Skocz do zawartości


Zdjęcie

Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu
Wlasnie sie skonczyl. Wyjasnilo sie wiele sekretow, teraz juz jest wszystko jasne dlaczego Yamaguchi sensei cwiczyl tak jak cwiczyl. A wszystko to dzieki szczodrobliwosci Voivoda, ktory nie tylko zaszczycil nas swoja obecnoscia ale cierpliwie pozwolil nam poznac Sedno Sprawy. Relacja, jasne ze pasjonujaca, sie pisze, ponoc Voivod ma tez zamiescic zdjecia pokazujace Naga Prawde Jaka Jest.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu
Nagą Prawdę czy Nagą Babę , Szczepanie....??? :wink: :) :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu
Jezu, Szczepan, co wyście brali? A ja myślałem że to u nas garują...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu
Faktycznie C.Tissier zmienil sporo swoje podejscie do aikido, odkad ostatni raz go widzialem w Europie. Od razu dodam, ze jest to zmiana pozytywna, w kierunku scentrowania ruchow, nawet mowil o pracy nad musubi(polaczenie) - jednak jeszcze jest to malo widoczne w technikach. Najbardziej to mnie bolaly kolana na stazu - jednakze nie od suwari waza ale od siedzenia i sluchania jego wyjasnien. Tyle wyjasnien to powazne przegiecie, i mimo ze gosciu jest doskonalym pedagogiem, to w moim pojeciu aikido sie CWICZY fizycznie a wyjasnienia sa w zasadzie bezuzyteczne.

Poniewaz na stazu byla zbieranina z roznych dojo, 2 dni Christian poswiecil na ujednolicenie podejscia, czyli na tresure uke. Faktycznie, jesli ktos chce cos skorzystac z jego nauczania, musi przy technikach podstawowych sie zachowywac jak mu kaza, bo te techniki inaczej nie dzialaja, co sam stwierdzal bardzo wyraznie. Podkreslal zarazem wielokrotnie rozgraniczenie pomiedzy Kihonem (nazwal to 'kod zachowania sie') a aplikacja.
Faktycznie kazdy shihan tworzy swoje techniki podstawowe, jednakze u Christiana uke robi wiecej niz polowe techniki za nage. Ta proporcja moim zdaniem jest przesadzona i wyzadza wiele szkod. Po pierwsze zauwazylem ze nie ma w ogole prazy nad wychylaniem uke z rownowagi, co jest prosta konsekwencja faktu, ze uke sam sie wychyla. Ma to powazne konsekwencje w fizycznym wykonaniu technik - np iriminage usiluje sie robic poprzez zwykle machniecie reka jak uke stoi prosto!

Po drugie, nage ma tendencje do lenistwa i zwala coraz wiecej pracy na uke. Konsekwencja - jak technika nie wychodzi to wina jest po stronie.....uke!!!

Zajelo mi jakies 2 dni zeby sie przestawic na 'kod Tissier.' W zasadzie robilismy niesmiertelny atak gyaku hami albo ai hami katate dori przez caly staz. bylo to racjonalne bo wiekszosc osob to poczatkujacy i pierwszy raz widzieli ten styl, ale faktem jest, ze przydalo by sie wiecej atakow uderzanych bo to misie lubia najbardziej...
Niestety, poniewaz robilismy wylacznie wersje ura, smiertelne tenkany odgrywaly tu naczelna role. Oprocz tego nalezalo wiedziec ze podczas tenkanu wykonuje sie ciecie kesa.
Cala ta niezwykle sztuczna konstrukcja wiodla do bardzo ciekawego celu - wytworzenie 'prozni' w trzecim punkcie , za placami uke i spowodowanie zeby tam wpadl przy jak najmniejszym wysilku ze strony nage. Jesli obaj cwiczacy przestrzegali zasad 'kodu Tissier' to faktycznie dalo sie to zrobic. Voivod pomagal nam jak mogl zebysmy w koncu zrozumieli genialnosc tego systemu, przy okazji naszych zapasow Christian wyjasnil dlaczego oczekuje takiego a nie innego zachowania sie uke przy ikkyo przy pomocy przykladu z bokenem. A mi sie zrobilo KLIK!!! - Satori !!! i teraz juz wiem na czym opieral swoje cwiczenie Yamaguchi sensei i dlaczego jego podejscie przez wiele lat wydawalo mi sie calkowicie bezuzyteczne.

Niewatpliwie staz z C.Tissier jest doswiadczeniem niezmiernie wzbogacajacym, aczkolwiek nalezy wiedziec jakie sa zasady (np. kesa przy kazdym rzucie, czy tenkanie) a tego Christian juz nie wyjasnia, tylko pokazuje. Ciekawe bylo tez zabieranie przedniej nogi zeby ciecie uzywalo ciezaru ciala...itd... pelno bylo takich smaczkow.

ok, teraz niech sie Voivod produkuje. Acha ludzi bylo niezwykle malo, przez co kontakt z sensei'em byl bezposredni. Doskonale.
  • 0

budo_urbeck
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu
Tak, gadane to on ma. W Soumagne też większość technik było w wersji ura. Ale nie narzekaliśmy na brak ataków z uderzeń. Może przez to że było aż osiem dni, a i liczba danów zdecydowanie przewyższała kyu.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu
A jeszcze mi sie przypomnialo, cwiczylem z takim gosciem z Bulgarii, na imie ma Alexander. 1.90, 90 kg co najmniej, nadgarstki jak moje lydki....Obecnie mieszka od 3 lat w Montrealu, jezdzi co roku cwiczyc z Isoyama sensei do dojo Iwama. Bardzo przyjemny gosciu, malo technik na nim wychodzi. To wlasnie misie lubia najbardziej.

Okazalo sie ze zna zarowno szanowna Redakcje(no zwykly cud!!! Przeciez kazdy aikidoka na swiecie zna Redakcje, wielkie mi co....) jak i jego mame. Prosil aby przekazac pozdrowienia, co niniejszym czynie!

ale nie wyrazil checi na cwiczenie na stazu z Chiba sensei za 2 tygodnie :twisted:
  • 0

budo_leone re
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 369 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu

...Najbardziej to mnie bolaly kolana na stazu - jednakze nie od suwari waza ale od siedzenia i sluchania jego wyjasnien. Tyle wyjasnien to powazne przegiecie, i mimo ze gosciu jest doskonalym pedagogiem, to w moim pojeciu aikido sie CWICZY fizycznie a wyjasnienia sa w zasadzie bezuzyteczne...


Gdybyś przyjechał na staż do Dohn k/Drezna nie musiałbyś siedzieć. :wink: Można było naprawdę poćwiczyć. No i sam Tissier jak na poważnie kontuzjowanego i obolałego świetnie się ruszał. Myślę, że wiele osób może mu pozazdrościć kondycji.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu

ok, teraz niech sie Voivod produkuje...

Wpierw musze dojsc do siebie, dzis wrocilem do roboty i znowu musze sie przyzwyczajac i zwalczac depresje. Jak sie oporzadze i zdjecia przejrze, cos MOZE napisze...
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu
Mogę tylko niedyskretnie zdradzić, że w mroźnej, zabójczej Kanadzie zamiast serniczka wsuwa się szarlotkę. Z lodami. Też na kolanach... 8) 8) 8)
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu

Z lodami. Też na kolanach... 8) 8) 8)

O matko i córko :!: Aż tak :?: 8O :oops:

Wpierw musze dojsc do siebie

nie dziwota Panie, nie dziwota...
:wink: :lol:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Staz z C.Tissier Sensei w Montrealu

Z lodami. Też na kolanach... 8) 8) 8)

O matko i córko :!: Aż tak :?: 8O :oops:

:P :) :) :oops: :oops: :oops:
Już wiadomo czemu Omod doznał sattori na tych treningach, choc od dawna grymasił na senseia CH.T. :wink: :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024