Skocz do zawartości


Zdjęcie

Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_skylark1987
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Las w Łódzkim
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka
Zaczynam temat jak myśle ważny dla wielu z nas. Od jakiegoś roku praktycznie regularnie zażywam witaminy syntetyczne takie jak - Vitaral, Cantrum, Gigamax, Vigor itp. zawsze staram się zmieniać producenta, ponieważ jak wiadomo organizm się przyzwyczaja. Moje pytanie - Jak myślicie, czy witaminy + minerały syntetyczne są naprawde w większych dawkach takie niebezpieczne dla naszego organizmu ? Co zrobić, jeśli ktoś naprawde nie ma dostępu na co dzień do prawdziwych witamin (warzyw, owoców) ? czakam na inteligętną, i interesującą konwersacje. W sumie najważniejsze, jakie macie zdanie na temat syntetyków, i czy po takim czasie powinienem przestać korzystać z tych wynalazków ?

Pozdrówka
  • 0

budo_ray_luka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka
Czemu niby organizm ma się przyzwyczaić do witamin albo minerałów? Przecież u każdego producenta witamina np. B12 musi być dokładnie tą samą substancją co witamina B12 u innego. W przeciwnym wypadku nie nazywała by się witaminą B12. Fakt, że minerały są zwykle w związkach z innymi pierwiastkami i przyswajalność niektórych jest lepsza a innych gorsza. Co do skuteczności takich syntetycznych witamin to na pewno jest gorsza niż naturalnych, z tego względu, że w owocach i warzywach występują one w towarzystwie mnóstwa innych związków, które polepszają ich przyswajalność. Generalnie myślę, że nie ma przeciwwskazań do korzystania z syntetyków, oczywiście bez przesady.
  • 0

budo_skylark1987
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Las w Łódzkim
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka
Ray głównie chodzi mi o to, że niektórzy producenci mają inną zawartość witamin, i minerałów w jednej tabletce (bądź kapsułce).
  • 0

budo_skylark1987
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Las w Łódzkim
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka
Porównanie Vitaral'u, a Vigor'u np.:

Witamina B1 - Vitaral: 1mg, Vigor: 1,4mg
Witamina B2 - Vitaral: 2mg, Vigor: 1,6mg

więcej nie będe przedstawiał... różnica jest widoczna...
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka
ale witamina jest ta sama witamina. uwzgledniajac ilosci dostarczone z jedzenia nigdy nie bedziesz mial dokladnie tych samych ilosci.
ja jem ile moge warzyw i owocow, a do tego i tak lykam multi. przy dwoch treningach dziennie potrzebuje witamin.
  • 0

budo_g-man
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka
Odpowiedź jest znana. Nic nie zastąpi zrównoważonej diety a suplementy służą tylko uzupełnianiu substancji najszybciej zużywanych. Co ciekawe ich przyswajalność jest w praktyce bardzo niska. Jak słusznie zauważył Ray luka rośliny tworzą związki z witaminami np. witamina C w cytrynie jest połączona z kwasem foliowym w taki sposób, którego nikt nie potrafi odtworzyć. Ponad to jedząc warzywka i owoce pochłaniamy mnóstwo pierwiastków śladowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania m.in. układu immunologicznego.
Suple witaminowe są oczywiście konieczne dla intensywnie ćwiczących, ponieważ wiele witamin wypłukuje się z organizmu jednak, co do zasady, nie powinno się ich używać bez wskazań lekarza sportowego. Oczywiście, wiele osób nic sobie z tego nie robi i faszeruje się np. zestawami Olimpu ćwicząc 2 x tydz. i dziwią się, że mają złe samopoczucie. Dzieje się tak dlatego, że pewne substancje odkładają się w organizmie na długo (ciało nie potrafi się ich szybko pozbyć/zużyć) i blokują przyswajanie innych substancji itd. Poza tym łatwo też wywołać hiperwitaminozę.
Tyle mi mniej więcej powiedział lekarz sportowy na temat preparatów witaminowych.

Osobiście nie jem witamin cały rok tylko robię sobie kuracje 30 dniowe z przerwami od tygodnia do miesiąca (w zależności od rodzaju preparatu i intensywności treningów). Pozdrawiam!
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka
brzmi sensownie G-man. Ja nie jem preparatow witaminowych nigdy,lekarz rodzinny próbował mi kiedys wcisnąc centrum tłumaczac że jedzenie owoców i warzyw nic nie daje tylko preparaty witaminowe trzeba kupowac. :) To tak z humorystycznej serii o lekarzach i ku przestrodze..
Na złośc lekarzom i firmom farmaceutycznym jem dużo warzyw i owoców, teraz w zimie owoców mniej ale pije herbatki owocowe i mysle ze to tez dużo daje, bo od kiedy je pije wogóle się nie zaziebiam
  • 0

budo_vicek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 306 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Osiedla Hutnik
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka
Nie ma szans aby osoba cwiczaca( nie chodzaca raz lub 2 razy w tyg na silke po godzince;p) uzupelnila braki witamin i pierwiastkow potrzebnych do funkcjonowania organizmu z pozywienia, niektore owoce czy wazywa zawieraja tylko sladowe ilosci potrzebnych nam "elementow". Dlatego bardzo wazne jest aby doladowywac organizm pigulkami ze sztucznymi witaminami ktore elegancko zastapia nam te " oryginalne(z owocow wazym:P)". Cwiczysz intesnywnie musisz sie troche faszerowac chemia, inaczej to plastikowy worek :) organizm nie wytrzyma :) PZDR :)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka

Cwiczysz intesnywnie musisz sie troche faszerowac chemia, inaczej to plastikowy worek :) organizm nie wytrzyma :) PZDR :)


ale nie witaminy. Ja ćwicze maksymalnie intensywnie (prawie codziennie po około 3 godziny) i nie tykam się niepotrzebnej chemii. Tymi pastylkami to się co najwyżej podtruć można, warzywa i owoce w zupełności wystarczaja.
Natomiast jem dodatkowo kolagen i lekarstwa na stawy (bo mam z tym problemy). Ale faszerowanie się syntetycznymi witaminami uważam za głupote.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka

Natomiast jem dodatkowo kolagen i lekarstwa na stawy (bo mam z tym problemy). Ale faszerowanie się syntetycznymi witaminami uważam za głupote.

a czym sie roznia syntetczne witaminy od syntetycznego kolagenu czy lekarstw na stawy?
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka

a czym sie roznia syntetczne witaminy od syntetycznego kolagenu czy lekarstw na stawy?

tym że kolagen nie jest syntetyczny. To jest niezbedny do prawidłowego funkcjonowania składnik pożywienia, a jak ktos nie go ma w pożywieniu to powienien uzupełniać. To pochodzi z wieprza (wołowej zelatyny producenci unikają od czasu szalonych krów) a jak ktos nie je miesa to nie ma skąd go brać. Natomiast nie ma diety która polegałaby na rezygnacji z warzyw i owoców więc nie widze potrzeby żeby je zastepowac czymś syntetycznym, co na dodatek moim zdaniem raczej nie działa pozytywnie a może zaszkodzić (ktoś pisze wyżej własnie o tym że naturalnie witaminy występują w pewnych związkach w których sa dobrze przyswajalnie a chemia odtworzyć tego nie jest w stanie). Jak dla mnie faszerowanie się witaminami to jakas chora moda, myśle ze stworzyły ją koncerny farmaceutyczne które zarabiają na tym gruba kasę, dyktując najnowsze trendy "wiedzy" tepym, nienawykłym do samodzielnego myslenia lekarzom.Stąd ta moda, która moim zdaniem może byc bardzo szkodliwa, a nie obojetna a już na pewno nie zdrowa jak się niektórym wydaje.
Co do lekarstw zadałeś pytanie głupie, pytasz czym się różni lek od naturalnego pożywienia ??? tym że lek zazywany na konkretny problem, specyficznie i musimy to robić bo coś się nam zepsuło, dlatego musimy faszerowac się chemią, inna sprawa ze leki wcale nie musza być syntetyczne, ale to nie ma większego znaczenia w tym przypadku
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka

Natomiast nie ma diety która polegałaby na rezygnacji z warzyw i owoców

Takie diety są wbrew pozorom bardzo popularne. Były prezydent Lech Wałęsa odchudzał się taką dietą, całkiem skutecznie. Teraz czeka na serce do przeszczepu. :(
  • 0

budo_ray_luka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka

tym że kolagen nie jest syntetyczny. To jest niezbedny do prawidłowego funkcjonowania składnik pożywienia, a jak ktos nie go ma w pożywieniu to powienien uzupełniać. To pochodzi z wieprza (wołowej zelatyny producenci unikają od czasu szalonych krów) a jak ktos nie je mięsa to nie ma skąd go brać.

Nie masz racji. Wszystkie białka (m.in kolagen) organizm może syntezować z aminokwasów, o ile oczywiście ma ich źródło. Tak więc jeśli jemy np. białko serwatkowe, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, to organizm sam wytworzy sobie odpowiednie białka, których aktualnie potrzebuje.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka

Wszystkie białka (m.in kolagen) organizm może syntezować z aminokwasów, o ile oczywiście ma ich źródło. Tak więc jeśli jemy np. białko serwatkowe, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, to organizm sam wytworzy sobie odpowiednie białka, których aktualnie potrzebuje.

Aminokwasy egzogenne (ang. IAA - indispensable amino acids), nazywane też aminokwasami niezbędnymi - jest to grupa aminokwasów, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie zwierzęcym i muszą być dostarczane w pożywieniu, w przeciwieństwie do aminokwasów endogennych. Żywienie pokarmami ubogimi w aminokwasy niezbędne może doprowadzić do zaburzeń chorobowych. Do aminokwasów niezbędnych dla człowieka zalicza się 8 aminokwasów egzogennych z dwoma dodatkowymi (histydyna i arginina) u dzieci.

Aminokwasy egzogenne u człowieka dorosłego(w nawiasach nazwy angielskie i ich oficjalne skróty), to:

* fenyloalanina (phenylalanine, Phe)
* izoleucyna (isoleucine, Ile)
* leucyna (leucine, Leu)
* lizyna (lysine, Lys)
* metionina (methionine, Met)
* treonina (threonine, Thr)
* tryptofan (tryptophan, Trp)
* walina (valine, Val)

wiem, ze to tylko wiki, ale mnie na biologii tez uczyli, ze sa bialka, ktorych organizm nie jest w stanie sam sobie stworzyc chocbys mu dostarczyl wszystkich skladnikow; te bialka musza znajdowac sie w diecie.
pytam, bo teraz juz nie jestem pewny.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka

wiem, ze to tylko wiki, ale mnie na biologii tez uczyli, ze sa bialka, ktorych organizm nie jest w stanie sam sobie stworzyc chocbys mu dostarczyl wszystkich skladnikow; te bialka musza znajdowac sie w diecie.
pytam, bo teraz juz nie jestem pewny.


dokładnie i wlasnie te białka nazywają sie egzogenne (czyli pochodzenia zewnetrznego)
  • 0

budo_ray_luka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka
Zauważcie, że nie ma tu mowy o białkach endo/egzogennych, tylko o aminokwasach, z których białka się składają. Podczas procesu trawienia i tak wszystkie białka są rozkładane na podstawowe aminokwasy.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka
a jak myślisz skąd się biorą te aminokwasy ? (aminokwas to jest własnie białko ale kwestie terminologiczne już pomine) wiec żeby miec w organiźmie ten aminokwas egzogenny musisz najpierw zjeść białko które się z niego składa.
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Syntetyczne witaminy, a zdrowie człowieka
Jeżeli się mylę niech ktoś mnie poprawi. Czy nie jest tak że nawet jak dostarczam organizmowi kolagenu to on i tak nie zostanie od razu wykorzystany tylko najpierw rozłożony na aminokwasy a potem z nich na nowo zsyntezowany tam gdzie jest potrzebny? Wydaje mi się że Ray ma racje bo jak dostarczy się 3 różne rodzaje białka i będą miały niezbędny zestaw i proporcje aminokwasów potrzebnych do wytworzenia kolagenu to on i tak się wytworzy choćbyśmy nigdy go nie dostarczali.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024