Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budodharma


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_gogatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Budodharma
Znacie ksiazke Mistrza Kaisena: Budodharma - droga samuraja? Co o niej myslicie?
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma
Najlepsze w tej książce jest to, że łączy ze sobą dwie dziedziny Budo i Zen, jest
to na rynku polskim chyba jedyna taka pozycja. Ja coś z tej ksiązki wyciągąłem...,
ale trudno mi ją ocenić, ponieważ znam wiele różnych opinii na temat Kaisena.
Kaisen nie zajmuje się już Budo, teraz jest mistrzem zen.
Niech może wypowiedzą się jego byli uczniowie SW, na jego temat, bo, że
napisał książkę to fajnie, ale jeszcze fajniej by było, jakby, ktoś potwierdził,
czy Kaisen pisze prawdę i to wszysko co pisze wynika z tego czego doświadczył
jako budoka, a nie przeczytał gdzieś w książce. Dla mnie Kaisen cały czas jest
osobą niewiarygodną może dlatego, że nie mam informacji gdzie ćwiczył, co ćwiczył,
u kogo ćwiczył, jak ktoś jest na forum i ma tą wiedzę to proszę o podzielenie się.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma
Znałem, czytałem i mam egzemplarz. I powiem, że mam o książce bardzo negatywną opinię. Facet może jest autorytetem w zazen, ale do budo niech się nie miesza, bo nie ma o tym zielonego pojęcia. Dopisuje sobie jakieś przefilozofowane teorie do samurajów, robiąc z nich uduchowionych mistrzów zen. Niby ćwiczył aikido, iaido i kung - fu, ale już na okładce jest jego zdjęcie z mieczem, gdzie trzyma katanę w sposób, za który nie dopuściliby go nawet do egzaminu na 6 kyu i to w żadnym stylu.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma
mi sie podobały te zdjeciana koncu - "mistrz ćwiczy w samotności...." Jak w samotności to czemu patrzy w aparat i kto te zdjęcia robi... wychodzi, ze samowyzwalacz.... :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma

mi sie podobały te zdjeciana koncu - "mistrz ćwiczy w samotności...." Jak w samotności to czemu patrzy w aparat i kto te zdjęcia robi... wychodzi, ze samowyzwalacz.... :)

E jak prawdziwy mistrz to i biolokację zna i w dwóch miejscach na raz (za aparatem i przed obiektywem) zmaterializować sie potrafi. :P :D
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma

Facet może jest autorytetem w zazen, ale do budo niech się nie miesza,

Zazen znaczy siedziec w zen. Jesli mowimy o Zen to nie jest tez jakims specjalnie autorytetem, w kazdym razie nie dla wszystkich :D Natomiast czesto jako mistrz zen i nauczyciel Dharmy wystepuje - moim zdaniem na wyrost.
Niewatpliwie jest to barwna postac - polecam jego biografie, wiekszosci rzeczy nauczyl sie sam na zasadzie prob i bledow:) np. mieszkajac w lesie odkryl taichi:)
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma

Znacie ksiazke Mistrza Kaisena: Budodharma - droga samuraja? Co o niej myslicie?


Byłem na seshin prowadzonym przez Kaisena i byłem z niego zadowolony. Natomiast książkę uważam za bardzo słabiutką, jakoś mi absolutnie nie pasuje do niego... :?
  • 0

budo_gogatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma

Niby ćwiczył aikido, iaido i kung - fu, ale już na okładce jest jego zdjęcie z mieczem, gdzie trzyma katanę w sposób, za który nie dopuściliby go nawet do egzaminu na 6 kyu i to w żadnym stylu.


Jaki Mistrz takie zdjęcie :roll: Osobiście lubię fragment w którym Mistrz zaleca przy ubieraniu hakama śpiewać trzy razy:
Dai sai gedapuku
Muso fukuden e
Hibu nyorai kyo
Ko do sho shujo

"Uniwersalne ubranie, nieograniczone i błogosławione
Teraz mam satori Buddy i Mistrzów
Aby pomóc wszystkim istotom
O wspaniałe wyzwolenie!"

Hmm Zacznę od jutra :roll:
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma
Do kolegi Jeżyka...
Mam odpowiedz na twoje dylematy co do lezenia na ziemi, kiedy to nie działa ude kime...
i tym samym odkryje reszcie martial aspekt zazen. jak bedziesz lezał na ziemi to taki Kaisen by na tobie siadł... a on moze siedziec i 8 dni (seshin)... a jak wiadomo człowiek bez wody wytrzyma 7 ...
i tu cie mam :)
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma

Do kolegi Jeżyka...
Mam odpowiedz na twoje dylematy co do lezenia na ziemi, kiedy to nie działa ude kime...
i tym samym odkryje reszcie martial aspekt zazen. jak bedziesz lezał na ziemi to taki Kaisen by na tobie siadł... a on moze siedziec i 8 dni (seshin)... a jak wiadomo człowiek bez wody wytrzyma 7 ...
i tu cie mam :)


Widziałeś kogoś (po za dziecmi z TVN-u) kto wytrzyma 8 dni siedzenia na jeżu... :twisted: :?:
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma
ja tam sie nie znam, ale tak se dumam, że taki zenowy miszcz to ma żyć jak, za przeproszeniem, 4 tygodniowy chleb razowy... wysiedzi...
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma
Przepraszam, czy to mistrz Kaisen zalecał m.in. aby obi do praktyk Budo zrobić sobie z jakiegoś starego, znoszonego ubrania swojego ojca…?

PS. Pmasz: rzyć :wink:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma

ja tam sie nie znam, ale tak se dumam, że taki zenowy miszcz to ma żyć jak, za przeproszeniem, 4 tygodniowy chleb razowy... wysiedzi...


Wrrr, no dobra, masz mnie :evil:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma

Przepraszam, czy to mistrz Kaisen zalecał m.in. aby obi do praktyk Budo zrobić sobie z jakiegoś starego, znoszonego ubrania swojego ojca…?


Nie, chodziło o stary przepocony stanik ciotki :P
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma

Nie, chodziło o stary przepocony stanik ciotki :P

:lol: :lol:
Bez kitu, widziałem na pewno takie rady w jakiejś książce, ale nie mam pewności, czy to była książka autorstwa mistrza Kaisena.
Poszukam :D
  • 0

budo_gogatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma

Nie, chodziło o stary przepocony stanik ciotki :P

:lol: :lol:
Bez kitu, widziałem na pewno takie rady w jakiejś książce, ale nie mam pewności, czy to była książka autorstwa mistrza Kaisena.
Poszukam :D


To na pewno była TA ksiażka :wink:
  • 0

budo_maguda
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma
A według mnie jest to ważna ksiązka i kazdy, kto powaznie zajmuje sie budo powinien ja przeczytac. zmienia pojmowanie walki, pasa, siebie. Mimo trochę niezyciowych rad Mistrza dotyczących np prania pasa (najlepiej, kiedy robi to specjalna mniszka buddyjska:).
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Budodharma

Mimo trochę niezyciowych rad Mistrza dotyczących np prania pasa (najlepiej, kiedy robi to specjalna mniszka buddyjska:).


Jak to nieżyciowych :?: Ta rada jest własnie jak najbardziej życiowa, a wielu wypadkach ta mniszka ma nawet specjalną własną nazwę "żona" :twisted:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024