Skocz do zawartości


Zdjęcie

Koichi Tohei - Authentic Aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Koichi Tohei - Authentic Aikido
Witam.

Jestem właśnie świeżo po obejrzeniu filmu z Koichi Tohei sensei pt. "Authentic Aikido" (nakręcony bodajże w latach 50tych), gdzie wspomniany mistrz prezentuje podstawowe ćwiczenia, następnie techniki i ich zastosowania. Całość prezentuje się dość sensownie, jak na większości filmików z Tohei Sensei widać dobrą technikę, sensei kładł duży nacisk na ćwiczenia typu kokyu ho, kokyu dosa, wykonywanie technik z mocnych uchwytów.

W związku z tym mam pytanie. Po tym i innych filmach odnoszę dość pozytywne wrażenie zarówno jeśli chodzi o technikę jak i podejście do ćwiczeń tego mistrza. Ale z drugiej strony, po przeczytaniu kilku opinii oraz wywiadu z Koichi Tohei (któryś numer "Dojo", gdzie Tohei zachowuje się dość dziecinnie, mówi, że obraził się na Dziadka, bo ten nie tylko jemu nadał 10 dana, potem nazywa Ueshibę zdziecinniałym starcem etc. ) . Jak to w końcu było? Czy Toheiowi odbiło na starość (Szczepan kiedyś pisał o Ki aikido oraz jakieś masowej sprzedaży "naładowanych energetycznie" kamieni przez Tohei' a)? Ktoś ma dostęp do bliższych źródeł, np. wypowiedzi mistrzów znających senseia?

Pozdrawiam.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
500 us$ jeden kamien :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Ciekawe ile Bujin kamieni musial kupic :roll:

Nie ma co gadac, gosciu byl najlepszy ze wszystkich uczniow Dziadka. W koncu caly czas za jego zycia byl szefem instruktorow, mimo ze juz w latach 50 tych mial swoje dojo. To co zaczal robic od polowy lat 70 tych to calkiem inna historia.
Film jest na mur beton jednym z podstawowych filmow instruktazowych. Pokazuje cale mnostwo podstawowych zasad ktore sa niezbedne do wykonania jakiejkowiek techniki. Nie nalezy zapominac ze pokazuje on w tym filmie ZASADY a nie poszczegolne triki techniczne.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
Oglądałem tą pozycje i uważam, że film jest świetny, jest duży nacisk na to, żeby unikać siłowania się, praktycznie przy każdej technice tak pokazywał. Takie pytanie: tylko ja nie mam dźwięku w tym filmie? :P
  • 0

budo_niedźwiedź
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:shin-dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
Gdzie znaleźliście taką perełkę? Chodzi o ten film, oczywiście. Nie chce mi się wierzyć, że Tohei sprzedawał takie kamienie ...
  • 0

budo_jaded
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Vegas

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
Przez emule. Jako, że film ma więcej niż 25 lat, można go spokojnie zassać nie przejmując się prawami autorskimi i udawać, że jest wszystko w porządku :)


Ja też nie mam dźwięku.
  • 0

budo_niedźwiedź
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:shin-dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
poklon dzięki :D
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
Mówicie o tym filmie nakręconym w jakimś ogrodzie i z muzyczką strażackiej orkiestry dętej :wink: ?

Pancer (pamiętający jak na filmie Sensei Tohej sprzedawał szczypawki :wink: )
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
To dokładnie ten film. :lol: :lol: :lol: Tylko "strażackiej orkiestry dętej" to my tam nie słyszymy, bo faktycznie na moim filmiku też nie ma dźwięku. :(

Film można bez problemu ściągnąć z EMula.

Film jest na mur beton jednym z podstawowych filmow instruktazowych. Pokazuje cale mnostwo podstawowych zasad ktore sa niezbedne do wykonania jakiejkowiek techniki. Nie nalezy zapominac ze pokazuje on w tym filmie ZASADY a nie poszczegolne triki techniczne.


100% true. Trudno mi się nie zgodzić.

A co się stało od połowy lat 70tych? Czy może sensei zawsze miał jakieś swoje poglądy, które wcześniej lepiej ukrywał? :lol: Sorry, ale wydaje mi się trochę dziwne, że gość, który we wspomnianym wywiadzie ostro krytykuje ideologię ki i wiarę w jakiekolwiek nadprzyrodzone aspekty aikido, aby potem stworzyć Ki Aikido i jeszcze jakieś naenergetyzowane kamienie, wodę leczącą raka i Bóg wie jeszcze co sprzedawać... :roll:
  • 0

budo_niedźwiedź
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:shin-dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
i ja tez mam pytanie. :oops: Czy Shioda odłączając się od ewolującego wciąż aikido nie miał podobnych odczuć co Tohei, czyli obrażamy się na "zdziecinniałego starca" czy też wyglądało to inaczej? i czy to, że Tohei był najlepszym uczniem Ueshiby to aksjomat niepodważalny jest? Może bycie szefem instruktorów wiązało się z poparciem pewnych politycznie poprawnych sił? Po cyklicznym ogłądaniu wiadomości różne myśli kłębią mi się w głowie... :D
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
to ze jestes lepszy od inych ocenić moze tylko lepszy od ciebie. a skoro on najlepszy a O'sensei nic takiego nie powiedział to kto ma ocenic ze był najlepszy?
pozatym w aikidzie podobnież chodzi o to zeby nmie współzawodniczyć. czyli nie sprawdzac kto jest najlepszy. czyli czy on był najlepszy w niesprawdzaniu kto jest najlepszy?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido

to ze jestes lepszy od inych ocenić moze tylko lepszy od ciebie.

To ciekawe założenie, ale chyba zbyt ostre.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido

i ja tez mam pytanie. :oops: Czy Shioda odłączając się od ewolującego wciąż aikido nie miał podobnych odczuć co Tohei, czyli obrażamy się na "zdziecinniałego starca" czy też wyglądało to inaczej? i czy to, że Tohei był najlepszym uczniem Ueshiby to aksjomat niepodważalny jest? Może bycie szefem instruktorów wiązało się z poparciem pewnych politycznie poprawnych sił? Po cyklicznym ogłądaniu wiadomości różne myśli kłębią mi się w głowie... :D


W przypadku Shiody było chyba inaczej, on po prostu założył własną organizację, ale do końca współpracował z Dziadkiem i z Aikikai, a Dziadek nigdy go nie "wydziedziczył". ;-) A poza tym Tohei zaczął chyba świrować dopiero po śmierci Dziadka, chociaż słyszałem, że obraził się, kiedy OSensei nadał następne 10 dany (bo niby Tohei miał być "tym jedynym" 10 danem).

Szczepan, zarzuć jakimiś dokładniejszymi informacjami, jeśli takie masz...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido

W przypadku Shiody było chyba inaczej, on po prostu założył własną organizację, ale do końca współpracował z Dziadkiem i z Aikikai, a Dziadek nigdy go nie "wydziedziczył". ;-) A poza tym Tohei zaczął chyba świrować dopiero po śmierci Dziadka, chociaż słyszałem, że obraził się, kiedy OSensei nadał następne 10 dany (bo niby Tohei miał być "tym jedynym" 10 danem).

Szczepan, zarzuć jakimiś dokładniejszymi informacjami, jeśli takie masz...


Shioda mial potezne poparcie (finansowe i organizacyjne) skrajnej prawicy, stad mogl stworzyc blyskawicznie wlasna organizacje. Z pewnoscia nie chcial cwiczyc tego co robil pierwszy Doshu, wiec logiczne ze otworzyl cos wlasnego. Zreszta dobrze rozumial, ze wladza w Hombu przejdzie na Doshu, po rodzinie. To niezwykle typowe dla Japonii. Zreszta on zawsze byl 'na zewnatrz", odkad wyjechal na wojne do Chin.

K.Tohei, to zupelnie inna historia. Jako jedyny byl w stanie w ogole wytlumaczyc ze strony technicznej co robi Dziadek. I to tak wytlumaczyc, zeby inni nie tylko zrozumieli teoretycznie, ale i zeby naprawde byli w stanie cos zrobic fizycznie. Czyli pierwszy rozwinal wlasny system pedagogiczny w aikido. Jest czlowiekiem NIEZWYKLE zdolnym, charyzmatycznym, jego popularnosc odkad Dziadek sie przeprowadzil do Iwama(przez okolo 20 lat !!! ) niemalze dorownywala popularnosci Dziadka Himself. Nie ma sie co dziwic, ze czul sie pewny siebie, ze to on przejmie paleczke, po smierci Dziadka.

Poniewaz zostal odsuniety, i K.Ueshiba przejal kierownictwo, K.Tohei nie mial wyboru, byl zbyt wybitny, zeby sie podoporzadkowac. W owym czasie odeszlo z nim POLOWA aikidokow na calym swiecie. Macie pojecie jaki gosciu musi byc dobry?
Moze to spowodowalo pewne zgorzknienie, co widac w tym wywiadzie.

Co do strony technicznej, to jest z pewnoscia zwyklym polbogiem, znudzilo mu sie robienie zwyczajnych technik aikido, rozpoczal poszukiwania 'wewnetrzne'. Robi to zreszta obecnie wiekszosc shihanow z Tada i Tamura sensei na czele. Po prostu przychodzi pewnego dnia czas na to -- bo jestes wystarczajaco wycwiczony i czesc.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido

to ze jestes lepszy od inych ocenić moze tylko lepszy od ciebie.

To ciekawe założenie, ale chyba zbyt ostre.


ja se zartuje
  • 0

budo_niedźwiedź
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:shin-dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
Szczepan napisał:
"Co do strony technicznej, to jest z pewnoscia zwyklym polbogiem, znudzilo mu sie robienie zwyczajnych technik aikido, rozpoczal poszukiwania 'wewnetrzne'. Robi to zreszta obecnie wiekszosc shihanow z Tada i Tamura sensei na czele. Po prostu przychodzi pewnego dnia czas na to -- bo jestes wystarczajaco wycwiczony i czesc"
Hej, czy taka kolej rzeczy jest w aikido naturalna? Czy Shioda (lubie go :D ) też szukał czegoś w środku? Po czym taki sihan poznaje, że jest już " wystarczająco wyćwiczony"? Ki mu z palców strzela? ( z całym szacunkiem ). A może cały czas szukali czegoś wewnątrz. tylko na starość jest to dla nich bardziej odpowiednie. Bo już fizjologia zaczyna o sobie dawać znać? Bardziej to do mnie przemawia niż wystarczające wytrenowanie. [/quote]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido

Po czym taki sihan poznaje, że jest już " wystarczająco wyćwiczony"?


Jak go spotkasz to zapytaj :)
  • 0

budo_marcin_kr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
Jakiś czas temu czytałem na którymś forum- może na vortalu budo nawet, wywiad Koichi Tohei. Pewien fragment pamiętam do dziś:
Dziennikarz pyta: "Czy może pan przesunąć ten kamyk (czy tam coś takiego) siłą ki?"
KT: "oczywiście"
- po czym wziął i przesunął kamyk ręką i powiedział: "moja reka była pełna ki"

i powiem wam COŚ W TYM JEST :idea:
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
To, że rozumienie "ki" przez japończyków jest bardzo specyficzne i nie opiera się na czarach w stylu "Dragonball Z" czy innych hadoukenach. :lol: (jak sądzi wielu zarówno przeciwników jak i zwolenników aikido).

Osobiście zawsze byłem zdania, że tak wiele nieporozumień wynika ze złego "językowego" zrozumienia niektórych terminów. I to, czy dane zjawisko nazwiemy "ki" czy "manifestacją energii powstałej z koordynacji oddechu, rozluźnienia fizycznego i psychicznego oraz odpowiednio ukierunkowanego wektora siły" naprawdę nie ma żadnego znaczenia. :wink:
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido

Przez emule. Jako, że film ma więcej niż 25 lat, można go spokojnie zassać nie przejmując się prawami autorskimi i udawać, że jest wszystko w porządku :)


a skąd wziąłeś te 25 lat?
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Koichi Tohei - Authentic Aikido
Film nakręcono bodajże w 1959 roku, to sporo ponad 25 lat... :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024