bzdura.nie jeść po 18.00
Ćwiczenia dla kobiety na brzuch.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Aaa, i czemu nie (Gubrin?)
Napisano Ponad rok temu
Takie mam pytanko a propos niejedzenia po 18 - skad akurat ta '18'? Czy nie chodzi tutaj o okres czasu miedzy ostatnim posiłkiem a snem po prostu? Bo np w czasie sesji generalnie zarzuciłam tryb dobowy i w okolicach 18 wstawałam, kładąc się spać ok 4 rano. Nie mówiąc o mniej ekstremalnych przypadkach, kiedy po prostu kładziemy się spać powiedzmy o 1, wstajemy o 10. Niejedzenie po 18 oznaczałoby głodowanie przez pół dnia (tudzież okresu aktywności ) Jak to jest tak włściewie? Czemu 18?
Aaa, i czemu nie (Gubrin?)
Chodzi teoretycznie o to by nie jeść na 3-4 godziny przed snem, ale moim zdaniem ta zasada nie ma sensu. Jak już ktoś chce schudnąć to ułożyć dietę i nie męczyć się przedpotopowymi "przykazaniami żywieniowymi" ...
Gubrin
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
By quazarPrecision Nutrition - system dietetyczny opracowany przez Dr John Berardi autora 2 znakomitych książek : Gourmet Nutrition i Precision Nutrition oraz niezliczonej ilości artykułów. Nam na forum znany jest bardziej, jako 10 przykazań żywieniowych .
Czym jest Precision Nutrition?
Jest to system dietetyczny , którego zadaniem jest w sposób jak najprostszy bez zbędnego liczenia zmienić nasze nawyki żywieniowe a dzięki temu doprowadzić nas do lepszej sylwetki, bardziej muskularnej i odtłuszczonej.
Czy to działa ?
Tak!!! Zdecydowanie, jeśli tylko będziemy postępować zgodnie ze wskazówkami, które podam poniżej na pewno osiągniemy nasze upragnione cele. To czego potrzebujemy aby osiągnąć nasze cele to odpowiednie odżywianie oraz odpowiedni trening i regeneracja.
Poniżej prezentuję wam 10 wskazówek, które musza być przestrzegane, aby nasze ciało pozbyło się niechcianego tłuszczu.
1. Należy spożywać 6-7 posiłków co 2,5 - 3 h
2. Należy w każdym posiłku spożywać "pełne białko" (zawierające wszystkie aminokwasy)
3. Należy w każdym posiłku spożywać węglowodany o w miarę jak najniższym I/G pochodzące z warzyw(najlepiej włóknistych) i owoców
4. Należy dbać aby posiłek przed treningowy był bogaty w łatwo przyswajalne białko
5. Należy dbać aby węglowodany we wszystkich posiłkach poza posiłkami przed i po treningowym pochodziły z warzyw i owoców o niskim IG. Posiłki około treningowe powinny zawierać węglowodany o wyższym I/G
6.Należy dbać aby posiłek po treningowy zawierał węglowodany proste i łatwo przyswajalne białko w proporcji 2:1
7. Należy pilnować aby 25-35%spożywanych kalorii w diecie pochodziło z tłuszczy z podziałem na : 1/3 z tłuszczy nasyconych (zwierzęcych), 1/3 z tłuszczy jednonienasyconych (np. oliwa z oliwek, avocado), a 1/3 z tłuszczy wielonienasyconych (olej lniany, rybi , orzechy i nasiona itp.)
8. Należy unikać napoi innych niż: woda mineralna niegazowana, zielona herbata itp.
9. Należy dbać o to by każdy posiłek za wyjątkiem posiłków około treningowych składał się z naturalnego, nie przetworzonego pożywienia, należy unikać słodzików, konserwantów, polepszaczy itp.
10.Należy spożywać większe ilości węglowodanów tylko w okolicach treningowych (przed i po treningu) , posiłki te powinny być ubogie w tłuszcz. W innych posiłkach powinna występować przewaga tłuszczy nad węglowodanami pochodzącymi z warzyw i owoców
Zmiana naszego dotychczasowego sposobu odżywiania na ten powyższy zaowocuje poprawą sylwetki oraz zdrowia w większości przypadków .
Pytania jakie się rodzą to jak może wyglądać przykładowy jadłospis na takiej diecie i w jaki sposób te wskazówki wprowadzić w życie ?
Jadłospis jaki tu podaje jest tylko przykładowy, jak wiadomo każdy z nas jest inny i dla każdego dieta ta powinna wygląda inaczej. Jednodniowy jadłospis :
Posiłek 1
Białka jaj
Sałata
Siemię lniane
Posiłek 2
Łosoś
Szpinak
Posiłek 3
Polędwica wołowa
Brokuły
Garść orzechów
Posiłek przed treningowy( można go pi ć w trakcie treningu)
Wpc/wpi/wph (białko serwatki) lub albuminy(białko jaj)
Carbo lub banan (białko w stosunku do węglowodanów jak 1:2)
Posiłek po treningowy
To samo jak w posiłku przed treningowym
Posiłek 6
Pierś z kurczaka
Kasza kuskus/ryż/kasza jęczmienna/płatki
Dowolny owoc
Posiłek 7
Mintaj
Chleb pełnoziarnisty razowy
Sałatka warzywna
Powyżej mamy zobrazowany przykładowy dzień treningowy na diecie Precision Nutrition, oczywiście nie podałem ilości celowo gdyż są one elementami diety bardzo osobistymi i każdy powinien dobierać je pod kątem własnych potrzeb, możliwości i celi. Jak zauważyliście dieta posiada pewne obwarowania, które należy bezwzględnie przestrzegać. Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do spowolnienia efektów lub ich całkowitemu zanikowi. Nim rozpoczniecie układanie diety kilka moich uwag :
- nigdy w posiłkach nie łączymy węglowodanów w dużych ilościach oraz tłuszczy (tyczy się to głównie tłuszczy nasyconych).
- dodatek warzyw nawet w niewielkich ilościach do każdego posiłku jest ważny, natomiast owoce traktował bym bardziej instrumentalnie i stosował bym je około treningowo.
-źródła pokarmowe należy maksymalnie różnicować ,zawsze dbamy o pełne białko( z mięsa, ryb, jaj, odżywek) oraz jak największą ilość warzyw liściastych o jak najbardziej intensywnym kolorze.
- owoce w umiarkowanej ilości są ok. szczególnie około treningowe z własnego doświadczenia polecam jagody (źródło luteiny).
- kaloryczność diety zmieniamy zarówno im plus jak i im minus stopniowo o 100-200 kcal cały czas obserwując reakcje naszego organizmu, dokonujemy tego przez obserwacje poziomu tłuszczu ustrojowego co 2-3 tyg.
- w przypadku ukierunkowaniu diety na masę i konieczności dodania kalorii, kalorie dodajemy najpierw do :
* posiłku po treningowego (+ 100-200 kcal w postaci węglowodanów)
* posiłku w godzinę po treningu (+ 100-200 kcal w postaci węglowodanów)
* pierwszego posiłku (śniadania) w dni treningowe (+ 100-200 kcal w postaci węglowodanów)
* o ile nadal zachodzi potrzeba zwiększenia ilości kcal w diecie, kalorie dodajemy w postaci tłuszczu, równomiernie rozkładając dodaną ilość pomiędzy wszystkie posiłki z wyjątkiem posiłków około treningowych, które jak wiadomo są wolne od tłuszczu.
-wodę należy spożywać w ilości minimum 2l pamiętając również aby nie przesadza z nadmiernym jej piciem.
Na pewno wiele osób ma pytanie co z ważeniem posiłków, co z liczeniem kcal ?
Jest to przecież jeden z ważniejszych elementów 99% zdrowych diet. Cóż jak za każdą dietą tak i za tą nie stoi "magia" lub tajemna kombinacja posiłków i tu też w późniejszym czasie będziemy musieli sięgnąć po odpowiednie bilansowanie diety ale powinno to nastąpi dopiero po tym gdy osiągniemy perfekcje w korzystaniu ze wszystkich 10 wskazówek żywieniowych.
Odpowiedz z cytatem
ukladanie diety:
by quazarWitam, artykuł ten ma na celu pomóc każdej osobie, która zaczyna przygodę ze zdrowym odżywianiem i to nie ważne czy celem naszym jest redukcja czy budowa masy mięśniowej czy "tylko" poprawa stanu zdrowia przez zdrowe odżywianie, a więc zaczynamy ?
Nim przejdziemy do układania naszej diety potrzebne są nam następujące dane i wiadomości :
- wiek, waga, wzrost - mhmm komentarz zbędny
- musimy znać naszą przyszłą aktywność ( czyli co i ile będziemy ćwiczyć, jak długo)
- musimy zaopatrzyć się w tabele [http] najlepsza tabela żywieniowa w sieci
- musimy zaopatrzyć się w program wspomagający nas w układaniu diety , który również zawiera tabele żywieniową [http]
-ważny a nawet najważniejszy jest typ diety jaką wybieramy, gdyż inne będą nasze założenia dla diety zbilansowanej a inne dla diety np. low-carb , dlatego zachęcam do czytania na temat naszej wybranej diety dokładnie wszystkie posty z forum
-ważne jest tez opanowanie podstaw odżywania, musimy wiedzie co to jest białko, węglowodany i tłuszcze(ważna i podstawowa uwaga: średnio przyjmuje się dla węglowodanów i białek kaloryczność na poziomie 4 kcal a dla tłuszczy 9 kcal)
Rozpisanie diety postanowiłem przyjąć na przykładzie diety Precision Nutrition J. Berardiego ,ale oczywiście na wyliczeniach oraz postępowaniu moim można ułożyć każdą dietę zarówno CKD jak i dietę zbilansowaną, oczywiście są diety jak kopenhaska czy Ultimate Diet 2.0, które nie nadają się do tego wzorca . Zaczynamy więc.
**** Etap I ****
- Sam początek to wyliczenie naszego zapotrzebowania na kcal w ciągu doby , tu przedstawiam wam dwa wzory w zależności od waszych umiejętności matematycznych Skorzystajcie z nich.
Całkowite zapotrzebowanie kaloryczne(TDEE) będzie składało się z kilku podstawowych elementów:
TDEE = BMR + TEA + TEF + NEAT
BMR - Podstawowa przemiana materii
Mężczyźni
BMR= (9.99 X waga (kg)) + (6.25 X wzrost (cm)) - (4.92 X wiek) + 5
Kobiety
BMR= (9.99 X waga (kg)) + (6.25 X wzrost (cm)) - (4.92 X wiek) - 161
TEA - Kalorie spalone ze względu na aktywność fizyczną
Trening siłowy
7 - 9 kcal na minutę w zależności od intensywności
EPOC - Kalorie spalone po wysiłku
4-7% Całkowitego zapotrzebowania kalorycznego
Trening aerobowy
5 - 10 kcal na minutę w zależności od intensywności
EPOC - Kalorie spalone po wysiłku
-lekka intensywność - dodatkowe 5 kcal
-średnia intensywność - dodatkowe 35 kcal
-wysoka intensywność - dodatkowe 180 kcal
TEF - Efekt termiczny pożywienia
6-10% TDEE
NEAT - Pozostałe kalorie, które spalamy podczas standardowych czynności
NEAT najczęściej waha się w granicach 200-900 kcal. W zależności od budowy ciała dodajemy kcal w ilości :
200-400 kcal - endomorfik
700-900 kcal - ektomorfik
400-500 kcal - mezomorfik
Lub wzór drugi o wiele prostszy :
M:
1. mnożymy wagę x 24 godziny = podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR)
2. BMR x współczynnik aktywności = dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
K:
1. mnożymy wagę x 24 godziny = podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR)
2. BMR x 0,9 = poprawny BMR dla kobiet
3. poprawiony BMR x współczynnik aktywności = dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
Współczynnik aktywności:
Bardzo aktywny = 1.4 - 1.5 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca fizyczna przez większą cześć dnia)
Aktywny = 1.3 1.4 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca 'na nogach')
Średnio Aktywny = 1.1 - 1.2 (Ćwiczenia 3 razy/tydzień + praca siedząca)
Nisko Aktywny = 1 (brak ćwiczeń + praca siedząca)
Podany wynik jest ilością kcal minimalna na początek naszej drogi z odchudzaniem. Ja przyjmę rozważania dla 80kg mężczyzny , czyli nasz przykładowy osobnik musi spożyć minimum :
80x24 = 1920 kcal
Nasz osobnik trenuje 3 razy w tygodniu stąd też :
1920x1.2 = 2304 kcal
Po szybkiej matematyce wyszło nam że nasz "model" musi zjeść minimum 2300 kcal na dobry początek Po obliczeniu naszego zapotrzebowania kcal czas przejść do kolejnego etapu
****Etap II **** - wyliczanie makroskładników pokarmowych
Rozkład naszych makroskładników zaczniemy od białka. Jest ono bardzo ważnym składnikiem każdej diety, ale redukcyjnej szczególnie, standardowo przyjmuje się od 1,5-2,2 g białka na kg. Jest to wzór ogólny, ale dla większości prawdziwy . Nasz "model" z racji jego aktywności i płci , będzie przyjmować 2g białka na kg wagi ciała czyli :
2x80 = 160g białka
A jak wiemy 1g białka to ~4 kcal na g, więc :
4x160 =640 kcal a więc to ilość kcal jaką musimy dostarczyć z białek
Następnym makroskładnikiem są węglowodany ich ilość nasz "model" ustanowił na 120g co daje nam w kcal :
4x120 =480kcal tak otrzymujemy ilość kcal jaką spożywamy z węglowodanów
A resztę naszego zapotrzebowania będą stanowić tłuszcze( 1g tłuszczy to 9kcal), czyli :
2300-640-480=1180kcal
1180/9 =131g i tak o to dostaliśmy ilość tłuszczu jaką będziemy spożywać w naszej diecie
W ten o to sposób dobrnęliśmy do końca etapu II i możemy przejść do etapu III
****Etap III****- Ustalamy posiłki
Co dzień powinniśmy spożywać od 5 do 8 posiłków co 2-3 h , zapewni nam to stały poziom cukru we krwi co przekłada się na brak wilczego apetytu i nie pohamowane spożywanie posiłków. Przykładowy rozkład posiłków naszego "modela" wygląda następująco :
Posiłek 1 - 8:00
Posiłek 2 - 10:00
Posiłek 3 - 13:00
Posiłek 4 - 15:00 (przed treningowy)
Posiłek 5 - 17:00 ( po treningowy)
Posiłek 6 - 20:00
Posiłek 7 - 22:00
Sen - 22:30
Znając już godziny posiłków rozpisujemy makroskładniki pamiętając o ważnych zasadach:
- węglowodany proste o wysokim I/G spożywamy przed i po treningu
-w ciągu dnia spożywamy węglowodany głównie z warzyw i owoców
-ostatni posiłek spożywamy czysto białkowy aby nie obciąża układu pokarmowego na noc
-w każdym posiłku mamy pełne białko
-w posiłkach przed i po treningowych unikamy tłuszczy
Tak o to skończyliśmy etap III i przechodzimy do ostatniego etapu
****Etap IV**** - układanie jadłospisu
W tym etapie podam tylko niezbędne wskazówki potrzebne do ułożenia zdrowej i dobrze zbilansowanej diety.
- eliminujemy całkowicie z diety następujące produkty zawierające węglowodany proste oraz przetworzone węglowodany o wysokim I/G : słodycze, wypieki, słodzone napoje, batony , jogurty, pełno tłuste mleko
- eliminujemy całkowicie z diety następujące produkty zawierające niezdrowe tłuszcze : sklepowe i domowe wypieki, ciasta, ciasteczka, chipsy, prażynki, hamburgery, frytki, majonezy, oleje rafinowane.
Zawierają one głównie tłuszcze trans i ogromne ilości tłuszczy wielonienasyconych, które w dużych ilościach nie tylko niszczą naszą sylwetkę ale prowadzą do degradacji zdrowia. Dlatego nie tylko na diecie redukcyjnej radze eliminować wyżej wymienione produkty. Również osoby będące pozbawione enzymu laktazy powinny unika nabiału i mleka gdyż niemożność w trawienia tych produktów prowadzi do wielu nie przyjemnych problemów(biegunka, bule brzucha, wysypka)
-warzywa bogate w błonnik pomagają walczyć z głodem, "zapychają" nas dając uczucie sytości na długo dzięki temu nie zmagamy się z głodem.
-w każdym posiłku musimy mieć porcje białka, najlepszymi jego źródłami są: mięso drobiowe i wołowe, jaja, ryby(polecam głównie makrele, śledzia i łososia z racji zawartych w nich kwasów tłuszczowych omega-3, którego znaczenie pro zdrowotne jest olbrzymie).
-unikamy jako źródła białka soi oraz sera( jeśli mamy problemy z trawieniem laktozy).
-każdy posiłek oprócz około treningowego powinien składać się z nie przetworzonego pożywienia i nie powinien by spożywany pod postacią odżywek, gdyż nie sycą one tak bardzo jak robi to naturalne pożywienie.
-głównym źródłem tłuszczu powinny być : oliwa z oliwek, olej lniany, tłuste ryby, orzechy i nasiona, mięsa, avocado.
-monitoruj postępy przez pomiary poziomu tkanki tłuszczowej co 2-3 tyg. , tu zamieszam dobry link do pomiarów [www.mybodycomp.com]
Na koniec pragnę przestrzec was przed różnymi dietami cud, gdyż one nie istnieją Nie spodziewajcie się również ubytku wagi na poziomie 3-4 kg na tydzień bo nie jest to realne ani zdrowe, powinniśmy maksymalnie tracić 0,75-1kg/ tyg. a najlepiej było by gdyby waga nie zmieniała się a następował wzrost suchej masy ciała a ubytek tkanki tłuszczowej(ale o to ciężko w późniejszej fazie redukcji).
Odpowiedz z cytatem
Napisano Ponad rok temu
Noc jest do spania a dzień to czas największej aktywności. Posilki jesz w ciągu dnia a nie wieczorem czy w nocy.
I pozwolę sobie nie zgodzić się z Gubrinem- że ostatni posiłek trzeba jeść 3-4 godziny przed spaniem- bo w Twoim przypadku kolacja wypadałaby ok. 1 w nocy.
Kolację należy jeść do 18-19.00. Jasne, że jesli od czasu do czasu łamie się tę zasadę- to nie problem, ale jeśli ustawi się zasadę poźnej kolacji na stałe- to i owszem.
No to teraz czekam na atak Gubrina
pozdrawiam
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Przeczytałaś w ogóle co było napisane w poście Volta tuż nad twoim. Po za tym Grubin nie napisał że tak należy jadać ostatni posiłek 3,4 godziny przed snem tylko że niektórzy tak twierdzą i z tego co zrozumiałem on się z tym nie zgadza.
Napisano Ponad rok temu
Ale już 12 to zazwyczaj standardowa pora snu wielu ludzi, w tym moja. I jak tak sobie pomyślę, że nie należy jeść po 18, to wyglądałoby to dość masochistycznie.. śniadanie, 2 śniadanie, obiad ok 17 i potem 6-7h głodowania. Brr.. Jeśli założymy, że to ma być odstep 3-4h to wygląda dużo lepiej.
Napisano Ponad rok temu
ps. Te teksty, ktore wkleilem to nie sa teksty z pierwszej lepszej strony o odchudzianiu. Napisal je koles, ktory naprawde sie na tym zna, a pochodza z pewnego forum kulturystyczno - fitnesowo - sportoweg. ;-) Radze sie z nimi zapoznac.
ps2. "Posiłek 7 - 22:00
Sen - 22:30" - cytat z artykulu quazara na temat ukladania diety
Napisano Ponad rok temu
Czemu nie jeść po 18? Założenie to wcale nie 3-4 h przed snem (co jest zwykłym, prawidłowym zaleceniem) tylko właśnie więcej - 5-6h. Skoro ma się zamiar spalić tłuszcz, trzeba tak czy siak ograniczyć liczbę spożywanych kalorii. Niektórzy żyją w ułudzie, że jak tylko zmienią skład posiłków to wszystko będzie fajnie, będzie można jeść do rozpuku i chudnąć Nic bardziej mylnego Każda dieta redukcyjna zakłada właśnie redukcję spożywanych kalorii.
Po 18 nie je się również dlatego, żeby większość kalorii spożywanych zużyć w ciągu aktywnego dnia, nie dając organizmowi możliwości odłożenia ich w postaci tłuszczyku.
Dlatego chętnych na ładny brzuch zapraszam do moich poprzednich postów
Gubrin nie nabijaj postów swoimi offtopowymi komentarzami :roll:
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
To co ty to sa fakty? Chyba z pierwszych stron naj i innych pisemek kobiecych, wprost z artykulow o dietach cud.
Jasne.Napisałem jasno, 6kg tłuszczu w ciągu 1,5 miesiąca, bez efektu jojo, słabości, spalania mięśni itd.
Sluchaj, nie naklaniaj ludzi do stosowania sie do twoich rad, bo sobie zrobia krzywde. A konkretnych efektow bez utraty masy miesniowej i szkody na zdrowiu niestety nie da sie uzyskac bez wyliczenia kalorii i ulozenia sensownej diety.
Zasada niejedzenia po 18 to mit!!! Tak sie przy tym upierales, ze wpisalem w google te twoje rewelacje, na kazdym forum kulturystycznym, fitnesowym, sportowym jednoznacznie wysmiewaja ten mit.
Napisano Ponad rok temu
Jako wskazówkę - należy spożywać dużą ilość wody, która bierze udział w spalaniu węgli.
Napisano Ponad rok temu
Dla przykładu, kiedyś przypadkowo odkryłem świetną dietę będąc na wakacjach w pewnym gorącym, śródziemnomorskim kraju . Omyłkowo wykupiliśmy wycieczkę tylko ze śniadaniami 8O Z uwagi na to, że pieniądze woleliśmy wydawać na rozrywki inne niż jedzenie, po obfitym śniadaniu jedliśmy przez cały dzień arbuzy i sałatki z pomidorów (były najtańsze ), okazjonalnie kupując jakieś większe danie. Po trzech tygodniach wszyscy wrócili piękni, smukli, pełni energii i zapewniam, że ani razu w ciągu wyjazdu nie byliśmy głodni Według wielu dietetyków była by to dieta bardzo destrukcyjna, praktyka jednak pokazała, że efekty były znakomite zarówno dla wyglądu jak i samopoczucia.
I jeszcze o forach internetowych - przez to, że każdy się na nich może wypowiedzieć, powielane jest wiele mitów i stereotypów szczególnie przez osoby, które coś tam przeczytały ale nigdy nie zastosowały. Jeszcze kilka lat temu wyśmiewano treningi HIIT, jako nadmiernie szkodliwe dla organizmu, nie dające efektów. Jedyną metodą na tłuszcz były długotrwałe ćwiczenia kardio, co urosło do rangi dogmatu. Obecnie HIIT cieszy się olbrzymią popularnością pomimo, że jeszcze tak niedawno ludzie przerzucali się "ekspertyzami" jaki to szkodliwy trening :roll: Z tego względu należy zawsze podchodzić z dystansem do tego co promuje internetowa, plotkarska społeczność
Napisano Ponad rok temu
Gubrin
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Siłownia i alkohol....
- Ponad rok temu
-
Podbite oczy, i inne widoczne kontuzje
- Ponad rok temu
-
Waga stoi....
- Ponad rok temu
-
Skakanka jako rozgrzewka do rozciągania
- Ponad rok temu
-
Salbutamol
- Ponad rok temu
-
zaczynam trening BJJ POMOCY
- Ponad rok temu
-
Trening obwodowy pod kątem siły?
- Ponad rok temu
-
Przejście na piąty poziom w ABS II
- Ponad rok temu
-
Kontuzja kolana wynik USG
- Ponad rok temu
-
Zdrowa woda z kranu
- Ponad rok temu