Skocz do zawartości


Zdjęcie

Specjalizacja?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Specjalizacja?
Można trenować wiele różnych technik karate, albo skupić sie tylko na niektórych z nich.

Jeżeli trenujemy wiele technik, to każdą z nich powtarzamy mniej razy (np po 10 i następna) na jednym treningu. Efekt jest taki, że mamy średnio wycwiczonych wiele technik, ale w żadnej nie jesteśmy naprawdę dobrzy. Tylko przeciętni. No ale umiemy ich wiele...
Jeżeli specjalizujemy się w kilku wybranych technikach potarzając je np. po 100 czy 500 razy, to robimy w nich postępy, jest to nasza mocna strona, za to praktycznie pomijamy inne techniki z prozaicznej przyczyny braku czasu... Możemy dobrze walczyć, ale kompletnie pogubić się w skomplikowanej kombinacji, nie być w stanie kopnąc (z półobrotu) na głowę czy robić błędy w podstawowych kata ...

Jezeli wolicie specjalizację - podajcie proszę 3-5 techniki/kombinacji karate (ew. innego stylu) w których warto się specjalizowac, ewentualnie wraz z dostosowaną do tego strategią walki.
+ ew. metody treningowe
Podajcie kilka technik które warto znać na poziomie średnim (no i dlaczego warto je trochę ćwiczyć)
Podajcie też kilka technik które całkowicie pomijacie w swoich treningach, ew. uzasadniając to przyjętą strategią walki...
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?
Nie wiem czy na poziomie średnim :) To co dla mnie wydaje się być skuteczne.
Ale jak dla mnie to specjalizacja oi i yaku tsuki tupu coś bokserskiego, pierwsza rozbija a druga masakruje.(oczywiści z dojściem, praca nóg jest bardzo ważna).
Blok shotei - z kata Tensho z zciągnięciem głowy w dół i wsadzenie shita.
NO i jeszcze żeby nie było że tylko rękoma, mawashi geri gedan tzw lowk.
(chociaż ostatnio przez te lowki to niezłej kontuzji się nabawiłem :X )

I co myślisz Kselos zrozumiałem temat czy nie bardzo :)
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?
Aha jeszcze dobra technika którą lubie sobie potrenować to oczywiści uraken shomen uchi.

A co pomijam to się nie będe wypowiadał... :roll:
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?
Każdy karateka jest inny - inne warunki fizyczne,elastyczność, siła, szybkość. Dlatego każdy szuka SWOICH ulubionych technik i w nich się specjalizuje. To te techniki najczęściej stosuje w walce. Inne musi robic po prostu dobrze.
Jaki jest sens wypisywania moich ulubionych kombinacji,jeśli są one dobre DLA MNIe - a niekoniecznie dla Ciebie? :wink:
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?

Jaki jest sens wypisywania moich ulubionych kombinacji,jeśli są one dobre DLA MNIe - a niekoniecznie dla Ciebie? :wink:


Że uczy to myślenia - to co dobre dla Ciebie z określonych względów, może komuś sie przydać - kto ma podobne warunki fizyczne - ale mi bardziej chodzi o taktykę, albo inaczej: połączenie określonej taktyki z wyspecjalizowanymi technikami...

np. techniki otwartej dłoni - nukite, heito, shuto - czy ktoś się w nich specjalizuje - czy robi je dobrze - potrafi zastosować...
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?

Jaki jest sens wypisywania moich ulubionych kombinacji,jeśli są one dobre DLA MNIe - a niekoniecznie dla Ciebie? :wink:


Że uczy to myślenia - to co dobre dla Ciebie z określonych względów, może komuś sie przydać - kto ma podobne warunki fizyczne - ale mi bardziej chodzi o taktykę, albo inaczej: połączenie określonej taktyki z wyspecjalizowanymi technikami...

np. techniki otwartej dłoni - nukite, heito, shuto - czy ktoś się w nich specjalizuje - czy robi je dobrze - potrafi zastosować...
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?
Sorry
PS:
A techniki takie jak: wysokie kopnięcia, techniki z wyskoku, techniki z obrotu -
jeżeli trenujemy coś czego nie potrafimy zastosowac - tylko dla tego ze "wypada" to umieć - to czy nie tracimy na treningu czasu który można by zużyć na udoskonalenie innej techniki...
...czy potwarzanie czegoś w wymiarze 10 razy (2 razy w tygodniu czy miesiącu - bo tego zwykle nie ma na każdym treningu) nie jest stratą czasu?
  • 0

budo_amaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?
Ja moge tylko powiedziec na swoim przykładzie techniki które mi się podobają i przydają.

- Kizami Zuki
- Gyaku Zuki
- Mae Geri
- Uraken Uchi

Reszty nie umiem na tyle dobrze by wykorzystywać z powodzeniem w walce, ale pracuje nad tym ;]
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?

Można trenować wiele różnych technik karate...


Mysle ze trenujac kilkanascie (dziesiat) lat techniki po kilkanascie, czy kilkadziesiat razy powtazajac je na treningach i tak "podswiadomie" dochodzi do specjalizacji, ktora uwarunkowana jest naszymi predyspozycjami psychofizycznymi.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?
Jeden z moich uczniów co jakiś czas wsadza na zawodach akcję, jakiej praktycznie nigdy nie ćwiczy na treningu. Co więcej - nie jest w stanie jej wykonać np. na tarcze. Mimo to, jak wejdzie to w walce, to robi wrażenie :) Ot, paradoks.

Myślę, że trzeba ćwiczyć także rzeczy, które nam nie wychodzą i których nie lubimy stosować - właśnie dla poprawy koordynacji, dla uniknięcia zamykania się w schemacie i z tego względu, że czasami sami z tego sobi stworzymy coś, co po prostu nam kiedyś wyjdzie niejako samo z siebie - coś zmodyfikujemy, coś dodamy i voila - mamy nowego asa z rękawa. Poza tym urozmaicenie treningu to rzecz ważna...

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?

Sorry
PS:
A techniki takie jak: wysokie kopnięcia, techniki z wyskoku, techniki z obrotu -
jeżeli trenujemy coś czego nie potrafimy zastosowac - tylko dla tego ze "wypada" to umieć - to czy nie tracimy na treningu czasu który można by zużyć na udoskonalenie innej techniki...
...czy potwarzanie czegoś w wymiarze 10 razy (2 razy w tygodniu czy miesiącu - bo tego zwykle nie ma na każdym treningu) nie jest stratą czasu?

Kselos, to w zasadzie dwa tematy w jednym. Jedno to umiejętność bezproblemowego wykonania techniki, drugie to umiejętność zastosowania.
Dla mnie kierunek jest jasny - najpierw jest umiejętność wykonania techniki potem zastosowanie. Inaczej wogóle bym nie trenował bo przecież na początku treningów nie znałem zastosowań wszystkiego czego się uczyłem.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?
Kirin ma dużo racji. Zależy od człowieka - szybkości, budowy, rozciągnięcia. Inne techniki będzie "lubił" wykonywać ktoś lekki, szczupły i rozciągnięty, inne - ktoś cięższy i mniej giętki. Wiem, że to truizm, ale taka jest prawda. I jakoś tak jest, że jedne techniki bardziej "lubisz", wychodzą ci bez problemu w sparingu, a inne niby to umiesz, a prawie do nich nie sięgasz. Każdy chyba powinien znaleźć to, co jemu pasuje.
Ja staram się coraz to dokładać "coś" do zapasu tych technik, które wychodzą mi błyskawicznie i odruchowo, włączać je w kombinacje. Bo przecież cały wachlarz podstawowych technik po kilku latach regularnych treningów robi się średnio nieźle. Na treningach ćwicząc "wszystko" patrzę, co mi teraz idzie jak po maśle, a co nieco gorzej. To "nieco gorzej" staram się wolno, solidnie "szlifować", a to, co dobrze idzie - trenować właśnie do walki, w kombinacjach. I tak co pewien czas ten zestaw moich "żelaznych" technik powoli się zmienia, bo to, co "nieco gorzej" staje się łatwiejsze i coraz chętniej przeze mnie używane, bo poświęcam temu dużo "solidności". Potem w walce "kusi", żeby spóbować w dogodnym momencie tej właśnie, mozolnie trenowanej techniki, która w moim odczuciu juz dobrze wychodzi w kombinacji. Gizmo napisał o tym, że w walce wyjdzie nieraz coś, co zasakuje tego, co to wykonuje. Miałem kilka razy coś takiego - adrenalina, koncentacja, błyskawiczna decyzja prawie bez myślenia i wyszło... jak? nie wiem. A na spokojnie tego nie mogę zrobić tak, jakbym chciał. A niektórych technik jakoś.. no po prostu nie lubię, chociaż na treningach co pewien czas je trenuję i niby wychodzą dobrze.
Z drugiej strony zauważyłem, że są takie techniki, które lubiłem kilka lat temu, a potem mniej je stosowałem teraz jakoś tak niby robię pewnie i dobrze, ale bez przekonania i mniej ich uzywam.
Piszę o tym, bo tak naprawdę nie potrafię podać technik, które "warto znać", jak napisał Kselos. Oczywistością jest, że warto znać i dobrze wykonywać podstawowe bloki, uderzenia, kopnięcia, uniki i podcięcia, ale nie tyle o rodzaje technik tu chodzi, co o timing, kombinacje i wynikające z doświadczenia i oceny przeciwnika umiejętne ich zastosowanie i dobranie we właściwej chwili.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?
Poza tym w moim odczuciu, najbardziej sprawdzają się techniki najprostsze, ale użyte w odpowiednim timingu i sytuacji w walce, często w kombinacji.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?

...Jezeli wolicie specjalizację - podajcie proszę 3-5 techniki/kombinacji karate (ew. innego stylu) w których warto się specjalizowac, ewentualnie wraz z dostosowaną do tego strategią walki.
+ ew. metody treningowe
Podajcie kilka technik które warto znać na poziomie średnim (no i dlaczego warto je trochę ćwiczyć)
Podajcie też kilka technik które całkowicie pomijacie w swoich treningach, ew. uzasadniając to przyjętą strategią walki...

Warto:
Kombinacje ciosów prostych, sierpowych i podbródkowych (także łokciami) + kolana + niskie kopnięcia (w kolano, w krocze) ewentualnie + średnie kopnięcia (splot, wątroba). To samo w połączeniu z podstawowymi obronami (zejścia, bloki, uniki) oraz przechwyceniami rąk lub nóg.
Walka w klinczu mt i zapaśniczym. Podstawowe obalenia i obrony przed nimi.
Pady! :wink:
Ucieczki z dosiadu i z pozycji bocznej - walka o pozycję w parterze. Podstawowe kończenia (duszenia, klucze, balaha) i podstawowe obrony przed nimi.

Pomijam:
Podwójne kopnięcie obrotowe z wyskoku i pozycję żurawia. :wink:
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?
niskie kopnięcia (w kolano, w krocze) ewentualnie + średnie kopnięcia (splot, wątroba)

Hmm tylko takie małe pytanko do ciebie Sanjuro kopnięcie w kolano to chodzi ci o mawache na tą wysokość, która powoduje utrate równowagi, czy kopnięcie z przodu kanstetsu- bo to niewątpliwie skuteczne tylko za cene kalectwa dla osoby która to dostanie.

Kopnięcie w splot? Yoko, may, czy ushiro czy hiza.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?
Dajmy na to taki trening kopnięć (ashi-waza):

1.Czy po 10 razy na każdą nogę:
Mae-geri-kekomi, Kizami-mae-geri
Mae-geri-keage
Yoko-geri gedan, chudan, Kizami-yoko-geri
Yoko-geri-keage
Mawashi-geri gedan, chudan, jodan
Ura-mawashi, Kizami-ura-mawashi, O-ura-mawashi (po obrocie)
Ushiro-geri-kekomi, ushiro-geri-keage
Mikazuki- geri, Ura-mikazuki-geri
Kakato-geri
De-ashi-barai
Nami-ashi
Sokuto-osae-uke, teisoku-osae-uke
kopnięcia podwójne (kombinacje w/w), sambon-geri, shiho-geri,
Mae-tobi-geri, Yoko-tobi-geri.....
...itd.
czy ćwiczycie wszystkie znane Wam kopnięcia i uważacie że można je wszystkie doprowadzić do wysokiego poziomu - czy jest to możliwe przy tak małej liczbie powtórzeń - bo wykonywanie ich po 100 - ile to by zajeło czasu...?

2. Czy po 200-500 razy na każdą nogę lowkick i frontkick w tarczę czy worek...
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?
Jak tam chcesz :)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?

niskie kopnięcia (w kolano, w krocze) ewentualnie + średnie kopnięcia (splot, wątroba)

Hmm tylko takie małe pytanko do ciebie Sanjuro kopnięcie w kolano to chodzi ci o mawache na tą wysokość, która powoduje utrate równowagi, czy kopnięcie z przodu kanstetsu- bo to niewątpliwie skuteczne tylko za cene kalectwa dla osoby która to dostanie.

Wsio rawno. Różnica jedynie w sposobie trenowania (raczej sparingowym lub zdecydowanie niesparingowym), ale pożyteczne może być i jedno i drugie, zatem ćwiczyć je warto (długi worek, tarcza itp.).

Kopnięcie w splot? Yoko, may, czy ushiro czy hiza.

Jeśli chodzi o moje OSOBISTE preferencje i doświadczenia, to hiza i mae (po Twojemu: "may":D).
Pozostałe dwa to najwyżej na zawody, albo jak masz kiepskiego przeciwnika. :wink:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?

Dajmy na to taki trening kopnięć (ashi-waza):

1.Czy po 10 razy na każdą nogę:
Mae-geri-kekomi, Kizami-mae-geri
Mae-geri-keage
Yoko-geri gedan, chudan, Kizami-yoko-geri
Yoko-geri-keage
Mawashi-geri gedan, chudan, jodan
Ura-mawashi, Kizami-ura-mawashi, O-ura-mawashi (po obrocie)
Ushiro-geri-kekomi, ushiro-geri-keage
Mikazuki- geri, Ura-mikazuki-geri
Kakato-geri
De-ashi-barai
Nami-ashi
Sokuto-osae-uke, teisoku-osae-uke
kopnięcia podwójne (kombinacje w/w), sambon-geri, shiho-geri,
Mae-tobi-geri, Yoko-tobi-geri.....
...itd.
czy ćwiczycie wszystkie znane Wam kopnięcia i uważacie że można je wszystkie doprowadzić do wysokiego poziomu - czy jest to możliwe przy tak małej liczbie powtórzeń - bo wykonywanie ich po 100 - ile to by zajeło czasu...?

2. Czy po 200-500 razy na każdą nogę lowkick i frontkick w tarczę czy worek...

Raczej opcja 2. :wink:
(z włączeniem kolan oczywiście) :)
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Specjalizacja?

niskie kopnięcia (w kolano, w krocze) ewentualnie + średnie kopnięcia (splot, wątroba)

Hmm tylko takie małe pytanko do ciebie Sanjuro kopnięcie w kolano to chodzi ci o mawache na tą wysokość, która powoduje utrate równowagi, czy kopnięcie z przodu kanstetsu- bo to niewątpliwie skuteczne tylko za cene kalectwa dla osoby która to dostanie.

Wsio rawno. Różnica jedynie w sposobie trenowania (raczej sparingowym lub zdecydowanie niesparingowym), ale pożyteczne może być i jedno i drugie, zatem ćwiczyć je warto (długi worek, tarcza itp.).

Kopnięcie w splot? Yoko, may, czy ushiro czy hiza.

Jeśli chodzi o moje OSOBISTE preferencje i doświadczenia, to hiza i mae (po Twojemu: "may":D).
Pozostałe dwa to najwyżej na zawody, albo jak masz kiepskiego przeciwnika. :wink:


Jak zwykle mnie zaskakujesz :) A może chodziło mi o yoko e maju :D A
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024