Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka multiwitamina?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Jaka multiwitamina?
Trenuję pięć razy w tygodniu, wieczorem, aikido, ale niedługo dojdzie też judo. Do tego kilka razy w tygodniu pływam. W wakacje było to pełne pięć razy, ale teraz jest różnie, bo dzieciaki się wysypały, szkoły pozajmowały basen, i dopiero od 16 jest jakieś miejsce, a wtedy to już bezpośrednio po basenie na trening, a to mi nie odpowiada zupełnie, bo nie ma czasu żadnego na odpoczynek i potem jestem dętka. Staram się w miarę odpowiednio odżywiać, chociaż nie stosuję jakiegoś strasznego reżimu. Ciemny chleb, mieszane płatki z mlekiem i z bananem, owoce, zawsze jakieś surowe warzywo do obiadu i kolacji, mięcho, ryba tu i tam, sporo makaronów i takie tam.

Potreningowe ubytki mineralne do tej pory uzupełniałem izotonikami, ale to cholernie drogo wychodziło, tak więc przerzuciłem się na multiwitaminę (dwa razy dziennie, dni treningowe tylko), do tego magnez raz dziennie (rano, też dni treningowe). Multiwitamina jest z Polfy, w miarę tania, ale zauważyłem, że brak tam na przykład B12. Na Centrum mój organizm podobno źle reaguje (jakieś historie z przeszłości, których nie kojarzę).

Dobrze robię? Źle robię? Czego używacie i co polecacie? Jaka multiwitamina jest najlepsza (biorąc pod uwagę również koszt), czy nie za dużo biorę - albo czy nie za mało, czy magnez jest potrzebny, tak jak mi się wydaje, czy nie, itd.

Tylko proszę was, nie piszcie mi tu ile gram tego i tamtego dziennie, jakiś równań i formuł. Prosto i jasno. ;)
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
po treningu pij carbo...rano bierz jakis kompleks witamin i na lepsza regeneracje kup filomab b6 i zincas forte
zincas forte=7 zika(1 tabletka na noc)
filomag b6 2 op.=14 zika(bierzesz 2 tabletki na noc)
witaminy np dialy formula 100 tab. ok 36 zika(1 tab. rano po sniadaniu)
carbo po treningu ;) ok 70-100g zaleznie od wagi :)
  • 0

budo_nechrist
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2092 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
podobno syntetyczne witaminy bardziej szkodza niz pomagaja.
a carbo, to dobra rzecz. kupujesz pare kilo i na dlugi czas ci starcza.
  • 0

budo_sirvaleq
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
A skąd wiesz, że czegoś Ci brakuje? Czy lekarz stwierdził jakieś niedobory? Jeśli nie, to radzę uważać. Coraz więcej badań pokazuje (kiedyś się tylu ich nie robiło, bo kto by o tym pomyślał?), że nadmiary niektórych pierwiastków i witamin są równie szkodliwe jak ich niedobory...
Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli Ci utrzymywać równowagę wszystkich mikroelementów. A takie preparaty to pewnie, za przeproszeniem, wysrasz. ;P
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
sportowiec ma wieksze zapotrzebowanie na witaminy i inne pierwiastki...w jednej "glupiej" tabletce dobrego preparatu witaminowego bedzie tyle witamin co w 10 kilo wazyw i owocow-ktore nie pokryja dobrze calego zapotrzebowania na witaminy bo poprostu wszystkiego w nich nie ma...co do szkodliwosci to :lol: ...zastanawiam sie czy lepiej jest w dzisiejszych czasach jesc "zdrowe" banany czy zjesc jedna tabletke :)
z odopowiednio zbilansowanej diety nie da sie otrzymac odpowiednij ilosci witamin...dlatego wlasnie wymyslili witaminki w tabletkach
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
Dzięki za odpowiedzi.

z odopowiednio zbilansowanej diety nie da sie otrzymac odpowiednij ilosci witamin...dlatego wlasnie wymyslili witaminki w tabletkach

A ja myślę, że się da - w codziennym życiu zwykłego szaraczka. Jeśli ktoś ćwiczy (nie ważne co) i poci się wiadrami, tak jak ja, to nawet bardzo restrykcyjna dieta może nie wystarczyć. Stąd też wybór multiwitaminy jako uzupełnienia. Nie interesują mnie inne suplementy, bo nie jestem wyczynowcem i w zupełności mi wystarczą mi 'lekkie' tabletki witaminowe. I nie, nie mam żadnych stwierdzonych niedoborów, ale też dosyć dawno nie robiłem kompleksowych badań (a już na pewno nie od kiedy zacząłem trenować).

Uścislając pytanie:

1) Jaki preparat multiwitaminowy (nie węglowodany, nie cokolwiek innego) jest najlepszy (tzn. posiada najlepiej zrównoważone proporcje składników oraz posiadający jak najwięcej tego, co najbardziej potrzebne)?

2) Lepiej jedną tabletkę dziennie, czy dwie? Profilaktyczna dawka według producenta to dwie, rano i wieczorem, a ja nie odczuwam (jak słusznie zauważono) jakichś ogromnych niedogodności, po prostu łykam profilaktycznie właśnie (dmucham na zimne). Wiem, że zapotrzebowanie jest subiektywne, tymniemniej ryzykuję i pytam: może jedna dziennie wystarczy?
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?

Dzięki za odpowiedzi.

z odopowiednio zbilansowanej diety nie da sie otrzymac odpowiednij ilosci witamin...dlatego wlasnie wymyslili witaminki w tabletkach


A ja myślę, że się da - w codziennym życiu zwykłego szaraczka. Jeśli ktoś ćwiczy (nie ważne co) i poci się wiadrami, tak jak ja, to nawet bardzo restrykcyjna dieta może nie wystarczyć. Stąd też wybór multiwitaminy jako uzupełnienia. Nie interesują mnie inne suplementy, bo nie jestem wyczynowcem i w zupełności mi wystarczą mi 'lekkie' tabletki witaminowe. I nie, nie mam żadnych stwierdzonych niedoborów, ale też dosyć dawno nie robiłem kompleksowych badań (a już na pewno nie od kiedy zacząłem trenować).


przeczysz sam sobie :)

wez jakiegos plusza mutiwitamine w takim razie i nie widze problemu chociaz dla mnie to scierwo jest jak i inne multiwitaminy w tej formie....
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
ja pije sobie taki izotonik: VITALMAX Ionto Vitamin Drink 1000ml
nie wychodzi drogo...
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?

przeczysz sam sobie :)

Ani troszeczkę, bo człowiek, który coś trenuje, nie jest już zwykłym szaraczkiem, który dzień spędza za biurkiem przed komputerem, a wieczór w fotelu przed telewizorem i czasem chodzi w weekend na spacer.

ja pije sobie taki izotonik: VITALMAX Ionto Vitamin Drink 1000ml
nie wychodzi drogo...

Rzeczywiście, cenowo jest to zajebista opcja. Pomyślimy.

Chciałbym również dodać, że tematem tego wątku jest pytanie, jaka multiwitamina jest najlepsza (najwięcej daje i najmniej szkodzi), a nie o to, czy multiwitaminy w ogóle się do czegokolwiek nadają, czy nie.
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
ok sorry zle zrozumialem :)
ale nawet jak ktos jest zwyklym szarakiem to w diecie nie zdobedzie tyle witamin co potrzebuje nie ma takiej mozliwosci :)
into vitala jest ok....a multiwitaminy szczerze bym odpuscil :)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
W sumie jestem w podobnej sytuacji co ShabuShabu, tzn też treningi i też judo niedługo(co za zbieg okoliczności :) ). Jak tak przeczytałem to mam małe pytanie co tak konkretnie dają te multiwitaminy? Nie czepiam się ani nic z tych rzeczy poprostu ciekawość czysta.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
[quote]też treningi[/quote]
miało być też aikido :) [/quote]
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
Multiwitamina Polfa
Witamina A - 1250 j.m.
Witamina B1 - 5 mg
Witamina B2 - 2,5 mg
Witamina B6 - 1,5 mg
Witamina C - 25 mg
Witamina D3 - 500 j.m.
Witamina E - 2,5 mg
Witamina PP - 5 mg

Powerade (butelka 500 ml)
Wartość energetyczna - 510 kJ (120 kcal)
Węglowodany - 28 g (w tym cukry - 17 g)
Sód - 260 mg
Witamina E - 4 mg
Niacyna - 5,5 mg
Witamina B6 - 0,7 mg
Biotyna - 45 μg
Kwas pantotenowy - 1,9 mg

Isostar (butelka 500 ml)
Wartość energetyczna - 609 kJ (143 kcal)
Węglowodany - 33,3 g
Potas - 92,00 mg
Wapń - 160 mg
Magnez - 60 mg
Sód - 0,34 g (340 mg)

VITALMAX Ionto Vitamin Drink (przeliczyłem na 500 ml gotowego napoju)
Tauryna - 125 mg
L-karnityna - 41,6 mg
Witamina C - 12,9 mg
Niacyna (nikotinamid) - 3,5 mg
Witamina E - 1,85 mg
Kwas pantotenowy - 1,32 mg
Witamina B6 - 0,48 mg
Tiamina (witamina B1) - 0,35 mg
Ryboflawina (witamina B2) - 0,32 mg
Folacyna (kwas foliowy) - 0,04 mg
Biotyna - 0,03 mg
Witamina B12 - 0,20 ug
Sód - 20,5 mg
Potas - 12,5 mg
Magnez - 8 mg

Czyli ogólnie, multiwitamina dostarcza organizmowi rozmaitych witamin, których może ubyć podczas wysiłku fizycznego i nie tylko - ale których być może wcale nie ubywa, a więc powstaje lekkie przedawkowanie. Napoje izotoniczne, natomiast, dostarczają energii (węglowodany) oraz innych składników mineralnych niż tylko witaminy, których mają mniej (co, na zdrowy rozsądek, oznacza, że właśnie te witaminy przede wszystkim uciekają z organizmu podczas wysiłku).

Zastanawiająca jest ogromna różnica w zawartości sodu między Powerade czy Isostatem a VITALMAXem. Kolejna ciekawostka to brak potasu i magnezu w Powerade. Czy ktoś może coś powiedzieć na ten temat?
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
dla porownania dialy formula :)

1 tabletka zawiera (% realizacji dziennego zapotrzebowania):
Witamina A (jako Beta Karoten) 5000 IU (500 %)
Witamina C (jako Kwas askorbinowy) 60 mg (85 %)
Witamina D 400 IU (100 %)
Witamina E (jako d-alfa octan tokoferol) 30 IU (300 %)
Witamina K 25 mcg (100 %)
Tiamina (Witamina B1) 1.5 mg (75 %)
Ryboflawina (Witamina B2) 1.7 mg (65 %)
Niacyna 30 mg (130 %)
Witamina B6 (jako chlorowodorek pirydoksyny) 2 mg (84 %)
Kwas Foliowy 200 mcg (100 %)
Witamina B12 6 mcg (200 %)
Biotyna 15 mcg (10 %)
Kwas Pantotenowy (Witamina B5) 10 mg (165 %)
Wapno (jako fosforan wapnia) 160 mg (13 %)
Żelazo 5 mg (33 %) Fosfor (jako fosforan dwuwapniowy) 125 mg (14 %)
Jod 25 mcg (16 %)
Magnez (jako tlenek magnezu) 40 mg (11 %)
Cynk (jako glukonian cynku) 5 mg (31 %)
Selen 3 mcg (4 %) Miedź (jako glukonian miedzi) 2 mg (100 %)
Mangan (jako glukonian manganu) 1 mg (nie ustalono)
Chrom 2 mcg (nie ustalono)
Molibden 1 mcg (nie ustalono)
Potas (jako fosforan potasu) 9 mg ( < 1 %)
PABA (kwas paraaminobenzoesowy) 5 mg (nie ustalono)
Kompleks enzymów trawiennych 32 mg w tym:
Micozyme, Papaina, Diastase Malt, Lipaza

chyba lepiej uzupelnia braki witamin od jakichs multiwitamin ?? :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?

Witamina A (jako Beta Karoten) 5000 IU (500 %)
Witamina E (jako d-alfa octan tokoferol) 30 IU (300 %)

To są największe kwiatki. Dziękuję, ale wielokrotne przekraczanie zapotrzebowania mojego organizmu mnie nie interesuje, a w dodatku nie może być zdrowe.
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
to sa dzienne dawki dla zwyklego smiertelnika nie dla sportowca....poza tym dzienne zapotrzebowanie tych witamin to minimum... A i E to sa przeciwutleniacze, zbyt wiele tych witamin nie robi zadnego spustoszenia w organizmie, nie sa one magazynowane tylko wydalane :) poza tym jestem pewny, ze polowy zapotrzebowania nie zazywasz w diecie :)
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?
sory A mozna przedawkowac pozniej sprawdze jaka jest dokladnie gorna granica tej witaminy :)
ps. co za problem jesc pol tabletki dzinnie ?? :)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?

Powerade (butelka 500 ml)
(...)
Sód - 260 mg
(...)
Isostar (butelka 500 ml)
(...)
Potas - 92,00 mg
Wapń - 160 mg
Magnez - 60 mg
Sód - 0,34 g (340 mg)

VITALMAX Ionto Vitamin Drink (przeliczyłem na 500 ml gotowego napoju)
(...)
Sód - 20,5 mg
Potas - 12,5 mg
Magnez - 8 mg
(...)

Zastanawiająca jest ogromna różnica w zawartości sodu między Powerade czy Isostatem a VITALMAXem. Kolejna ciekawostka to brak potasu i magnezu w Powerade. Czy ktoś może coś powiedzieć na ten temat?


Powerade zaburza rownowage elektrolitowa, wiec lepiej nie pic go za duzo, a unikac w przypadku wysilku fizycznego jak i w przypadku kaca lub chorob ukladu krazenia.

W Isostarze proporcje sa dobre dla uzupelniania elektrolitow, np. po wysilku fizycznym, ale nie zaleca sie picia go w innych sytuacjach, bo to jest izotonik, a w standardowej polskiej diecie posilki sa hipertoniczne, wiec napoje nalezy spozywac hipotoniczne. Mozna zmienic izotonik w hipotonik, rozcienczajac go woda.

VITALMAX w proporcjach elektrolitow nie rozni sie od kranowy, wiec wiekszych problemow nie sprawi. Bardziej niepokoi reszta skladnikow.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka multiwitamina?

W Isostarze proporcje sa dobre dla uzupelniania elektrolitow, np. po wysilku fizycznym, ale nie zaleca sie picia go w innych sytuacjach, bo to jest izotonik, a w standardowej polskiej diecie posilki sa hipertoniczne, wiec napoje nalezy spozywac hipotoniczne. Mozna zmienic izotonik w hipotonik, rozcienczajac go woda.

No tak, tylko po wysiłku piłem jakiekolwiek izotoniki, tymniemniej Isostar jest zbyt drogi (nawet biorąc pod uwagę koncentrat wychodzi ponad 3 złote za pół litra napoju). Moja dieta natomiast skłania się w stronę śródziemnomorskiej, choć oczywiście solidne polskie akcenty posiada.

VITALMAX w proporcjach elektrolitow nie rozni sie od kranowy, wiec wiekszych problemow nie sprawi. Bardziej niepokoi reszta skladnikow.

Co konkretnie niepokoi? Poza, być może, tauryną?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024