Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hakama i Karateka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Hakama i Karateka
Co niektórzy karatecy ubierają hakama i na wierzch zakładają jeszcze swoje pasy (zwykle czarne). Że pod hakama zakłada się kakuobi, jak np w Iaido to wiem, ale na wierzch?
Być może zorientowani napiszą coś na ten temat...
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
W życiu nie widziałem karateki ćwiczącego w hakamie. Ani to ma sens (chociaż wbrew pozorom hakama jest wygodna i nawet kopie się w niej całkiem nieźle) ani jest zgodne z tradycją. Tradycyjna gi wywodzi się z ubioru roboczego i jaka jest każdy widzi. W zasadzie tylko shorinji-kempo ma jakieś udziwnione stroje, ale być może nie do treningu tylko na pokazy? Może ktoś lepiej zorientowany dopowie.
To co widziałeś to pewno był jakiś element pokazów. Chłopaki nie wiedzieli co robią, albo zależało im, żeby było egzotycznie.
  • 0

budo_mcz-kt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
sedziowie i egzaminatorzy (ale nie wiem czy wszyscy) w KT noszą ale jak to nie wiem :?
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
Właśnie chodzi mi o sędziów...
Widziałem na zdjęciach polskich sędziów Karate w hakama i zawiązanymi na wierzchu obi. Te obi były czarne i co u niektórych mocno "powycierane".
Tradycja nie zakłada raczej takiego "zestawu", ale być może używający go mają jakieś umotywowanie.
Pytam bez żadnej złośliwości, ot z ciekawości i dlatego, że nie rozumiem.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
Kiedyś ktoś sie dziwił, że shihan Piotrkowicz często w Hakami się przechadza, ale jest to wynikiem tego, że robi często również pokazy z mieczem, i po co ma sie przebierać?
Może też widziałeś ich w podobnej sytuacji?

A poza tym, hakama fajnie wygląda ;)
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
Nie, nie. Mi także podoba się Hakama. Ale pytanie było konkretne i dotyczyło Karateka (zapewne sędziów) ubranych w hakama i "przewiązanych" pasem od karategi na wierzchu.
Wg mojej wiedzy taki "zestaw" (hakama+pas na wierzchu) jest co najmniej dziwny.
Chciałem dowiedzieć się w jakim celu jest używany przez naszych rodzimych karateka.
Spróbuję znaleźć jakieś zdjęcia.
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
OK. W karate tradycyjnym /ITKF/ oraz w karate Fudokan sędziowie zakładają hakama na karategi i przewiązują pasem obi. Początkowo nie wiązano obi ale kiedyś zadecydowano, żeby zakładać obi i tak już zostało. Skąd to się wzięło ?!
Otóż zawsze problemem jest strój sędziego podczas zawodów. Kiedyś w karate tradycyjnym tak jak np. w karate JKA zakładało się szare spodnie, klubową marynarkę, białą koszulę po czym zdejmowano buty /śmiesznie wygląda facet w garniturze i boso, ale to tylko moja opinia/. Niektórzy co gorsze tych butów nie zdejmuja i w pełni dostojeństwa przechadzają się w nich po tatami /vide: WKF/. W ITKF były próby zakładania specjalnych marynarek przpominających męskie kimono na karategi, itp., itd.
Zakładanie hakama, które obecnie jest powszechne w ITKF i Fudokanie jwymyślił jednak dr Ilija Jorga na zgrupowaniu w Nowym Targu w 1991 roku. Otóż nie zabrał ze sobą garnituru sędziowskigo zaś po szkoleniu odbywał się tam pierwszy w Polsce turniej karate tradycyjnego Fudokan. Jak to zwykle bywa potrzeba jest matka wynalazków. Jorga widząc zchodzących po treningu Aikidoków poprosił ich o pożyczenie hakama, które następnie kazał założyć sędziom. Wszyscy byli w szoku, dzizisja nie wiele osób pamięta jak narodziła sie ta nowa tradycja, która oczywiście z oryginalną tradycją noszenia hakama nie ma nic wspólnego. Na zakończenie napiszę jeszcze, że w karate W.S.I. sedziowie również używają hakama. No to tyle...
dan
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
podoba mi się to.

Wszyscy tak samo ubrani i z głowy. I do tego fajnie wyglądają na zdjęciach i w TV ;)
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
I dziękuję bardzo. Wyjaśniłeś mi wszystko, w sumie to nawet ciekawa historia...
  • 0

budo_gogatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
Zakladanie pasow na hakama jest rowniez powszechne w tradycyjnych szkolach jujutsu - ale dlaczego wlasnie tak i czemu to ma sluzyc tego zapewne nikt nie wie :roll:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
No i tak wprowadzono znienawidzona przez karateka z Okinawy czesc stroju ich wrogow czyli samurajow do karate.
Zreszta nie tylko hakama bo i katana tez jest na porzadku dziennym w karate ;)
Tak sie tworzy nowoczesna tradycja i historia.

I sie dziwic ze Japonczycy uwazaja ze Gaijin nigdy ich nie zrozumie ... 8)
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
O przepraszam Martius, ale pojęcie "Karate" jest dosyć szerokie.
O wprowadzeniu hakama do Karate to możemy mówić, ale raczej nie w ujęciu Okinawa Karate.
Style, szkoły czy federacje gdzie używa się hakama w trakcie treningu karate mają raczej niewiele wspólnego z tradycyjnym Okinawa Karate. Z karate "japońskim" już tak.
Inna sprawa to noszenie hakama przez okinawańczyków w ogóle...
A swoją drogą taki np. Oshiro Chojo mistrz stylu Yamane Ryu nosi hakama w trakcie treningu kobudo...
  • 0

budo_ago-33
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
Hakama jak pieknie brzmi, kiedy ja ją założe. Daleka droga przede mną :wink:
  • 0

budo_zaiste
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
Hakama ma tagże praktyczne zastosowanie. Zasłania nogi utrudniając przewidzenie ruchu przeciwnika.
  • 0

budo_horror vacui
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Warszawy. I nie wstydzę się tego.

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka

Hakama ma tagże praktyczne zastosowanie. Zasłania nogi utrudniając przewidzenie ruchu przeciwnika.


A ja czytałem, że pierwotnie hakama to były spodnie do konnej jazdy.
Śmieszne, jak sobie wyobrazic karateków w bryczesach :-)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka

Hakama ma tagże praktyczne zastosowanie. Zasłania nogi utrudniając przewidzenie ruchu przeciwnika.


Rozne ma znaczenia, wywodzi sie z tradycyjnego stroju samurajow i wyglad tej czesci ubioru zmienial sie przez stulecia. Co do walki w hakamie to bez problemu mozna machac szkitami, mozna nawet walczyc w parterze, ja to robilem i jakos jej nie podarlem. Kopniecia faktycznie zaslania, o czym mi kumpel powiedzial, ze nie zawsze widzial kiedy cos szlo, tyle ze trzeba tez umiec kopac, hakama wszystkiego nie zalatwi. Ciekawi mnie tylko jak ci goscie skladaja hakame po zawodach, wrzucaja jak leci do torby czy jakos skladaja ? Aha, miecza to raczej w karate nie ma, jak ktos tam napisal...

Do konnej jazdy sluzyla tzw. kobakama, byla to forma hakamy, ale nie tak strojna i zawiazywana na kostkach.

Widzialem wielokrotnie zdjecia z zawaodow karate, gdzie sedziowie byli ubrani w hakamy z pasami obi na wierzchu, kompletnie to nie pasuje. Po pierwsze to glupio wyglada, (jak dla mnie) - pod hakama zaklada sie szerokie kaku obi i wklada 1 lub 2 miecze za pas. Po drugie to zupelnie inna planeta ze tak powiem - karate to tradycja okinawska nie japonska, wiec powinno sie zakladac karategi albo garnitury jesli komus zalezy na przestrzeganiu tej tradycji. Zakladanie kiecek na zawody czyni to jakims takims nienaturalnym - na zawody zakladaja a na co dzien nie nosza, nie ma to sensu. Taki luzny obi na hakama to dla mnie pierwszy gwozdz do trumny podczas walki, latwo za niego chwycic i operowac przeciwnikiem tak odzianym - raz mialem przyjemnosc walczyc tu w anglli z typem ktory wlasnie tak cwiczy karate (Polak).
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
a to aby nie taki trochę "postrzelony"gościu?
Marek się nazywa...
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
masz na mysli "wielkiego shihana" piotrkowicza ? Tego ktory ma ego tak wielkie, ze jak wchodzi do hangaru to ego musi zostac na zewnatrz bo sie nie miesci...
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
nie, nie tego wielkiego (jest aż tak wielki?)
ten "mój" to ziomek i znamy się od lat, bardzo w porządku gość choć jak zaznaczyłem jest taki "specyficzny"
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama i Karateka
marcin954

Nie do końca masz rację. Karatecy trenujący w ITKF uważają, że sas kontynuatorami spuścizny samurajów i dlatego zakładanie hakama przez sędziów nie jest sprzecznością. W każdym bądź razie lepiej to wygląda niż garnitur. Co do wiązania pasa na hakama to zupełnie inna bajka. Po prostu brak podstawowych wiadomości o kulturze Japonii.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024