Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
139 odpowiedzi w tym temacie

budo_sandman1976
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?


Chodzi mi tylko o to, że zapowiedziany jest powrót do korzeni kyokushin. Teraz jakby zaczyna się rozumieć, czemu pełna "nazwa" brzmi Kyokushinkan Karate-Do...

A wcześniej to niby co robiliście ? albo co robiliśmy ?
Bredzicie albo jak kto woli dorabiacie ideologie do sytuacji.


Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?

Z tego co widze właśnie tak brzmi tytuł tego topicu. Wziąłem udział w tej dyskusji, ponieważ sam uprawiam Kyokushinkan, a skoro wcześniej przez szmat czasu cwiczyłem w starej organizacji Drewniaka, to wydaje mi się, że mam prawo porównywać obydwie odmiany "tego samego stylu". I nie dorabiam tu broń Boże ideologii, lecz coś skłoniło wielu z nas do odejścia od formy nauki, która dążyła jedynie do startu w zawodach i szeroko pojętym usportowieniu treningów. Być może trafiłem na nieodpowiedniego sensei'a, ale tak się składa, że "gościnnie" bywałem także w sekcjach goju-ryu oraz karate tradycyjnego i tam widziałem coś, co bardziej pasowało mi do okreslenia karate. Nie wiem, być moze jeżeli potrwałoby to jeszcze jakiś czas, to porzuciłbym kyokushinkai... Porzuciłbym w ogóle kyokushin. Ale na szczęście w moim mieście na "gruzach" starego stylu pojawiła się sekcja Kyokushinkan. Wystarczyło pójść na kilka pierwszych treningów, np. PO RAZ PIEWRSZY ZOBACZYĆ BUNKAI w Kyokushin ( wcześniej widziałęm tylko w tradycyjnym), by już tu pozostać...
Dla wielu z Was może się wydac śmieszne to, co ja tu wypisuję, ale każdy z nas kieruje się jakimiś kryteriami. Dla mnie kryteria sportowe nigdy nie były najwazniejsze( choć powalczyć na starych zasadach tez lubię;)). I do końca ich oczywiście nie odrzucam... Ale nie jest to dla mnie, jak i dla całej mojej sekcji czyms priorytetowym. Może własnie choćby dlatego, ze walka sportowa w Kyokushin tak bardzo różni się od prawdziwej... A dostrzegłem to szczególnie na treningach boksu. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że w Kyokushinkan w walce sportowej, która jest ELEMENTEM trenigu dozwolony będzie atak na głowę rękami. Oczywiście nadal pozostanie to walka sportowa, ale jakże różniąca się od walki w starym wykonaniu.
Na końcu chcę jeszcze raz wyraźnie nadmienić, że jest to wyłącznie moje osobiste zdanie. I nie atakuję tu starego systemu jako takiego - i nie uważam, żeby ten czas był dla mnie stracony. Ale dopiero teraz czuję, że się rozwijam...
  • 0

budo_andrzej15
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?
skad masz pewność, że jest to PRAWIDŁOWY BUNKAI, nagle ktoś doznał olsnienia i go tak sobie "WYMYŚLIŁ', Przecież bunkaj to skrywana tajemnica, jeżeli go przez lata nie było to skąd się wziął?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?

skad masz pewność, że jest to PRAWIDŁOWY BUNKAI, nagle ktoś doznał olsnienia i go tak sobie "WYMYŚLIŁ', Przecież bunkaj to skrywana tajemnica, jeżeli go przez lata nie było to skąd się wziął?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

hahahhahaha dobre był zawsze i tego uczył m> Oyama tylko w Polsce jakoś nie uczyli a czemu to inna bajka hahaha
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?

karateka1
z tego co piszesz to wynika że Kyokushin Mattsui przechodzi na WKF! Czy to będzie jeszcze Kyokushin?

Spokojnie matsui nic o wkf-ie nie wie to tylko jego przedstawiciel w Polsce tak kombinuje i miesza ,że juz cholera wie co jest Kk ,a co nie w każdym razie spółka z shotokanem zobowiązuje - przykre ale prawdziwe kasa to kasa i to cała prawda jak kto dba o KK 8)
A żeby nie byc gołosłownym to jak ktos dobrze poszpera na stronach PZK Kk to będzie jak Antoniak czy Jaworski uczyli instruktorów KK WKF-u i zasad sędziowania . Pan Antoniak to nawet w cetniewie sprzedała jakies ksero za 20 złotych o sędziowaniu WKF-wiem od instruktora i nawet widziałem to cacko :wink:
  • 0

budo_vop23
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 613 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?
[quote name="karateka1"][

wkf na zgrupowaniach - kto kazał starowac na MP w Kaliszu w WKF , kto szkolił kadre w WKF w COS itd itd...........

Jesteś złośliwy kolego i niepotrzebnie .
WKF robiono tylko z myślą o olimpiadzie i dobrze o tym wiesz co nie ma nic wspólnego z wprowadzeniem WKF do KK.
Jak Ci na tym zależy a myślę że Ci raczej nie zależy to napiszę Wam genezę powstania Waszej organizacji ...
  • 0

budo_sandman1976
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?

skad masz pewność, że jest to PRAWIDŁOWY BUNKAI, nagle ktoś doznał olsnienia i go tak sobie "WYMYŚLIŁ', Przecież bunkaj to skrywana tajemnica, jeżeli go przez lata nie było to skąd się wziął?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????


A to dziwne, bo BUNKAI w karate (obojętnie w jakiej odmianie) był zawsze. Tylko u nas po prostu go nie uczono ( przynajmniej w mojej sekcji). Z tego co się orientuję to w conajmniej kilku sekcjach Kyokushinkai w Polsce uczy się elementów BUNKAI, lecz nie jest to zasadą - zależy to w gruncie rzeczy od wiedzy i chęci instruktora. W kyokushinkan Bunkai jest elementem piramidy, bez którego w zasadzie Kata to tylko sekwencje powtarzane w określony sposób, ale często bez zrozumienia, po co się to robi... U mnie w sekcji nauka kata nie kończy się na jego wykonaniu w okreslony sposób. Potem jest nam pokazywane, co te wszystkie ruchy oznaczają.
Andrzej15, pytasz się skąd wiemy, jak prawidłowo wykonac Bunkai. Otóż nie ma sztywnego sposobu interpretacji kata. Co do naifanchi (tekki) i gekisai-dai, to pokazali nam w bardzo fajny sposób bunkai shihan Kaneko i Ishizawa na obozie w Tucholi. Ale np, w karate tradycyjnym zdając na odpowiednie stopnie należy zinterpretować poszczególne kata NA EGZAMINIE!!!
Czyli każdy ma za zadanie na podstawie pewnego schematu sam ułożyć, ze tak się wyrażę, program. I to nie jest żadne olśnienie, tylko tak się powinno uczyć kata - musisz wiedzieć, po co to robisz...
Nie ma czegoś takiego, jak PRAWIDŁOWY BUNKAI. Jeżeli jest skuteczny, to jest prawidłowy. Tyle... Dodam jeszcze, że przez wiele lat uczyłem się kata, ale , nie wiem, 70% ruchów wykonywałem tylko dlatego, bo wiedziałem, że muszę "po tym" wykonać "to" w odpowiednim tempie. Teraz już wiem, czemu kiedyś ktoś mądry poukładał to właśnie w taki, a nie inny sposób... I ciesze się, ze BUNKAI jest WYMAGANE we wszystkich klubach KYOKUSHINKAN...
Ale znów odbiegliśmy od tematu zamiast gadać o różnicach w walce sportowej ;)
  • 0

budo_andrzej15
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?

Ale np, w karate tradycyjnym zdając na odpowiednie stopnie należy zinterpretować poszczególne kata NA EGZAMINIE!!!
Czyli każdy ma za zadanie na podstawie pewnego schematu sam ułożyć, ze tak się wyrażę, program. I to nie jest żadne olśnienie, tylko tak się powinno uczyć kata - musisz wiedzieć, po co to robisz...


Czyli sugerujesz,że w karate tradycyjnym jest bardzo dużo "Muratów", którzy sami sobie wymyślają swoje karate. Pozdrawiam
  • 0

budo_sandman1976
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?


Ale np, w karate tradycyjnym zdając na odpowiednie stopnie należy zinterpretować poszczególne kata NA EGZAMINIE!!!
Czyli każdy ma za zadanie na podstawie pewnego schematu sam ułożyć, ze tak się wyrażę, program. I to nie jest żadne olśnienie, tylko tak się powinno uczyć kata - musisz wiedzieć, po co to robisz...


Czyli sugerujesz,że w karate tradycyjnym jest bardzo dużo "Muratów", którzy sami sobie wymyślają swoje karate. Pozdrawiam


Proponuję, żeby wypowiedział się ktoś kompetentny - najlepiej moze ktoś z karate tradycyjnego właśnie. I nie sugeruję, że karate tradycyjne ćwiczą Ryśki, bo to chyba nieco obraźliwe dla ćwiczących tą odmianę karate. Rysiek niech pozostanie przy swoim Tsunami. Pozatym kolego, ja nie mówię o wymyślaniu nowego karate, tylko o Bunkai. Ale jeżeli nie masz pojęcia, co to jest Bunkai, to po co się wypowiadasz??

PS. Czyżby dopadł Cię syndrom Murata? :)

Pozdrawiam!
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?

Proponuję, żeby wypowiedział się ktoś kompetentny - najlepiej moze ktoś z karate tradycyjnego właśnie.



Pozwolę sobie zabrac głos w tej dyskusji mimo że identyfikuję się z karate tradycyjnym jednak w ostatnim roku miałem zaszczyt uczesticzyć w wielu treningach sekcji Kyokushinkan. Zresztą w tym roku zamierzam te dobre, podkreślam dobre kontakty podtrzymywać.

Otóż wprowadzenie ataku rekami na jodan napewno wymusi zmianę sposobu walki.
W przywołanym wczesniej ogólnie rzecz biorąc Shotokanie w formule walki sportowej atak rękami na jodan jest dozwolony. Według przepisów różnych federacji różnie takie walki są sędziowane.
W bardzo dużym uproszczeniu:
- w WUKO (World Union Karate Organization) każda akcja jest punktowana, sędziowie decydują o przyznaniu lub nie przyznaniu punktów. Zawodnicy walczą w napięstnikach.
- w ITKF (International Traditional Karate Organisation) do którego należy PZKT (Polski Związek Karate Tradycyjnego) punkotwane sa akcje "czyste". Zawodnicy walczą prawie na gołe pieści, bo jest nakaz używania czego na wzór rękawioczech chirurgicznych.
W każdym razie kontakt na głowę ma byc kontrolowany. Nokaut powoduje dyskwalifikację, bo akcja jest oceniana jaki niekontrolowana. I co moze byc dla niekórych dziwne ten przepis nie jest nadużywany... Często zawodnicy którzy są półprzytomni chcą kontynuować walkę...

W sieci można znaleźć dużo filmów pokazujących kumite sportowe w różnych federacjach/związkach karate klanu Funakoshich (piszę w ten sposób zeby nie prowokować po raz kolejny dyskucji czym sie różni WSI od Fudokan czy PZKT, bo to jest bez sensu).

W każdym razie wprowadzenie ataku na głowę napewno spowoduje, że walki staną się "szachami w ruchu", będzie więcej czekania na jakiś błąd w obronie przeciwnika, bedzie wiecej przemyślanych, przygotowanych i szybkich akcji. Nie będzie natomiast walk w których dwóch zawodników staje i przez całą walke naparzaja się po klatach, brzuchach itd., bo nie wyobrażam sobie żeby stanąć na tatami i odrazu zacząc walić bez opamietnia po głowie. Powórcą takie elementy jak Sen-no sen (akcja wyprzedzająca, wyprzedzające przejęcie inicjatywy) i Go-no sen (póżniejsze przejęcie inicjatywy, czyli typowa obrona i natychmaitsowa kontra).
Napewno taka formuła będzie wymuszała jeszcze większą pracę nad techniką i szybkością.

Co do przywołanych technik ura-waza i podwątku w dyskucji na temat kata i bunkai to przypominam temat "Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?":

http://www.forum-kul...showtopic=82763

Cóż kłania się po raz kolejny bunkai... i proponuję dokładnie przemyśleć i może powrócić do dyskucji w powyższym wątku.

Czyli sugerujesz,że w karate tradycyjnym jest bardzo dużo "Muratów", którzy sami sobie wymyślają swoje karate.


Wypowiedzi takie jak powyższy nie zasługuję na komentarz ponieważ dowodzą braku elementarnej wiedzy na temat bunkai.
Poniżej zamieszczam ponownie linki, które były w tamtym temacie żeby pomóc choc trochę w zrozumieniu.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I oczywiście proponuję jeszcze raz przeczytać cały przywołany powyżej watek.

A jako bonus proponuję znaleźć w sieci informacje na temt konkurenji rozgrywanych w ramach zawodów w PZKT które się nzaywają EMBU i FUKUGO. Bardzo fajne i bardzo widowiskowe konkurencje patrząc na nie od strony publiczności i wymagają naprawdę bardzo dużych umiejętnosci technicznych.
  • 0

budo_sandman1976
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?
Dzięki Romanowicz. Własnie o taką RZECZOWĄ odpowiedź mi chodziło.
Co do elementów sen-no-sen, to udało mi się nakręcić na obozie film, gdzie Japonczycy (shihan Kaneko i mistrz tegoroczny mistrz Open sensei Fujii) prezentują jak to wykorzystac w walce...Niesamowita sprawa - przynajmniej w ich wykonaniu...

Pozdrawiam!
  • 0

budo_andrzej15
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?
Może na karate nie znam się zbyt dobrze ale za to dobrze interpretuję WASZE wypowiedzi. Podana strona [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ma być wyrocznią? Przecież ten gość,który tam pisze że jest specjalistą od Okinawa Karatye NIGDY GO NIE PRAKTYKOWAŁ - to widać po dokladnym przeanalizowaniu treści jego stron. jest w tym zakresie samoukiem .Owszem ma piękną stronę ALE ALE dlaczego np. nie podaje na niej u kogo ćwiczył.Ma tyle pięknych zdjęć ale dlaczego na nich nie ma go z mistrzami z Okinawy? czy chociaż z Nishiyamą? A co do bunkai to myślę, że jest oparty na ścisłych schematach bo to jak go się wykonuje jest po prostu danym stylem czy szkołą karate przynajmniej w zakresie podstawowym. To na wysokim poziomie bunkai może przybierać bardziej dowolną interpretację. Ale od kąd jest wysoki poziom od jakiego stopnia w karate nie wiem.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?
janvillen
Nie mam żadnego pojęcia co sie dzieje w Kyokushin Mattsui, a tym bardziej nie uważąm się za eksperta Kyokushin. jedyne co moge stwierdził to panowie w niektórych federacjach zaczynają gonić w piętkę i próbują złapać sto srok za ogon.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?

Może na karate nie znam się zbyt dobrze ...


To po co zabierasz głos w sprawie na której sie nie znasz? Chcesz zaistnieć na forum? Czy korzytasz z konstytucyjnego prawa do wolnej dyskusji na zasadzie - wszyscy o wszytkim...
Jeżeli tak to teraz szczerze zainteresowani bedą musieli oddzielić tresci wartościowe od mniej wartosciowych czy zwykłego bicia piany.

...za to dobrze interpretuję WASZE wypowiedzi. .


Pozwól na ocenianie poprawności interpretacji wypowiedzi innym, tym którzy jednak "coś" o karate wiedzą. Samoocena własnej interpretacji i przekonanie o słuszności drogi przy braku elementarnej wiedzy to droga którą podążył przywołany przez Ciebie Ryszard Murat...

Podana strona [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ma być wyrocznią? ...


Nie ma być wyrocznią. Podane linki są jedynie przykładem bunkai. A tak w ogóle to chyba jednak nie zapoznałeś się z treścią podanego tematu a jedynie owtorzyłes przytoczone ponownie linki. Gdybyś zadał sobie trud poczytania to trafiłbys również na linki do forum międzynarodowego gdzie zapytałem o kata i bunkai na świecie. Poczytaj ...

A co do bunkai to myślę, że jest oparty na ścisłych schematach bo to jak go się wykonuje jest po prostu danym stylem czy szkołą karate przynajmniej w zakresie podstawowym.


A nie uważasz, że od czegoś trzeba zacząć...?
Nie można odrazu puszczać początkujących adeptów do walki. A bunkai niezależnie od tego czy jest to interprtacja kata czy pewnych schematów uczonych jako kihon jest drogą poznawania podstawowych zasad kumite oczywiście w danym stylu, który sam wybrałeś/wybrałaś ale po wielu latach treningu zaczynasz odczuwac potrzebę znalezienie czegos więcej niz tylko podstawy.

Ja powiem tak na temat nauki karate:

KIHON - to alfabet z kórego układasz słowa
KATA - to słowa, z których układasz zdania.
BUNKAI - to nauka jak wykorzystywać słowa i zdania, czyli jak "rozmawiać".
BUNKAI-oyo - to nauka jak "rozmawiać" i "kończyc rozmowę" tak aby adwersarz został całkiem przekonany do Twojego zdania.
JIU-IPPON-KUMITE - to trening, jak się "kłócić".
JIU-KUMITE to już całkiem poważna "pyskówka".

a życie weryfikuje jak bardzo chciałeś nauczyć się "rozmawiać"... i oby jak najmniej takich życiowych egzaminów.

Ale temat topicu to jednak kumite.
Tak swoją drogą to jeżeli Kyokushinkan pójdzie tą drogą, którą zacząłem poznawać poprzez moich znajomych z sekcji Karate Kyokushinkan to dla mnie oznacza jedno: Kyokushin jest bliżej Karate tradycyjnego (czytaj okinawskiego a nie ściśle stylu klanu Funakoshich) niż kiedykowiek, jest bilżej tradycji. W czasach komercjalizaji wszytskiego Kyokushinkan próbuje zachować się tak jak chciał Mas Oyama. Żadnych animozji stylowych, żadnych bezsensownych ataków na inne style (przynajmniej w tej skecji którą znam), chwała wam za to ...
  • 0

budo_andrzej15
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?

A co do bunkai to myślę, że jest oparty na ścisłych schematach bo to jak go się wykonuje jest po prostu danym stylem czy szkołą karate przynajmniej w zakresie podstawowym.


A nie uważasz, że od czegoś trzeba zacząć...?
Nie można odrazu puszczać początkujących adeptów do walki. A bunkai niezależnie od tego czy jest to interprtacja kata czy pewnych schematów uczonych jako kihon jest drogą poznawania podstawowych zasad kumite oczywiście w danym stylu, który sam wybrałeś/wybrałaś ale po wielu latach treningu zaczynasz odczuwac potrzebę znalezienie czegos więcej niz tylko podstawy.

To co odpowiedziałeś wcześniej wskazuje,że nie jesteś w stanie zbić mojej wypowiedzi faktami tylko usiłujesz przez osmieszenie mnie przyznać sobie rację. Własnie od czegoś trzeba zacząć i zaczyna się od ścislych schematów a nie od dowolności. Wystarczy trochę poczytać by wiedzieć, że bunkai odnosi się do interpretacji kata a nie tak jak piszesz do pewnych schematow kihonu.
  • 0

budo_sandman1976
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?





A co do bunkai to myślę, że jest oparty na ścisłych schematach bo to jak go się wykonuje jest po prostu danym stylem czy szkołą karate przynajmniej w zakresie podstawowym.


A nie uważasz, że od czegoś trzeba zacząć...?
Nie można odrazu puszczać początkujących adeptów do walki. A bunkai niezależnie od tego czy jest to interprtacja kata czy pewnych schematów uczonych jako kihon jest drogą poznawania podstawowych zasad kumite oczywiście w danym stylu, który sam wybrałeś/wybrałaś ale po wielu latach treningu zaczynasz odczuwac potrzebę znalezienie czegos więcej niz tylko podstawy.

To co odpowiedziałeś wcześniej wskazuje,że nie jesteś w stanie zbić mojej wypowiedzi faktami tylko usiłujesz przez osmieszenie mnie przyznać sobie rację. Własnie od czegoś trzeba zacząć i zaczyna się od ścislych schematów a nie od dowolności. Wystarczy trochę poczytać by wiedzieć, że bunkai odnosi się do interpretacji kata a nie tak jak piszesz do pewnych schematow kihonu.


Ścisłym schematem jest kata. Bunkai to jego interpretacja. Ja rozumiem słowo "interpretacja"...;>
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?

[

wkf na zgrupowaniach - kto kazał starowac na MP w Kaliszu w WKF , kto szkolił kadre w WKF w COS itd itd...........

Jesteś złośliwy kolego i niepotrzebnie .
WKF robiono tylko z myślą o olimpiadzie i dobrze o tym wiesz co nie ma nic wspólnego z wprowadzeniem WKF do KK.
Jak Ci na tym zależy a myślę że Ci raczej nie zależy to napiszę Wam genezę powstania Waszej organizacji ...

O co Ci chodzi ? czy jak skłamałem czy napisałem bzdury sam wejdz w archiwum PZK i się dowiesz kto pisze prawde. Wiem ,że to trochę Cie szokuje pomimo przekazu innych informacji ale to jest prawda i sam dobrze o tym wiesz !Jeżeli KK Matsui chce byc w PZK i czerpań 800 000 złotych rocznej dotacji z Ministerstwa Sportu to musi robic WKF - nie wiem czemu zaprzeczasz bo ja sie nie dziwie , gdyż żadne pieniądze nie śmierdzą zwłaszcza dla działaczy :!:
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?

To co odpowiedziałeś wcześniej wskazuje,że nie jesteś w stanie zbić mojej wypowiedzi faktami tylko usiłujesz przez osmieszenie mnie przyznać sobie rację. ...Wystarczy trochę poczytać by wiedzieć, że bunkai odnosi się do interpretacji kata a nie tak jak piszesz do pewnych schematow kihonu.


Nie rozumiesz podstaw lub nie masz podstawowej wiedzy. Racja broni się sama moje tłumaczenia tu nic nie mzienią. Gdybyś zadał sobie więcej trudu wposzukiwanianiach wiedzy na temat bunkai i drogi do poznania i później pokaznia bunkai to napewno wiedział coś o KIHON-IPPON-KUMITE które jest w wymaganiach karate tradycyjnego już od stopnia 9 kyu. A jest to nic innego jak interpretacja w parach absolutnie podstawowych technik ćwiczonych przed rozpoczynających przygodę z karate jako kihon w pierwszych tygodniach ćwiczeń. I to są podstawy o których mówisz. Na tym samym poziomie (9 kyu) jest w wymaganaich interpretacja kata Taikyoku na egzaminach. A kata Taykyoku to nic innego jak układ tychże podstawowych technik do KIHON-IPPON-KUMITE. Pełne poznanie poszczegolnych fragmentów/sekwencji prowadzi do bunkai, czyli interpretacji kata - i tu jest Twoja encyklopedyczna definicja bunkai i droga która do tego prowadzi.

Własnie od czegoś trzeba zacząć i zaczyna się od ścislych schematów a nie od dowolności.

Zacytuję tu ponownie frament mojego poprzedniego postu:
".... po wielu latach treningu zaczynasz odczuwac potrzebę znalezienia czegos więcej niż tylko podstawy. "
I tu jest miesjce na cytat z Sandmana1976:

...na "gruzach" starego stylu pojawiła się sekcja Kyokushinkan. Wystarczyło pójść na kilka pierwszych treningów, np. PO RAZ PIEWRSZY ZOBACZYĆ BUNKAI w Kyokushin ( wcześniej widziałęm tylko w tradycyjnym), by już tu pozostać...
...Ale dopiero teraz czuję, że się rozwijam...


Gdybyś zrozumiał ten fragment o przejściu od podstaw o których mówisz do zaawansowanych interpretacji tak jak teraz rozumie to Sandman1976 to byś nie brnął w ten temat.
Poruszasz się w pewnych encyklopedycznych ogólnych definicjach.
I nie usiłuję ciebie ośmieszyć. Sam przyznałeś się do braku wiedzy na temat karate.
Więc no comment...

Jak już sie doszkolisz spędzając na treningach karate połowę a nawet trzecią część tego czasu co ja spędziłem dotychczas to pogadamy dalej. Przed tobą długa droga, więc jak najszybciej zrób pierwszy krok ku wiedzy której nie masz.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?
„Ale temat topicu to jednak kumite.
Tak swoją drogą to jeżeli Kyokushinkan pójdzie tą drogą, którą zacząłem poznawać poprzez moich znajomych z sekcji Karate Kyokushinkan to dla mnie oznacza jedno: Kyokushin jest bliżej Karate tradycyjnego (czytaj okinawskiego a nie ściśle stylu klanu Funakoshich) niż kiedykowiek, jest bilżej tradycji. W czasach komercjalizaji wszytskiego Kyokushinkan próbuje zachować się tak jak chciał Mas Oyama. Żadnych animozji stylowych, żadnych bezsensownych ataków na inne style (przynajmniej w tej skecji którą znam), chwała wam za to ...”

Romanowicz nie bardzo rozumiem tok Twojego rozumowania. Czyżbyś twierdził, że uzupełnianie treningu knockdown technikami boksu to powrót do tradycji?
Czy poruszanie się w walce w sposób typowy dla boksu to powrót do tradycyjnego karate?
Czy walka z dozwolonym kontaktem na twarz to krok w kierunku tradycyjnego pojmowania karate?
Czy aby nie jest to próba wynalezienia kick boxingu?
Jeżeli wprowadzanie elementów treningu bokserskiego to powrót do tradycji to czym jest trening tradycyjnych technik kihon, kata i ich interpretacji? Czy nie jest to po prostu strata czasu treningowego powodująca wolniejszy postęp w opanowaniu walki z dozwolonym kontaktem na twarz opóźniająca Wasz marsz w kierunku prawdziwego tradycyjnego karate z Okinawy ?
Trenowanie tradycyjnych technik z punktu widzenia walki z kontaktem na twarz to krok wstecz. W takiej walce inaczej wykonuje się techniki ręczne, techniki nożne stają się dużo mniej ważne.
  • 0

budo_intos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?
jeśli organizacja international kyokushin-kan,chce wprowadzić formułe walki z atakiem na głowe, oraz rzutami to ruch we właściwym kierunku. można by dodać także walkie w parterze z naprzykład 30 sekundowym limitem czasowym. oprócz formuły knockdown, warto by do kyokushin wprowadzić , formułe mma. jestem zdania że styl zyskał by na widowiskowości i wszechstronnej bardziej walce.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe zasady walki sportowej w Kyokushin-Kan ?

Romanowicz nie bardzo rozumiem tok Twojego rozumowania... .


Zagalopowałem się w dyskuji w andrzejem15 a temat dotyczył kumite a my rozpoczęlismy dywagacje off topic na temat kata i bunkai...

Czyżbyś twierdził, że uzupełnianie treningu knockdown technikami boksu to powrót do tradycji?
Czy poruszanie się w walce w sposób typowy dla boksu to powrót do tradycyjnego karate?
Czy walka z dozwolonym kontaktem na twarz to krok w kierunku tradycyjnego pojmowania karate?.
Czy aby nie jest to próba wynalezienia kick boxingu?
Jeżeli wprowadzanie elementów treningu bokserskiego to powrót do tradycji to czym jest trening tradycyjnych technik kihon, kata i ich interpretacji? Czy nie jest to po prostu strata czasu treningowego powodująca wolniejszy postęp w opanowaniu walki z dozwolonym kontaktem na twarz opóźniająca Wasz marsz w kierunku prawdziwego tradycyjnego karate z Okinawy ?.


Widze, że ostro zagmatwałem.. Chodziło mi przede wszystkim o powroty do korzeni dotyczące nauczania i rozumienia kata, a wczesniej kihon. Karate w tej sekcji znowu jest karate a nie kickboxingiem uzupełniannym o czasową wiedzę, związaną ze zbliżaniem sie egzamaniu, na temat jak wykonac mniej lub bardziej poprawnie kata. W tym znaczeniu ta sekcja jest bliższa "mojemu" pojmowaniu karate. Wszystko pozostałe czyli elementy boksu itd.: to uzupełniania wiedzy bez galopowania po sukcesy w sporcie.

Trenowanie tradycyjnych technik z punktu widzenia walki z kontaktem na twarz to krok wstecz. W takiej walce inaczej wykonuje się techniki ręczne, techniki nożne stają się dużo mniej ważne.

Jeżeli masz na myśli walke sportową z atakiem na jodan to owszem.

Ale jesli to wszystko będzie szło w kierunku bunkai i oyo czyli de facto samoobrony to nie.
Oczywiście wytrenowanie pewnych odruchów do wykorzystania w szeroko rozumianej samoobronie, to dłuższa droga.
Dla przykładu - na ringu czy tatami nie wykonasz chociażby fumikomi, bo to jest zabronione. Ale siła destrukcyjna tej techniki jest olbrzymia.
Kolejny przykład - często wystąpująca w kata kombinacja yoko-geri + empi-uchi. W sportowej walce ten układ "nie dziabie" a samoobronie owszem szególnie przy interpretacji gdzie nie walisz łokciem po brzuchu ale atakujesz bezwglednie szyję, krtań, nos.
Oczywiście jeżeli trakuje sie karate tylko jako sport (czytaj kumite sportowe) to z góry nastawiasz sie na ograniczony przepisami repertuar technik a kombinaje z kata to dodatek, czesto uważany przez wielu ludzi za niepotrzeny historyczny bagaż. Ale jeżeli traktujesz karate jako całośc, jako karate-do czy przy pewnym poziomie technicznym i psychicznym jako karate-jutsu, to do poznania wszystkich elementów daleka droga. I właśnie oto mi chodziło we fragmencie który cytowałeś.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024