Skocz do zawartości


Zdjęcie

Charakterystyczne cechy karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
226 odpowiedzi w tym temacie

budo_budokai_leszek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:K-K

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
obrazka się czepili jak Gracie przeciwnika :D :D:D:D
już lepiej? Senseie tak mają, że avatary mogą sobie najzwyczajniej w świecie pod.....lić :) :):)
Chlopaki a może byśmy tak popracowali lub potrenowali a nie całe boże ranki na budo.net siedzieli?
:idea: :idea: :idea: :!:
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
ja tera w robocie jestem ;) Potem będę ćwiczył ;)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

ja tera w robocie jestem ;) Potem będę ćwiczył ;)


ave :)
baty dla tych co na budo w wolnym czasie siedza :P
na stos z leniami :)
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

Widzisz, problemem nie jest realizm, czy jego brak ale to dlaczego trenujemy. Do mnie jak przychodzą ludzi i mówią, że chcą walczyć sportowo, startować, tłuc sie itd to mówię, idźcie na muai thai lub kicka.


Nie mogę się z tobą zgodzić całkowicie,gdyż wychodzę z założenia że przychodząc do sekcji karate ludzie chcą nauczyć się walki, nawet jeśli się do tego nie przyznają. Inaczej poszli by na jogę, zen, tenisa, aerobik i mnóstwo innych sportów. My natomiast jako trenerzy mamy ich tego nauczyć, tego i jeszcze wielu innych rzeczy!
Nie wszyscy muszą być fighterami, masz rację, bo i po co? Zawody to w końcu cyrk- takie tam "chleba i igrzysk" i tandetne puchary na koniec.
Przy właściwym podejściu, dzięki zawodom, wygranym i porażkom, stresem przygotowań, strachowi przed walką itd w stosunkowo krótkim czasie masz emocjonalnie dojżałych ludzi! Ja w moim klubie nigdy nikogo nie zmuszałem do uczestnictwa w zawodach ( w sporadycznych :!: sytuacjach zachęcam) ale chłopcy chcą się bić :D i to dobrze.
Zwracam natomiast wielką uwagę żeby ich walka nie wynaturzyła (coś na zasadzie katana i haiku :wink: ) i staram się im pokazywać inne aspekty naszego karate żeby, kiedy w końcu wydorośleją (nie mam tu wcale na myśli wieku) mieli nadal satysfakcję z tago fascynującego hobby :?: jakim jest nasze karate!

Itosurulez, trudno mi się z tobą nie zgodzić. Troche boję się tego olimpijskiego karate, tej wielkiej machiny do trzepania kasy... Mamy przykłady z judo i taekwondo wtf.
A co do kata: nasz "Wodzu" shihan Voinescu twierdzi, że kata tak, ale tylko kilka a z nich z czasem zostaje tylko jedno, które ma być ćwiczone przez całe życie.
Myślę że to jest właściwe podejście, niestety bardzo "nie marketingowe" :wink:


To napisałem ja Jan, nie Leszek :) :)
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

ja tera w robocie jestem ;) Potem będę ćwiczył ;)


ave :)
baty dla tych co na budo w wolnym czasie siedza :P
na stos z leniami :)


Poczułem się dotknięty :D :D :D
Wy mnie chyba już nie lubicie 8O A z Leszkiem się spotkam za parę tygodni :wink:
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
lubimy ;)

A co do odpowiedzi.
Oczywiście, że "walczyć". Jasne i ja to oferuję, nie oferuję natomiast specjalizacji sportowej.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
powiem tak trenowalem 6 lat tradycyjnie plus duzo wytrzymki silowej
bylem dobrze przygotowany ale gdzie mi tam bylo do fighterow
pozniej mialem okres 2 lat (az do dzis) fighterskiego treningu (jednak wciaz karate)
lapy tarcze sparingi
uderzenia lokciami kolanami lokasy a wejscie w nogi cwiczylem na kazdym treningu
do tego skakanka silownia i full interwalow
wytrzymalem 2 lata
prawe kolano zerwane wiazadlo krzyzowe i poprawione 3 razy na zerwanym wiazadle
skill w walce poszedl bardzo do przodu
co z tego skoro bez stabilizatora jestem kaleka :/

kto jest lepszy
zdrowy tradycjonalista czy polamany fighter ktory bez srodkow przciwbolowych i masy stabilizatorow stawow nie wejdzie po schodach na 1 pietro :?:

to tyle odnosnie cech charakterystycznych tradyjnego podejscia do nowoczesnego 8)

sport to zdrowie
ave
z ringowymi fighterami nikt nie wygra
ave ave ave ...

pozdr 8)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
wiesz, po prostu miałeś ten trening sportowy źle prowadzony i tyle. Przesadziłeś w druga stronę...
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

wiesz, po prostu miałeś ten trening sportowy źle prowadzony i tyle. Przesadziłeś w druga stronę...


trening mialem dobrze prowadzony
to nie wina treningu
po prostu jak Ci ktos w sparingu zalozy niekontrolowana dzwignie na kolano to nie jest ani Twoja wina ani wina rozpiski treningowej tylko niedojrzalosc sparingpartnera

mozesz miec swietny program treningowy ale nie wszystko zalezy tylko od Ciebie
shit happens i masz problem do konca zycia

bywa
po tym incydencie zaczalem doceniac wartosc tradycyjnego podejscia

przeciez czesc starych fullkontaktowcow wsrod moich znajomych bym dzisiaj pozabijal w walce

podostawali kontuzji z ktorych sie nie wychodzi
zaczeli opuszczac treningi
do tego doszla zalamka ze nie moga juz trenowac na full
i po jakims czasie mamy zamaist fightera emeryta ktory uczeszcza na trening raz po raz bo czesciej nie moze
co chwile kontuzje sie odnawiaja a sprawnosc sprzed kontuzji juz nie powroci

jesli takiego kolesia postawisz naprzeciw wysportowanego tradycjonalisty ktory z racji mniej kontuzyjnego treningu nie jest caly polamany moze sie okazac ze ring za mlodu wcale nie przemawia w walce na korzysc

to takie male przemyslenia dziadka Itosu :) 8)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
oczywiście masz rację.
Kolega też mi kiedyś założył skrętówke na kolano, 3 miesiące wychodziłem z tego, a lekko była niby założona.

dziś w ogóle nie uczę dźwigni na nogi, W sporcie nie startuję, a na ulicy to tak samo przydatne jak kurze jajka.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

dziś w ogóle nie uczę dźwigni na nogi, W sporcie nie startuję, a na ulicy to tak samo przydatne jak kurze jajka.


kopniecie -> blok -> chwyt -> skretowka w stojce

przydatne jesli przeciwnik kopie
na ulicy takich raczej nie ma ale ja jestem kolesiem ktory kopie wiec gosc z ktorym sparowalem na macie to wykorzystal

shiiiiit jak sobie przypomne jak ja sie po tym czulem... chrupnelo ze pol sali slyszalo ;/ brrr
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
my z chłopakami z trickow i akrobatyki mielismy takie powiedzenie..
"przez sport do kalectwa";) ..nie musze mowic ze dzis malo juz skacze...treningi w tkd nie sa zabijajace a niedługo dojdzie judo gdzie..nie ma skretówek na kolana ^^ to tyle offtop:P
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Bardzo istotne jest, jak zauważyliście swoiste porównanie zysków/strat z preferowanego rodzaju treningu. Trening na full w wielu wypadkach kończy się przykładową skrętówką i ... dupa, kolano do wymiany. Jeżeli warto było tak ćwiczyć i ponosić takie koszty, to OK. Ale jeżeli okazuje się, że nie?
Ja na swoich treningach tradycyjnego Goju Ryu ćwiczę także i takie rzeczy jak skrętówki na kolano, ale nie tak żeby udowodnić współćwiczącemu że ... no co właśnie?
Tradycyjne karate i "nowoczesny sprzęt"? Oczywiście! Na filmach z Dojo Taira Sensei widać stojący w rogu taki napełniany wodą manekin. Na Okinawie! Na szkoleniówkach M. Higaonna używa wszelkiej maści tarcz.
Tradycyjne nie znaczy zacofane.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Dziadku Itosu, szczere wyrazy współczucia na wstępie. Dotknąłeś bardzo ważnej kwestiji, mam nadzieję że ćwiczysz dalej i przekazujesz swoje doświadczenie innym.
Pozwól/cie że dodam coś od siebie:
Ja miałem to szczęście że mój pierwszy Sensei był raczej drobny, rozpoczął ćwiczyć kiedy karate jeszcze raczkowało, tzn że w 83 kiedy jatrafiłem na salę to mimo że nas wiele gnębił, był już bardzo rozsądnym człowiekiem. Jeśli wolno mi tak powiedzieć uczyłem się na jego błędach. Shihan Voinescu mój drugi i ostatni sensei był wprawdzie bezlitosny, ale bardzo mądry, o ogromnej wiedzy i doświadczeniu. Chcę przez to powiedzieć że miałem szczęście ćwiczyć u ludzi dojrzałych
Aby uniknąć takich nieszczęść w moim dojo nie toleruję gówniarzy, tzn ludzi którzy nie umią oszczędzać partnera. Albo ćwiczę z takimi sam, albo ustawiam ich z "rzeźnikami", jeśli tłumaczenie i ból (w tej kolejności) nie pomagają - to nie ma dla nich u mnie miejsca.
Wbijam też ciągle chłopakom do łbów:
1 Cwiczymy zbyt niebezpieczne rzeczy żeby sobie pozwolić na "kozaczenie".
2 Dzięki treningowi mamy być śilniejsi a nie słabsi, i to nie tylko teraz ale i w póżnej starości
, inny trening jest bezwartościowy (Voinescu)
3 Jeśli dziś uszkodzę partnera to jutro nie będę miał z kim ćwiczyć

Wszystko w przyrodzie funkcjonuje według pewnego rytmu, tak samo trening jeśli ma nas wzmacniać musi również być prowadzony w ten sposób, nie mówiąc już o ćwiczeniach "ładowania akumulatorów" Jeśli w treningu nie wykorzystuje się tych elementów to mimo bunkai, hikite & co i gadaniu o "filozofii" nie jest to trening tradycyjny i na dłuższą metę nie całkiem zdrowy.
To tak jak z chińską kuchnią, na każdą porę roku inne potrawy, trzeba wiedzieć co z czym , ile i kiedy. W tym względzie trzeba być tradycjonalistą bo to jest skuteczne
Jest to jakiś fatalny paradoks że to co ważne w tradycyjnym podejściu zostało zignorowane a nieistotne elementy zostały wyniesione na piedestał.
Widziałem kiedyś reklamę klubu gdzie było że "my szkolimy fajterów, nie medytujemy" :?: :?: :?: (lub coś bardzo podobnego) Pomyślałem że ten gość to po prostu skończony idiota.
Wybaczcie ten ton mondrali, to chyba takie zboczenie zawodowe, ciągle się coś komyś kładzie do łba aż wchodzi w nawyk...
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
trenuje u jednego z najlepszych trenerow mysle nie tylko w Polsce
ale trener to nie wszytsko
kontuzji nabawilem sie podczas niegroznej zadaniowki
gdyby to byl sparing pelnokontaktowy nie pozwililbym sobie na taka dzwignie ale w zadaniowce light contact czlowiek sie rozluznia bo wie ze tam nikt mu dzwigni nie zalozy
no coz okazuje sie ze glupota jest wszedzie

odnosnie ogolnej kontuzyjnosci mysle tez ze tradycyjna technika jest bezpieczniejsza bo jest mniej dynamiczna
ja widze to tak
im dynamiczniej trenujesz tym lepszy w walce jestes ale zwiekszasz ryzyko kontuzji
jesli przekroczysz granice i skontuzjujesz sie na stale zostajesz kaleka a kalecy sa slabsi niz ci ktorzy trenuja statycznie
kolo sie zamyka
zloty srodek to umiejetnosc polaczenia ciezkich treningow ze zdrowym rozsadkiem, wiedza i doswiadczeniem

pozdr 8)

PS. z tym dziadkiem to zartowalem :)
  • 0

budo_pył
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Bardzo cieka i na czasie dyskusja . Chciałbym zabrać głoś może nie kontrowersyjny lecz może uda mi się pogodzić wszystkich dyskutujących . Karate stylowe ( celowo nie używam słowa tradycyjne) jest super dal ludzi od 4 – 95 lat , zgodnie z zasadami każdy ćwiczy do pokonania własnej słabości . Karate sportowe jest super w wieku 12-35 lat i może dla trochę starszych też. Różnica między karate stylowym a sportowym pozornie ogromna lecz jeżeli popatrzeć na to z troszkę innej strony to okazuje się że zawodnik , który mnie pracuje nad techniką jest jak kometa zabłyśnie i już nikt o nim nie słyszy a zawodnik doskonalący się utrzymuje formę i sukcesy przez długie lata. Co do technik jako przedstawiciel Goju Ryu powiem tak , kihon jest jak abecadło a co z liter ułożę to już kwestia mojej inwencji , poza językiem oficjalnym , znając abecadło można pisać też slangiem a nawet używać skrótowców . Precyzyjnie wykonywane techniki kihon w walce muszą być płynne i uzyskiwać swą energię bez zbędnych zamachów. Dal Przeciwników mojej wypowiedzi chciałbym by zobaczyli filmy z kata G. Funakoshi lub filmy z jego treningów kihon kumite , nie wiele one przypominają zawodników przedstawiających z powodów też sportowych nadinterpretację ruchów kata , kto widział w wolnym kumite bloki jak kihon czy czyste tsuki . Ale zasady wykonania techniki zawsze obowiązują nawet przy gardzie typowo bokserskiej. W mojej opinii takie traktowanie karate nie jest niczym złym . Poza sztuką jaką niewątpliwie karate jest musi być ono jeszcze skuteczne bo po to zostało stworzone. Dlatego też trening winien być pełny z wykorzystaniem sprzętu a dla tych których interesuje wyłącznie sztuka a nie skuteczność karate zawsze pozostaje cel idealnej techniki i choć tego nie zauważą też z czasem staną się dobrymi fajterami. A co do skuteczności to powiedziałbym tyle , jeżeli w walce realnej ktokolwiek będzie kierowała się zasadami i humanitaryzmem to tej walki nie wygra . Zasady kończą się na treningu w walce pozostaje niszczenie . A co do niszczenia powiem tylko tle nie może to być niszczenie jak na treningu czy w walce sportowej bo to ma zasady . W walce realnej skuteczne jest tylko to czego wielu instruktorów nie chciało by uczyć swoich podopiecznych , bo kogo byśmy wykształcili ucząc wydłubywać oczy , łamać stawy , rozrywać usta i na szereg innych sposobów okaleczać. A nawet gdy zacząć tak uczyć to ilu ludzi pokonało by w walce podświadomą blokadę przed okaleczeniem człowieka. Dlatego uważam że karate stylowe wcale nie jest tak odległe od karate sportowego.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate

A co do skuteczności to powiedziałbym tyle , jeżeli w walce realnej ktokolwiek będzie kierowała się zasadami i humanitaryzmem to tej walki nie wygra . Zasady kończą się na treningu w walce pozostaje niszczenie . A co do niszczenia powiem tylko tle nie może to być niszczenie jak na treningu czy w walce sportowej bo to ma zasady . W walce realnej skuteczne jest tylko to czego wielu instruktorów nie chciało by uczyć swoich podopiecznych , bo kogo byśmy wykształcili ucząc wydłubywać oczy , łamać stawy , rozrywać usta i na szereg innych sposobów okaleczać.

czasami jak czytam takie posty zastanawiam sie czy aby napewno otaczaja nas te same realia. Jak rozumiem nie miales jeszcze zadnej sytuacji "ulicznej"... a jesli miales to twoj przeciwnik/ przeciwnicy polegli w walce lub zostali trwale okaleczeni, polamani, bez oczu uszu i nosa?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Pył
diablo się mylisz, karate było skuteczne, ale przez zrobienie z niego sportu, usunięcie elementów niebezpiecznych przestało nim być. Poza tym karate powstało jako sztuka samoobrony, do walki jako takiej średnio się nadaje.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
sportowe karate tez jest skuteczne bo w czystej samoobronie najczesciej niewiele potrzeba umiejetnosci a duzo "dobrej psychy" wiec patrzac od strony techniki sportowe tez jest ok na ulice jesli tylko odpowiednio umiesz zachowac zimna krew

a odnosnie tradycyjnego
no coz tak szczerze przyznam ze sam do konca tego nie obejmuje

niby takiego np. Taiji Kase pewnie bylo cholernie trudno pokonac ale z drugiej strony spojrzcie chociazby na metodyke treningowa karate z ubieglego wieku :/
  • 0

budo_kwck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Charakterystyczne cechy karate
Widze ze mylicie pojecia, samoobrone mylicie z bojka uliczna. Jak jest jakas bojka albo ktos nas zaczepia to zawsze mozna po prostu uciec(zgarnac strzala przeprosic i uciekac). a jesli ktos naprawde chce nas skrzywdzic i nie ma dokad uciec to wtedy mamy doczynienia z samoobrona i jestem wstanie zrozumiec w tej drugiej sytuacji wykorzystanie akcji typu atak na oczy krocze gardlo i mysle osobiscie ze karate sportowe mniej sie nadaje do tego typu sytuacji bo zadzialaja instykty i nawyki, ktore zostaly stwrzne aby wygrac zawody a nie walczyc o zycie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024