Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mając wyższy stopień niż prowadzący.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
Jest problem, niech wyjdą do parku i wyjaśnią.
Olewanie na treningu Oo? Wydupczyć atemi żeby gościa przytkało i wróci na ziemię.

Nauczanie innego stylu i własnych interpretacji na cudzym treningu to bzdura i bezsens. Zwrócić uwagę, nie podziała to za drzwi.
  • 0

budo_yoshi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
Drogi O'Modzie, to, że w Polsce politykę mamy na takim poziomie jakim mamy (w tym zagraniczną) i większośc rzeczy należałoby zrównac z ziemią i zbudować od nowa, nie upoważnia Cię jednak do tego, żeby obsrywac z góry wszystkie dojo i twierdzic, że brak w nich etykiety i zasad. Tysiąc razy powtarzałam sobie, że nie będę już reagować na Twoje "wszystkowiedztwo" ale ciągle mam chwile słabości. Być może tę akurat chwilę przypłacę banem, ale zdaje sie, że mi się ulało i niech mnie diabli porwą, ale powiem.
Siedzisz sobie O'Modzie tam, w tej Kanadzie, bujasz się według własnych i jedynych słusznych zasad na krawędzi i za przeproszeniem...ale g..no wiesz o tym, na co w Polsce są szanse, a na co nie ma, w sprawach etykiety. Ale za to jesteś pierwszy do ferowania wyroków. Lepszy nawet czasem niż święta Inkwizycja.
W moim dojo etykieta jest jedną z ważniejszych spraw i uczą jej wszyscy instruktorzy. I nawet jak mają doczynienia z takimi twardogłowymi egzemplarzami jak Ty, nie poprzestają i wkładają im do głowy zasady grzeczności i dobrego wychowania. Bo, ze kultura osobista nie jest teraz rzeczą powszechną, to niestety prawda. Ale tak jest na całym świecie, nie tylko w naszej zwariowanej Polsce. Teraz kulturalnego człowieka ma się za mięczaka, co nie potrafi twardo wyegzekwować swoich praw.
Nie bede sie licytowac ilościa wysokich stopni w moim klubie, ale powiem tyle, że 1 dan to u nas w tej chwili żadna wielka atrakcja. Na ilość drugich i trzecich danów też nie narzekamy. I zdarza się, że na jakiś trening Sensei wyznacza na prowadzącego osobę z 2 danem, a w tym czasie przychodzi na trening 3 dan. Zgodnie z przyjętymi zasadami etykiety, osoba wyznaczona pyta wtedy, czy wyższy stopniem chce poprowadzić zajęcia, ale najczęściej otrzymuje odpowiedź przeczącą. Bo 3 dan też ma ochotę poćwiczyć i po to przyszedł. Poza tym, osoba wyznaczona do prowadzenia zajęć odpowiada przed Senseiem za ich przebieg, więc jeśli rzecz odbywa się między instruktorami z różnymi stopniami - to wogóle nie ma o czym gadac. Wszyscy wiedza, że wyznaczony instruktor ma swoje zadania i nikt nikomu z szarżą nie wyjeżdza ani focha nie strzela.
Generalna zasada jest taka, że ćwiczymy to, co jest "zadane na środku". Jeżeli wyższy stopniem (od prowadzącego) ma inne zdanie na temat wykonywania prezentowanych technik - moze go sobie wziąć po treningu na bok i z nim wyjaśnić swoje wątpliwości. Ale na treningu - paszoł won. Albo robi co każą albo grzecznie, aczkolwiek stanowczo należy tej osobie wytłumaczyć, na czym polega rola ćwiczącego, a na czym rola instruktora. Nie ma przeciwkazań, żeby takiego mądralińskiego poprosić o poprowadzenie zajęć, ale ja jestem jednak zdania, że gdzie w klubie jest lider - tam on powinien nadawać ton swoją techniką, a nie kłaniac się w pas przed każdym wyższym stopniem i grzecznie patrzyć jak wyższy dan w imię swojego ego rozwala mu trening albo i klub.
to Sebol: wydaje mi się, że moglibyście spacyfikowac owego 2 dana wy, jako ćwiczący. Uzmysłowić mu zasady rządzące w Waszym klubie. Bo przepraszam Cie, ale z tego co piszesz wynika niestety, ze gość ma ciche przyzwolenie na swoją działalność, z racji tego, ze tak fajnie potrafi wytłumaczyć swoje interpretacje. No i super, ale może tak, niech to robi po treningu? A nie podważa zdanie instruktora? A swoją drogą, to ciekawa jestem kto to taki jest sprytny, mozesz mi napisać na priva?:)))
A co do podawania ręki i ćwiczenia z osobą, której sie nie lubi - to wiecie co...zakrawa mi to na głębokie przedszkole. Nie lubisz gościa - to nie ćwicz z nim. A jak już Ci przyszło ćwiczyć - to postaraj się przynajmniej na tyle, zeby nie był to czas stracony. Nie ma obowiązku lubić wszystkich. Ja sama mam osoby, z którymi po prostu nie lubię ćwiczyć. Z różnych powodów. I pewnie są osoby, które nie lubią ze mną:)) Rolą instruktora jest uświadomienie ćwiczącym, ze wszyscy spotykamy się na treningu po to, zeby się uczyć. Zatem, nawet jeżeli nie pasuje Ci partner, pozwól mu się uczyć i Ty sam ucz się w tym czasie. Takie podejście wystarczy do efektywnego przetrwania nawet całego treningu, nie mówiąc o jednej czy dwóch technikach. Reszta to dziecinada niegodna wspominania. Powiedzcie Sebol temu panu X, że robiąc fochy traci swój cenny czas i nerwy. Ot, tak, ofen mu powiedzcie. Po co się krygować.
Jako i ja, powiedziałam ofen O'Modowi dzisiaj...i niech się dzieje wola nieba...
Zmęczona Yoshi
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
Piekny post Yohi, oby tak dalej!! :lol: 8)
Byc moze nieco uogolnilem, ale ty za to patrzysz na zjawisko wylacznie przez pryzmat swojego dojo. Co nie oddaje prawdziwego obrazu otaczajacego nas swiata :P
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
Szczepan, każdy człowiek ma inna wizję świata. Twoje wyobrażenie może być całkowicie inne niż innego człowieka. Nikt na to monopolu nie ma. Każdy z nas od dziecka, buduje sobie taki świat i jego postrzeganie. Wynika to z doświadczeń i interpretacji tego co się dzieje wokół nas. Zatem jak znajdziesz osobę o podobnym spojrzeniu to jest już sukces. Ale nigdy nie będzie to taki sam świat jak twój. :wink:

To tyle psychologicznych bajań
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
Tajest, ale i tak wszyscy wiedzą że lif it's a bitch 'n' then you'll die.
Poza tym shit happens, a to dookoła to Polska nie elegancja Francja. :lol:
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.

Piekny post Yohi, oby tak dalej!! :lol: 8)
Byc moze nieco uogolnilem, ale ty za to patrzysz na zjawisko wylacznie przez pryzmat swojego dojo. Co nie oddaje prawdziwego obrazu otaczajacego nas swiata :P


za to Ty patrzysz przez pryzmat swojego dojo?? I to zapewne oddaje obraz otaczającego świata... :lol: :lol: :lol:
Szczepan, w Polsce nie byleś od dawna, a jeśli byłeś to za bardzo po dojo się nie szwędałeś, więc raczej nie masz prawa wypowiadać się w tym tonie... Mimo że jesteś O`modem :wink: :roll:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.

za to Ty patrzysz przez pryzmat swojego dojo?? I to zapewne oddaje obraz otaczającego świata... :lol: :lol: :lol:
Szczepan, w Polsce nie byleś od dawna, a jeśli byłeś to za bardzo po dojo się nie szwędałeś, więc raczej nie masz prawa wypowiadać się w tym tonie... Mimo że jesteś O`modem :wink: :roll:

Bof, wystarczy poczytac komentarze po stazach prowadzonych przez shihanow, dla ktorych etykieta nie jest slowem martwym. Wystarczy popatrzec na zdjecia jak ludzie siedza ogladajac to co instruktor pokazuje na stazu. Juz nie mowie o wielu innych rzeczach, pominmy to milczeniem :wink: To oznacza ze ich instruktorzy nie nauczyli ich odpowiedniej etykiety. A kto jest odpowiedzialny za ksztalcenie instruktorow? Wysoki stopien to nie tylko wieczna chwala i rozognione policzki podziwiajacych cie dziewic, to takze wysoka odpowiedzialnosc, m.inn za ksztalcenie podlegajacych ci instruktorow. Zeby nie robili badziewia na stazach, zebys nie musial swiecic oczami przed shihanem ze nie znaja podstaw etykiety....

to tyle etykietowych rozwazan :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.

Wysoki stopien to nie tylko wieczna chwala i rozognione policzki podziwiajacych cie dziewic,

A to sie przydaje do czegoś innego?

Randall (instrumentalista)
  • 0

budo_yoshi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
O'Modzie, pogróżki mi nie straszne. Płakać nie będę jak mnie z tego forum wywalisz. I tak większośc sensownych ludzi już sobie stąd poszła, a Ci co jeszcze siedzą robią to chyba tylko gwoli zabicia czasu albo żeby sie trochę powygłupiać towarzysko. Jasne, nie ma sie co napinać, ale, cholera, jakoś nie lubię Wszystkowiedzących i Wszystkoznających co obrzucają z góry błotem mówiąc, że to takie sobie, małe uogólnienie. Na zdjęciach widać? Może i widać jednego z drugim, co siedzi w siadzie skrzyżnym zamiast w seiza. Shihani się skarżą? Dawać mi tu forum dla skarżących się shihanów, chętnie poczytam jakie krokodyle łzy wylewają nad wszechobecnym polskim chamstwem na macie. Że sparafrazuję znanego polskiego aktora..." co Ty, piiiii, wiesz o aikido w Polsce?". Przyjedź, poćwicz tutaj, pożyj, poznaj ludzi, pozwiedzaj różne dojo...i wtedy sie wypowiesz. Tak się składa, że za przykład wybrałam własny klub, ale znam wiele innych, w których etykieta jest być może jeszcze kategoryczniej porzestrzegana.
Ciekawe jakbyś Ty zareagował, gdyby tu ktoś powiedział, że w Kanadzie to nie ma szans na żadne przyzwoite zachowanie bo tam nikt etykiety nawet nie czytał. Na pewno byś przyklasnął..nie?
A właściwie...co ja sie tutaj znowu...wywnętrzam...najwazniejsze, żeby wszyscy zdrowi byli. Jak nie na umyśle to chociaż na ciele...
Yoshi
  • 0

budo_urbeck
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
Śmiem twierdzić że etykieta w IV RP wcale nie odbiega od średniej europejskiej. No może z wyjątkiem dojo prowadzonych bezpośrednio przez instruktorów z japońskim rodowodem. Oczywiście bywa to różnie w poszczególnych dojo, ale i poszczególni shihani (nawet Japończycy) mają całkiem odmienne upodobania i jedne elementy etykiety preferują a inne lekceważą.
  • 0

budo_urbeck
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
Yoshi, i po co ta histeria. O'mod ma swoje zdanie jak każdy z nas i nie sądzę żeby od razy wyrzucał z forum tych co myślą inaczej. Metody PiS-u chyba jeszcze do Kanady nie dotarły. A twierdzenie że większość rozsądnych ludzi już stąd sobie poszła jest krzywdzące dla tych co zostali.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
Moze to nie na temat - ale mi sie tak skojarzyło z etykietą. Poszedłem kiedyś na trening do dojo Iwama Aikido. A że stałm w korku więc się spoxniłem i pani Sensei poprosiła kogoś z sali żeby mi objaśnił jak się mam zachować przed wejściem do dojo (ukłon, siedzenie w rogu sali i czekanie na pozwolenie Sensei...)- etykieta. Tymczasem kiedy się spóźniłem na trening do mojego dojo i zrobiłem to tak jak etykieta nakazuje, mój Sensei potem mi powiedział, że nie powinno się tak robić jaksię spóźniam bo odciągam uwagę i prowadzącego od innych a to nie ja jestem najważniejszy :-) Bardzo to logiczne przyznam i :-) . Generalnie dla mnie etykieta to jak dzien dobry i do widzenia - moge powiedziec dzien dobry, a moge sie tylko usmiechnac do kogos.
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
To ja Ci powiem Szary wilku, że Pani w Iwama miała całkowitą rację co do etykiety. Tak powinno się zawsze robić kiedy księ spóźni na zajęcia. A z tym odwracaniem uwagi to bym nie przesadzał... instruktor widzi kątem oka że siedzisz pokornie w kąciku i każe wejść... żadna filozofia, instruktorowi zajmie to 2 sekundy, chyba przez ten czas nie straci kontroli nad grupą?? :wink:
  • 0

budo_yoshi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
Wiesz...Urbeck...bo jestem kobietką i czasem tak sobie lubię popiszczeć i pohisteryzowac...
Yoshi
PS. A O'Mod mógłby w PiS być liderem. Wybory tuż tuż, moze się załapie...zawsze to jakas zagraniczna odmiana kartofla, nie polska... Z mojej strony raczej EOT
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.

Sensei poprosiła kogoś z sali żeby mi objaśnił jak się mam zachować przed wejściem do dojo (ukłon, siedzenie w rogu sali i czekanie na pozwolenie Sensei...)- etykieta.

A taryfa jaka? 10x za minute czy więcej?
5 minutek= 50 pompeczek, uczciwe nie?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.

O'Modzie, pogróżki mi nie straszne.
Yoshi

Jestem troche zszokowany :? 8O Jakie pogrozki???? :roll: :cry: W zyciu bym sie nie odwazyl.
Wrecz przeciwnie, bardzo doceniam twoje posty, nawet jak sie nie zgadzasz z moja opinia.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
tu akurat sadze ze to gdzie sie mieszka w niczym nie przeszkadza...bo ceremonial i etykieta jest miedzynarodowy..a jak sie czyta na forum o wieczorno-nocnym "barlozeniu" na stazu w Suchym Lesie... jak sie widzi jakies szalencze pogonie pomiedzy aikidokami na stazu w przerwie... jak sie czyta o tym jakie sa uchybienia na stazach ceremonialnie-organizacyjne (troche to nie po Polsku....jak to sie czyta o tym ze jak sie rozpoczyna staz to organizator ostrzega zeby sie zachowywac zgadnie z ceremonialem na stazu..i jak sie slyszy o tym ze ceremonial jest stosowany tylko na stazach...a po za nimi to niekoniecznie (i potem sa tego efekty-czyli to widac na stazach...) w baaardzo wielu sekcjach aikido...to w sumie sie nie dziewie (chociaz jak jezdze na staze za granice to mnie czasem wpienia "tanczenie krakowiaka" czy inne "obertasy" - czyli podpieranie boczkow hehehe).
ja akurat mieszkam i cwicze w Pl..i widze i slysze o wielu rzeczach.. :P :wink:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.

Wiesz...Urbeck...bo jestem kobietką i czasem tak sobie lubię popiszczeć i pohisteryzowac...

PMS?
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.

Moze to nie na temat - ale mi sie tak skojarzyło z etykietą. Poszedłem kiedyś na trening do dojo Iwama Aikido. A że stałm w korku więc się spóźniłem i pani Sensei poprosiła kogoś z sali żeby mi objaśnił jak się mam zachować przed wejściem do dojo (ukłon, siedzenie w rogu sali i czekanie na pozwolenie Sensei...)- etykieta.

może i z etykietą było OK, ale nie miała racji z punktu widzenia praktycznego. jeśli się spóźniłeś, to należało zadbać, żebyś mógł się jak najszybciej i bezkolizyjnie włączyć do grupy, rozgrzać itd. a kazanie wygłosić po treningu. ewentualnie przepompkować w kącie i dokładnie wyjaśnić grupie, czemu trzaskasz pompki.
druga sprawa, ktoś kto ci w kącie tłumaczy co to jest regulamin dojo też jest pokrzywdzony, bo nie może uczestniczyć w zajęciach, należycie rozgrzać się itd.
podwójnie błędne rozwiązanie - z punktu widzenia praktycznego, rzecz jasna...
  • 0

budo_aikimark
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Mając wyższy stopień niż prowadzący.
Dzień dybry !

Ogólnie to chyba szkoda Aikidockich emocji na te waśnie..
Z drugiej strony mała solidarność się przyda..
A żeby nie być posądzonym o stronniczość zacytuję banał wyświechtany :
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.. tudzież sejzenia..:)

Wg. mojej i tylko mojej skromnej opinii emigranci bardzo często mają się za mentorów
dla tych pozostających w kraju. Nie ma znaczenia jaka to dziedzina..
Należy pamiętać, że Polacy stają się coraz bardziej profesjonalni w tym co robią.
Zachód już się najadł swoją wielkością i w tej chwili ma tzw. czkawkę:) , która w Polsce może się pojawić w przyszłości. Wyłączmy z tego politykę. :)
Śmiem zaryzykować opinię, że za X lat bardzo wiele osób będzie marzyło o powrocie do kraju jak wielu już to czyni. Po całej zajawce i gonitwie o zł w Polsce nadejdzie moment stabilizacji emocjonalnej w społeczeństwie i czas na refleksje. Tak musi być bo inaczej nie będzie miejsc w szpitalach innej kategorii. W takim momencie Polacy już będą daleko przed zachodem. Część zrozumie o co mi chodziło. Wystarczy prześledzić karty historii.

Zatem drodzy emigranci wielka prośba w imieniu tych co pozostali. Polska to nie ranczo. Mamy tu Internet jak widać, telefony tyż i czystą wodę w kranach.
Polska jest jednym z najmniej zchamiałych narodów w EU, a to z prostej przyczyny: za mało doświadczenia, a za to wielki głód sukcesu połączony z atawistyczną siabelką stopi największe śniegi świata...

Pozdrawiam
Aikimark
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024