Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_mck
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
jak to są podstawowe suplementy, to co z białkiem, węglami, tłuszczami, witaminami i minerałami ? :)

mate - wydaje mi się, że piszesz bzdury na swojej stronie, przecie suplement to nie jest dodatek do diety tylko uzupełnienie jej braków, choć to raczej dywagacje logiczno-językowe :-)


Panowie wydzieliłem waszą polemikę do oddzielnego tematu a jeśli dalej będziecie tak straszliwie oftopować to dam wam w nagrodę jeszcze po ostrzeżeniu. Proszę też bez prywatnych wojen (to też skończy się ostrzeżeniem) tylko grzecznie i kulturalnie dyskutować.

  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?

mate - wydaje mi się, że piszesz bzdury na swojej stronie, przecie suplement to nie jest dodatek do diety tylko uzupełnienie jej braków, choć to raczej dywagacje logiczno-językowe :-)

Supplement - zajrzyj do slownika angielsko polskiego. Jak chcesz komentować to nie na budo stary. Na mojej stronie pod kazdym artykulem jest miejsce na komentarz.
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?

jak to są podstawowe suplementy, to co z białkiem, węglami, tłuszczami, witaminami i minerałami ? :)

mate - wydaje mi się, że piszesz bzdury na swojej stronie, przecie suplement to nie jest dodatek do diety tylko uzupełnienie jej braków, choć to raczej dywagacje logiczno-językowe :-)


pomysl najpierw czym jest suplement i odzywka i jakie sa miedzy nimi roznice i potem kozacz ok?
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
mck* twoja wiedza jest porażajaca ale wujek Mate spieszy z pomocą


odżywka czyli np odżywka białkowa, carbo - czyli węglowodany czy gainer czyli odżywka białkowo - węglowodanowa.

suplement- czyli poprostu dodatek a więc skoro dostarczyliśmy ogranizmowi niezbędnych makroskładników (białko, węglododany i tłuszcze) to zabieramy się teraz za dodatki czyli np anaboliki czy antykataboliki.

anabolik - powoduje syntezę białek mięśniowych czyli daje kopa do treningu. Przykłady: glutamina, tauryna, kretatyna.

antykatabolik - zapobiega rozpadowi białek mięsniowych czyli katabolizmowi. Rozpad następuje do czasu aż w bialkach mięśniowych wzrośnie stężenie aminokwasów rozgałęzionych czyli bcaa. Aminokwsy rozgałęzione występują w postaci suplementów ale zawarte też są w odżywkach białkowych. Przykłady: glutamina, tautyna, bcaa, hmb

Białka i aminokwasy to nie suple drogie dziecko to skladniki odżywek czyli uzupelnienie diety w te makroskladniki. Co do tluszczy - nie spotkalem sie jak dotad z odżywką tłuszczową a witaminy i minerały masz w kompleksach witaminowo - mieneralowych. Ja ostatnio biore vita-min plus olimpu. Suplementy natomiast stanowią dodatek do diety (jak sama nazwa wskazuje) czyli zawierają to czego potrzeba przy ekstremalnym wysiłku czyli glutamine, BCAA czy kreatyne.
Odzywki zapewniaja skladniki idżywcze czyli białka i wegle. Zeby dostarczac 2 - 3 gramy bialka na kilogram wagi ciala musialbys jesc duzo wiecej niz jesz wiec masz wszystko w odżywce. Normalny czlowiek obywa sie samymi witaminami białkami i weglami a wyczynowy sportowiec potrzebuje dodatków - suplementów (jak sama nazwa wskazuje)
L karnityna to tez suplement tyle ze na zbicie wagi - czy uwazasz ze jest ona uzupelnieniem diety :lol:
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?

Co do tluszczy - nie spotkalem sie jak dotad z odżywką tłuszczową

zastanawiam sie, czy oleju lnianego nie mozna uznac za odzywke tluszczowa? w koncu ma 80g tluszczu na 100g, takie proporcje jak odzywka bialkowa.
  • 0

budo_mck
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
jak już chcecie być tacy dokładni...
idąc za słownikiem PWN
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - uzupełnienie diety
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - produkt bogaty w określony składnik
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - suplement - uzupełnienie

choć nadal twierdze, że to są dywagacje językowe nie mające większego znaczenia
:)

Ps. wybaczcie offtopa ;)
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
Sory za of top
mck* - co to w ogole odpierdalasz, najeżdzasz na mnie ze na mojej stronie pisze bzdury przypiedalasz sie do mnie ze zgodnie ze slownikiem nazwałem suplement dodatkiem a sam piszesz ze to dywagacje jezykowenie majace wiekszego znaczenia, nie odróżniasz odżywki od suplementu a na koncu powolujesz sie na definicje ze slownika PWN ktora odnosi sie do tylko do witamin i składników mineralnych a nie wspomnina o tym ze suplementy dzielą sie na 6 grup:
- anabolik
- antykataboliki
- antyoksydanty
- składniki chrząstki
- regulatory wagi
-aktywizatory
Dla mnie to sa pieprzone dodatki do diety a nie zadne uzupelnienia jej braków.
Nazywaj sobie suplement czym tam chcesz, ja mam swoje podejscie i swoja definicje co naswietlilem w jednym z powyzszych postów. Mam tylko jedna rade: nast razem zanim napiszesz komuś ze pisze bzdury przygotuj sie lepiej merytorycznie do dyskusji.
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
i czesc piesni-jak by rzekla moja pani od polskiego z lo ;)
  • 0

budo_mck
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?

Sory za of top
mck* - co to w ogole odpierdalasz, najeżdzasz na mnie ze na mojej stronie pisze bzdury

nie nazwałbym tego najazdem, po prostu nie zgadzam się z twoim zdaniem, dodałem nawet emotikona na końcu wypowiedzi, to ty i S.o.s. prezentujecie święte oburzenie

przypiedalasz sie do mnie ze zgodnie ze slownikiem nazwałem suplement dodatkiem a sam piszesz ze to dywagacje jezykowenie majace wiekszego znaczenia,

suplement - uzupełnienie, dodatek (patrz słownik jez. pol PWN) i nie mam ochoty się nad ty rozwodzić i się do nikogo nie przypierdala, co najwyżej to wy do mnie

nie odróżniasz odżywki od suplementu

na jakiej podstawie to wywnioskowałeś?
nazwałem białko (tak na dobrą sprawę to białko syntetyczne) suplementem
na potwierdzenie tego przytoczyłem linki ze słownika, no ale...

na koncu powolujesz sie na definicje ze slownika PWN ktora odnosi sie do tylko do witamin i składników mineralnych

to miej zażalenia do autorów słownika, powołałem się także na definicję odżywki z której niezbicie wynika, że odżywką jest to każdy produkt bogaty w określony składnik to może być tak samo kreatyna , hmb jak i zwykłe białko

a nie wspomnina o tym ze suplementy dzielą sie na 6 grup:

przed chwilą była mowa o definicji suplementacji, coś szybko skaczesz między tymi pojęciami, zresztą co ma podział na rodzaje suplementów do naszej dyskusji?
powtarzam się ale suplement to:
1. «tom zawierający uzupełnienie dzieła»
2. daw. «dodatek, uzupełnienie»
i jest to najkrótsza możliwa definicja, w końcu to nie słownik kulturystyczny

Dla mnie to sa pieprzone dodatki do diety a nie zadne uzupelnienia jej braków.

Imo suplement to jest w takim samym stopniu dodatek jak i uzupełnienie

Nazywaj sobie suplement czym tam chcesz, ja mam swoje podejscie i swoja definicje co naswietlilem w jednym z powyzszych postów

Ja na ten przykład się stosuje do definicji jęz. Polskiego ;)

Mam tylko jedna rade: nast razem zanim napiszesz komuś ze pisze bzdury przygotuj sie lepiej merytorycznie do dyskusji.

Żeby nie być dłużnym: Następnym razem zanim napiszesz komuś, że najeżdża na ciebie i co odpierdala poinformuj go, że masz własne podejście i definicję i nie stosujesz się do tych przyjętych w języku Polskim, unikniesz nie potrzebnych dyskusji.

I tym miłym akcentem dziękuje za dyskusje, nie będę już więcej offtopował w tym temacie. :)

Ps. Stosuj interpunkcję bo w 6 linijkach tekstu użyłeś tylko 2 przecinków 8)
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
sam zes to zaczal a ja wezwany do tablicy...

Nie obchodzi mnie definicja ze słownika. Słowniki sa dla laików wiec baw sie sam. W światku kulturystycznym odróżnia sie pojecie odżywki od pojecia suplementów. Nie mam żalu do autorów bo trudno zeby znali sie na wszystkim, żal moge miec do ciebie bo powolujesz sie na definicje z lamerskiego slownika i zadowolony jestes ze masz argument do dyskusji

odżywką jest to każdy produkt bogaty w określony składnik to może być tak samo kreatyna , hmb jak i zwykłe białko

Bzdura : odzywka jak sama nazwa wskazuje jest to zamiennik żywności oparty o głowne skladniki pokarmowe: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały
Suplement to preparat oparty o pojedynczy skladnik lub kompozycje skladników z grupy mikroskladnikow pokarmowych np aminokwasów czy czynników witaminopodobnych.

przed chwilą była mowa o definicji suplementacji, coś szybko skaczesz między tymi pojęciami, zresztą co ma podział na rodzaje suplementów do naszej dyskusji?

To że definicja którą podales jest niedokładna. Zreszta obie sa niedokladne sam zobacz:

suplementacja «uzupełnianie diety o niezbędne witaminy i składniki mineralne


odżywka
1. «produkt spożywczy w postaci mączki, syropu, pasty lub granulek, bogaty w określone składniki»
2. «środek kosmetyczny w postaci kremu, żelu lub pianki, działający regenerująco i wzmacniająco




Imo suplement to jest w takim samym stopniu dodatek jak i uzupełnienie


Tu sie nawet moge z tobą zgodzic. Nie mogles tak od razu?

wydaje mi się, że piszesz bzdury na swojej stronie, przecie suplement to nie jest dodatek do diety tylko uzupełnienie jej braków, choć to raczej dywagacje logiczno-językowe


Następnym razem zanim napiszesz komuś, że najeżdża na ciebie i co odpierdala poinformuj go, że masz własne podejście i definicję i nie stosujesz się do tych przyjętych w języku Polskim, unikniesz nie potrzebnych dyskusji


Napisalem ze : "suplement- czyli poprostu dodatek a więc skoro dostarczyliśmy ogranizmowi niezbędnych makroskładników (białko, węglododany i tłuszcze) to zabieramy się teraz za dodatki czyli np anaboliki czy antykataboliki".
Suplement oznacza w jezyku polskim dodatek (uzupelnienie tez) wiec moja skromna definicja jest prawidłowa. Mogłes sam sie domyslec ze skoro moja definicja odbiega od tej lamerskiej ze slownika to znaczy ze sie do niej nie stosuje.
  • 0

budo_mck
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
mate, ja przynajmniej powołuje się na coś, a ty swoje teorie bierze z sufitu 8)
Jestem wstanie zrozumieć twoje rozumowanie ale nie przekonasz mnie i vice versa, na ten temat definitywnie kończę rozmowę :)

Wracam do kolacji :)
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
czyli powoli i konkretnie :)
odzywka-preparat uzupelniajacy diete w niezbedne skladniki pokarmowe
suplement-preparat uzupelniajacy diete w skladniki bez ktorych mozna sie w dobrej diecie obejsc

zgadzacie sie Panowie??
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?

mate, ja przynajmniej powołuje się na coś, a ty swoje teorie bierze z sufitu 8)

Autor twoich definicji tez wział je z sufitu. Nastepnym razem mozesz powołać sie na moje - nawiasem mówiac kiedys przeczytałem je w ulotce firmy Olimp. Smacznego.

S.O.S. ja sie zgadzam :)
Dla jednego suplementy stanowią dodatek i świetnie sie bez nich obywa, dla drugiego - tego ktory nie wyobraza sobie bez nich treningu - jest to juz uzupełnienie braków w diecie) tak jak napisal mck*) Koniec dywagacji językowych :wink:
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?

odzywka-preparat uzupelniajacy diete w niezbedne skladniki pokarmowe
suplement-preparat uzupelniajacy diete w skladniki bez ktorych mozna sie w dobrej diecie obejsc

Nie. Bez obydwu można się przy dobrej diecie obejść. Nie znaczy to, że jakiekolwiek ich składniki są zbędne - po prostu pobieramy je wówczas z pokarmu. Czyli nie jest to żadne kryterium.
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
Co to jest dobra dieta? Rozpisz mi taka przy ktorej dostarczasz 2-3 gramy bialka na kg wagi ciala. Niech ta dieta nie przekracza powiedzmy 1500 kalorii. Takie mam kryteria.
Jesli dieta nie spelnia tych wymogów to dla mnie nie jest dobra.
:wink:
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?

Co to jest dobra dieta? Rozpisz mi taka przy ktorej dostarczasz 2-3 gramy bialka na kg wagi ciala. Niech ta dieta nie przekracza powiedzmy 1500 kalorii. Takie mam kryteria.

Dobra dieta to taka, która uwzględnia metabolizm oraz aktywność fizyczną osoby, dla której jest pisana, i dostarcza wszelkich składników odżywczych, jakich organizm potrzebuje do sprawnego funkcjonowania. A że niełatwo taką rozpisać to inna sprawa. Ja się tego nie podejmuję. ;)

Nie jestem przeciwnikiem odżywek czy suplementów, wręcz przeciwnie, uważam, że umiejętnie stosowane mogą dużo dać, przede wszystkim zawodowym sportowcom. Co nie zmienia faktu, że ani odżywki, ani suplementy nie są niezbędne, jak to napisał S.O.S. Taki sposób myslenia prowadzi do nieporozumień i szesnastolatków z siłowni, którzy biorą, co się da, bo są przekonani, że bez tego nie można żyć.
  • 0

budo_mck
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
mój pogląd na ten temat:tutaj]http://budo.net.pl/viewto...t=0]tutaj[/URL][/url]
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
ShabuShabu niezbedne skladniki pokarmowe czyli: bialko, weglowodany i tluszcze
sugerujesz ze sa one zbedne??


odzywka-preparat uzupelniajacy diete w niezbedne skladniki pokarmowe
przeczytaj ze zrozumienie...uzupelniajacy, czyli jesli nie musisz nie uzupelniasz :) :*
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
Nawet w kręgach kulturystycznych te określenia są używane zamiennie więc nie wiem o co się tu sprzeczać ;)

Co to jest dobra dieta? Rozpisz mi taka przy ktorej dostarczasz 2-3 gramy bialka na kg wagi ciala. Niech ta dieta nie przekracza powiedzmy 1500 kalorii. Takie mam kryteria.
Jesli dieta nie spelnia tych wymogów to dla mnie nie jest dobra.


A ile masz kg ? Bo jeżeli 100kg i chcesz dietę 1500 kalorii to to nie będzie dobra dieta. Poza tym po co 3g białka to można szamać na cyklu sterydowym, a nie przy normalnym treningu. Dobra dieta pozwala osiągnąć wyznaczony cel, a nie twoje widzimisie ;)

Pozdrawiam.
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odżywka a może suplement i o co w ogóle chodzi?
mi styka 1.5 g bialka...ale i tak nie wiem nad czym sie tu spusczac bo w sumie Gubrin ma racje ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024