Skocz do zawartości


Zdjęcie

co daje trening aikido po przejściu na judo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

budo_intos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

co daje trening aikido po przejściu na judo
jakie cechy przydatne w judo wyrabia trening w przeszłości aikido. czy jakieś rzuty , dźwignie z aikido mają zastosowanie w judo.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo

jakie cechy przydatne w judo wyrabia trening w przeszłości aikido. czy jakieś rzuty , dźwignie z aikido mają zastosowanie w judo.

Raczej nie. Może poza koshi nage, ale rzutów biodrowych jest w judo dużo więcej i wykonywane śa inaczej. To, co ja wyniosłem z aikido, to po pierwsze jakieś pojęcie o ukemi, po drugie umiejętność obserwowania prezentowanych technik całościowo (a nie np. skupiania się na rękach podczas demonstracji, aby potem zupełnie nie wiedzieć, jak powinny zachować się nogi), wreszcie umiejętność kontrolowania przestrzeni wokół siebie na zatłoczonej macie. ;)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
Ja na przykład na aikido miałem duży nacisk na twarde pady i na judo przydało się jak diabli, jak mnie ktoś zaawansowany rzuca w czasie walki to nie ma żadnego strachu i jest fajnie, no ... do rana przynajmniej :)
Kolejna rzecz to chwytanie za nadgarstki, zawsze w ne waza zaczynam od tego(albo za rękaw w okolicy nadgarstka) żeby kontrolować przeciwnika i zaleźć mu za plecy dzięki irimi albo podebrać nogę. Dla mnie głównie przydają się do walki w parterze.
Jasne, że każdy wyniesie tyle ile go nauczą, jak długo trenuje i jak ciężko pracował, ja z ważnych rzeczy wyniosłem jeszcze taką własność, że nie można kontrolować 2 miejsc w jednakowo mocny sposób na przykład jak mam delikwenta w gardzie i próbuje mi duszenie za kołnierz jakoś zakładać to nie zwraca uwagi na swoje nogi, no i można jak to na bjj mówią zrobić "sweep".
Po za tym wyniosłem jedną z podstawowych rzeczy jaką jest oddychanie w czasie walki, żeby wciąż oddychać i nie spinać się, dzięki temu można cały trening przewalczyć a tak to niektórzy zacisną zęby lecą do przodu i wystarczy ich potrzymać chwilę w gardzie żeby jeszcze zaczęli się szarpać, wtedy już nawet nie będą mieli siły żeby przed duszeniem czy dźwignią się bronić. Oczywiście mówie o ne waza bo tachi waza to naprawdę ciężki kawałek chleba.
Dźwignie na nadgarstki są w judo(w zasadach sportowych) zakazane więc nie bardzo się ich użyje. Na judo forum ktoś się kiedyś wypowiadał, że na treningach czasami jak ma kogoś w gardzie to dźwigniami na nadgarstki sobie pomaga przy "sweep'ach" ale szczególików technicznych nie zdradził niestety.
  • 0

budo_bielak91
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
Heh jezeli chodzi o nielegale rzeczy w parterze wykorzystwyane na zawodach jak i na randori jest tego multum :) np odklepanie za przeciwnika :) :) :)
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo

Kolejna rzecz to chwytanie za nadgarstki, zawsze w ne waza zaczynam od tego(albo za rękaw w okolicy nadgarstka) żeby kontrolować przeciwnika i zaleźć mu za plecy dzięki irimi albo podebrać nogę. Dla mnie głównie przydają się do walki w parterze.

hm... ciekawy sposób zaczynania walki z kolan. cóż, wyrwac rękaw czy nadrastek to na ogół sprawa śmiesznie łatwa. nie mam pojęcia, jak można w ten sposób kontrolować przeciwnika.
co do zaczynania walki z kolen, to ja stosuję m.in. coś w rodzaju o-goshi (z przymrużeniem oka, rzecz jasna, uzywam tej nazwy, ale naprawdę wygląda to podobnie). pozwala to przejśc od razu do kuzure-kesa-gatame i mieć dobrą bazę do wykonywania następnych technik.

na treningach czasami jak ma kogoś w gardzie to dźwigniami na nadgarstki sobie pomaga przy "sweep'ach" ale szczególików technicznych nie zdradził niestety.

jakbyś zgadł, że na wyższym poziomie w bjj dźwignie nadgarstkowe w parterze to broń groźna i skuteczna.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo

co do zaczynania walki z kolen, to ja stosuję m.in. coś w rodzaju o-goshi (z przymrużeniem oka, rzecz jasna, uzywam tej nazwy, ale naprawdę wygląda to podobnie). pozwala to przejśc od razu do kuzure-kesa-gatame i mieć dobrą bazę do wykonywania następnych technik.

Fajny pomysł, tylko skąd bierzesz dynamikę, jeśli nie możesz dać porządnego kroku aby odwrócić się plecami do partnera równocześnie go wciągając na siebie, ani za bardzo obniżyć bioder?
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
z pracy rękami i skrętu bioder oraz lekkiego uniesienia na nodze podporowej. po prostu robisz kilka rzeczy naraz. kwestia wprawy i wyczucia punktu utraty równowagi przez przeciwnika.
powtarzam, nie jest to o-goshi, nie zachodzę tak głęboko, nie nabieram uke na biodra, nie odwracam się tyłem, a tylko bokiem.
przyjrzyj się kiedyś, jak czasem robią to zapaśnicy. właśnie u nich to podpatrzyłem.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo

hm... ciekawy sposób zaczynania walki z kolan. cóż, wyrwac rękaw czy nadrastek to na ogół sprawa śmiesznie łatwa. nie mam pojęcia, jak można w ten sposób kontrolować przeciwnika.

Jak wyrywa rękoma to nie zwraca uwagi na swoje nogi :wink: jeśli jedna jest wykroczna(klęczy na jednym kolanie tylko a druga jest wykroczna) to można spróbować podebrać. Albo puścić poprostu, jak ktoś ma za dużo siły to sam sie wychyli :) I wtedy z byka go :twisted: :)

Dokładniej chodzi mi o to:
Klęczy 2 gostków naprzeciw siebie. Chwytasz swoją prawą jego prawą ale jak chwycisz to odrazu skręcasz go w swoją prawą stronę(tylko całym ciężarem nawet z lekkim dojściem, żeby siły nie tracić), jakby to powiedzieć, odsłaniasz mu żebra żeby można było go trzasnąć tsuki w żebra :twisted: . Masz go skręconego, masz wolną drogę żeby zajść mu za plecy i wciąż trzymasz jego jedną rękę, więc sytuacja całkiem wygodna, nawet jak zacznie zwijać się w kulke i bronić to jest jeszcze ta jedna ręka, której wciąż nie odzyskał. Czasami można też mu noge podebrać i przejść do bocznej pozycji(sory ale jeszcze nie znam dobrze nazw pozycji). Wszystko pięknie ładnie ale i tak brakuje mi często techniki żeby, mając dobrą pozycję, wyciągnąć dźwignię. Kiepska technika i słaba szybkość. No ale grunt to nie być tą osobą pasywną co się ciągle broni :wink:
Ja to tak zaczynam troche aikidowo, bo przecież nikt nie uczy jak zaczynać walke w ne waza więc takie rzeczy mi zostały. Ja nie mówie, że to ultra skuteczne chwyty tylko jakoś tak już zaczynam :wink: Szczególnie z zaawansowanymi bo zaczynanie od kołnierza może się skończyc szybką dźwignią :) Nadgartek zazwyczaj jest bliżej do złapania niż kołnierz.

Zaznaczam jedną rzecz: wszyscy dobrze wiemy, że w walce wszystko się robi zależnie od danej sytuacji więc to też tak z przymrużeniem oka raczej trzeba traktować bo 1) nie ma żadnej akcji która zawsze wyjdzie
2) jestem czereśniakiem w judo :)
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
też z przymrużeniem oka: pkt 2 wiele wyjaśnia... pozdrawiam! ;-)
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
dobra, rozwinę to trochę.
jak zaczynają walkę z kolan początkujacy? tak samo jak w stójce. tzn klęczą naprzeciwko siebie i dyszlują. biodra wyprostowane, środek cięzkości wysoko, bo i jeden i drugi chce górowac nad przeciwnikiem. pochylają się w przód z wyciągniętymi rękami. ktoś kumaty w korzystaniu z zasad mechniki ruchu i sztywności przeciwnika oczywiscie to wykorzysta.

bardziej doświadczeni juz pilnują łokci, chronią nimi boki, nie dyszlują. uważają, aby środek cięzkości był nisko, a między łokciami a kolanami był mały prześwit, łatwy do obrony.
  • 0

budo_bielak91
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
Ja tam zazwyczaj albo lapie do gardy i pracuje, albo oddaje plecy i sie bronie, przeciez nigdy na zawodach nie bedzie sytuacji ze bedziecie kleczec na przeciwko siebie wiec lepiej sie uczyc czegos bardzie "zyciowego".
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
Życiowe to może i nie będzie ale raczej dla początkujących jest wtedy(jeśli walczą tak jak opisał Jodan) okazja żeby poszarpać się i poprzewracać bez konsekwencji w zdrowiu, jak ukemi jeszcze nie potrafią. Można traktować to jako jakiś wstęp do stójki, choć ja go akurat tak nie traktuję :)
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo


...


po prostu robisz zle technicznie przeprowadzkę z kolan... ;) z BJJ dobrym zawodnikiem co to robi jest Marcelo Garcia
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
Nie zrozumiałem tego gramatycznie.
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
to co robisz tto zle wykonana "przeprowadzka". ;)
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo

nigdy na zawodach nie bedzie sytuacji ze bedziecie kleczec na przeciwko siebie .

polemizowałbym. widziałem na zawodach dżudo sytuacje, gdy zawodnicy po nieudanym rzucie ustalają pozycję na moment na kolanach lub w przysiadzie naprzeciwko siebie, nie tracąc uchwytu. widziałem takie sytuacje niewykorzystane, gdy obaj pospiesznie wstali, ale także wykorzystane, m.in. w sposoby, o jakich tu rozmawiamy.
poza tym, co z tego, że nie ma na zawodach? to mamy jeszcze bardziej zubażać dżudo, o kolejny element?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo

to co robisz tto zle wykonana "przeprowadzka".

A już jasne :wink: , a o co chodziło z Marcelo? :-)
Jednak nie bardzo widzę coś złego w tej "przeprowadzce", bo padać umiem z aikido i walczyć już walczyłem nie raz z czarnym paskiem, który mną zamiatał no i nie czuję potrzeby jakoś cofać się w rozwoju :) Mam jeden trening w tygodniu poświęcony na same walki i w parterze wolę popracować nad gardą, nad wyciąganiem dźwigni itp. itd, od obaleń i rzutów mam tachi waza normalne a nie na klęczkach. Wiem, że pomimo jednego semestru 2 x w tygodniu nadal jestem poczatkujący niż zaawansowany :wink: ale... po co :?:
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
przeprowadzkę mozna robić ze stójki tyż ;) a Marcelo Garcia jest znany z tej techniki "armdrag" i zajscie za plecy to jedna z jego sztandarowych technik
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
z kolan? :? czy raczej robi zapaśnicze obejście w stójce?
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: co daje trening aikido po przejściu na judo
no wiesz on arm draga (przeprowadzke, zapaśnicze obejscie za plecy jak zwął tak zwał) robi z kazdej pozycji ;) z gardy motylej na ten przykład równiez... a róznica między tym a kolanami to już prawie żadna ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024