Skocz do zawartości


Zdjęcie

Egzaminy jawne czy nie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
116 odpowiedzi w tym temacie

budo_derkater
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków znów JUHU!!!

Napisano Ponad rok temu

Egzaminy jawne czy nie?
Jestem zaskoczona tym co się zdarzyło dzisiaj w czasie egzaminów na 4 dan które odbywały się po stażu z okazji 30-lecia PFA. Egazminował sensei Sugawara, zdawały trzy osby. Po egzaminie sensei Pomianowski poprosił trójkę zdających na matę, coś tam im powiedział - nie wiemy co, a wszytskim obserwującym powiedział głośno, że egazminowani zostali poinormowani o wyniku.

Trochę mnie to zdziwiło, bo wydaje mi się że skoro egzamin jest publiczny i wszyscy go obserwują to mają też jakieś tam prawo wiedzieć jak się zakończył, choćby po to żeby zweryfikować zdanie o swoich własnych umiejętnośćiach. Nie mówiąc już o tym że po cholere takie zćiemnianie skoro wcześniej czy później i tak się dowiemy, tylko najpierw narośnie wokół tego pierdyliard plotek. Jak na przykład te że ponoć nikt nie zdał.
A może się mylę i jest to standard?

Wprawdzie widziałm też egzaminy na dany u sensei Yamady i sensei Tamury i inne w PFA, ale wyniki były zawsze podawane głośno i publicznie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
Moze zastosowano tradycje japonska, jesli ktos nie zdal zeby go publicznie nie ponizac. Bo japonczycy takie maja podejscie.
Takie rzeczy juz widzialem, to sie zdarza, szczegolnie na wyzsze stopnie. To ze potem i tak wszyscy sie dowiedza to nie ma zadnego znaczenia, wazne jest zeby niezdajacy nie stracil twarzy publicznie.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?

Moze zastosowano tradycje japonska, jesli ktos nie zdal zeby go publicznie nie ponizac. Bo japonczycy takie maja podejscie.

To było również moje pierwsze skojarzenie.

Mam, oczywiście, swoje typy, wydaje mi się, że jedna osoba nie zdała - ale co i jak dokładnie było to tylko czas pokaże.
  • 0

budo_dzieciak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
Niestety muszę potwierdzić , iz wynik wszystkich egzaminów był negatywny przynajmniej taką informację otrzymałem od kilku osób na miejscu. Zdający wykonywali wszystkie zadane techniki, jednak podobno było w tym zbyt mało dynamiki. W mojej skromnej ocenie techniki były wykonywane napewno technicznie jednak, faktem jest iz dynamiki było mało. Z jednej strony trzeba zauwazyć iż osoby te przed 1h egzaminu miały parawie 3h treningu, a zdrugiej strony trzeba uszanowac werdykt egaminującego Shihana.

pozdr
  • 0

budo_derkater
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków znów JUHU!!!

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
Szczepanie, dziękuję bardzo za wyjaśnienie. To przemawia do mnie.

Nie chciałam poruszać tematu poziomu egazminów, bo jakby to powiedzieć niewiele widziałam itd. Ale prawdą jest że poziom egazminów które zdarzyło mi się oglądać ostatnio w Lesneven przezd sensei Tamurą i czy w Bernau i Barcelonie przed sensei Yamadą był dużo wyższy chociaż były to egazminy na stopnie niższe.

Wydaje mi się, że tam ludzie dawali z siebie bardzo dużo, dużo więcej niż instruktażowo poprawne wykonane techniki w tempie filmu szkoleniowego. To w końcu 4 dan!!!

Trzeba jednak przyznać, że jeśli rzeczywiście taka zapadła decyzja, że nikt nie zdał to o tyle jest to sprawiedliwa decyzja, że poziom zdających był bardzo wyrównany.
  • 0

budo_benek1313
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
publiczne ogłoszenie wyników egzaminów, jest według mnie pożądane, choćby po to aby ukrócić ewentualne późniejsze plotki i spekulacje, że "ktoś coś załatwił". Później można zaprosić delikwenta do siebie, i na boku go pochwalić albo nazdać za to co narobił na środku. Wtedy jest jasno i przejrzyście.
  • 0

budo_malekith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
Cóż... też niewąsko się zdziwiłem jak nie ogłoszono wyników. Już wtedy zacząłem podejrzewać, że ktoś nie zdał. Nie będę się wypowiadał na temat strony technicznej, bo nie czuję się zbyt kompetentny aby to robić, ale fakt faktem, dynamiki brakowało. Widziałem trochę egzaminów w swoim życiu więc mam do czego porównywać. Sam shihan Sugawara nakazywał zdającym zwiększyć w pewnym momencie tempo. Wyszło jak wyszło... Szkoda, że tak a nie inaczej. Najgorsze jest to, że wszyscy oblali egzamin... Publiczną wpadkę w tym temacie zaliczyła pewna osoba, kto był ten słyszał...
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?

Publiczną wpadkę w tym temacie zaliczyła pewna osoba, kto był ten słyszał...

Niestety. :oops: Ale coż, jak widać zdarza się najlepszym i nawet oni byli niedoinformowani. ;)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
Jak to określił Sugawara shihan, brakowało zanshin, skupienia, szacunku do techniki i do miecza oraz takiego "powera" w wykonaniu technik. Stałem bliziutko w czasie,kiedy panowie Sugawara i Pomianowski uzgadniali wersję wydarzeń i całkiem przypadkiem trochę usłyszałem :wink: I żeby nie było, że japoński znam - podsłuchiwałem tłumaczkę.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
A kto w ogole probowal zdawac na ten 4 dan?
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
Baśka Chrabąszczewska, Paweł Dymus i ktoś, kogo, niestety, nie znam i niezbyt dobrze widziałem...
  • 0

budo_jaded
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Vegas

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
Widziałem kilka egzaminów w PFA i na każdym, osoba która nie zdała nie była wyczytywana, więc nie ma tu żadnej nowej jakości.
Tak się składa, że egzamin na 4 dan jest ostanim egzaminem z kompetencji technicznych, a tych zdającym brakowało.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
We wszystkich postach moich sznownych Przedmówców widać zdecydowanie inne podejście do egzaminów i ich roli.
Egzamin to jest tylko relacja między studentem a Nauczycielem - a nie rzecz publiczna i tym bardziej do dyskusji :oops: . To że wszyscy mogi oglądać egzaminy to dobra wola Egzaminatora.
Problem w tym, że nie zdawali przed swoim Nauczycielem, więc cała koncepcja egaminu już od poczatku była wywrócona....

Pancer (który też oglądał i wiele usłyszał :wink: )
  • 0

budo_dojoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
Jak dowiedziałem się, że nikt nie zdał, wróciła mi wiara w sens egzaminów. Jest to kubeł zimnej wody na głowy rodzimych egzaminatorów i osób rekomendujących. Może po tym doświadczeniu zmienią swoje podejście i zaczną egzaminy traktować bardziej serio, dopuszczając do nich rzeczywiście przygotowane osoby.
Proszę nie traktować mojej wypowiedzi jako oceny osób zdających te konkretne egzaminy. Po prostu mieli pecha (a właściwie szczęście), że trafili na ezaminatora, który odważył się powiedzieć nie w sytuacji, kiedy zdający nie spełnili jego kryteriów oceny. To powinno im tylko pomóc w dalszym doskonaleniu się, jeśli rzeczywiście im na tym zależy, a nie na zdobywaniu kolejnych stopni.
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?

Egzamin to jest tylko relacja między studentem a Nauczycielem - a nie rzecz publiczna i tym bardziej do dyskusji :oops:

Nic dodac, nic ujac, swieta prawda!

I żeby nie było, że japoński znam - podsłuchiwałem tłumaczkę.

No, to ja nic nie rozumiem :twisted: Przeiez El Presidente able japaneese, jak slyszalem. No, w koncu byl tam El Ambasadorre, a znajomosc jezyka kraju misji jest jednym z podstawowych wymogow... Wiec moze Ty Wodzu jednak sprehen samuraien, ja? :)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?

Wiec moze Ty Wodzu jednak sprehen samuraien, ja? :)

Żadne tam sprehen, przypadkiem znalazłem się z boczku i tyle. :wink:
  • 0

budo_sankyo
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
Byłam i widziałam....Mój sensei zdał ostatnio na 4 dan i widziałam jego egzamin z uke, których nie on wybierał, i widziałam egzamin tych trzech osób, o których cały czas mowa, z uke przez nich wybranymi. Nie mnie oceniac takie wysokie stopnie, ale różnica była porażająca....Ale jest mi ich żal. Nie wyobrażam sobie powrotu do dojo z niezaliczonym egzaminem, do uczniów, którzy wiedzieli o podejści do egzaminu...
  • 0

budo_isao
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1470 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz/Brighton
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?
U mnie w sekcji opinie że poziom egzaminowanych był żenujący... dobrze sie stało, jeśli tak to taki zimny prysznic powinien zadziałać pozytywnie, po to są egzaminy żeby sprawdzać umiejętności a nie po to żeby ludzie je zdawali ;]
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?

Nie wyobrażam sobie powrotu do dojo z niezaliczonym egzaminem, do uczniów, którzy wiedzieli o podejści do egzaminu...

Wyobraźnia u Waćpanny szwankuje zatem. A gdzie napisali, że każdy musi zdać za pierwszym podejściem. Pokazywali swego czasu, na discovery channel bodajże, film o pewnym, wiekowym mistrzu kendo. Maił pewnie ze 60 lat i 6 dan. Tenże Pan posiadał swoją grupę uczniów i od pewnego czasu (kilkakrotnie) próbował zadać egzamin na 7 dan. I nie udawało mu się. Jego uczniowie o tym wiedzieli i nic się strasznego z tego powodu nie działo. Dziadek przyjmował porażkę z pokorą i wracał do codziennej, ciężkiej pracy z nadzieją, że kolejnym razem uda mu się. I przed takim człowiekiem należy chylić czoła.

P.S. Kolejna panna, która nie potrafi się przywitać :evil:
  • 0

budo_sankyo
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Egzaminy jawne czy nie?

A gdzie napisali, że każdy musi zdać za pierwszym podejściem.


Jasne, że nigdzie, ale jak mój sensei jechał na egzamin to byłam pewna, że wróci z wyższym stopniem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024