Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy

Co uparłes sie na temat sensei Nie chodzi mi o to.Cała moja myśl opiera sie na wpływie na rozwóju charakteru osoby cwiczącej aikido.To co jest w myśli wschodu ma dawać nam przykład. Chodzi mi o zmiany w charakterze człowieka po ćwiczeniu aikido.W temacie chodzi o metodykę i wpływ na osoby ćwiczące.Nic poza tym.Zadnego obrzucanie błotem nauczycieli,to jest inny temat.Chodziło mi o opinie.Spotkałem sie z zachowaniem niegodnym aikidoków wmiejscach publicznych.Tego nie uczą,na treningach,aby tak sie zachowywac.Aikido ćwicze 20 lat.

Nooo, sam sobie wlaśnie odpowiedzialeś - 20 lat, a zmian żadnych...
Chyba, że kiedyś byleś jeszcze bardziej...
:oops: :oops: :oops:
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy

Spotkałem sie z zachowaniem niegodnym aikidoków wmiejscach publicznych.


a jakim zachowaniem? w jakich miejscach?
  • 0

budo_marcin35715
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecinek

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy
Pewnie za chwilkę ktoś zapyta jak długo ćwiczę, albo czy nie jestem nawiedzony ( o , o to może nawet nikt nie zapyta ale tak stwierdzi)....ale:

Zauważyłem pewną kompatybilność pomiędzy nauką zen i nauką aikido. Pewnie żadne to odkrycie, ale ja to zobaczyłem właśnie teraz jakby jaśniej niż wcześniej.

W życiu ,uczyłem się gromadziłem wiedzę, próbowałem ją wykorzystać to z lepszym to z gorszym skutkiem, analizowałem sytuację, dlaczego to tak a nie inaczej, i usłyszałem pewne zdanie Roshi Suzukiego :" fiołek jest fiołkiem, róża jest różą, nie ma żadnego sensu w tym aby róża próbowała wyprodukować fiołka........, możesz się pytać dlaczego masz raka a Kowalski ( przepraszam Kowalskich za wypożyczenie nazwiska) go nie ma a rzeczywistość i tak się nie zmieni Ty go masz a Kowalski nie, it's very simple, is it?
Problem polega na widzeniu rzeczy takimi jakie są......nie jest to łatwe dlatego że jest w Nas za dużo "ja" i dlatego powstają konflikty i brakuje harmonii.
Aby nie było, że jestem nawiedzonym pseudobuddystą, każda religia jako główną, podstawową przeszkodę w harmoni, miłości uznaje EGOIZM!

Ha....nie ma nic do odkrycia, wszystko co miało być odkryte zostało w momencie stworzenia, jestem kim jestem....i tyle. Trudno to zobaczyć ale jak coś takiego "przychodzi" trudno opisać odczucie, zrozumienie - to nie do końca dobre słowo.

W aikido jest podobnie, uczymy się, gromadzimy wiedzę, próbujemy stosować techniki w takiej czy innej sytuacji i przychodzi moment, kiedy nie istnieje konkretna technika i konkretna sytuacja, tylko to co w danej chwili powinno się wydarzyć, nic mniej nic więcej.....wtedy zaczyna się "nauka" aikido, czerpiemy radość z "seiza" kiedy jest "seiza", radość z "shiho nage", kiedy powinno być "shiho nage" ......ze zmywania maty też możemy czerpać radość :) , kiedy składam gratulacje to je składam bez oceniania, jak nie chcę ich złożyć nie składam również bez oceniania, pytania - "dlaczego" ? są śmiesznie nijakie.
W bardziej fizycznym ujęciu techniki stają się mniej obszerne, koncentrujemy się tylko na ruchu "niezbędnym", uczymy się dobrze pojętego "lenistwa..." - to dlatego ruchy wielkich mistrzów są "minimalne" bo są takie jak trzeba w danej sytuacji....i tyle.


Składamy się z tych samych atomów, i nie jesteśmy dlatego że myślimy iż jesteśmy, ale dlatego że jesteśmy.....Dotrzeć do podstawy - to jest cel aikido, zmywania naczyń, picia piwa...itd.

Kiedy tak widzimy rzeczywistość nie zrobimy nikomu krzywdy, bo naprzeciwko zobaczymy samego siebie. (

Rozmowa o stylach, o stopniach, o skuteczności, o mojszym niż Twoje i Twojszym niż moje, ma taki sam sens jak kłócenie się z kuchenką, że na niej to tylko można gotować a nie pływać.....

To tyle w kwestii "zachowania aikidoków..." i mojego widzenia....
Aikido, a zachowanie aikidoków.....? Jeżeli nie sięgniemy głębiej, pytanie to prowadzi tylko do kolejnej wymiany bezsensownych złośliwości, docinków i popisów retorycznych.

A teraz......"Kto pierwszy rzuci kamień"....? (bez obrazy za ten cytat...) :D
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy
Niestety samo trenowanie określonej sztyki walki czy to będzie aikido, kenjutsu, karate itp., nie jest w stanie zmienić w sposób zasadniczy umysłu ćwiczącego. Dopiero dodanie do treningu sztuk walki, treningu np. "zen", może przynieść taką zmianę. Ćwiczenie aikido można porównać do yogi, tam też określone asany mają spowodowć transformację zarówno w ciele jak i umyśle, ale zapomina się, że na dalekim wschodzie, hatha joga jest wstępem, przygotowaniem, do medytacji, a nie samą drogą początkiem i końcem. Wydaje mi się, że ze azjatyckimi sztukami walki, w tym przypadku aikido, jest podobnie. W Azji nigdy, nie oddzielało się tego co duchowe i fizyczne, większość praktykowała i praktykuje jakoś formę duchowości i medytacji. Na zachodzie wzieliśmy tylko co nam wygodnie pasuje do naszego światpoglądu, czyli "tylko" pracę z ciałem i myślimy, że to wszystko, że już jesteśmy na drodze do oświecenia.
  • 0

budo_aborygen
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy
To co MARCIN 35715 napisał bardzo dobrze odnosi sie do tego co miałem na myśli.I nie chodzi o złośliwości i tak dalej......
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy

Spotkałem sie z zachowaniem niegodnym aikidoków wmiejscach publicznych.


a jakim zachowaniem? w jakich miejscach?

jak sikanie pod dojo??
  • 0

budo_aborygen
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy
bez komentaża,nie bedzie gierek słownych
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy

jak sikanie pod dojo??

aborygen jest za mlody zeby pamietac tamte czasy :lol:
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy
Ludzie pozostają tylko ludźmi niezależnie od tego, czy trenują Aikido, czy nie.
Ci z dłuższym stażem, często są żywym zaprzeczeniem filozofii, którą podobno też zgłębiają :lol: , a co zauważyć można zarówno na macie jak i w "innych miejscach". Np. na internetowym forum dyskusyjnym :wink: :lol:
Pozdrawiam, h-k :-)
  • 0

budo_iga
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy
Prawda Hara - kiri, ludzie zawsze pozostają ludźmi. Kiedyś na obozie wyrzuciłyśmy z pokoju naszego (byłego obecnie senseia), maiał zwyczaj wchodzić bez pukania.
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy

...cały post...

podoba mi się Twoje podejście
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy

Ćwiczenie aikido można porównać do yogi, tam też określone asany mają spowodowć transformację zarówno w ciele jak i umyśle


u Was w dojo tak to działa?

Ludzie pozostają tylko ludźmi niezależnie od tego, czy trenują Aikido, czy nie.
Ci z dłuższym stażem, często są żywym zaprzeczeniem filozofii, którą podobno też zgłębiają :lol: , a co zauważyć można zarówno na macie jak i w "innych miejscach". Np. na internetowym forum dyskusyjnym :wink: :lol:


nic dodać, nic ująć. poklon

odpowiedzi imho należy szukać na poziomie ogólnych zachowań międzyludzkich, nie na poziomie ćwiczonych sw.
  • 0

budo_aborygen
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy
Jednak,mimo wszystko,zauwazyłem ze częśc osób na forum robi sobie z jaja.Pisze głupoty,lub tez staraja sie dokopac wkrety głupie pisac.Samo to swiadczy ze częsć osób ma o sobie wysokie EGO.Trudno prowadzić dyskusje na forum.Nie wiem ile cwiczył Szczepan.ale uważanie ze mało lat cwicze to przesada.Przypuszczam,ze kilka osób które tak dziwnie pisze mniej lat ćwiczy jak i tylko ma pęd do stopni,a nie do samego cwiczenia.Czytają to co do tej pory jest mozna patrzac z punktu socjologi wysnuć ciekawe wnioski.Będa dobry zaczynkiem pracy......
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy

Jednak,mimo wszystko,zauwazyłem ze częśc osób na forum robi sobie z jaja.Pisze głupoty,lub tez staraja sie dokopac wkrety głupie pisac.Samo to swiadczy ze częsć osób ma o sobie wysokie EGO.Trudno prowadzić dyskusje na forum.Nie wiem ile cwiczył Szczepan.ale uważanie ze mało lat cwicze to przesada.Przypuszczam,ze kilka osób które tak dziwnie pisze mniej lat ćwiczy jak i tylko ma pęd do stopni,a nie do samego cwiczenia.Czytają to co do tej pory jest mozna patrzac z punktu socjologi wysnuć ciekawe wnioski.Będa dobry zaczynkiem pracy......


aborygen, ale o co się Tobie konkretnie rozchodzi? bo ja już nie łapię. :cry:

ktoś Ci wytknął krytykę s. Wiśniewskiego (takie obgadywanie kogoś za jego plecami i to jeszcze na forum publicznym, co nijak ma się do filozofii aikido "love, peace and harmony") - obruszyłeś się
ktoś zażartował (nivil novi na tym forum) - obruszyłeś się
ktoś napisał logicznie i na temat (h-k) - nawet nie zauważyłeś, obruszając się na inne odpowiedzi

więc ja się pytam o co się Tobie konkretnie rozchodzi?
  • 0

budo_aborygen
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy
nie obruszyłem sie na to ze zarzucono mi krytyke Wisniewskiego,nie ten temat.Rozdzielam punkt widznia na tematy,nie przenosze ich na inne tematy.Forum,raczej służy do wyrazania swoich opinii,a nie zartowania.Do H-K nie mam nic.Jak bede chciał pisac na tem M.W. to bede pisał na inny temacie który go dotczy.To co napisałem to były moje spostrzeżenia
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy

Jednak,mimo wszystko,zauwazyłem ze częśc osób na forum robi sobie z jaja.Pisze głupoty,lub tez staraja sie dokopac wkrety głupie pisac.Samo to swiadczy ze częsć osób ma o sobie wysokie EGO.Trudno prowadzić dyskusje na forum.Nie wiem ile cwiczył Szczepan.ale uważanie ze mało lat cwicze to przesada.Przypuszczam,ze kilka osób które tak dziwnie pisze mniej lat ćwiczy jak i tylko ma pęd do stopni,a nie do samego cwiczenia.Czytają to co do tej pory jest mozna patrzac z punktu socjologi wysnuć ciekawe wnioski.Będa dobry zaczynkiem pracy......

Zarty do doskonaly sposob przekazywania informacji, duzo bardziej pozyteczny niz super powazne traktowanie kazdej wypowiedzi czy kazdego tematu.
Pmasz zazartowal o sikaniu -- to ma zwiazek z dyskusja na forum ktora miala miejsce pare lat temu, wiec jestes za mlody na forum zeby ta dyskusje pamietac -- stad nie rozumiesz mojego zartu na ten temat.

Po drugie, fakt ze oceniasz ludzi po przecztaniu paru postow, bez zrobienia najmniejszego wysilku zeby ich poznac glebiej, oznacza niedostateczne wytrenowanie. Np shihani nigdy tak nie robia, co oznacza, ze wiele lat przebiegnie, zanim shihan uksztaltuje sobie zdanie o jakims potencjalnym uczniu. Jakbys cwiczyl z jakim shihanem systematycznie, to byc nigdy w zyciu nie oskarzal nikogo o wygorowane ego. Np na ostatnim stazu z Chiba sensei na ktorym cwiczylismy, sensei bez zadnego wahania powiedzial ze wlasnego ego zabic nie mozesz. I ze walczy z tym juz od wielu lat. A on jest jednoczesnie mnichem Zen. Co oznacza codzienne modly i inne rytualy jak medytacje itd.... To jak powaznie on do tego podchodzi maga sie przekonac wszyscy uczestniczac w jego stazach.

A ty co robisz aby walczyc z wlasnym ego? Jaka jest twoja praktyka duchowa przez te 20 lat treningow? A moze myslisz ze po prostu powtarzanie technik aikido w jakikolwiek sposob zmieni twoje ego?
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy
oi sikali szczepanie w dojo -w korytarzu chyba jesli dobrze pamietam.... cholera az se poszukam w archiwum
pmasz (z malej kafejki na manhatanie dzie czarni odladaja brzydkie strony www, latynos po prawej spi na klawiaturze a kibel niestety zafajdany na amen)
  • 0

budo_marcin35715
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecinek

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy
Odnośnie Chiba Sensei i tego co powiedział ( post Szczepana), każdy mnich ZEN i ogólnie ktoś kto szczerze praktykuje ZEN wie że życie to droga, bez początku i bez końca, tak więc nie można zwalczyć ostatecznie EGO, logika bycia w drodze oznacza stałą walkę z tym co złe i kultywowanie tego co dobre. Droga.....wielu chce osiągnąć cel ( czarny pas, 4 DAN, 10 DAN, wyzbyć się EGO) ale kiedy coś "osiągasz" zauważasz kolejną rzecz do osiągnięcia i tak stale.
Dlatego ZEN określa stan w którym powinniśmy przebywać stale jako stan " bez celu, bez korzyści..." Nie ma ostatecznego oświecenia, jest tylko praktykowanie, nawet jeżeli osiągasz pewne spełnienie, i gdy potem kończysz "praktykować" czar pryska....

I jeszcze jedno słówko odnośnie tego czy ćwicząc aikido człowiek powinien się stawać lepszy. Wydaje mi się, że nie ma bezpośredniego przełożenia. Ćwiczysz - będziesz lepszy.
Równie dobrze możesz praktykować parzenie herbaty, ikebanę, malarstwo. Zmienia nas raczej nastawienie do tego co robimy. Także nie doszukiwałbym się jakiś magicznych wpływów samego ćwiczenia.
Możemy z aikido uczynić "praktykę uważności" a to dopiero może zmieniać nas samych.
Możemy tylko ćwiczyć i być tylko fizycznie wyćwiczonymi.
  • 0

budo_marcin35715
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecinek

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy
Acha, i jeszcze coś o szczaniu. Nie wiem dlaczego niektórych to tak razi. Robimy to codziennie, a że przyciśnie w różnych miejscach to sprawa natury....:)
Mistrz ZEN Dogen został kiedyś zaproszony do indiańskiego namiotu "oczyśzczeń" - taka łaźnia parowa....czy cóś. W pewnym momencie zachciało mu się sikać więc odlał się na gorące kamienie. Indianie uznali Go za wielkiego człowieka ponieważ zrobił to tak naturalnie bez kompleksów, wstydu i takich tam dziwacznych ludzkich myśli ( zwierzęta nie maja z tym problemów:)), że tylko wielki człowiek mógł tak postąpić. Tak więc bez przesady z tymi nerwami.....
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido,a filozofia sztuk walki w konekscie zachowań ćwiczacy

(...)czy ćwicząc aikido człowiek powinien się stawać lepszy.

Nie powinien stawać się gorszy :wink:
Pozdrawiam, h-k :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024