Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ręce w TKD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
124 odpowiedzi w tym temacie

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
Nie macie czasem wrażenia, że na sposób wykonywania technik zarówno ręcznych jak i nożnych decydujący wpływ mają przepisy rywalizacji sportowej według których odbywa się walka?
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
Niektórzy maja nawet taką pewność.
  • 0

budo_kalgon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
A nie sądzicie, że jest na odwrót, czyli, że zasady sportowe są dopasowywane do danego stylu, i ich technik, bo mi ta wersja wydaje się sensowniejsza, najpierw raczej powstał styl, a potem system rywalizacji dla tegoż stylu.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
Popatrz raczej, jak zmieniają się techniki wraz z rozwojem rywalizacji sportowej w danej dyscyplinie. 20 lat temu w walce sportowej kopało się zupełnie inaczej niż teraz...

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
Jeżeli mówimy o stylach tradycyjnych to system rywalizacji zawsze powstaje później jak to juz zauważyłeś i wiąże się z ograniczeniami co do wykorzystania technik lub atakowanych stref. Zasady można ustanowić dowolne i to one później zdeterminują profil treningu pod kątem zawodów.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD

Nie macie czasem wrażenia, że na sposób wykonywania technik zarówno ręcznych jak i nożnych decydujący wpływ mają przepisy rywalizacji sportowej według których odbywa się walka?


true. Dokładnie tak. co prawda można twierdzić ze style powstały najpierw, tzn. zanim zaczęła sie sportowa rywalizacja, ale i tak ona decyduje w efekcie o wyborze technik dla danego stylu charakterystycznych i o jego ewolucji.
Style pierwotne jak chińskie kung fu, muay thai, czy teakyon w momencie w którym zaczęły zdobywac popularnośc to tylko dzięki sportowej rywalizacji, natomiast dzisiaj mozna już być 100% pewnym ze nowo powstajace dyscypliny to już nie dyscypliny (nic nowego się tu chyba już nie wymyśli) tylko systemy oparte własnie na regułach rywalizacji sportowej i to takiej która przyciągnie odpowiednio dużą publiczność a co za tym idzie pieniądze (K1,MMA)

Odnośnie tego co pisze Gizmo, ze 20 lat temu kopało się inaczej..Ja oglądając filmy i zdjęcia z sprzed 20, 30 lat odnosze wrażenie ze poziom był wyższy. Nie mówie konkretnie o taekwondo , bo na ten temat ITF uważam że od czasu generała Choi'a teakwondo może mieć się już tylko lepiej...Jednak patrząc na poziom kicka odnoszę wrazenie ze był on najwyższy kiedy powstawał , następnie aż po dziś dzień obserwujemy jego stopniową degeneracje (m.in. przez lekceważenie technik nożnych)
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD

A nie sądzicie, że jest na odwrót, czyli, że zasady sportowe są dopasowywane do danego stylu


patrząc na tkd i okrojenie technik używanych w walce sportowej ta teza nie wydaje się prawodpodobna ;)
  • 0

budo_tynks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 943 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
To ja nie wiem co ty Taekwondo nazywasz 8O do sally'ego.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD

To ja nie wiem co ty Taekwondo nazywasz 8O do sally'ego.


nie rozumiem pytania...
za taekwondo przyjmuje cos co sie wykształciło z Taekyona i czegoś tam jeszcze (podobno jakies techniki parterowe ), zajmował się tym m/in. gen. Choi, który moim zdaniem więcej zepsuł niz zrobił, natomiast drugi odłam WTF rozwijał się praktycznie równolegle i osiągnął trochę więcej - stał się dyscypliną olimpijską, te dwie federacje wydaja mi sie najwazniejsze, wiem ze jest duzo innych nowych ale o ile mi wiadomo to roznice m/dz. nimi dotyczą bardziej układów i finansów niż kwestii merytorycznych
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD

nie rozumiem pytania...
za taekwondo przyjmuje cos co sie wykształciło z Taekyona i czegoś tam jeszcze (podobno jakies techniki parterowe ), zajmował się tym m/in. gen. Choi, który moim zdaniem więcej zepsuł niz zrobił, natomiast drugi odłam WTF rozwijał się praktycznie równolegle i osiągnął trochę więcej


fajne masz pojęcie.
Ale czego wymagać od grupy początkującej :roll:
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
„Jednak patrząc na poziom kicka odnoszę wrazenie ze był on najwyższy kiedy powstawał , następnie aż po dziś dzień obserwujemy jego stopniową degeneracje (m.in. przez lekceważenie technik nożnych)”

Sally uważam, że „lekceważenie technik nożnych” w kick boxingu wynika z zasad rywalizacji sportowej i indywidualnych cech fizycznych poszczególnych zawodników. W walkach trwających więcej rund zawodnicy muszą równomiernie rozłożyć siły aby przewalczyć całą walkę. Wykonywanie efektownych technik nożnych zabiera ich dużo i w efekcie powoduje znaczne osłabienie zawodnika. Ponadto zawodnikom występującym w wyższych kategoriach wagowych dużo trudniej jest wykonywać efektowne i zarazem efektywne techniki nożne.
Uważam, że zwycięża po prostu podejście praktyczne-odnieść sukces jak najmniejszym kosztem.
  • 0

budo_tynks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 943 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
No widzisz , a ja za Taekwondo ITF uważam to co stworzył Gen. Choi no ale tak jak napisał Stern 8O
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD

. W walkach trwających więcej rund zawodnicy muszą równomiernie rozłożyć siły aby przewalczyć całą walkę. Wykonywanie efektownych technik nożnych zabiera ich dużo i w efekcie powoduje znaczne osłabienie zawodnika. Ponadto zawodnikom występującym w wyższych kategoriach wagowych dużo trudniej jest wykonywać efektowne i zarazem efektywne techniki nożne.
Uważam, że zwycięża po prostu podejście praktyczne-odnieść sukces jak najmniejszym kosztem.


jest w tym trochę prawdy ale nie do konca. Rzeczywiscie efektowne techniki nozne bardziej męczą, ale ja nie mam na mysli jakichs szczególnie efektownych tylko najprotsze np. yop, torayop, nawet dollyo w wykonaniu kickbokserow zazwyczaj jest fatalnie nieskuteczne.
Uwazam ze bezpośrednia przyczyna tego nie tkwi w dystansie rundowym (zawsze walki trwaly tyle a nawet więcej), nie w predyspozycjach indywidualnych (bo czegos takiego w znaczeniu ogólnym nie ma) tylko w zasadach walki sportowej kicka, które zniszczyły poziom kopnięc.
Mam tu na myśli zakaz wyłapywania nogi..i rzutu przeciwnikiem. Ta niby banalna rzecz powoduje ze mimo tego ze przeciwnik wierzga jak młode źrebie i po kazdej takiej technice mógłby leżeć na deskach...wedlug przepisów nie mozna tego zrobić. I to moim zdaniem kicka pogrążyło.

A co do tego że zawodnicy duzej wagi nie mogą z powodu fizycznych parametrów dobrze kopać obejrzyj sobie filmiki które wkleił Shamann na Crossbudo w watku Front-kick problem i zobacz że nie masz racji :D
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
[quote name="budo_sally"]...Jednak patrząc na poziom kicka odnoszę wrazenie ze był on najwyższy kiedy powstawał , następnie aż po dziś dzień obserwujemy jego stopniową degeneracje (m.in. przez lekceważenie technik nożnych)[/quote]
O ile wiem to na początku były to tylko przepisy pod którymi mogli sie spotkać przedstawiciele różnych styli. Nikt nie ćwiczył kb bo to tylko przepisy na zawody.

[quote name="sally"]...za taekwondo przyjmuje cos co sie wykształciło z Taekyona i czegoś tam jeszcze (podobno jakies techniki parterowe ), zajmował się tym m/in. gen. Choi,...quote]
Co do samej historii TKD zdania sa podzielone, ale co generał ćwiczył, jakich technik nie zaczerpnął z taekyon to można spokojnie przeczytać. Nie musisz wymyślać nowych wersji. Zwłaszcza te techniki parterowe :lol:
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD

jakich technik nie zaczerpnął z taekyon to można spokojnie przeczytać. Nie musisz wymyślać nowych wersji. Zwłaszcza te techniki parterowe :lol:


chodziło mi o ssirum
LOL :roll:

ponizej wklejam bardzo dobrą historię taekwondo myślę ze się przyda zarówno zaawansowanym jak i poczatkującym (stern :) )


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
Heh - ta historia TKD jest znana na Budo od jej pierwszych chwil istnienia w polskim necie. Cieszę się, że ciągle ktoś do niej wraca...

W walkach trwających więcej rund zawodnicy muszą równomiernie rozłożyć siły aby przewalczyć całą walkę.


Niestety, ograniczenie technik nożnych widać także w walkach dwu- i trzyrundowych, od najmłodszych kategorii. Od początku naszej zabawy w kicka zastanawiało mnie, dlaczego tak wielu ludzi, niezależnie od warunków fizycznych, porusza się i kopie jak full-contactowcy wagi superciężkiej, niezależnie od kategorii i formuły... choćby nawet mieli 14 lat i ważyli 45 kg :)

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
Pewnie dlatego że są to najskuteczniejsze techniki, zawsze i wszędzie :)


sally - jak czytałeś ta historię to wskaż mi tą część z parterem, bo jakoś sobie nie przypominam.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD

sally - jak czytałeś ta historię to wskaż mi tą część z parterem, bo jakoś sobie nie przypominam.


Jedynymi czysto koreańskimi sztukami walki przed XX wiekiem były ssirum i t'aeggyon i żadna z nich nie miała większego wpływu na rozwój t'aekwondo w jego wczesnej fazie. Ssirum było formą zapasów, która stała się popularna jako sport w XIII wieku.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD
Tylko że generał ćwiczył taekkyon, a nie ssirum - zresztą :
"i żadna z nich nie miała większego wpływu na rozwój t'aekwondo w jego wczesnej fazie."

Ty za to piszesz:
"za taekwondo przyjmuje cos co sie wykształciło z Taekyona i czegoś tam jeszcze (podobno jakies techniki parterowe ), zajmował się tym m/in. gen. Choi,..."

Nie widzisz sprzeczności z faktami oraz tym co ty piszesz?
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ręce w TKD

Tylko że generał ćwiczył taekkyon, a nie ssirum - zresztą :
"i żadna z nich nie miała większego wpływu na rozwój t'aekwondo w jego wczesnej fazie."

Ty za to piszesz:
"za taekwondo przyjmuje cos co sie wykształciło z Taekyona i czegoś tam jeszcze (podobno jakies techniki parterowe ), zajmował się tym m/in. gen. Choi,..."

Nie widzisz sprzeczności z faktami oraz tym co ty piszesz?

tu nie ma sprzeczności, tylko tego nie rozumiesz:

ja pisząc 'za się wyksztalcilo' mam na mysli bardziej nazwę taekwondo niż wchodzące w to nazewnictwo aktualnie techniki (w tym owe tajemnicze dla mnie taneczne rytualy) (to ssirum poprostu mi sie przypomnialo dla scislosci bo gdzies juz ktos o tym ktos pisal), i chodzilo mi wlasnie o style które poprzedzaly taekwondo w Korei. A czy mialy one wplyw na nie czy nie tego nie rozstrzygam bo sie az tak na tym nie znam.
Zwłaszcza że w wielu artykułach pisze się tak (że się jednak wywodzi) ponieważ (być może niesłusznie) przyjmuje się za fakt oczywisty tezę że jak coś poprzedzało coś innego, to z pewnością to drugie z niego wyrosło.
Natomiast:sformułowanie 'a zajmował się tym Choi' dotyczy Teakwondo (w sensie definicji stylu którego do dziś trzymają się ITFowcy i nie tylko) i oto moje zdanie w całym kontekscie:zajmował się tym m/in. gen. Choi, który moim zdaniem więcej zepsuł niz zrobił
moze trochę niegramatycznie ale przy odrobinie wysiłku zrozumieć można
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024