Jakie jest zastosowanie tych elementów ?
Napisano Ponad rok temu
2. Nie jestem ... 'survivalowcem' - interesuję się z tym z ciekawości i zastanawia mnie zamysł 'projektantów' noży.
Zagadnienie I.
Tak niechcący wpadł mi w ręke scyzoryk i zacząłem przeglądać jakie to ciekawostki on ma w sobie. Zastosowania większości intuicyjnie się domyślałem, aż nagle zobaczyłem to:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Pytałem już o to wielu ludzi, na kilku forach (stricte 'nożowych') i co mnie najbardziej rozczarowuje, a nawet zaczyna już irytować - wszyscy znawcy gdybają, zgadują, wydaje im się. A ja wierzę, że gdy produkuje się takie scyzoryki i metodycznie wstawia się ten element - to ma on swoje konkretne przeznaczenie. Ktoś kto to projektował miał na myśli konkretne zastosowanie, a nie na zasadzie "Zróbmy coś takiego z dziurką i niech sobie każdy wymyśli co z tym zrobić ".
Spodziewałem się konkretnej, profesjonalnej odpowiedzi - do czego to służy. Nie wiem - czy takie noże/scyzoryki nie mają...."instrukcji obsługi", sposobu wykorzystania, itd.
Przez chwilę myślałem, że już wreszcie znalazłem jednoznaczną odpowiedź [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], ale niestety akurat przy tym scyzoryku który to ma - nie narysowali zastosowania
I to nie jest dyskusja na temat skuteczności tych elementów lub nie. W ogóle mnie nie obchodzą opinie czy jest to potrzebne komuś czy nie. Po prostu chcę wiedzieć konkretnie do czego ktoś to zaprojektował, bo nie lubię być takim 'łepkiem' co to ma scyzoryk z nie wiadomo-ilu funkcjami, a nawet nie wie po co to jest
p.s. Napisałem nawet maila do jednego z producentów takich scyzoryków z pytaniem o ten element
Zagadnienie II: Piła do drewna.
Często w tak zwanych nożach 'survivalowych', górna krawędź ostrza jest ząbkowana. Ja zawsze myślałem, że służy to do piłowania drewna. Ale, niektórzy 'znawcy' zasiali we mnie ziarno niepewności, twierdząc że wszystko zależy od tego jakie jest to 'ząbkowanie' - i w zależności od tego, może to służyć do czyszczenia ryb czy cięcia drutu kolczastego :?
Poniżej kilka podstawowych, najczęściej spotykanych typów ząbkowania:
a) [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] najczęściej spotykane, to właśnie odnośnie tego pojawiała się opinia, że mają zastosowanie przy cięciu drutu. Jest to taki wariant, że gdy popatrzymy na te ząbki z góry to widzimy normalnie jeden rządek o grubości ostrza, ale znalazłem też wariant z dwoma rzędami
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
c) A tu zupełnie inny typ ząbkowania [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (kliknąć na powiększnie obrazka), który to podobno służy do 'obierania' ryb z łusek.
d) a tu, dwa różne ząbkowania na raz [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Czy ktoś wie KONKRETNIE do czego który typ ostrza służy (nie 'wydaje mu się') z oficjalnych źródeł, albo chociaż wie bo sam to stosował wielokrotnie w tym celu i się sprawdzało, zna ludzi którzy właśnie w ten sposób to wykorzystują i to się idealnie do tego nadaje, widział na jakiś filmach że właśnie tak tego używali, czytał opis noża
Jeśli, żadne z tych ząbkowań nie służy do piłowania drewna, to jak powinno wyglądać takie ząbkowanie
Zagadnienie III.
Wracając do [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] noża, kolejen zasadnicze pytanie - po co są te sterczące bolce w [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] I tu też wśród wielu 'zgadywanych' propozycji były, że nóż wtedy staje się kotwicą, albo przy wspinaczce można go wbić po sam jelec i przywiązać do niego linę i zsunąć się po niej :?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Napisano Ponad rok temu
Ad2. Nie pokazuj noży "allegro, oszalałem!" taka "piła" nie służy do niczego, oprócz ewentualnie rozśmieszania znawców i imponowania laikom.
Ad3. Wkleiłeś link do Mueli, ale chodzi Ci pewnie o tą chinską podróbe Bucka 184, który przez krótki czas był etatowym nożem Navy SEAL.
Zgadłem?
Otóż to miała być... kotwiczka. Ale nie widziałem, żeby jakiś operator nosił te kolce wkręcone. Generalnie pomysł poroniony, wycofali się z tego szybko.
Fajny art o nożach navy SEAL skrobnął ostatnio kolega @super na innym polskim forum nożowym.
Napisano Ponad rok temu
Hmmm...z krawiectwa raczej jestem do niczego A do czego mógłbym konkretnie wykorzystać to szydło ze scyzoryka Tzn. jak poszukałem to pierwsze co znalazłem, to że szydło służy w krawiectwie czy szewstwie do robienia dziur w twardych materiałach (np. skóra) i wygląda np. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]Ad1. Szydło.
I jak patrzę na to 'szydło' w tym scyzoryku to raczej ciężko było by przebić grubą skórę, no i to oczko Czy mógłbym prosić dla pełni jasności o jakiś przykład użycia
Czyli nie ważne jaki typ ząbkowania to zawsze chodzi tylko o piłowanie drewna Nawet to krótkie w tej MUELi No i co z różnymi typami ząbkowania na jednym ostrzu (jak np. w tym wspomnianym przez Ciebie BUCK'u)Ad2. [..]taka "piła" nie służy do niczego[..].
Tzn. taka kotwiczka w stylu przywiązujesz do linki, kręcisz, kręcisz, zarzucasz gdzieś na dach, to się tam niby zahacza o krawędź i wchodzisz na górę po linieAd3. [..]Otóż to miała być... kotwiczka.
Napisano Ponad rok temu
Szydło w Victorinoxach nadaje się całkiem nieźle. To, co pokazałeś, to zdjęcie jakiejś gównianej, chińskiej podróby za 5 zeta.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Co do pił to już bardziej złożona kwestia. Trzeba by dluzszych dywagacji. Przy jednej racji bym sie natomiast upierał. Piłka na jakimkolwiek zwykłym nożu, choćby miał 10 cali ostrza, prędzej nadaje się do drapania po dupie niż piłowania jakiegokolwiek drewna.
Napisano Ponad rok temu
O to chodzi - dywagujmy :>[..]Trzeba by dluzszych dywagacji[..]
Na TVNTurbo jest taki program "Toolbox" i tam był kiedyś fajny odcinek jak on poszedł do lasu i testował różnego rodzaju scyzoryki i multitool'e, m.in. testował na takim dużym klocku drewna te małe piłki
Niestety nie testował noży 'wojskowych/myśliwskich'
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
KrissLee - z całym szacunkiem- nie ma o czym dywagować w przypadku bazarowo supermarketowego szajsu. Trzymajmy minimalny ale poziom.
Odnośnie możliwości użycia piły - w nożach (scyzorykach) użytkowych drewno, plastik, w nożach myśliwskich - kości.
Do włókien, lin materiałów i skóry należy stosować ostrza ząbkowane (serrated).
Pozdr. Zenobee.
Napisano Ponad rok temu
Dywagacje miał dotyczyć nie 'bazarowo supermarketowego szajsu', tylko który rodzaj ząbkowania jest np. najlepszy do piłowania drewna. A ogólniej czy różne rodzaje ząbkowania są przeznaczone do innych/różnych zastosowań (w ogólnym założeniu projektantów/producentów noży, patrząc ogólnie nie ważne czy noże bazarowe czy firmowe).[..]nie ma o czym dywagować w przypadku bazarowo supermarketowego szajsu[..]
Odnośnie możliwości użycia piły - w nożach (scyzorykach) użytkowych drewno, plastik, w nożach myśliwskich - kości.
No weźmy tego BUCK'a, ma dwa różne ząbkowania na jednym ostrzu - do czego które ma służyć ?
Napisano Ponad rok temu
Generalnie ząbki do ryb to małe trójkąty rozwarte, małej wysokości. Czasem w dwóch rzędach
Napisano Ponad rok temu
Nie wiem do czego te duże zęby mogłyby służyć...Ehh.. :Dywagacje miał dotyczyć nie 'bazarowo supermarketowego szajsu', tylko który rodzaj ząbkowania jest np. najlepszy do piłowania drewna. A ogólniej czy różne rodzaje ząbkowania są przeznaczone do innych/różnych zastosowań (w ogólnym założeniu projektantów/producentów noży, patrząc ogólnie nie ważne czy noże bazarowe czy firmowe).
No weźmy tego BUCK'a, ma dwa różne ząbkowania na jednym ostrzu - do czego które ma służyć ?
Najlepiej sprawdzić to na przykładzie jakiegoś multitoola -
tam masz piłę do metalu (małe zęby w jednym rzędzie o kształcie trójkątów prostokątnych) piłę do drewna (każda firma proponuje swoją geometrie zębów - wszystkie tną tak samo szybko ale te pochylone są samoczyszczące) są też "piłki" do skrobania ryb i ostrza "serrated" które można wykorzystywać do cięcia lin, materiałów, styropianu, plastików, papy, pomidorów itp...
Narzędzia te są przeznaczone do pracy chwilowej (ja np. nosząc multitoola używam go wówczas gdy muszę a nic innego nie ma pod ręką). wobec czego należy wiedzieć że piła taka tnie o ile operator piły ma tyle samozaciecia aby pracę zakonczyć (ergonomia pozostawia często wiele do życzenia). Należy też zauważyć, że nie ma multitoola (a przynajmniej się z takim nie spotkałem) który byłby wykonany z lepszej stali niż 420. co oznacza, ze ich trwałość jest niższa niż przecietnego narzędzia wykonanego ze stali narzędziowej kosztem nierdzewności - a wiec uzywanie go jako piły, to kosztowne zajecie...
Reasumując, co miałem na myśli - piły w multitoolu lub scyzoryku rzadko wykorzystuje się jako piły, używa się go do tak dziwnych rzeczy do jakich można użyć kawałek metalu z ponacinanymi ząbkami z jednej strony (np wyciąganie kawałka papieru ze szczeliny spod ścianki działowej, odblokowywanie wózka w supermarkecie gdy brak 2 złotówki, linijki, znacznika (do robienia otworów pod szwy w skórze), urządzenia do zmatowienia powierzchni plastikowej pod klej, wytrycha, torxa (trochę zniszczyłem śrubkę ale poszła) mikrohebelka itp itd...
A dywagacje? Niech każdy użytkownik multitoola pozostawi je dla siebie, poszukując wcią lepszego, bardziej wydajnego , mniejszego i lżejszego WYMARZONEGO narzędzia. Howgh.
Pozdr Zenobee.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
taka sugestia :Wracając do tego noża, kolejen zasadnicze pytanie - po co są te sterczące bolce w jelcu
Widzialem noze , gdzie takie elementy przykrecane sa w pozycji rownoleglej z ostrzem , moga pelnic role taka sama jak ciekawy jelec w modelach :
MOD MARC V AtAC i mniejszym MOD MARC VI ATAC
/ pomagaja w walce oslonic reke , zablokowac atak i "zakleszczyc" /przejac/ ostrze przeciwnika
Napisano Ponad rok temu
Owe ząbki przebijają się przez sztywny materiał, dzięki czemu przeciwnik odrazu poczuje cios i cofnie ręke, zamiast pójść nam w żebra, bo ostre jak skalpel ostrze nie zadalo odpowiedniej dawki bólu. Jest to też istotne w klinczu gdy przeciwnik trzyma twoja ręke i nie możesz przeciągnać. Ząbkami możesz nadal naciskać.
Do tego dochodzi parowanie ostrze-ostrze, bo nie zawsze jest idealnie i moze sie nie udac pociąć nadgarstka. Może też będziesz się bać i zamiast ciąć po ręce trafisz na ostrze? Ząbki ochronią przed wyszczerbieniem, i zatrzymaja na chwilke noz przeciwnika.
A także element zastraszenia, taka bron wygląda na bardziej złowrogą. Co kiedyś było cenione przez zabójców na zlecenie
ps: np. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
ps: moge byc juz czlonkiem? Knajpa plis, plis, plis
Napisano Ponad rok temu
Używam Surge'a i ten wynalazek działa całkiem nieźle. Jak była nówka sztuka to cięła jak szatan. Choć jest to narzędzie używane sporadycznie głównie ze względu na mikre rozmiary
Napisano Ponad rok temu
1. Dwa ostrza;
2. Wysokiej klasy nożyczki
3. Małe obcęgi skrajnie jednakowoż mocne
4. Szpikulec do robienia dziurek ;-)
5. Korkociąg bardzo mocny (taki na wina rumuńskie z czasów Jaruzela) + otwieracz konserw też bardzo mocny (powiedzmy 150 puszek sowieckich przed ostrzeniem)
Reszta o kant dupy potłuc. Do wyboru parę victorinoxów (np. Officer). Cała filozofia.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
8Cr14MoV
- Ponad rok temu
-
Problemy z Military
- Ponad rok temu
-
fixed 4.5-6'' z pełnym szlifem - propozycje?
- Ponad rok temu
-
Ten jeden, jedyny!
- Ponad rok temu
-
pytanie o nóż z resoru
- Ponad rok temu
-
poszykiwany !
- Ponad rok temu
-
Ontario Rat - second grade - jak poznać?
- Ponad rok temu
-
Najlepszy folder
- Ponad rok temu
-
Dziwny Ka-bar USMC
- Ponad rok temu
-
Nóż typu BUTTERFLY
- Ponad rok temu