Skocz do zawartości


Zdjęcie

Musubi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Musubi
Ktos to cwiczy w ogole? Co to jest, czym to sie wyroznia itd. Zapraszam do dyskusji ....
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
Czy chodzi Ci o Ki-no-Musubi?
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
Saotome Sensei mówi o musubi jako o "zgraniu swojego centrum z centrum partnera".

Wcześniej o musubi wogóle nie słyszałem, ale u nas w sekcji chyba połowy japońskich nazw się nie używa (i tylko tacy pasjonaci jak ja wogóle niektóre nazwy słyszeli ;-) ).

Mam takie dziwne uczucie, że pod nazwą musubi kryje się to samo, co w innych sekcjach nazywa się aiki, kokyu, ki no nagare. A tak naprawdę wszędzie chodzi o to samo, czyli o słynne aikidockie "zgranie się z ruchem uke", bęeące istotą aikido. Nie widzę między tymi terminami żadnej konkretnej różnicy. Poprawcie mnie, jeśli się mylę...
  • 0

budo_bb_zuk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
Wydaje mi się, że ki no nagare to cos innego niz ki no musubi. Pierwsze to chyba płynność ruchu, a drugie poczucie więzi między centrum tori i uke.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
Nie powiedziałbym zeby ki-no-musubi oznaczało zgranie. Zgranie kojaży mi się z czymś jednolitym, jak. np. pływanie synchroniczne. W tej definicji oba centra wykonywały by jednolitą pracę, tymczasem moim zdaniem nie z tego płynie korzyść tej zasady. Aby móc korzystać z (czy chociaż odczuwać) ki-no-musubi, praca rąk, bioder i nóg powinna być niejednolita. Najlatwiej to zobrazować na zasdzie spreżyny. Nasze ramione nie sią tak elastyczne jak sprężyna ale poprzez niezależne odsuniecie bioder, jesteśmy w stanie podobny efekt (jak sprężyna) uzyskać.
Uchwyt sie nie zmienia, więc potencjalnie odległość pomiedzy mną a uke się nie zmienia, ale odsusnięcie moich bioser (poprzez np. odejscie) spowoduje ze energia absorbcji (bo siła techniki pochodzi z przemieszczenia, czyli de facto bioder) wzrasta.

Sprawa jest totalnie analogiczna do dyskusji z VoiVodem na temat (nie)zginalnych łokci. Dlatego od razu zastrzegam. Że zdaje sobie sprawe że prawdopodobnie istnieją szkoły dla których jest nie do przyjęcia że można różnymi fragmentami ciała poruszać niezależnie.
Nie mam zamiaru wchodzić w rozstrząsanie problemu które podejście jest lepsze. Nie mam na to czasu ani ochoty.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi

...Sprawa jest totalnie analogiczna do dyskusji z VoiVodem na temat (nie)zginalnych łokci. Dlatego od razu zastrzegam. Że zdaje sobie sprawe że prawdopodobnie istnieją szkoły dla których jest nie do przyjęcia że można różnymi fragmentami ciała poruszać niezależnie.
Nie mam zamiaru wchodzić w rozstrząsanie problemu które podejście jest lepsze. Nie mam na to czasu ani ochoty.

Tez nie mam (bo ochote mam zawsze 8) 8) 8) ) - tym bardziej, ze mnie sie musubi bardziej z jedzeniem kojarzy... :oops: :oops: :oops: (bo mnie sie wszystko kojarzy :) :) :) )
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi

musubi bardziej z jedzeniem kojarzy... :oops: :oops: :oops: (bo mnie sie wszystko kojarzy :) :) :) )


dobra dobra.. Tobie to wszystko sie z chlaniem i z kobietkami (a raczej z igraszkami z nimi..) kojarzy..hyhy
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
Przyganial kociol garnkowi... :) :) :)
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi

Przyganial kociol garnkowi... :) :) :)


:) :) :)
pogadamy jak wroce z lesneven... :wink:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
"Pogadamy" (cokolwiek masz na mysli :oops: :oops: :oops: ), jak wroce z Ciemnej Strony... 8) 8) 8)
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
Mnie musubi kojarzy się z wasabi - japońską musztardą podawaną razem z sushi, także skojarzenie z jedzeniem jak najbardziej na miejscu. ;-)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi

Mnie musubi kojarzy się z wasabi - japońską musztardą podawaną razem z sushi, także skojarzenie z jedzeniem jak najbardziej na miejscu. ;-)

Musubi w googlach: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] 8)
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
:lol: :lol: :lol:

Ok, my tu sobie jaja robimy, a ja nadal nie wiem, co to znaczy w terminologii aikido... :wink:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi

:lol: :lol: :lol:

Ok, my tu sobie jaja robimy, a ja nadal nie wiem, co to znaczy w terminologii aikido... :wink:


Jak zwykle w przypadku jakiegokolwiek budo. Tego nie da sie opisac :D

Musubi means to connect and always stay connected.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

O ile przy ataku z uchwytem, uchwyt jest połączeniem, o tyle przy pozostałych atakach pozostaje absorbcja.

Problem jest w tym ze niektórym osobom podczas ataku nie zalezy zeby atak doszedł (lub zrealizował sie uchwyt). I wtedy z calej tej zasady dupa.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
Takie okreslenie znalazlem, moze jakas dobra dusza co ma za duzo czasu przetlumaczy, pliZ?

Aiki describes the energetic connection itself while musubi is descriptive of the act of establishing that connection. Musubi is tying you and the opponent / partner together in a way that isn't optional for the other guy.

So it exists on the level of joining your "intention" with the opponent's and it also exists on the level of meeting his physical attack in a way that makes it impossible for him to move separately from you.


szczegolnie podoba mi sie: in a way that isn't optional for the other guy. 8) :lol:
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
takie tam tłumaczenie...

Aiki określa 'energetyczne (sic!?) połączenie' natomiast musubi to sposób utworzenia tego połączenia. Musubi wiąże ciebie i przeciwnika/partnera w sposób, który nie jest jego wyborem (nie zostawia mu wyboru?)

Musubi istnieje więc zarówno na poziomie łączenia "zamiaru" z zamiarem przeciwnika jak i na poziomie przyjęcie fizycznego ataku w sposób uniemożliwiający mu niezależne poruszanie.


czyli jak dojść do całkowitej kontroli, tak? :)

w [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] taka definicja:

Knot; tie. The concept of a link between the attacker and defender permitting the smooth execution of techniques.

Węzeł; krawat (:);)). Koncepcja połączenia pomiędzy atakującym i atakowanym pozwalająca na płynne wykonanie technik.


por. termin 'awase' oznaczający jednoczenie, łączenie, harmonizowanie...

no, i nadal wiem tyle ile na początku... :) :):)
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
Że się wtrącę: "tie" będzie oznaczało w tym kontekście "więź", nie "krawat". :)


To tak gwoli ścisłości. Już milknę. :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi

Takie okreslenie znalazlem... szczegolnie podoba mi sie: in a way that isn't optional for the other guy. 8) :lol:

Znalazlem duzo zwięźlejszą definicję, o [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] , ze...:
Musubi means to connect and always stay connected...
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
Ciekawie...

Jakby to, co napisano w tym wątku, zebrać do kupy, to wychodzi że musubi to zgranie się z atakiem i dalej utrzymywanie uzyskanego kontaktu.
A przecież zgranie się z atakiem i utrzymywanie kontaktu z partnerem jest sprawą podstawową w technikach aikido, zatem wszyscy trenujący aikido powinni to ćwiczyć. I pewnie tak jest, choć nie każdy jest świadomy jak to się nazywa i raczej poszukujemy musubi w czasie treningu poszczególnych technik, a niekoniecznie poprzez jakieś specjalistyczne ćwiczenia. Aczkolwiek jak sobie teraz pomyślę, to całkiem często zdarzało się (i zdarza) robić ćwiczenia na kontakt i czucie ruchów partnera... Więc może nie wiedziałem, że ćwiczę musubi? :roll: :idea: :)

Jeśli tak, to z tym musubi "jestem w domu". Tylko czy to aby o to chodzi?

Jak widać nie trzeba znać "fachowego" określenia, by coś stosować.
Podobnie jak mało która gospodyni domowa wie, że wykorzystuje zjawisko kawitacji przy gotowaniu ziemniaków (dla osób spoza "regionu" może być makaron) pod przykrywką ;-) :)
  • 0

budo_bb_zuk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Musubi
Ki No Musubi - O Sensei called the bokken partner practices Ki No Musubi. That is, you first connect yourself through Ki to your partner's striking sword and then you must bind it with your Ki and put a stop to the attack. It is said that at least 10 years of training in such exercises is required to develop good Ki timing.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024