Skocz do zawartości


Zdjęcie

rozciaganie ... a skuteczność ... i siła


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_madness
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
Jak to jest z tym rozciąganiem ... ?
Jestem dobrze rozciągnięta i dość sporą uwage poświecam rozciąganiu ... do tej pory myślałam, ze rozciąganie ma wiele wspólnego ze skutecznością w walce ... wysokie, dobre technicznie kopnięcia udają się chyba tylko osobą dobrze rozciągniętym ... natomiast kolega, ostatnio mnie oświecił, że rozciąganie nijak przekłada się do walki ... że im ktoś bardziej rozciągnięty, tym jego kopnięcia są słabsze ... czy to prawda? że osoby dobrze rozciągniete słabiej kopią od tych mniej rozciągnietych? ... pozdro
  • 0

budo_spot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
zalezy :P Napewo latwiej jets kopać kogos w głowe bedac rozciagnietym. Ja nie zauwazylem zadnych minusow przy rozciaganiu(pozatym w czasie treningu cwiczy sie tez sile). gdyby ozciaganie dawało ujemne skutki to nie byłoby to powszechnie akcepotwane w klubach ( chyba :P )
  • 0

budo_madness
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
no tak ale mój kolega stwierdził, że w prawdziwej walce na ulicy rzadko stosuje sie wysokie kopniecia ... raczej nikt na ulicy nie kopie nikogo w głowe jak jest zaatakowany ... a drugi temat, to - to, że kopnięcie im wyzsze tym niby słabsze ... a i rozciągniete mięśnie i scięgna dają ujemne efekty silowe ... pozdro ;)
  • 0

budo_marchew
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 749 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gród Kraka
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
W walce na ulicy nie kopie sie w glowe by nie ryzykowac bycia przewrocony, to sie po prostu nie kalkuluje, wiecej jest niebezpieczenstw niz zyskow.
Zycze jednak temu koledze powodzenia i udanego treningu, bo glupot Ci naopowiadal straszliwych. Stretching jest bardzo, ale to bardzo potrzebny. Nie bede sie madrzyl czy to poprawia dynamike, czy cokolwiek innego, bo sie najzwyczajniej w swiecie na tym nie znam. Ale proponuje kopnac po roku treningu bez rozciagania sie i zobaczyc roznice, a gwarantuje, ze bedzie kolosalna, pamietam jak mi sie kopalo po kontuzji, ktora uniemozliwila mi rozciaganie sie.

Poza tym, im wyzsze tym slabsze? Kolega chyba porzadnego kopniecia w glowe nigdy nie zarobil.
  • 0

budo_lagartija_rio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 376 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Alliance Team Polska
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
misiek masz troche racji ale tez i jestes druga strona medalu.... otoz kolega dobrze mowil na ulicy nie stosuje sie wysokiego kopniecia... nie ma czasu i jest duza szansa ze bedzie ono nie skuteczne no chyba ze ktos jest zamroczony i chcemy go skonczyc ale to raczej malo prawdopodobne... ze uzyjemy wtedy kopniecia... otoz rozciaganie to nie wszystko trzeba jeszcze wyrobic sobie sile w nogach samym rozciaganiem sily kopniec nie uzyskasz!! jest tez pewna prawidlowosc ze sooby dobrze rozciagniete popelniaja wiele bledow przy kopnieciach(zbyt wysoko, zle prowadzona noga itp.) ale rozciagniecie sie przydaje ja osobiscie sie nie rozciagam tylko kopie co doskonale rozciaga moje sciegna!! pokoj :)
  • 0

budo_lagartija_rio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 376 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Alliance Team Polska
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
jeszcze jedno... zalezy co za sport uprawiasz PYTASZ O SKUTECZNOSC.... np. w karate czy w TKD rozciagniecie jest bardzo przydatne!! pozwala wyprowadzic kopniecie bedac w naprawde nie dogodnej pozycji poniewaz jest to walka sportowa a sila kopniec nie koniecznie jest tam na pierwszym miejscu!! ogolnie rozciagaj sie i dbaj o technike a kolega ktory twierdzi ze rozciaganie nie jest dobre nich sie nie rozciaga!! jak kiedys bedzie w opresji w walce i bedzie musial albo machanac noga albo mu sie te nogi rozjada to bedzie mial AŁA bo "zabraknie" sciegna i zwyczajnie zaboli
  • 0

budo_madness
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła

jeszcze jedno... zalezy co za sport uprawiasz PYTASZ O SKUTECZNOSC....

Ja ? ... Kung fu dju shu ... kumpel combat i tego mnie bedzie uczył ... a i jeszcze będę się uczyć walki z mieczem katana ale to u takiego jednego aikidoki ... także, trzy sztuki walki ...
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
po pierwsze dwa zarzuty maja si enijak do siebie to ze lepiej nei kopac wysoko na ulicy wiedza wszyscy co nei znaczy ze nie mozsz sobie robic szpagatu i kopac bardoz wysoko np na treningach

po drugie jak jestes rozciagnieta i mas zprawidlowa technike nie mowiac juz o innych rzeczach typu sila wytrzymalosc miesni itd to kopniesz o wiele mocniej od kogos nie rozciagnietego dziekuje ..
  • 0

budo_skorpiob
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 876 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:polska :D

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
Do tego nalezy dodac ze rozciagniete osoby rzadziej nabawiaja sie kontuzji bo maja wieksza akceptacje roznych pozycji.
  • 0

budo_skylark1987
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Las w Łódzkim
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
Samo rozciaganie nie oslabia kopniec tylko proste jest to ze jak kopiesz na glowe to idzie mniejsza sile niz na korpus :)
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
Duże rozciągnięcie pozwala stosować techniki wyższe i dalsze i jak ktoś napisał z bardziej dowolnych pozycji, w ogóle osoba rozciągnięta może wykonać szerszy wachlarz technik. Czy jednak przekłada się to na skuteczność? Nie widzę jakiegoś dużego wpływu, związku bezpośredniego.

Ważna jest siła technik, i to ona daje skuteczność, także tym niewysokim i nieszczególnie "pokazowym", czy wzorowym technicznie.

Aczkolwiek brak rozciągnięcia może przeszkadzać szybkości a bez szybkości nie ma siły ergo skuteczności. Nie prawda, że ćwicząc rozciągnięcie, pogarszasz siłę.
  • 0

budo_sniffles
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze slonecznej warmii
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
co do kopania na glowe

moze maly przyklad - mirko crocop: robi szpagat , jego kopniecia na glowe sa strasznie mocne , zajebisty zawodnik z wieloletnim dosw. w sportach uderzanych. Kopnal na glowe josha barnetta i sie sam przewrocil. Bywa roznie jak widac.

lepiej byc rozciaggnietym niz nie byc tylko pamietaj o bardzo waznej zasadzie
ROZCIAGAM SIE BY MOC MOCNO KOPAC NA GLOWE NIE BY ZA WSZELKA CENE ROBIC SZPAGAT. mam kupla w klubie , rozciagniety , robi szpagat a jego mocne mawashi blokuje sie z latwoscia jedna reka.
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
Kolega ma troche racji, jeżeli jesteś za bardzo rozciągnięty to obserwuje się spadek siły. Ale zapewne daleko Ci do tego stanu, więc radził bym się standardowo rozciągać. Przecież rozciąganie daje nie tylko możliwość kopnięcia na głowe, ale też dynamike, luz w nogach i ogólnie łatwiej technicznie, precyzyjnie techniki wykonywać.
Kolega chce cię chyba jakiś siłowych kos uczyć, a nie kopnięć.
  • 0

budo_madness
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła

pamietaj o bardzo waznej zasadzie
ROZCIAGAM SIE BY MOC MOCNO KOPAC NA GLOWE NIE BY ZA WSZELKA CENE ROBIC SZPAGAT. mam kupla w klubie , rozciagniety , robi szpagat a jego mocne mawashi blokuje sie z latwoscia jedna reka.


Nie wiedziałam, że jest taka zasada ... że się rozciąga po to, by kopać w głowe ;) Ja tam wole mawashi wyprowadzać na barki przeciwnika ... bałabym się kopać w głowe kogokolwiek ... mam sporo strachu, że komuś sie moze coś stać ... mimo, że moje mawashi jest mocne jak i u twojego kumpla ;)

pozdro
  • 0

budo_fighter
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
Przede wszystkim rozciąganie dzielimy na statyczne i dynamiczne,które ze sobą nie maja az tak wiele wspólnego.Nie trzeba robić szpagatu aby swobodnie kopać na głowe,i odwrotnie ktos kto robi szpagat wcale nie musi dobrze kopać.

Nalezy dązyc do zwiększenia ruchomosci w stawie biodrowym,oczywiscie streching jest bardzo wazny ale polecam bardziej rozciaganie dynamiczne.

Co do siły kopnięc osob dobrze porościaganych to siła bierze sie przede wszystkim z poprawnosci techniki jak włozenie biodra w kopnięcie itp. oraz szybkosci,a wiadomo ze osoby porosciagane z regoly kopią lepiej technicznie i kopią szybciej.

Ja robie oba szpagaty bez rozgrzewki a mimo to nie narzekam ze moje kopniecia sa slabe siłowo - Pozdrawiam.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
Z tego, co ja wiem, nikt nigdy nie udowodnił związku pomiędzy taką zależnością, że czym bardziej jesteś rozciągnięty, tym masz mniej siły. Wręcz przeciwnie. Rozciąganie powoduje nie tylko wiekszą ruchomość w stawach i obszerność ruchów, ale także po prostu rozciąga mięśnie, co powoduje, że są bardziej elastyczne, mają większy zakres kurczliwości a przez to, przy prawidłowych technikach, siła uderzenia może być nawet większa.
Dobre rozciągnięcie nie znaczy, że musisz techniki wykonywać na maksymalnym rozciągnięciu - po prostu masz jeszcze zapas ruchu taki, jakiego nie ma ktoś mniej rozciągnięty i przez to masz większy zakres wyboru miejsca uderzenia, czy stosowania innych technik.
Dobre rozciągnięcie ma same pożytki, żadnych stron ujemnych, jesli się ćwiczy sztuki walki. Taka jest moja opinia i moich kolegów po AWF, trenujących karate.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
miesien rozciagniety zwieksza swoja sile, maks do 120% dlugosci w spoczynku, rozciagniecie powyzej zmniejsza sile, z tego co dobrze pamietam z fizjologii. nawet jezeli kopiemy tylko lowkicki niczego to nie zmienia. prawda? tez beda silniejsze :wink:
miesien rozciagniety poza pewna graniczna wartosc po prostu traci swoje wlasciwosci, wystarczy przyjzec sie jego budowie zeby domyslic sie dlaczego.
  • 0

budo_madness
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
Wnioskuję, że ktoś zbytnio rozciągnięty jest mniej skuteczny od dobrze rozciągniętego ?

A i jeszcze jedna uwaga do fightera ... robisz szpagaty bez rozgrzewki ? ... słyszałam, że to niebezpieczne ... ja nim zacznę się rozciągać ... rozgrzewam wszystkie ścięgna ... żeby sobie czegoś nie naciągnąć ... :wink:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła

Wnioskuję, że ktoś zbytnio rozciągnięty jest mniej skuteczny od dobrze rozciągniętego ?

zbytnie rozciagniecie jest gorsze od optymalnego po prostu- truizm co? :wink:
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozciaganie ... a skuteczność ... i siła
masz na mysli moro chyba tych z gimnastyki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024