Skocz do zawartości


Zdjęcie

Charakterystyczne cechy karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
226 odpowiedzi w tym temacie

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

z pozycji boksera jest oczywiście totalnym nieporozumieniem. Generalnie z pozycji sportowca. Natomiast inna sprawa, że ja po ulicy nie łażę z gardą.

w 90% moich przygód ulicznych pierwszy strzał(i ostatni) szedł z dołu, z pozycji swobodnej. Bliższe to "hikicie" ;)

dlatego ja i jedną wersje stosuje i druga u siebie jak prowadzę zajęcia.


Zgadzam się! Na swoją obronę :-) dodam tylko że wysoka garda jest formą początkową, chodzi mianowicie o wykształcenie nawyku, następnie kiedy sabaki i mi (uniki) zaczynają już funkcjonować, zachęcamy do opuszczenia jednej lub obu rąk zależnie od wymagań sytuacji - tak zresztą jak w dawnym karate które znało wiele pozycji rąk. Rzeczywiście chowanie się za sztywną gardą nie ma wiele zalet :wink: Chociaż w niektórych kata można odlaleźć podwują gardę i to w wersji Foremana (horyzontalnie ustawione przedramiona). Myślę że starzy mistrzowie w swoim postrzeganiu walki dotarli dużo dalej niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić :!: i to chyba na tym polega problem współczesnego karate. Pozdrawiam!
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

dlatego zoptymalizowane techniki rozwniez beda podobne z uwzglednieniem jedynie stosunkowo niewielkich roznic anatomicznych jakie wystepuja pomiedzy ludzmi 8)


Ale jaka jest ta "zoptymalizowana technika" ręczna np. cios prosty:
cios prosty taki jak w boksie? Silny, szybki, nie powoduje większych odkryć podczas wykonywania...
tzn. po kilku latach intensywnego treningu karate trenujący znajdzie się w punkcie (o ile wcześniej sie nie zniechęci), który bokser osiąga o wiele szybciej i to bez tej całej sztywności i dziwnych nawyków z kihonu....
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

A przecież to właśnie karate w przeciwieństwie do kung fu bylo sztuką chlopów którzy w przeciwieństwie do mnichów musieli jeszcze pracować.


Nie zapędzaj się waść, bo tylko niewielki ułamek styli kung fu pochodzi od mnichów :-)

Natomiast inna sprawa, że ja po ulicy nie łażę z gardą.

w 90% moich przygód ulicznych pierwszy strzał(i ostatni) szedł z dołu, z pozycji swobodnej. Bliższe to "hikicie"


Cenna uwaga.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Ps:
to ma wyglądać tak:
1

i walka
2

czy tak:
3 [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i walka
4 [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

5 [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
czy może to
7 [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

Ps:
to ma wyglądać tak:
1

Ja czystego shotokanu ani tradycyjnego nigdy nie ćwiczyłem, ale to co widze mi się niepodoba. On zaczyna uderzenie z juz wyprostowaną w kolanie nogą zakroczną. To uniemożliwa mocną pracę bioder i co za tym idzie wygenerowanie odpowiedniej siły....

czy tak:
3
i walka
4 [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

śliczne KO ;)
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

A przecież to właśnie karate w przeciwieństwie do kung fu bylo sztuką chlopów którzy w przeciwieństwie do mnichów musieli jeszcze pracować.


Nie zapędzaj się waść, bo tylko niewielki ułamek styli kung fu pochodzi od mnichów :-)

:D Ty też tak nie pędź. Ile kung fu pochodzi od mnichów nie ma tu znaczenia, znaczenie w mojej wypowiedzi miało to że karate/to de powstawało jako sztuka walki w dużej mierze wzorowana na kung fu ale znacznie od niej prostsza, bardziej pragmatyczna. (wystarczy porównać kata) Pozdrawiam!
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
eeee, niprawda ;)

Jeśli porównywać formy sportowego wu shu z kata shotokan to masz racje. Ale jeśli porównywać normalne formy, z wczesnymi kata okinawskimi to juz nie jest az tak roznie w ruchach. Różnica polega na tym, że w kung fu "bez siły" to często robią.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Przychodzą do mnie na trening ludzie z szotokanu i podsumuje to tak: mają wpojoną walkę na jedno uderzenie, atakują z durzego dystansu skokiem, który widać a koronna technika gyaku tsuki/zuki jest robiona wprawdzie z biodrem ale za to bez barku tak że uderzenie jest bardzo krótkie... Kiedy według tych samych zasad sparuje z bokserem to musze dużo bardziej uważać...
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Chyba jednak troche racji mam, :wink: przynajmniej jeśli chodzi o te kata które zaimportowano z Chin np Sanchin, Tensho, Gojushiho, Seipai. Tu chyba przyznasz mi rację, a że bez siły to zgoda ale niekoniecznie uznałbym to za wade.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Widzę że powstaje nowa historia karate... Tak naprawdę nigdy chłopi karate na Okinawie nie cwiczyli.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
zgadzam sie z Giro

karate na Okinawie cwiczyli ludzi nalezacy do odpowiadajacej im klasy arystokratycznej a nie chlopi uprawiajacy role

Przychodzą do mnie na trening ludzie z szotokanu i podsumuje to tak: mają wpojoną walkę na jedno uderzenie, atakują z durzego dystansu skokiem, który widać a koronna technika gyaku tsuki/zuki jest robiona wprawdzie z biodrem ale za to bez barku tak że uderzenie jest bardzo krótkie... Kiedy według tych samych zasad sparuje z bokserem to musze dużo bardziej uważać...


gyaku tsuki wykaonane na sposob shotokanu bez rotacji barkow 8O

albo nie sparowales z shotokanowcem nigdy i sie naczytales bajek albo koles zle wykonywal gyaku tsuki
jedno z dwoch

odnosnie walki do puktu to sie niestety musze zgodzic
  • 0

budo_budokai_leszek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:K-K

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

zgadzam sie z Giro

karate na Okinawie cwiczyli ludzi nalezacy do odpowiadajacej im klasy arystokratycznej a nie chlopi uprawiajacy role


Odnośnie chłopów i arystokratów…
Zaciekawiło mnie to więc trochę poszperałem w necie oto rezultaty:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

… Wraz z przyęciem chińskiej kultury, Okinawańczycy przejęli od Chińczyków techniki Chuan Fa (kung-fu) - chińskiego boksu. Ludność Okinawy wykazała duże zainteresowanie tą sztuką walki i połączyła ją z naturalną formą walki wręcz (Te), co dało w efekcie Tote.[..]

- na moje ludność to ogół, a systemu w którym arystokratów było więcej niż ludzi na nich pracujących chyba jeszcze nie wymyślono

…Należy pamiętać, że na Okinawie nie występują złoża żelaza, dlatego też wyroby z żelaza były bardzo drogie i mało kto mógł sobie na nie pozwolić, więc broń stała się rzadkością na Okinawie. […]

- coś biedna ta arystokracja, ale się zdarza

… Zaowocowało to rozwojem form walki bez broni - Tote i Gotente (okinawska forma zapasów), a także przy użyciu prostych narzędzi rolniczych (nunchanku, kama, sai, tonfa i inne) - Kobu-jutsu. […]

- niech mi nikt nie mówi, że arystokraci brudzili się pracą na roli i stąd ich zamiłowanie do narzędzi rolniczych

Na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] niestety nie natknąłem się na historie… Szkoda…

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

… Zakaz posiadania jakiejkolwiek broni sprowokował tubylców do studiów nad walkami wręcz. W zupełnej tajemnicy, najczęściej nocą mieszkańcy Okinawy – […]

Tubylec = arystokrata??

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

… Kolejni władcy bojąc sie powstań chłopskich zabronili posiadania broni. Niekiedy zakazy te nabierały absurdalnego charakteru, np. zabraniały posiadania siekier i noży.
Zakazy i ucisk spowodowały wzrost oporu wśród ludności. Wtedy też tradycyjne chińskie sposoby walki szybko zyskiwały na popularności wśród wyspiarzy. […]


Chłopskich a zarazem arystokratycznych … hmmm

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

… państwo japońskie staje się miejscem wybuchów wielu powstań chłopskich, które z czasem przenoszą się również na Okinawę. Tłumiący zamieszki generał Toyotomi Hideyoshi zarządził m.in. konfiskatę broni wśród chłopstwa tzw. katanagari (polowanie na miecze) posuniętą tak dalece, że chłopom nie wolno było posiadać nawet noży. Liczne represje spowodowały powstanie organizacji, których celem było nauczenie wieśniaków metod walki bez użycia broni. […]

Czy trzeba komentować….
:wink:

Zdaje sobie sprawę, że nie poświęciłem tematowi wystarczającej ilości czasu.... są to jedynie wycinki z stron o karate na które każdy może trafić bez problemu ( podałem z linkami, żeby nie było)
Nie mamy się co korzeni wstydzić ... ani szukać na siłe krwi błękitnej, choćby i z Japonii...
Jeśli te źródła sie mylą proponuję jakiś nowy wątek bo temat wydaje mi sie dosyć ciekawy
Pozdrawiam
Leszek
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
wypowiedz dotyczy calosci ale zacytuje co nieco zeby nie bylo ze barbarzynsko wyglada :)

… Zaowocowało to rozwojem form walki bez broni - Tote i Gotente (okinawska forma zapasów), a także przy użyciu prostych narzędzi rolniczych (nunchanku, kama, sai, tonfa i inne) - Kobu-jutsu. […]


po pierwsze cala ta martyrologia narodu okinawanskiego to sciema marketingowa karate
nie ma co sie wstydzic korzeni ale powstania chlopskie to nie bitwy z udzialem mistrzow karate

oczywiscie moge sie mylic ale podajcie chociaz jednego mistrza okinawskiego z powiedzmy 19 wieku (bylo ich wielu) ktory mial czysto chlopskie pochodzenie i nie pochodzil z szanowanej na wyspie rodziny

… państwo japońskie staje się miejscem wybuchów wielu powstań chłopskich, które z czasem przenoszą się również na Okinawę. Tłumiący zamieszki generał Toyotomi Hideyoshi zarządził m.in. konfiskatę broni wśród chłopstwa tzw. katanagari (polowanie na miecze) posuniętą tak dalece, że chłopom nie wolno było posiadać nawet noży. Liczne represje spowodowały powstanie organizacji, których celem było nauczenie wieśniaków metod walki bez użycia broni. […]


moim zdaniem kolejna legenda
Okinawa miala swojego namiestnika japonskiego ale japonczycy nie ingerowali w zycie okinawanczykow tak bardzi jak to sie przedstawia w historii karate
odnosnie powstawania jakichkolwiek organizacji na Okinawie to pierwsze o tym slysze i wydaje mi sie co najmniej watpliwe zeby takowe istnialy
byc moze nauczano potajemnie ale moim zdaniem bardziej z checi pozostawienia techniki w tajemnicy przed innymi a nie z powodu przesadzonego moim zdaniem twierdzenia ze Okinawanczycy byli meczeni przez japonczykow

to tak IMHO ode mnie
jesli sie myle poprawcie mnie ;)
  • 0

budo_budokai_leszek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:K-K

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
celowo wziąłem cytaty ze stron poświęconych karate tradycyjnemu.... skoro tam są przekłamania lub legendy nie ma się czemu dziwić, że panuje taki a nie inny pogląd na sprawę.
Będzie więcej czasu, może pogłębię swoją wiedzę na ten temat.

Inna sprawa czemu i komu takie legendy służą... mydlenie oczu??

powiedzenie mi się przypomniało: "kłamstwo powtórzone tysiąc razy, staje się prawdą" może coś w tym jest...
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
ja bym chetnie posluchal co forumowicze o wiekszej wiedzy na temat karate o tym sadza
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

...taki pogląd na sprawę.
(...)
Inna sprawa czemu i komu takie legendy służą... mydlenie oczu??


sluza marketingowi moim zdaniem

jaki poglad masz na mysli :?:
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
To wielkie cierpienie Okinwczyków z pewnością jest przesadzone,(jak zresztą większość wieści o martyrologii) ucisk jeśli istniał miał raczej charakter klasowy (chłopi praktycznie wszędzie na swiecie dostawali w tyłek i byli biedni) a nie narodowościowy.
Nie zmienia to jednak faktu że typowe bronie karate to nie katana i naginata tylko bo, nunchaku, kama itd. Więc może to nie ja tworzę nową historię karate... A że Matsumura, Itosu i inni nie byli chłopami z ryżowego pola tylko pełnili ważne funkcje państwowe nie zmienia tu niczego.
Zresztą nie rozumiem dlaczego Panowie tak zawiśliście na tym nieistotnym szczególe. Moja teza jest taka że karate cechuje swoista prostota, pragmatyczność technik i metod treningowych w odróżnieniu od innych systemów: ju-jutsu, wielu styli kung-fu itd.(Bo przecież o cechach wyróżniających karate jest tu mowa) Czy może znowu kogoś tym uraziłem i napisałem coś nowego? :D
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

gyaku tsuki wykaonane na sposob shotokanu bez rotacji barkow 8O

albo nie sparowales z shotokanowcem nigdy i sie naczytales bajek albo koles zle wykonywal gyaku tsuki
jedno z dwoch

odnosnie walki do puktu to sie niestety musze zgodzic


Itosurulez nie zarzucaj mi proszę kłamstwa! Nie mam potrzeby kłamać! Podzieliłem się po prostu moimi spostrzeżeniami.( był to taki mój dodatek do wypowiedzi Lasera o generowaniu siły w Shotokanie) Jeśli kogoś uraziłem-przepraszam, nie wyraziłem też pogłądu o całym Shotokanie! Nie musisz mi tez tłumaczyć jak ma wyglądać gyaku tsuki. Ale jeśli chcesz to popatrz na walki na zawodach tego stylu: z dużego dystansu zawodnicy wskakują do półdystansu gdzie oprócz właśnie takiego krótkiego gyaku nic już nie mogą zrobić bo haków,sierpów i kolan się nie stosuje(mogą jeszcze rzucić - widziałem kilka naprawdę pięknych rzutów :!: )
Wiec proszę nie wyskakuj z połowicznymi prawdami ani teoriami z podręcznika!
  • 0

budo_dariczek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Nie można zastosować ura tzuki? To chyba jest coś takiego jak hak
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Budokai Leszek
przytaczasz mój wlasny artykul... przypomnij sobie strukture feudalna japonii i przypomnij sobie jaka role odgrywali chlopi i kupcy, to juz byl nawias spoleczny, nie traktowano ich jako ludzi, czyli tym bardziej nie byli spoleczenstwem

jan111
Wymieniasz bronie ktore nie sa broniami karate, tylko kobudo. Karate jest sztuka walki bez broni. Bronie te wprowadzono na wskutek pojawienia sie na Okinawie Katana-gari czyli zakazu mieczy.

Nie bylo zadnego ucisku, terroru, a bieda ktora sie pojawila w XIX wieku byla rezultatem reformy Meiji i izolacji Okinawy.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024