Skocz do zawartości


Zdjęcie

punkcja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_krzychuyyyy
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

punkcja
Witam. Ostatnio na treningu zostałem kopniety frontkickiem w udo tak z 10cm nad kolanem. Na drugi dzien udo i kolano lekko mi spuchło ale nie bolało bardzo tylko ja siedziałem to troszke pobolewało ale jak je "rozchodziłem" to przstawało,więc sie nie przejmowałem. W nastepny dzien poszedłem do pracy (praca fizyczna tego dnia akurat b.cięzka) gdzie już po paru godzinach ostrego wysiłku nie mogłem zginać nog w kolanie a każdy kontak z podłożem powodował ostry ból. Postanowiłem isc do lekarza/chirurga. Na miejscu powiedizałem mu co sie stało , gdzie dostałem, pokazałem gdzie boli (a boli od połowy uda w dól do kolana,z kolanem włacznie) po czym lekarz pomacał tylko i wyłacznie kolano i powiedział; "...oooo rzepka pływa, nazbierało sie troche płynu w kolanie....w szyne i za tydzień do kontroli, jak nie beize poprawy to czeka pana PUNKCJA...". I tu zaczyna sie moje pytanie a minowicie co to jest ta punkcja ?? wiem że mogłęm zapytac sie na miejscu lekarza ale jakoś .... no włąśnie nie zrobiłem tego :oops: A pytam sie bo noga zaczeła mnie tak cholernie boleć(z bólu nie moge spać po nocach) ze napweno nie wytzrymam do umówionej wizyty kontrolnej i pójde jeszcze raz do lekarza i coś czuje zę ta wizyta skonczy sie tą "punkcją", chce wiedzieć co to jest, czego mam sie spodziewać, jak taki zabieg sie przeprowadza itp.itd.
Z góry dzieki za odpowiedzi.
PZDR
  • 0

budo_piotrekde1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 853 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: punkcja
http://budo.net.pl/v...76e3e54e5d3e263

Poczytaj, sporo można się dowiedzieć na ten temat
opisane są też inne możliwe warianty co do leczenia Twojej nogi
  • 0

budo_krzychuyyyy
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: punkcja
mi codzi dokłądnie o zabieg jakim jest punkcja a w podanym przez Ciebie linku nic o nim nie pisze, jest tylkowzmianka ze takowe "coś" sie robi i tyle.
  • 0

budo_paoloci
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: punkcja
Wg wikipedii:

punkcja med. nakłucie wydrążoną igłą dla wydobycia płynu z jam ciała.


Po urazie kolana dość często wykonywana jest punkcja stawu w trakcie której krew jest usuwana z kolana. Sprawdza się też zawartość usuwanego płynu np. na obecność kropelek tłuszczu co może świadczyć o obecności uszkodzenia chrząstki lub złamania śródstawowego.

Ja na szczęscie nie miałem robionej punkcji kolana , ale spotkało to mojego kolegę, zresztą w jego przypadku wlokło się to trochę dłużej - miał robioną też artroskopię stawu kolanowego i jeszcze jakąś operację. Wszystko trwało ponad rok... :cry:
Po szczegóły tego typu leczenia musisz się udać do lekarza...
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: punkcja
w którym miejscu Cie kolano boli?? wypadałoby zrobic tez rtg stawu kolanowego zeby wykluczyć awulsyjne złamania przyczepów sciegien jesli doszło do przeprostu po front kicku. Rozwaz tez dodatkowa diagnostyke (co najmniej USG u dobrego specjalisty który specjalizuje się włąsnie w kolanie, jest to bardzo trudne technicznie badanie) gdyz takie zbeieranie się płynu w kolanie może oznaczac uszkodzenie np.: wiezadeł krzyzowych lub łąkotek jesli noga w momencie przeprostu była zrotowana (najczesciej łąkotka przysrodkowa). Nie lekcewazyłbym takiego urazu i skontrolował stan kolana nawet jesli objawy bulowe przejda a ruchomosc stawu powróci mniej wiecej do normy.

Pozdrawiam i zycze zdrowia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024