Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uzyskiwanie stopni mistrzowskich


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Uzyskiwanie stopni mistrzowskich
Ponieważ wątek o butelce w rękach Kanetsuka sensei, w aktualnym kształcie nie ma już nic wspólnego z wodą mineralną, to ośmielam się otworzyć temat, w którym końcówkę dyskusji można by zawrzeć.

Z grubsza wiemy jak zdawanie na stopnie wygląda w PFA i PSA:
- w PFA stopnie dan uzyskuje się po zdaniu egzaminu przed komisją (może redakcja wyjaśni ewentualne wątpliwości, jaki musi byc skład, komisji - to odnośnie pytania Swarożyca, czy np. sensei Hoffmann czy Pomianowski mogą samodzielnie rekomendować na stopień dan?) i potwierdzeniu stopnia przez DOSHU. No i tu mam pytanie: czy członkowie PFA mogą zdawać na stopnie dan przed Shihanem, u którego np. od lat się uczą, nie zmieniając "barw klubowych" (organizacyjnych). Jakie warunki muszą wówczas spełniać i czy istnieją ograniczenia w tej materii?
- w PSA stopnie dan uzyskuje się zdając egzamin przed Shihanem i po zatwierdzeniu stopnia przez DOSHU.

Mam zatem pytanie do forumowiczów z innych orgaznizacji:
Jak sprawa uzyskiwania stopni dan wygląda w waszych organizacjach?

Myślę, że warto byłoby te sprawy wyprostować w tym wątku, tak by nikt nie miał wątpliwości. Aaa! I nie ciekawią mnie opinie, który sposób jest lepszy/gorszy. Oczywiście takie opinie na pewno się pojawią, ale mnie akurat interesują tylko kwestie formalne.

Co do ostatniego wpisu Swarożyca w temacie o Kanetsuka sensei: osoby z PSA nie mogą uzyskać stopni dan zdając przed sensei Borowskim, czy Górskim, nie dlatego, że nie są członkami PFA, ale dlatego, że nauczyciele ci jako nie będący w PFA, która ma rozpoznanie Hombu, nie mają na dzień dzisiejszy takich uprawnień. Pomijam kwestie czy to dobrze, czy źle, sympatycznie, czy nie...


PS. Ło matko, czyżbym utworzył poważny temat? 8O No wpis na pewno jest poważny... :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich
W Aikido West sprawa jest krotka (nie, nie, bez tlumika... 8) ). Kto ma spelnione warunki formalne, sklada wniosek o przetestowanie i raz na kwartal komisja w skladzie Frank Doran, shihan, Cindy Hayashi - drugi shihan i Paul Filbert, 5th dan siadaja za stolikiem i testuja. A za miesiac przychodzi cert z Hombu i juz.
Aha - egzaminy na dan z reguly trwaja 15-20 minut, a nie poltorej godziny...
  • 0

budo_sigh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich
W Yoshinkanie sprawa jest prosta: osoba posiadająca odpowiedni stopień techniczny np. 2 dan po zdanym egzaminie ma mozliwość podejścia do egzaminu na egzaminatora, akurat stopień 2 dan umożliwia po zadanym egzaminie egzaminowanie w komisji 3 osobowej do stopnia 1 kyu. W komisji egzaminacyjnej powinny się znajdowac conajmniej 3 osoby uprawnione do egzaminowania na dany stopień.

Osu.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich

Aha - egzaminy na dan z reguly trwaja 15-20 minut, a nie poltorej godziny...


Hi hi, czyli wystarczy odpowiednio długo podchodzić, przedstawiać się i kłaniać... . A zaraz potem kłaniać się i wystarczająco długo odchodzić :wink: Podoba mi się :)
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich
Był taki czas , że nie otrzymałem zgody od PFA na egzamin za granicą , przed moim nauczycielem. Odpowiedziałem , że trudno ale nie zastosuję się . I tak zrobiłem.
Wszystkie stopnie dan są zatwierdzane w hombu dojo bez problemów i są podpisane przez sensei Tamura.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich
u nas jest tak
mowisz sensei - chcialbym zdawac na stopien dan nr....
sensei na to :
1)oczywiscie!
2)poczekaj to nie wyscigi...
jest tez opcja ze sensei mowi - "kiedy zdajesz?"

a sam rgzami - jest staz, siedza ludize, siedzi sensei, wychodzisz na srodek i sie produkujesz:)

jak zdasz to po jakims czasie dostajesz certyfikat
u nas jest podbity prze Jacka Wysockiego i Giampietro Savegnago

Pieczatek z Tokio nie ma :)
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich

...ciach...
Pieczatek z Tokio nie ma :)



uuu... ale lipa. nie ma pieczątek z Tokyo.... to pewnie jakieś podrabiane te certyfikaty i napewno to Wasze aikido też.
nieskuteczne na ulicy i wogóle. :evil:

błeeee......


:wink: :) :)

p.s.
pozdrowienia dla Redakcji
k.
  • 0

budo_benek1313
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich

Był taki czas , że nie otrzymałem zgody od PFA na egzamin za granicą , przed moim nauczycielem.


Nie byłeś pierwszy.
I koło się zamyka. Federacja nie zaprasza shihanów, którzy nie są "prawomyślni". Oraz nie udzeila zgody na egzaminy za granicą ludziom, którzy chcieli zdawać u tych nieobecnych w naszym kraju - vide sensei Nishio.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich

W Yoshinkanie sprawa jest prosta: osoba posiadająca odpowiedni stopień techniczny np. 2 dan po zdanym egzaminie ma mozliwość podejścia do egzaminu na egzaminatora, akurat stopień 2 dan umożliwia po zadanym egzaminie egzaminowanie w komisji 3 osobowej do stopnia 1 kyu.

Pierwszy dan również uprawnia po zdanym egzaminie egzaminatorskim, na przeprowadzanie egzaminów na stopnie kyu. (wybaczcie za masło, maślane)

W komisji egzaminacyjnej powinny się znajdowac conajmniej 3 osoby uprawnione do egzaminowania na dany stopień.

Osu.


Oczywiście kiedy piszemy o stopniach kyu. Generalnie w Yoshinkanie do egzaminowania na stopień dan wystarczy sensei uprawniony do przeprowadzania egzaminów na stopnie dan, co prawda może być jakaś dodatkowa komisja poboczna, ale karty ostatecznie rozdaje sensei przeprawadzajacy egzamin.



Pieczatek z Tokio nie ma :)


O Boże... ja na Waszym miejscu już bym się dawno przepisał gdzieś indziej... :) hehe

(Kiod zastanawiający się, jak można czerpać radośc z certyfikatu wiszącego na ścianie, bez pieczątki z Toki ;])

pozdrawiam
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich

Był taki czas , że nie otrzymałem zgody od PFA na egzamin za granicą , przed moim nauczycielem.


Nie byłeś pierwszy.
I koło się zamyka. Federacja nie zaprasza shihanów, którzy nie są "prawomyślni". Oraz nie udzeila zgody na egzaminy za granicą ludziom, którzy chcieli zdawać u tych nieobecnych w naszym kraju - vide sensei Nishio.

Może jest też tak ,że niektórzy sensei nie chcą współpracować z PFA i PSA ?
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich

Może jest też tak ,że niektórzy sensei nie chcą współpracować z PFA i PSA ?


Może tak jest, ale z pewnością nie należy do nich Tamura sensei, który po wielu latach ponownie zgodził się przyjechać do Polski dopiero kiedy otrzymał zaproszenie od PFA. Szczerze mówiąc to za ostatnie 20 lat ani razu nie spotkałem się z sytuacją, że jakiś shihan aikikai nie chciał współpracować z PFA.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich
Zatem ponawiam pytanie:
Czy członkowie PFA mogą zdawać na stopnie dan przed Shihanem, u którego np. od lat się uczą, nie zmieniając "barw klubowych" (organizacyjnych). Jakie warunki muszą wówczas spełniać i czy istnieją ograniczenia w tej materii?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich

O Boże... ja na Waszym miejscu już bym się dawno przepisał gdzieś indziej... :) hehe

(Kiod zastanawiający się, jak można czerpać radośc z certyfikatu wiszącego na ścianie, bez pieczątki z Toki ;])


Dla jednych liczy się wiedza dla innych pieczątki w papierach na ścianie.

(Pamiętaj kiod nie wszystko złoto co żółte ;) )
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich


O Boże... ja na Waszym miejscu już bym się dawno przepisał gdzieś indziej... :) hehe
(Kiod zastanawiający się, jak można czerpać radośc z certyfikatu wiszącego na ścianie, bez pieczątki z Toki ;])

Dla jednych liczy się wiedza dla innych pieczątki w papierach na ścianie.
(Pamiętaj kiod nie wszystko złoto co żółte ;) )


oj kolega garry widze jakiś niewyspany dzisiaj :wink: :)

przeca Kiod ironizował jedynie, jaja sobie robił, krotochwilę uprawiał... no sam nie wiem... taki Ani Mru Mru no.
:)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich


O Boże... ja na Waszym miejscu już bym się dawno przepisał gdzieś indziej... :) hehe

(Kiod zastanawiający się, jak można czerpać radośc z certyfikatu wiszącego na ścianie, bez pieczątki z Toki ;])


Dla jednych liczy się wiedza dla innych pieczątki w papierach na ścianie.

(Pamiętaj kiod nie wszystko złoto co żółte ;) )


He.. chyba się Garry nie zrozumieliśmy, gdybyś to co napisałem postrzegał jako całokształt, a do tego dodałbyś te jakże wymowne emoty ";]", " :) ", na pewno dostrzegłbyś sarkazm... Śmiem nawet twierdzić, że mamy podobne podejście do "pieczątek" i certyfikatów.

(Pamiętaj Garry, że nie można mylić księżyca z jego odbiciem w tafli jeziora :wink: )

pozdrawiam
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich

oj kolega garry widze jakiś niewyspany dzisiaj :wink: :)

przeca Kiod ironizował jedynie, jaja sobie robił, krotochwilę uprawiał... no sam nie wiem... taki Ani Mru Mru no.
:)


Swój, swego zrozumie :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich


O Boże... ja na Waszym miejscu już bym się dawno przepisał gdzieś indziej... :) hehe

(Kiod zastanawiający się, jak można czerpać radośc z certyfikatu wiszącego na ścianie, bez pieczątki z Toki ;])


Dla jednych liczy się wiedza dla innych pieczątki w papierach na ścianie.

(Pamiętaj kiod nie wszystko złoto co żółte ;) )

Mozna przeciez miec magistra z Bydgoszczy, jest rownie magistrancki, jak ten z Jagiellonki...
Mozna konczyc Stanford, mozna korespondencyjny kurs AWF w Gorzowie... :) :) :)
Co nie...?
  • 0

budo_sigh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich
KIOD:: Pierwszy dan również uprawnia po zdanym egzaminie egzaminatorskim, na przeprowadzanie egzaminów na stopnie kyu.

Kiod chyba masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, w tekście moim jest napisane np. (co oznacza "na przykład")

KIOD:: Oczywiście kiedy piszemy o stopniach kyu. Generalnie w Yoshinkanie do egzaminowania na stopień dan wystarczy sensei uprawniony do przeprowadzania egzaminów na stopnie dan,

Kiodzie o ile wiem to Yoshinkan Hombu Dojo linia zaleca stosowanie komisji egzaminacyjnych składających się z conajmniej 3 uprawnionych egzaminatorów. Informacja potwierdzona w Hombu dnia 17.05.2006.

KIOD:: ale karty ostatecznie rozdaje sensei przeprawadzajacy egzamin.

W kazdej komisji jest egzaminator główny i to on ma ostateczny głos w komisji. Można zobaczyć przykładowe wyniki egzaminów i składy komisji na stronie:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

lub na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

wymagania egzaminacyjne:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Osu.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich

Kiod chyba masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem..

He.. Sigh nie zapominaj tylko kto zaczął pisać o egzaminach na stopnie kyu, w temacie o egzaminach na stopnie dan...

KIOD:: Pierwszy dan również uprawnia po zdanym egzaminie egzaminatorskim, na przeprowadzanie egzaminów na stopnie kyu.

Kiod chyba masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, w tekście moim jest napisane np. (co oznacza "na przykład")


"Kiod chyba masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, w tekście moim jest napisane: "np." (co oznacza "na przykład")" - tak jest bardziej porawnie, a osoba nie będąca w temacie jest w stanie zrozumieć o co Ci chodzi.

a wcześniej napisałeś:

W Yoshinkanie sprawa jest prosta: osoba posiadająca odpowiedni stopień techniczny np. 2 dan po zdanym egzaminie ma mozliwość podejścia do egzaminu na egzaminatora, akurat stopień 2 dan umożliwia po zadanym egzaminie egzaminowanie w komisji 3 osobowej do stopnia 1 kyu.

Ten pogrubiony tekst może być w różnojaki sposób interpretowany, stąd chyba te niedomówienia.

Kiodzie o ile wiem to Yoshinkan Hombu Dojo linia zaleca stosowanie komisji egzaminacyjnych składających się z conajmniej 3 uprawnionych egzaminatorów. Informacja potwierdzona w Hombu dnia 17.05.2006.

No coż skoro to potwierdzona infromacja, to na pewno masz rację, mylącym dla mnie jest fakt mojego uczestnictwa w egzaminach (jako obserwator) na stopnie dan, w których w komisj egzaminacyjnej był tylko jeden sensei, ale Ty jak widzę masz nowsze informacje.

pozdrawiam Sigh
  • 0

budo_sigh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uzyskiwanie stopni mistrzowskich
KIOD:: Ten pogrubiony tekst może być w różnojaki sposób interpretowany, stąd chyba te niedomówienia.

To chyba tylko ty masz probelmy z intepretacją. Proponuję dodatkowe lekcje z czytania ze zrozumieniem. (Sorry za sarkazm ale sam mnie zmuszasz do niego)


KIOD:: No coż skoro to potwierdzona infromacja, to na pewno masz rację, mylącym dla mnie jest fakt mojego uczestnictwa w egzaminach (jako obserwator) na stopnie dan, w których w komisj egzaminacyjnej był tylko jeden sensei

Chyba sobie zdajesz sprawę że egzaminy Terdy Sensei są pewnym ewenementem który na zasadzie wyjątku jest traktowany w Hombu ze względu na staż teningów itd... Sytuacja się niewątpliwie zmieni, ale poczekajmy czas rozwiązuje problemy.

Osu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024