Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_sorensen
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku
Wydaje mi się, że przeszukałem internet wzdłuż i wszerz, a mimo tego nie znalazłem kompetentnego opracowania na ten temat. Czy zastanawiał się ktoś z Was nad fizjologicznymi podstawami wysiłku w ćwiczeniach wykorzystujących opór własnego ciała, i zechciałby się swoimi refleksjami podzielić? :oops:

Od jakiegoś czasu robię pompki i podciągam się na drążku, chciałbym jednak podejść z głową do tego tematu. Wydawałoby się, że pompki (w wersji "tradycyjnej") to ćwiczenie kształtujące wytrzymałość siłową, o ile te ~60% ciężaru naszego ciała jesteśmy w stanie podnosić naście razy. (Naprawdę nie wiem jak to sklasyfikować fachowo, czy istnieją jakieś sztywne kryteria wedle których można stwierdzić jaką cechę motoryczną bodźcuje ciężar wykorzystywany w danym ćwiczeniu?)

W związku z tym nie jestem pewien jak wyjaśnić fakt, że wraz z podniesieniem maksymalnej ilości pompek jaką jestem w stanie wykonać w jednej serii (z 20 do 45), wyraźnie podniosłem swoją siłę maksymalną (przez którą rozumiem "rekord" w wyciskaniu na ławce poziomej, z 65 do 85 kg).

I kolejna sprawa. Kiedy robimy serię pompek "do załamania" (bezwiednie padamy) - co się właściwie wtedy dzieje? Kończą się zapasy.. glikogenu? :roll:

Zastanawiam się jak zoptymalizować trening oparty na pompkach/drążku. Czy lepiej robić takie serie "do załamania" czy może np. do 80% maksymalnej liczby powtórzeń? (i jak to uzależniać od stawianego sobie celu - zapewne inaczej się ćwiczy chcąc osiągnąć np. umiejętność zrobienia 100 pompek w serii, a inaczej jeśli chce się bodźcować bardziej siłę). Jak długie przerwy robić między seriami, jak nimi sterować? Jeśli skracam czas odpoczynku przed kolejną serią, zapewne zmuszam organizm do przyspieszenia regeneracji - ale czy ma to jakiś wpływ na polepszenie wytrzymałości?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i z góry bardzo dziękuję za każdą ewentualną odpowiedź!
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku
oo dobry temat podoba mi sie :)

[quote name="sorensen"]
W związku z tym nie jestem pewien jak wyjaśnić fakt, że wraz z podniesieniem maksymalnej ilości pompek jaką jestem w stanie wykonać w jednej serii (z 20 do 45), wyraźnie podniosłem swoją siłę maksymalną (przez którą rozumiem "rekord" w wyciskaniu na ławce poziomej, z 65 do 85 kg).
quote]

sila sie zwiekszyla pewnie dlatego,ze podczas pompek zaangazowales wiecej wlukien miesniowych jak przy wyciskaniu, podczas pompek duza role odgrywaja plecy co ma male miejsce podczas wyciskania i to takze moglo byc przyczyna :)


ja robie pompki do zalamania i jestem zadowolony...jednak nie wyciskiam na sztandze to tez nie wiem jak podniosla sie moja silam max :)
poza tym wydaje mi sie , ze jak mam trenowac i maja byc jakie kolwiek efekty to nie ma co trenowac na 80 % tylko trzeba ladowac z siebie cale 100% :)


podczas zalamania nie konczy sie zapas glikogenu w miesniach tylko sa one poprostu zmeczone dlugim wysilkiem i musza swoje odpoczac i sa znow zdolne do pracy jednek juz w mniejszym zakresie niz bylo to wczesniej :)
  • 0

budo_sulsa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku
A mnie zastanawia czemu gdy zaczne robic pompki przez wiele dni to po pewnym czasie liczba robionych przezemnie pompek spada dosc drastycznie, gdy zrobie tydzien odpoczynku to znowu robie tyle ile robilem wczesniej. interesuje mnie to o tyle ze w ten sposob nie moge podniesc liczby robionych pompek a przez to sily i wytrzymalosci. Czym rozni sie robienie pompek od wyciskania sztanga(chodzi mi o efekty a nie o to ze pompki robie na podlodze a sztanga wyciskam na laweczce :wink: )
  • 0

budo_sirvaleq
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku
Mięśnie potrzebują czasu na regenracje. Rosną w czasie odpoczynku, nie w czasie ćwiczeń. Stąd przy codziennym ćwiczeniu po prostu się męczą i pojawia się na nich coraz więcej mikrouszkodzeń. Wreszcie jest ich tyle, że organizm nie nadąża z odbudową włókien z dnia na dzień, przez co mniej włókien masz do dyspozycji i przez to robisz mniej pompek. Przez tydzień się naprawiają (ale jedynie naprawiają, zamiast pogrubiać, bo to jest priorytet dla organizmu - po pierwsze ma działać, po drugie się rozwijać) i odzyskujesz siły. Żeby podnieść siłę i wytrzymałość pompkami nie rób ich codziennie, ale co kilka (czy 2 czy 7 to już musisz sam dojść na podstawie obserwacji) dni daj mięśniom odpocząć.
  • 0

budo_szyna
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku
jak prawidłowo sie powinno oddychac przy pompkach?
typowo wypuszcza sie powietrze podczas wysilku czyli wiedy sie podnosimy
ale gdy spojzec na to od strony "pompki" to ona wypuszcza jak sie naciska czyli gdy sie opuszczamy

nie wiem czy dobrze mysle ??


bo mi wygodniej oddychac wariantem 2 a moj ojciec robi 1 i nie wiem juz sam jak to robić a wiadomo ze prawidlowe oddychanie to sprawa wazna
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku
jak idziesz na dol wdech jak na gore wydech :)
  • 0

budo_fosken
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku
ja sobie kupilem drazek tydzien temu no i 3 dni temu wstaje sobie tak z rana podchodze do drazka i sie podciagam a ze mam w troche niewygodnym miejscu to za ktoryms podciagnieciem uderzylem sie nosem o futryne :D i teraz mam skrzywiona przegrode chyba ;\
  • 0

budo_szyna
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku
no i co z tego?
co to wnosi do tematu?

zastanawiam sie od jakiegos czasu czy podczas cwiczen takich jak pompki drazek (wykorzystujacych mase ciala) da sie "skoksować" jak na silowni czy to mozliwe?
wydaje mi sie ze na "sucho" nie bardziej ksztaltuje sie sila i wytrzymalosc

a z suplementacją??

czy to wogole mozliwe?

Bo dawniej nie było silowni ani zadnych odzywek a ludzie byli bardzo dobrze zbudowani fakt ze nieliczni ale byli
  • 0

budo_ar2r
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 489 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku
moze tyrali cale zycie na budowie 8)

a tak powaznie to nie wiem czy da sie cos takiego zrobic, na pewno latwiej jest na silowni i z suplami. tez sie nieraz zastanawiam jak ci ludzie to robili kiedys i nigdy nie moge znalezc odpowiedzi :idea: :?
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku

moze tyrali cale zycie na budowie 8)

a tak powaznie to nie wiem czy da sie cos takiego zrobic, na pewno latwiej jest na silowni i z suplami. tez sie nieraz zastanawiam jak ci ludzie to robili kiedys i nigdy nie moge znalezc odpowiedzi :idea: :?

Nie było, więc nie żarli: słodyczy, MC shita, coli, sprite, kruczaków z Tesco, chleba Lider Price itd itp ;)
Do tego dieta: mięso, jażyny, węgle w lepszych proporcjach. Dużo fizycznego wysiłku.
  • 0

budo_mck
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku
Tryb zycia byl duzo zdrowszy: mniej stresu, wolniejsze tepo, duzo snu, zdrowa dieta, produkty malo przetworzone. Pozatym takie osiagi mieli tylko ci obdarzeni przez nature.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku

zastanawiam sie od jakiegos czasu czy podczas cwiczen takich jak pompki drazek (wykorzystujacych mase ciala) da sie "skoksować" jak na silowni czy to mozliwe?
wydaje mi sie ze na "sucho" nie bardziej ksztaltuje sie sila i wytrzymalosc

a z suplementacją??

czy to wogole mozliwe?


Jest możliwe wzmocnienie się. Skoksować - hmm, co to za określenie...
Przyrost masy i wygląd poprawia się wielokrotnie wolniej niż na siłowni, ale nieprawdą jest, że się straszine schudnie itp.
Ja uważam, że warto ćwiczyć i obserwuje u siebie powolne ale jednak zauważalne efekty.

I należy jeść dużo mięsa.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku

Bo dawniej nie było silowni ani zadnych odzywek a ludzie byli bardzo dobrze zbudowani fakt ze nieliczni ale byli

odpowiedz jest prosta. nigdy nie byli tak dobrze zbudowani, jak teraz. sportowcy nigdy nie byli tak szybcy, silni i wytrzymali. czy jakis rekord sportowy ma wiecej niz 25 lat? watpie. szkoda, ze nie ma juz "czystego" sportu..

a jesli ktos nie wierzy w drazek.. coz, ja wierze
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i dalej cwicze.

a co do serii, ile i czego tez mam dylemat. wiekszosc badan i artykulow ktore czytalem potwierdzaja, ze ta magiczna liczba moze byc 80%, 80% max tetna, maksymalnej liczny. ale z kolei interwaly to jest 100% a tez sa polecane. do tego wszystko na pewno zalezy od rodzaju cwiczenia. np inaczej bedzie to wygladalo przy normalnych pompkach, a inaczej przy pompkach z klasnieciami. teraz mozna cwiczyc na tyle sposobow, ze po prostu miesza sie w glowie.. ja ze prosty facet jestem to sie bede trzymal podstawowych cwiczen (pompki, drazek, brzuszki i przysiady) w dziesiatkach kombinacji, plus czasem inne konieczne (np kark czy bieganie).
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024