , że błąd w formach tenkan polega na tym , że nie zauważa sie pierwszego ruchu , który jest ruchem Irimi. Jeśli przedłużysz idzie dalej irimi a jeśli obrócisz się wychodzi tenkan . A w takiej sytuacji ruch bioder wystarczy .
S. Benedetti kiedyś powiedział że" atakujemy atakującego" a wtedy formy irimi i tenkan robią się jaśniejsze .
  • 0

budo_jaded
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Vegas

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?

Patrzac co robi przykladowo Tamura sensei obecnie, widac wyraznie jakim nieporozumieniem jest uzywanie tenkanu. Sensei nie uzywa w ogole tenkanu jako czesci technik. Co najwyzej obraca biodra i to nie wiecej jak 180 stopni. Podobnie cwiczyl H.Kobayashi, i oczywiscie Kanai sensei.


Wiem , że to mało konstruktywne, ale na Youtube nie brakuje filmików sensejów Kanai i Tamury, w których tenkanują aż miło, więc teza wydaje się być odrobinę naciągana.
O tym ,że Morihei tenkanował, to już nawet nie wspomnę.
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?


Patrzac co robi przykladowo Tamura sensei obecnie, widac wyraznie jakim nieporozumieniem jest uzywanie tenkanu. Sensei nie uzywa w ogole tenkanu jako czesci technik. Co najwyzej obraca biodra i to nie wiecej jak 180 stopni. Podobnie cwiczyl H.Kobayashi, i oczywiscie Kanai sensei.


Wiem , że to mało konstruktywne, ale na Youtube nie brakuje filmików sensejów Kanai i Tamury, w których tenkanują aż miło, więc teza wydaje się być odrobinę naciągana.
O tym ,że Morihei tenkanował, to już nawet nie wspomnę.

I znów kłania sie zrozumienie ruchu tenkan .
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?


Patrzac co robi przykladowo Tamura sensei obecnie, widac wyraznie jakim nieporozumieniem jest uzywanie tenkanu. Sensei nie uzywa w ogole tenkanu jako czesci technik. Co najwyzej obraca biodra i to nie wiecej jak 180 stopni. Podobnie cwiczyl H.Kobayashi, i oczywiscie Kanai sensei.


Wiem , że to mało konstruktywne, ale na Youtube nie brakuje filmików sensejów Kanai i Tamury, w których tenkanują aż miło, więc teza wydaje się być odrobinę naciągana.
O tym ,że Morihei tenkanował, to już nawet nie wspomnę.

Jak zapenwe doskonale zauwazyles, nie rozmawiamy co bylo jak shihani mieli 30 lat. Popatrz co robia teraz. I nie na video, tylko jedz na staz i sie dobrze przypatrz. Ja 10 lat jezdzilem na 8 stazy rocznie z Kanai sensei. Tylko RAZ pokazywal techniki gdzie wykonywal tenkan i to bylo z ataku morotedori. Az sie go zapytalem po stazu o przyczyne tak niezwyklego zachowania sie.
Tamura sensei nie obraca bioder nawet o 180(jak Kanai sensei), nie ma mowy o zadnym tenkanowaniu. Tak bylo jak jeszcze cwiczylem u niego na stazach w Europie, i nic sie nie zmienilo obecnie jak prowadzi staze w Montrealu.... Twoje aregumenty sa bez wartosci.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?

Szczepan, trzeba określić co to jest tenkan? Wielu ludzi robi tenkan w miejscu . A w miejscu stoją tylko pomniki. Myślę , że błąd w formach tenkan polega na tym , że nie zauważa sie pierwszego ruchu , który jest ruchem Irimi. Jeśli przedłużysz idzie dalej irimi a jeśli obrócisz się wychodzi tenkan . A w takiej sytuacji ruch bioder wystarczy .
S. Benedetti kiedyś powiedział że" atakujemy atakującego" a wtedy formy irimi i tenkan robią się jaśniejsze .

Zgadzam sie w 100%, nie ma techniki ktora by sie nie zaczynala irimi. Ale caly problem zaczyna sie potem - nie ma czegos takiego 'obrocisz sie'. Jest to po prostu za szerokie. Juz nie mowie o stracie czasu ktora atakujacy wykorzysta na kontre, ale sama forma techniki nie przewiduje zadnego tenkanu tylko obrot bioder. Ten obrot jest tym mniejszy, im wyzszy jest poziom zaawansowania cwiczacego.
Kazda technika w aikido powinna przybrac forme ciecia w tempie na RAZ. Dodajac tenkan zmieniasz tempo - rozciagasz je na raz, dwa. Co jest znieksztalceniem.
  • 0

budo_time
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
A czy mógłby mi ktoś wytłumaczyk takie stwierdzenie - które napisał Pan AvBert -
"Aikido to irimi i atemi oraz tenkan i kaiten "

Co oznaczają te poszczególne słowa i jak to się ma w Aikido?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?

A czy mógłby mi ktoś wytłumaczyk takie stwierdzenie - które napisał Pan AvBert -
"Aikido to irimi i atemi oraz tenkan i kaiten "

Co oznaczają te poszczególne słowa i jak to się ma w Aikido?

Time, tutaj ludzie sa cierpliwi, ale odrob prace domowa: wejdz na google.com - tam szybko znajdziesz odpowiedzi na takie proste pytania. Aikido to nie McDonald. Trzeba podjac pewnien wysilek samamu.
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
1. tankan na codzień :D Przydaje sie szkoleniowo, zauważyłem, że ludzie, którzy się uczą aikido jezeli zaczynają od dłuższej rozciągnietej formy, stopniowo skracanej, przechodząc do praktycznie całkowitej eliminacji tenkanu wykonują lepiej juz tą najkrótszą formę niz kiedy od razu zaczyna sie ich uczyć tej krótkiej formy...

2. tenkan zawansowany :lol: a gdyby tenkan odbył sie w innym miejscu i czasie, nieomlze niewidocznym, na długo przed własciwym atakiem, w sposób iscie nie klasyczny ... - podpowiedź: dużo slow motion Sensei Tamura & O sensei :lol: ksiązki Gozo Shioda :twisted:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
1) Są techniki i ich wariacje, których forma wymaga tenkana, jak tai otoshi czy wymieniona wcześniej shihonaga.
2) tylko aikidoka na wysokim poziomie może myśleć, że da się rzucić kogokolwiek pierdnięciem z wymachem, stojąc w miejscu jak pomnik.:twisted:
3) Szczepan, Twoje argumenty są słabsze niż filmy z tuba. Obiektywny konkret vs ja byłem i widziałem i zapewniam.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
ja mysle, ze tenkan jest bardzo mily w obsludze. jesli masz w dojo sporo kobiet, ludzi w wieku 50+ to robisz sporo technik z tenkanem, bo sa bardziej rekreacyjne. ale to nie jest oczywiscie sztuka walki.

z punktu widzenia budo tenkan jest pewnym nieporozumieniem, bo w budo nie ma ruchu do tylu jako takiego, mowil o tym czesto Ichimura sensei.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
Z punktu widzenia poczatkujacego:
1. Potrzebuje takich terminow jak irimi i tenkan zeby sobie usystematyzowac techniki. Latwiej jest tez zrobic zlozona technike jesli prowadzacy powie:np. irimi tenkan tenkan irimi.
2. Tenkan oddaje pewna zasade aikido: niezderzania sie z sila przeciwnika tylko uzycie jej .
3. W Aikido jest duzo takich technik, ktore sa malo skuteczne - np kokyunage (iriminage).
Dobrze jest je cwiczyc- chociazby po to zeby dojsc samemu do tego ze nie sa skuteczne :wink: (chociaz pare razy ktos na mnie zrobil prawidlowe kokyunage).
Wyeliminowac z aikido tenkan, wyeliminowac kokyunage i inne miziane techniki. Zostawic tylko atemi i bedzie git ! :wink:
4. Kiedys chodzilem so sekcji Aikikai prowadzonej przez dwa drugie dany i oni robili kaiten. Nie znalem tego (w ki aikido nie spotkalem sie z ta technika). Poprosilem o wyjasnienie tej techniki i oni mi powiedzieli z usmiechem, ze jak pocwicze 10 lat to dojde do tego ze kaiten to jest prawidlowy tenkan - to tak do tego co Garry powiedzial dorzuce .
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
Jak dla mnie tradycyjne seiza powinno byc po "turecku" i odpuscil bym niektore technik wyczerpujace kolana, ktore po klikunastu latach sa doprawdy do wymiany.
  • 0

budo_jaded
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Vegas

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
Takie tam, epitafium dla tego tematu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_achula
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?

Jak dla mnie tradycyjne seiza powinno byc po "turecku" i odpuscil bym niektore technik wyczerpujace kolana, ktore po klikunastu latach sa doprawdy do wymiany.


Kolana się bardzie niszczą od złych padów (a szczególnie "krzywego" wstawania) niż od technik w seiza - suwariwaza.
Jak to mawiają niektórzy mistrzowie - nie ma budo bez seiza
  • 0

budo_calm
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
Moim bardzo skromnym zdaniem, bardzo skromnie doświadczonego ucznia aikido (bo cóz to jest 6 mcy) tenkan, tak jak pokazywany początkującym jest potrzebny, bo uczy zejścia z lini ataku, powoduje konieczność myślenia o swojej równowadze i ułatwia "bycie osią" obrotu uke. No i też łatwiej chyba nauczyć się technik "krótkich" przechodząc od "długich", bądź co bądź "łatwiej kijek pocienkować niz go potem pogrubasić" ;)
  • 0

budo_wardziak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
Hmmm to czego tu dowodzicie jest dla mnie już od dawna jasne. Na wysokim poziomie każdy dodatkowy ruch jest zbędny ale w nauce podstaw tenkan jest niezbędny.
Maestro Savegnago który jedną nogę ma amputowaną jest znakomitym przykładem ze aikido można robić i to znakomi cie przy minimum ruchu.
  • 0

budo_jaded
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Vegas

Napisano Ponad rok temu

Re: Co w aikido jest niepotrzebne i dlaczego akurat tenkan?
Hej, ale ja dowodzę czegoś zupełnie przeciwnego.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024