Skocz do zawartości


Zdjęcie

MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE
Tak mi przyszło do głowy że, doprowadzenie swojego poziomu wytrenowania jakichś technik do poziomu odruchu warunkowego może mieć ujemne skutki.
Niby technika wykonana odruchowo (akcja-reakcja) jest dużo szybsza od tej, którą wynokonujemy świadomie (akcja-prztworzenie/przemyślenie- reakcja), ale jak wiadomo techniki wykonane odruchowo mogą być w danej sytuacji kiepskim rozwiązaniem (np. słynny judocki żółw w starciu z bjj)
I w tej sytuacji rodzi się pytanie czy:
A. poświęcić czas wyrobienie odruchowego stosowania jakiejś wyuczonej do perfekcji techniki, a więc zyskać na szybkości
czy:
B. nauczyć sie kilku technik -gorzej opanowanych i wymagających udziału świadomości, więc wolniejszych, ale zachować taktyczną zdolnośc manewru.
Zdaję sobie sprawę, że idaełem byłoby doprowadzenie szerokiej gamy technik do poziomu odruchowego, co pozwoliłoby na taktyczną zdolność manewru bez udziału swiadomośći - czyli bez marnowania czasu na podjęcie decyzji, ale wymaga to wielu lat bardzo intensywnego treningu. Przyjmując założenie, że oczekujemy dużego wzrostu umiejętności walki gdzieś po 3-4 latach od rozpoczęcia treningu, jaki model treningu będzie dla adepta korzystniejszy tzn. bardziej podniesie jego szanse w walce.
Osobiście wolę model B (jakoś mi bardziej pasuje), ale jakie jest zdanie innych?
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE
Dałbym tu 3 model znasz wiele technik większość z nich robisz po chwili zastanowienia (znaczy z udziałem świadomości) natomiast masz parę ulubionych technik, które robisz odruchowo. Po za tym żółw jest negatywnym dla judoki tylko i wyłącznie wtedy, kiedy przestanie zajmować się czystym judo.
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE
najlepszy model to chyba taki gdzie nie masz jakos spcjalnei duzo technik np muay thai niby proste a jakei skuteczne dzieki wytrenowaniu nie skomplikowanej liczby technik..aczkolwiek zawsze warto miec techniki w zapasie takie ktore mozesz wykorzystac w sytuacji w ktorej mozesz sie chilke zastanowic...
  • 0

budo_hódy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE
imo wystarczy spojrzec na zawody sportowe
niewielka ilosc technik wykonywanych odruchowo to podstawa

pozdrawiam
  • 0

budo_age159
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE

Dałbym tu 3 model znasz wiele technik większość z nich robisz po chwili zastanowienia (znaczy z udziałem świadomości) natomiast masz parę ulubionych technik, które robisz odruchowo. Po za tym żółw jest negatywnym dla judoki tylko i wyłącznie wtedy, kiedy przestanie zajmować się czystym judo.


Zgodzę się z kolegą, część technik należy wytrenować na odruch a część robić świadomie.

Na przykład jak twoja dziewczyna cię klepnie po barku a ty odruchowo potraktujesz to klepnięcie jako atak i złamiesz jej rękę odruchowo to nie będzie ciekawie, nie uważasz?
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE
ja stawiam na myslenie. nie nalezy tego mylic z nieumiejetnym wykonywaniem technik. technike nalezy wykonywac szybko i sprawnie a nie zastanawiac się "gdzie ta rączka szła?/"
wydaje mi się że myslenie jest własnie szczegolnie promowane w grapplingu gdzie opłaca sie przchodzic od jednej techniki do drugiej. no i oczywiscie pozostaje pytanie czy judocy nie myśla wykonujac jakąs technike??
  • 0

budo_yoshihiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Krakowa

Napisano Ponad rok temu

Re: MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE
Kurde wypowiem się - bo chyba ciekawy temat...ale nie dzisiaj 8)
Nie chce mi sie mysleć :papieros: :papieros: :papieros: :papieros:
  • 0

budo_danbec
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE
jak dla mnie jest różnie. niektóre kombinacje np uniki robię odruchowo ale kombinacje ręczne w wiekszości świadomie. ale taki np. low kick czy front to już podświadomość. ważniejsza sprawa to czy ktoś myśli jak używa technik. znałem takiego co bił "przed uzyskaniem odpowiedzi". pozdro
  • 0

budo_arnold
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE

Tak mi przyszło do głowy że, doprowadzenie swojego poziomu wytrenowania jakichś technik do poziomu odruchu warunkowego może mieć ujemne skutki.


Nigdy Twoje odruchy jeśli są prawidłowe nie mają ujemnych skutków, bo to własnie one mają nawiekszą skuteczność. Owszem trzeba miec pare technik, które jednak po króciutkim przemyśleniu idą w ruch, ale często zanim ich chcesz uzyc juz bedzie po walce.
Obrona powinna być w 90 % podświadoma a Atak w 90 % świadomy.
  • 0

budo_arnold
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE
A no zapomniałem dodać, że istnieją takie dobre odruchy bokserów z niskim unikiem rotacyjnym, które w walce z Tajbokserem lub kickbokserem mogą miec fatalne skutki w postaci kolana czy kopa na głowe. Jednak przy odpowiednim podejsciu do treningu da sie te "dobre-złe"odruchy wyeliminować.
  • 0

budo_yoshihiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Krakowa

Napisano Ponad rok temu

Re: MYŚLENIE CZY NIEMYŚLENIE
Wszystko napisali przdmówcy :?
Co ja bidny teraz poczne :cry: :) :) :)
Zgadzam sie z Jerzem i Arnoldem...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024