Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jakie jest zastosowanie tych elementów ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_krislee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dolnyśląsk

Napisano Ponad rok temu

Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
1. Jestem laikiem.
2. Nie jestem ... 'survivalowcem' - interesuję się z tym z ciekawości i zastanawia mnie zamysł 'projektantów' noży.

Zagadnienie I.
  Tak niechcący wpadł mi w ręke scyzoryk i zacząłem przeglądać jakie to ciekawostki on ma w sobie. Zastosowania większości intuicyjnie się domyślałem, aż nagle zobaczyłem to:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  Pytałem już o to wielu ludzi, na kilku forach (stricte 'nożowych') i co mnie najbardziej rozczarowuje, a nawet zaczyna już irytować - wszyscy znawcy gdybają, zgadują, wydaje im się. A ja wierzę, że gdy produkuje się takie scyzoryki i metodycznie wstawia się ten element - to ma on swoje konkretne przeznaczenie. Ktoś kto to projektował miał na myśli konkretne zastosowanie, a nie na zasadzie "Zróbmy coś takiego z dziurką i niech sobie każdy wymyśli co z tym zrobić :D ".
  Spodziewałem się konkretnej, profesjonalnej odpowiedzi - do czego to służy. Nie wiem - czy takie noże/scyzoryki nie mają...."instrukcji obsługi", sposobu wykorzystania, itd. :?:
 Przez chwilę myślałem, że już wreszcie znalazłem jednoznaczną odpowiedź [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], ale niestety akurat przy tym scyzoryku który to ma - nie narysowali zastosowania :evil:

  I to nie jest dyskusja na temat skuteczności tych elementów lub nie. W ogóle mnie nie obchodzą opinie czy jest to potrzebne komuś czy nie. Po prostu chcę wiedzieć konkretnie do czego ktoś to zaprojektował, bo nie lubię być takim 'łepkiem' co to ma scyzoryk z nie wiadomo-ilu funkcjami, a nawet nie wie po co to jest :lol:

p.s. Napisałem nawet maila do jednego z producentów takich scyzoryków z pytaniem o ten element :D

Zagadnienie II: Piła do drewna.
  Często w tak zwanych nożach 'survivalowych', górna krawędź ostrza jest ząbkowana. Ja zawsze myślałem, że służy to do piłowania drewna. Ale, niektórzy 'znawcy' zasiali we mnie ziarno niepewności, twierdząc że wszystko zależy od tego jakie jest to 'ząbkowanie' - i w zależności od tego, może to służyć do czyszczenia ryb czy cięcia drutu kolczastego :?
  Poniżej kilka podstawowych, najczęściej spotykanych typów ząbkowania:
a) [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] najczęściej spotykane, to właśnie odnośnie tego pojawiała się opinia, że mają zastosowanie przy cięciu drutu. Jest to taki wariant, że gdy popatrzymy na te ząbki z góry to widzimy normalnie jeden rządek o grubości ostrza, ale znalazłem też wariant z dwoma rzędami
B) [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
c) A tu zupełnie inny typ ząbkowania [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (kliknąć na powiększnie obrazka), który to podobno służy do 'obierania' ryb z łusek.
d) a tu, dwa różne ząbkowania na raz :) [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  Czy ktoś wie KONKRETNIE do czego który typ ostrza służy (nie 'wydaje mu się') z oficjalnych źródeł, albo chociaż wie bo sam to stosował wielokrotnie w tym celu i się sprawdzało, zna ludzi którzy właśnie w ten sposób to wykorzystują i to się idealnie do tego nadaje, widział na jakiś filmach że właśnie tak tego używali, czytał opis noża :?:
Jeśli, żadne z tych ząbkowań nie służy do piłowania drewna, to jak powinno wyglądać takie ząbkowanie :?:

Zagadnienie III.
  Wracając do [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] noża, kolejen zasadnicze pytanie - po co są te sterczące bolce w [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :?: I tu też wśród wielu 'zgadywanych' propozycji były, że nóż wtedy staje się kotwicą, albo przy wspinaczce można go wbić po sam jelec i przywiązać do niego linę i zsunąć się po niej :?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
Ad1. Szydło.
Ad2. Nie pokazuj noży "allegro, oszalałem!" taka "piła" nie służy do niczego, oprócz ewentualnie rozśmieszania znawców i imponowania laikom.

Ad3. Wkleiłeś link do Mueli, ale chodzi Ci pewnie o tą chinską podróbe Bucka 184, który przez krótki czas był etatowym nożem Navy SEAL.
Dołączona grafika
Zgadłem?
Otóż to miała być... kotwiczka. Ale nie widziałem, żeby jakiś operator nosił te kolce wkręcone. Generalnie pomysł poroniony, wycofali się z tego szybko.
Fajny art o nożach navy SEAL skrobnął ostatnio kolega @super na innym polskim forum nożowym.
  • 0

budo_krislee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dolnyśląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?

Ad1. Szydło.

Hmmm...z krawiectwa raczej jestem do niczego ;) A do czego mógłbym konkretnie wykorzystać to szydło ze scyzoryka :?: Tzn. jak poszukałem to pierwsze co znalazłem, to że szydło służy w krawiectwie czy szewstwie do robienia dziur w twardych materiałach (np. skóra) i wygląda np. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
I jak patrzę na to 'szydło' w tym scyzoryku to raczej ciężko było by przebić grubą skórę, no i to oczko :?: Czy mógłbym prosić dla pełni jasności o jakiś przykład użycia :?:

Ad2. [..]taka "piła" nie służy do niczego[..].

Czyli nie ważne jaki typ ząbkowania to zawsze chodzi tylko o piłowanie drewna :?: Nawet to krótkie w tej MUELi :?: No i co z różnymi typami ząbkowania na jednym ostrzu (jak np. w tym wspomnianym przez Ciebie BUCK'u) :?:

Ad3. [..]Otóż to miała być... kotwiczka.

Tzn. taka kotwiczka w stylu przywiązujesz do linki, kręcisz, kręcisz, zarzucasz gdzieś na dach, to się tam niby zahacza o krawędź i wchodzisz na górę po linie :?:
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
Znasz takie zwroty jak "chwyt marketingowy" i "wciskanie kitu"??

Szydło w Victorinoxach nadaje się całkiem nieźle. To, co pokazałeś, to zdjęcie jakiejś gównianej, chińskiej podróby za 5 zeta.
Dołączona grafika
  • 0

budo_stellars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
to coś z dziurką to szydło, o ile mi wiadomo :-)
  • 0

budo_stellars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
przydaje się do szybkiej naprawy rzeczy ze skóry albo twardego płótna
  • 0

budo_7
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:spod Lublina

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
...a działanie z tego co mi wiadomo polega na przebijaniu tym materiału i np. łataniu go przewleczoną przez otwór linką/nitką/sznurkiem.

Co do pił to już bardziej złożona kwestia. Trzeba by dluzszych dywagacji. Przy jednej racji bym sie natomiast upierał. Piłka na jakimkolwiek zwykłym nożu, choćby miał 10 cali ostrza, prędzej nadaje się do drapania po dupie niż piłowania jakiegokolwiek drewna.
  • 0

budo_krislee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dolnyśląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?

[..]Trzeba by dluzszych dywagacji[..]

O to chodzi - dywagujmy :>

Na TVNTurbo jest taki program "Toolbox" i tam był kiedyś fajny odcinek jak on poszedł do lasu i testował różnego rodzaju scyzoryki i multitool'e, m.in. testował na takim dużym klocku drewna te małe piłki :)
Niestety nie testował noży 'wojskowych/myśliwskich' :/
  • 0

budo_panzernacker
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znienacka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
Piłka może służyć też do cięcia włóknistych materiałów jak chociażby lina.
  • 0

budo_zenobee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
Odnośnie tego wątku chciałbym powiedzieć, że tłumaczenie do czego służy scyzoryk za 5 złotych uprzejmie informuję, że do niczego. kupno czegoś takiego może tylko spowodować nadwmierny wzrost ciśnienia i emanację głośnych obscenicznych zwrotów ze strony kupującego podczas próby użycia.

KrissLee - z całym szacunkiem- nie ma o czym dywagować w przypadku bazarowo supermarketowego szajsu. Trzymajmy minimalny ale poziom.

Odnośnie możliwości użycia piły - w nożach (scyzorykach) użytkowych drewno, plastik, w nożach myśliwskich - kości.
Do włókien, lin materiałów i skóry należy stosować ostrza ząbkowane (serrated).
Pozdr. Zenobee.
  • 0

budo_krislee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dolnyśląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
Ehh.. :roll:

[..]nie ma o czym dywagować w przypadku bazarowo supermarketowego szajsu[..]
Odnośnie możliwości użycia piły - w nożach (scyzorykach) użytkowych drewno, plastik, w nożach myśliwskich - kości.

Dywagacje miał dotyczyć nie 'bazarowo supermarketowego szajsu', tylko który rodzaj ząbkowania jest np. najlepszy do piłowania drewna. A ogólniej czy różne rodzaje ząbkowania są przeznaczone do innych/różnych zastosowań (w ogólnym założeniu projektantów/producentów noży, patrząc ogólnie nie ważne czy noże bazarowe czy firmowe).
No weźmy tego BUCK'a, ma dwa różne ząbkowania na jednym ostrzu - do czego które ma służyć ?
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
Rybę z łusek to się świetnie obiera taką "piłką"

Generalnie ząbki do ryb to małe trójkąty rozwarte, małej wysokości. Czasem w dwóch rzędach

Dołączona grafika
  • 0

budo_zenobee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?

Ehh.. :Dywagacje miał dotyczyć nie 'bazarowo supermarketowego szajsu', tylko który rodzaj ząbkowania jest np. najlepszy do piłowania drewna. A ogólniej czy różne rodzaje ząbkowania są przeznaczone do innych/różnych zastosowań (w ogólnym założeniu projektantów/producentów noży, patrząc ogólnie nie ważne czy noże bazarowe czy firmowe).
No weźmy tego BUCK'a, ma dwa różne ząbkowania na jednym ostrzu - do czego które ma służyć ?

Nie wiem do czego te duże zęby mogłyby służyć...
Najlepiej sprawdzić to na przykładzie jakiegoś multitoola -
tam masz piłę do metalu (małe zęby w jednym rzędzie o kształcie trójkątów prostokątnych) piłę do drewna (każda firma proponuje swoją geometrie zębów - wszystkie tną tak samo szybko ale te pochylone są samoczyszczące) są też "piłki" do skrobania ryb i ostrza "serrated" które można wykorzystywać do cięcia lin, materiałów, styropianu, plastików, papy, pomidorów itp...
Narzędzia te są przeznaczone do pracy chwilowej (ja np. nosząc multitoola używam go wówczas gdy muszę a nic innego nie ma pod ręką). wobec czego należy wiedzieć że piła taka tnie o ile operator piły ma tyle samozaciecia aby pracę zakonczyć (ergonomia pozostawia często wiele do życzenia). Należy też zauważyć, że nie ma multitoola (a przynajmniej się z takim nie spotkałem) który byłby wykonany z lepszej stali niż 420. co oznacza, ze ich trwałość jest niższa niż przecietnego narzędzia wykonanego ze stali narzędziowej kosztem nierdzewności - a wiec uzywanie go jako piły, to kosztowne zajecie...

Reasumując, co miałem na myśli - piły w multitoolu lub scyzoryku rzadko wykorzystuje się jako piły, używa się go do tak dziwnych rzeczy do jakich można użyć kawałek metalu z ponacinanymi ząbkami z jednej strony (np wyciąganie kawałka papieru ze szczeliny spod ścianki działowej, odblokowywanie wózka w supermarkecie gdy brak 2 złotówki, linijki, znacznika (do robienia otworów pod szwy w skórze), urządzenia do zmatowienia powierzchni plastikowej pod klej, wytrycha, torxa (trochę zniszczyłem śrubkę ale poszła) mikrohebelka itp itd...
A dywagacje? Niech każdy użytkownik multitoola pozostawi je dla siebie, poszukując wcią lepszego, bardziej wydajnego , mniejszego i lżejszego WYMARZONEGO narzędzia. Howgh.
Pozdr Zenobee.
  • 0

budo_falco76
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ZG

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
Tak jak pisze RobertP - idealnie się nadaje do czyszczenia ryb - chyba tylko do tego.
  • 0

budo_cistercium
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?

Wracając do tego noża, kolejen zasadnicze pytanie - po co są te sterczące bolce w jelcu

taka sugestia :
Widzialem noze , gdzie takie elementy przykrecane sa w pozycji rownoleglej z ostrzem , moga pelnic role taka sama jak ciekawy jelec w modelach :
MOD MARC V AtAC i mniejszym MOD MARC VI ATAC
/ pomagaja w walce oslonic reke , zablokowac atak i "zakleszczyc" /przejac/ ostrze przeciwnika
  • 0

budo_erisnay
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
Dzięki 'piłce' ostrze może być szersze i dzięki temu mniej podatne na złamanie.
Owe ząbki przebijają się przez sztywny materiał, dzięki czemu przeciwnik odrazu poczuje cios i cofnie ręke, zamiast pójść nam w żebra, bo ostre jak skalpel ostrze nie zadalo odpowiedniej dawki bólu. Jest to też istotne w klinczu gdy przeciwnik trzyma twoja ręke i nie możesz przeciągnać. Ząbkami możesz nadal naciskać.
Do tego dochodzi parowanie ostrze-ostrze, bo nie zawsze jest idealnie i moze sie nie udac pociąć nadgarstka. Może też będziesz się bać i zamiast ciąć po ręce trafisz na ostrze? Ząbki ochronią przed wyszczerbieniem, i zatrzymaja na chwilke noz przeciwnika.
A także element zastraszenia, taka bron wygląda na bardziej złowrogą. Co kiedyś było cenione przez zabójców na zlecenie :)

ps: np. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
ps: moge byc juz czlonkiem? Knajpa plis, plis, plis :)
  • 0

budo_studio34
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocek

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
W Leathermanie jest dobra piłka do drewna. Można ją dodatkowo wymienić na pilnik.
Używam Surge'a i ten wynalazek działa całkiem nieźle. Jak była nówka sztuka to cięła jak szatan. Choć jest to narzędzie używane sporadycznie głównie ze względu na mikre rozmiary :)
  • 0

budo_aequanimitas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
Dobra. To, co w scyzoryku jest istotne, poza tym, że to musi być Victorinox:
1. Dwa ostrza;
2. Wysokiej klasy nożyczki
3. Małe obcęgi skrajnie jednakowoż mocne
4. Szpikulec do robienia dziurek ;-)
5. Korkociąg bardzo mocny (taki na wina rumuńskie z czasów Jaruzela) + otwieracz konserw też bardzo mocny (powiedzmy 150 puszek sowieckich przed ostrzeniem)
Reszta o kant dupy potłuc. Do wyboru parę victorinoxów (np. Officer). Cała filozofia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024